امسال بیش از صد هزار تن عسل در ترکیه تولید می‌شود

ضیاء شاهین، رئیس اتحادیه مرکزی زنبورداران ترکیه گفت قصد دارند امسال ۱۱۰ هزار تن عسل تولید کنند.

۲۵.۰۵.۲۰۲۰
امسال بیش از صد هزار تن عسل در ترکیه تولید می‌شود

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

ضیاء شاهین، رئیس اتحادیه مرکزی زنبورداران ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با اشاره به آغاز فصل عسل گفت قصد دارند امسال ۱۱۰ هزار تن عسل تولید کنند.

شاهین با بیان اینکه در دوره مبارزه با ویروس کرونا زنبورداران از امتیازاتی برخوردار شده‌اند، تصریح کرد: “زنبورداران ما در این دوره اپیدمی از تولید عسل باز نماندند. هنوز هم بدون توقف تولید عسل ادامه دارد”.

وی با تاکید بر اینکه بخش عسل در ترکیه هر سال رشد می‌کند، اظهار داشت: “ترکیه در تولید عسل یکی از کشورهای برجسته جهان است. در تولید زنبور و عسل در جایگاه دوم جهان قرار داریم. باید پیشتاز باشیم. باید از عسل موجود خود بهتر استفاده کنیم”.

شاهین در ادامه گفت: “در کشورمان دارای انواع مختلف عسل هستیم. قصد داریم در سال ۲۰۲۰ در سراسر کشور ۱۱۰ هزار تن عسل تولید کنیم. ترکیه عسل وارد نمی‌کند بلکه آن را صادر می‌کند. به صادرات عسل کاج نیز ادامه می‌دهیم”.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۲۰۰۵ تنها یک میلیون کندوی عسل در ترکیه وجود داشت، گفت: “آن وقت از هر کندو حدود ۱۹-۲۰ کیلو عسل دریافت می‌کردیم. اکنون نیز دارای ۸ میلیون کندو هستیم ولی از هر کندو فقط ۱۴-۱۵ کیلو عسل حاصل می شود. اگر مناطق تولید عسل افزایش یابد می‌توانیم از هر کندو ۳۰ کیلو عسل دریافت کنیم”.

وی با اشاره به اینکه در این دوره اپیدمی تقاضا برای عسل افزایش یافته است، تصریح کرد این نیز اهمیت نسبت به زنبور و عسل را نشان می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.