ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کرد

وزیر امور خارجه ایران از ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه خبر داد.

۲۲.۰۶.۲۰۲۰
ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه ارسال خواهد کرد

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

وزارت امور خارجه ایران طی بیانیه‌ای اعلام کرد: محمد جواد ظریف امروز طی گفت‌وگوی تلفنی با فرانسوا فیلیپ شامپاین، همتای کانادایی خود تاکید کرد که کشورش ظرف چند روز آینده جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد کرد.

ظریف در این تماس تلفنی گفت: “تصمیم برای ارسال جعبه سیاه مدتی است اتخاذ شده و به زودی این تصمیم اجرایی خواهد شد”.

وی همچنین به همتای کانادایی خود اطلاع داد که “آمادگی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف بار جان خود را از دست داده‌اند و همین طور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدت‌ها است به طرف اوکراینی اعلام شده ولی طرف مقابل تاکنون هیئت خود برای انجام مذاکرات را معرفی نکرده است و ایران همچنان پیگیر موضوع است”.

گفتنی است هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمای اوکراین بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه پس از پرواز از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین هدف حمله موشکی سپاه پاسداران ایران قرار گرفته و ساقط شد. تمام ۱۷۶ سرنشین این هواپیما در دم جان باختند. ستاد کل نیروهای مسلح ایران پس از سه روز انکار ماجرا، اعتراف کرد که این اتفاق ناشی از “خطای انسانی” رخ داده و “هواپیمای اوکراینی هدف سامانه دفاع موشکی سپاه پاسداران قرار گرفته است”.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *