ایران: قوانین ‌مربوط به خشونت پدران با فرزندان اصلاح می شود

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران گفت که قوانین ‌مربوط به خشونت پدران با فرزندان در این کشور اصلاح خواهد شد.

۲۵.۰۶.۲۰۲۰
ایران: قوانین ‌مربوط به خشونت پدران با فرزندان اصلاح می شود

استانبول/خبرگزاری آناتولی

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران درباره وقایع مربوط به قتل چندین دختر جوان ازسوی پدرانشان طی روزهای گذشته در این کشور، گفت: پیشنهادهایی برای اصلاح قوانین مربوط به مجازات پدران در برابر خشونت و قتل فرزندان مورد بررسی قرار گرفته و برای اصلاح، تصویب در مجلس به کمیسیون لوایح ارائه شده است.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، ابتکار افزوده است: اینکه برخی می‌گویند پدر بر فرزندانش حق مالکیت دارد و می‌تواند آنان را به قتل برساند، برداشت فقهی است و بر اساس آیات قرآنی نیست.

وی همچنین از مشورت با روحانیان در این مورد خبر داد و اظهار داشت: سال گذشته و امسال هشت نشست فقهی در قم داشته‌ایم و به این طریق مباحث حقوقی و فقهی مسائل زنان را به طور جامع پیگیری می‌کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری ایران ادامه داد: طرح محدود کردن حق طلاق شوهر را هم در دستور کار داریم ولی فعلا لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در اولویت ما قرار دارد.

گفتنی است، بر اساس قوانین ایران، در صورت قتل فرزند به دست پدر، قاتل تنها به ۳ تا ۱۰ سال حبس و پرداخت دیه محکوم می‌شود.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، طی هفته های اخیر حداقل ۲ دختر جوان به دست پدرانشان به علت آنچه که “مسائل ناموسی” نامیده می‌شود، به قتل رسیده اند. همچنین یک زن جوان دیگر نیز به دست همسرش کشته شده است.

در نخستین مورد، رومینا اشرفی دختر ۱۳ یا ۱۴ ساله روز جمعه اول خردادماه در یکی از روستاهای شهرستان تالش در استان گیلان توسط پدرش با داس کشته شد.

سه شنبه ۲۸ خرداد ماه نیز خبری مبنی بر قتل دختر جوانی به نام ریحانه عامری در استان کرمان منتشر شد. پلیس استان کرمان خبر قتل ریحانه عامری به دست پدرش را تایید کرده است.

پلیس سن این دختر جوان را ۲۵ و برخی رسانه ها او را ۲۲ ساله معرفی کرده اند. پدر این دختر جوان پس از کوبیدن جسمی سخت بر سر ریحانه، او را در حالی که هنوز زنده بوده به بیابان های اطراف کرمان منتقل کرده و در آنجا رها کرده بود.

همچنین در شامگاه یک‌شنبه ۲۵ خرداد نیز اخباری مبنی بر قتل فاطمه برحی ۱۹ ساله با ضربات چاقوی همسر و پسر عمویش در شهر آبادان استان خوزستان منتشر شد.

شمار دقیق قتل‌هایی که به “قتل ناموسی” شهرت دارند از سوی مقام‌ها و نهادهای رسمی ایران اعلام نمی‌شود. اما خبرگزاری «ایسنا» آذر ماه سال ۱۳۹۸ طی گزارشی به استناد تحقیقات دانشگاهی از وقوع “۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد قتل ناموسی” سالانه در ایران خبر داده بود.

ازدواج شمار زیادی از دختران نوجوان و حتی کودک نیز از دیگر موضوعات مورد بحث طی سالهای اخیر در ایران بوده است.

بر اساس قوانین مدنی ایران، سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسرها ۱۵ سال است. البته در ایران عملا محدودیت خاصی برای سن ازدواج کودکان وجود ندارد و کودکان دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال و پسر قبل از رسیدن به ۱۵ سالگی نیز “به اذن ولیّ، به شرط رعایت مصلحت و با تشخیص دادگاه صالح” می توانند ازدواج کنند.

این درحالی است که در بسیاری از کشورهای جهان ازدواج کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال غیرقانونی است و در بسیاری از موارد، مجازات‌های سنگینی برای والدینی که فرزندان خود را مجبور به کودک همسری می‌کنند با افرادی که با کودکان زیر سن قانونی ازدواج می‌کنند، پیش بینی شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.