مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
تاریخچه شهر استانبول

فهرست مطالب

تاریخچه شهر استانبول 

شهر استانبول یکی از شهر های جالب تاریخ جهان می باشد که سه امپراطوری بزرگ دنیا یعنی ایران ، روم و عثمانی بر آن حکومت نموده اند؛ حتی برهه ای از زمان نیز در سیطره کشور یونان بوده است. اهمیت شهر استانبول به خاطر این بود که دروازه ای بین دو قاره اروپا و آسیا محسوب می شود و همیشه امپراطوری های بزرگ برای تصرف این شهر مهم استراتژیک با هم جنگ داشته اند. ( تاریخچه شهر استانبول )

همین اوضاع حکومت های مختلف در شهر استانبول باعث شده است که فرهنگ های مختلفی با این شهر اجین شود، بنایی با معماری های متفاوت در این شهر ساخته شده است، و اینگونه تاریخ توریستی استانبول شکل گرفته است.

نزدیک به 500 سال پیش از میلاد مسیح استانبول توسط کورش بزرگ فتح شد و این شهر بخشی از امپراطوری بزرگ ایرانیان در آن سالیان حساب می شد. نام این شهر توسط ایرانیان تخت روم نامیده میشد، البته یونانیان این شهر را تا آن زمان بوزاس می نامیدند.

عد از گذشت نزدیک به 200 سال و در 333 سال قبل از میلاد مسیح با اوج گیری قدرت رومیان این شهر به اشغال فرمانده بزرگ رومیان ، کنستانتین کبیر قرار گرفت و نام این شهر به روم جدید توسط کنستانتین تغییر یافت. البته نام جدید در نزد مردم زیاد مورد استقبال قرار نگرفت و مردم این شهر را در آن زمان کنستانتینپول یا شهر کنستین می نامیدند.

در سال 395 میلادی یکی از فرزندان کنستانتین کبیر که خود را نیز کنستانتین نامیده بود با جدایی از امپراطوری روم ، حکومت روم شرقی ( حکومت بیزانس ) را در بخش های غربی کشور ترکیه آغاز نمود. که شهر استانبول امروزی را پایتخت خود معرفی نمود و نام این شهر به بیزانس تغییر یافت. البته سلجوقیان و ترکیان کشور ترکیه نیز از تفرقه بین امپراطوری رومیان و همچنین ضعف امپراطوری ایران استفاده نمودند و در بخش های شرقی و مرکزی کشور ترکیه شروع به ایجاد حکومتی برای خود نمودند. که این کار پایه گذار امپوراطوری بزرگی به نام عثمانی بود. در بین این مردمان نیز از دیرباز شهر استانبول به قسنطنیه معروف بود.

در سال 1300 عثمان اولین حاکم امپراطوری عثمانی با ایجاد اتحاد بین ترکان منطقه خود و با ایجاد ارتشی قوی حکومت عثمانی را پایه گذاری کرد و آنکارا شهر زادگاه خود را پایتخت کشور عثمانی نامید؛ نبردهای زیادی از این تاریخ بین ترکان عثمانی با حکومت های ایران و روم جهت آزاد سازی مناطق اشغال شده ترک نشین آغاز شد.

سلطان محمد فاتح در سال 1453 میلادی توانست افتخار بزرگی برای امپراطوری عثمانی ایجاد نماید و شهر قسطنطنیه یا کنستانتین آن زمان را که پایتخت روم شرقی نیز محسوب میشد، فتح نماید و پایانی برای حکومت روم شرقی در این منطقه باشد. سلطان محمد فاتح نام امروزی این شهر را انتخاب نمود و استانبول از آن تاریخ به بعد تبدیل به شهر مهمی برای حکومت عثمانی برای حمله به سمت اروپا محسوب می شد؛ همچنین سلطان محمد پایتخت خود را از آنکارا به استانبول تغییر داد تا بتواند کشور گشایی های خود را از غرب به سمت اروپا بهتر حمایت نماید.

شهر استانبول تا زمان تشکیل حکومت جمهوری ترکیه در سال 1923 نیز پایتخت کشور ترکیه محسوب می شد. و شخص آتاترک در آن سال پایتخت را از استانبول مجدد به آنکارا تغییر داد. گرچه امروزه مهمترین و پر جمعیت ترین شهر ترکیه هنوز همان استانبول است.

تاریخ نام استانبول: حکومت جمهوری ترکیه از 28 مارس 1930 نیز با مکاتبه سراسری با تمام کشورهای دنیا، نام رسمی استانبول را به تمام جهان اطلاع رسانی نمود تا پایانی باشد برای اسامی متفاوت و بسیار این شهر، که در بالا در هر برهه از زمان نیز به آنها اشاره نمودیم.

تعدادی از نام های شهر استانبول :

  • تخت روم
  • بوزاس
  • بیزانس
  • بیزانتیوم
  • کنستاتنینوپل یا شهر کنستانتین
  • قسطنطنیه
  • اسلامبول
  • روم جدید
برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان