به گزارش برنامه عمران سازمان ملل متحد، ترکیه در سال ۲۰۱۸ با کسب اعتبار ۰.۸۰۶ برای اولین بار وارد فهرست کشورهای برخوردار از «شاخص توسعه انسانی بسیار بالا» شد.

۰۹.۱۲.۲۰۱۹

ترکیه در فهرست کشورهای شاخص توسعه انسانی بسیار بالا

آنکارا/ خبرگزاری آناتولی

برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) گزارش توسعه انسانی سال ۲۰۱۹ شامل شاخص توسعه انسانی، شاخص توسعه جنسیتی، شاخص نابرابری جنسیتی و شاخص فقر چند بعدی را منتشر کرد.

براساس این گزارش، شاخص توسعه انسانی ترکیه در سال ۲۰۱۸ با کسب اعتبار ۰.۸۰۶ و رتبه ۵۹ در میان ۱۸۹ کشور برای اولین بار وارد فهرست «شاخص توسعه انسانی بسیار بالا» شد.

شاخص توسعه انسانی براساس سه معیار پایه زندگی طولانی و سالم، دسترسی به دانش و سطح زندگی مناسب سنجیده می‌شود. این شاخص حول محور نسل جدید نابرابری‌ها پیرامون موضوعات مربوط به آموزش، فناوری و تغییرات اقلیمی شکل می گیرد.

شاخص توسعه انسانی ترکیه در سال گذشته ۰.۸۰۶ محاسبه شده و در رتبه پنجاه و نهم قرار گرفت، این درحالیست که در گزارش پیشین رتبه آن ۶۴ و در فهرست کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا اعلام شده بود.

گفتنی است براساس گزارش مذکور، نروژ با کسب اعتبار ۰.۹۵۴ در صدر فهرست کشورهای با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا قرار گرفته و سوئیس با ۰.۹۴۶ و ایرلند با ۰.۹۴۲ به ترتیب جایگاه دوم و سوم را از آن خود کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.