توریست های ایرانی در کشور ترکیه چقدر خرج می کنند؟

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
توریست های ایرانی در کشور ترکیه چقدر خرج می کنند؟

فهرست مطالب

توریست های ایرانی در کشور ترکیه چقدر خرج می کنند؟

روزی نیست که تبلیغ تورهای خارجی ارزان قیمت در کانال‌های فضای مجازی یا پیامک‌ها خودنمایی نکند. قیمت‌ها به حدی رقابتی شده است که برخی اوقات تصور می‌کنید مگر می‌شود با این پول مسافرت خارجی را تجربه کرد.

اکنون چه بخواهیم و چه نخواهیم قیمت تورسفر به کشورهای مختلف به حدی رسیده است که با پس‌انداز یک برج حقوق هم می‌توان مسافرتی چند روزه به یکی از کشورهای همسایه داشت.

روزنامه ایران:

تبلیغ تورهای خارجی ارزان قیمت روزی نیست که در کانال‌های فضای مجازی یا پیامک‌ها خودنمایی نکند. قیمت‌ها به حدی رقابتی شده است که برخی اوقات تصور می‌کنید مگر می‌شود با این پول مسافرت خارجی را تجربه کرد. اکنون چه بخواهیم و چه نخواهیم قیمت تورسفر به کشورهای مختلف به حدی رسیده است که با پس‌انداز یک برج حقوق هم می‌توان مسافرتی چند روزه به یکی از کشورهای همسایه داشت.

در راستای تعدد سفرهای ایرانیان به کشورهای مختلف، اخیراً وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرده است ۷۷۴هزار ایرانی در ۵ماهه نخست سال ۲۰۱۷ به ترکیه سفر کرده‌اند.

اگر در پایین‌ترین حد سفر به این کشور اروپایی را در نظر بگیریم فردی که نمی‌خواهد در هتل ۵ ستاره اقامت کند و برای خرید بودجه زیادی بگذارد با یک و نیم میلیون تومان می‌تواند به این کشور سفر کند.یعنی با یک حساب سرانگشتی فقط درمدت ۵ ماه ایرانیان بیش از هزار و صد و شصت میلیارد تومان درآمدزایی برای ترکیه داشته‌اند. البته طبق گفته آژانس‌های مسافرتی اکثر مسافران ترجیح می‌دهند بسته‌های خوبی را برای سفر خود انتخاب کنند.

آنها حد متوسط یک ایرانی برای هزینه سفر و خرید در ترکیه را نفری دو و نیم میلیون تومان پیش‌بینی کردند . البته افرادی هم هستند که لاکچری به ترکیه می‌روند که این افراد به غیر از پرداخت پول‌های هنگفت بابت هتل و پرواز، خریدهای سنگینی هم انجام می‌دهند.این افراد برای رفت و برگشت به ترکیه در حدود ۷ الی ۸ میلیون تومان هزینه می‌کنند.

این روزها به غیر از ترکیه کشورهای گرجستان، ارمنستان و امارات هم مشتاقان خود را دارند.این اشتیاق به منزله خروج پول‌های ایران و در مقابل جذب نکردن نیمی از این پول‌ها است. در حالی ایران به تقویت توریست کشورهای همسایه می‌پردازد که عملاً برای توسعه زیرساخت‌های کشور با هدف جذب توریست برنامه مدونی ندارد.

پروازهای خدمت رسان به مسافران ایرانی

اگر بخواهیم تنها به یک کشور مانند ترکیه بپردازیم می‌بینیم که آنها چگونه ایرانیان را برای خرید و تفریح ترغیب می‌کنند. حتی برای گردشگران ایرانی زیر ساخت‌های خوبی تأمین کرده‌اند. بر این اساس ترکیه بیش از ۷ خط پروازی برای جابه‌جایی مسافران تعریف کرده است که در فصول پر رفت و آمد این تعداد از ۱۲ خط پروازی هم بیشتر می‌شود. شرکت ترکیش ایر در روز ۵ سفر، اطلس جت یک الی دو پرواز و پگا سوز هم یک سفر دارد. البته در کنار پروازهای ترکیه شرکت‌های آسمان، تابان و ماهان هم خدمات می‌دهند.

تور ترکیه چند تمام می‌شود؟

اگر یک مسافر بخواهد با پرواز داخلی به مدت ۳شب و ۴ روز به ترکیه سفر کند و البته با پرواز داخلی و انتخاب هتل ۴ ستاره معمولی باید ۸۷۰ هزار تومان پرداخت کند.با پرواز ماهان به این رقم باید ۲۰۰هزار تومان اضافه شود.اما با موضوعات عنوان شده اگر پرواز خارجی ترکیه انتخاب کنید قیمت تور آنها یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود.

فاصله قیمتی پروازهای داخلی و خارجی تقریباً بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است اما به خاطر سطح خدماتی که ارائه می‌دهند، برخی این پروازها را انتخاب می‌کنند.به گفته مدیران تورها هیچ‌کدام از پروازها خالی به سمت کشور همسایه ایران یعنی ترکیه نمی‌رود.

پایین بودن قیمت تورهای خارجی نسبت به داخلی

حال اگر قیمت پایین‌ترین قیمت تور را در نظر بگیرید باز هم نسبت به سفرهای داخلی ارزان‌تر است.اگر بخواهید با مبلغ ۸۷۰ هزار تومان به مشهد مقدس بروید تقریباً هزینه شما با اقامت ۳شب و ۴ روز، هتل ۴ستاره و پرواز نفری ۹۰۰هزار تومان می‌شود.برای شهر شیراز هم نفری ۸۹۰ هزار تومان باید هزینه کنید.سفر به مناطق آزاد هم هزینه‌های بالاتری را برای شما رقم می‌زند.

این نشان می‌دهد که در ایران قیمت پروازها رقابتی نیست و در تمام فصول سال مردم مجبور هستند بهای بالایی را پرداخت کنند. از سویی کیفیت پروازها هم دندانگیر نیست و خیلی‌ها هنوز به هواپیماهای که در خطوط هوایی فعال هستند اعتمادی ندارند.

البته دولت یازدهم برای ورود هواپیماهای جدید قراردادهای خوبی را منعقد کرده است و چند فروند هواپیمای جدید هم در خطوط پروازی قرار گرفتند اما هنوز چالش‌ها در این حوزه به قوت خود باقی است. نکته دیگری که در این زمینه باید گفت قیمت هتل‌ها است.گردشگران داخلی اگر نخواهند با تور مسافرت کنند باید برای گرفتن هتل با سطح کیفی متوسط شبی ۱۸۵ هزار تومان پرداخت کنند.

خرید در ترکیه به صرفه است

حال به غیر از آنکه گردشگران سهم خوبی در ترکیه دارند برخی‌ها در رونق بازار این کشور اروپایی هم سهیم هستند. این افراد را با یک تیر و دونشان می‌شناسیم. آنها ضمن گردشگری، پوشاک یکساله و لوازم برقی خود را هم خریداری می‌کنند.یکی از کسانی‌که عید فطر به ترکیه سفر کرده بود گفت: ما برای خرید ازدواج و گردشگری به کشور ترکیه رفتیم. هزینه تور ما نفری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شد و حدود ۷ الی ۸ میلیون تومان خرید کردیم.

از آنجا که قیمت پوشاک در این کشور بسیار ارزان است تصمیم داریم که هر سال به این کشور برویم و ضمن مسافرت خریدهای یکساله خود را داشته باشیم. وقتی از آنجا خرید می‌کنیم مطمئن هستیم که برند ارائه شده تقلبی نیست و کیفیت درجه یک دارد. لذا اگر با بیشترین هزینه به این کشور برویم باز هم خرید صرفه اقتصادی دارد. لذا خیلی‌ها اکنون چنین رویه‌ای را در پیش گرفتند.

یکی دیگر از مسافران ترکیه هم گفت: ما دنبال هتل و پرواز گرانقیمت نیستیم. بدین جهت خودمان و بدون گرفتن تور به ترکیه می‌رویم که در این صورت مبلغ رفت و برگشت نفری ۴۵۰ هزار تومان می‌شود. اما هر ساله تمام خریدهای پوشاک را از استانبول انجام می‌دهیم. در ایران برندهای تقلبی زیادی وجود دارد و نمی‌توان کالای با کیفیت خریداری کرد.

آماری تأمل برانگیز

با این تفاسیر حساب کنید ۷۷۴هزارنفری که طی ۵ ماه به ترکیه رفتند و خریدی در حدود ۲ میلیون تومان انجام دادند حدود یک هزار و ۵۴۸میلیارد تومان به صنعت پوشاک و سایر بخش‌های این کشور تزریق کردند. به‌طور تقریبی در هر سال یک میلیون و ۸۵۷ هزار نفر به ترکیه می‌روند. یعنی ماهیانه ۱۵۴ هزار و ۸۰۰نفر به دنبال گرفتن بلیت این کشور هستند. در نهایت می‌توان این‌گونه گفت که بیش از ۲.۳درصد مردم با محاسبه جمعیت ۸۰ میلیونی کشور در سال گردشگر ترکیه هستند.

بر اساس آمارهای رسمی دولت ترکیه، در بازه زمانی ژانویه تا مه۲۰۱۷، مجموعاً ۸ میلیون و ۷۶۲ هزار و ۵۰۹ گردشگر از بیش از ۱۰۰ کشور جهان از جمله روسیه، آلمان، عراق، ونزوئلا، سنگاپور، هلند، استرالیا، مکزیک و ایران به ترکیه سفر کرده‌اند.

تعداد گردشگران خارجی ورودی به ترکیه امسال نسبت به سال گذشته ۵.۵۵ درصد رشد داشته است. در بازه زمانی ۵ ماهه مورد اشاره، ۹۲۸ هزار و ۳۷۶ گردشگر روس وارد ترکیه شده‌اند. بعد از روس‌ها، گردشگران گرجستانی (۸۷۴ هزار و ۹۵۵ نفر) و آلمانی (۸۶۳ هزار و ۵۷۲ نفر) در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارد. گردشگران کشورهای بلغارستان، انگلیس، یونان، آذربایجان، عراق، هلند و یونان نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

Rate this post
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *