حیدری وجودی، شاعر نامدار افغانستان بر اثر کرونا در گذشت

غلام حیدر متخلص به «حیدری وجودی» شاعر شهیر افغانستان بر اثر ابتلا به کرونا در گذشت.

۱۰.۰۶.۲۰۲۰
حیدری وجودی، شاعر نامدار افغانستان بر اثر کرونا در گذشت

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

غلام حیدر متخلص به «حیدری وجودی»، شاعر و مولانا شناس نامدار افغانستان که بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در کتابخانه‌ عامه کابل در زمینه عرفان و ادبیات فعالیت‌هایی را داشت، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در گذشت.

خانه ادبیات افغانستان در اطلاعیه‌ای با اعلام این خبر، نوشت: ”حیدری وجودی، شاعر خوش‌ذوق، مولاناشناس و بیدل‌شناس برجسته افغانستان از جمع ما پرواز کرده است. حیدری وجودی، این دوستدار راستین کتاب، همیشه برای آشنایی جوانان با معارف کهن ادبی می‌کوشید و غیبتش در این دوره، زیانی بزرگ است برای میهنی که زخم‌دار آسیب‌های فرهنگی بی‌شمار است.”

گفتنی است حیدری وجودی زاده سال ۱۳۱۸ خورشیدی در یکی از دهکده‌های ولایت پنجشیر افغانستان بود. وی در سمت‌های معاون کانون دوستداران حضرت مولانا جلال الدین محمد بلخی، عضو مؤسسین بنیاد فرهنگ افغانستان،‌ عضو رهبری انجمن نویسندگان افغانستان و رئیس بنیاد غزالی ایفا‌ وظیفه کرده است.

حیدری وجودی ۱۴ عنوان دفترهای شعری چاپ‌شده دارد. همچنین مقالاتی در مورد ادبیات عرفانی حضرت مولانا و حضرت بیدل نوشته است. از نوشته‌های پژوهشی حیدری وجودی نیز می‌توان به ترکیب‌های شعری در اشعار نظامی گنجه‌ای، گردآوری و تصحیح اشعار عشقری و گزیده غزل‌ها از واصل کابلی تا واصف باختری اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.