بازگشایی مرزهای زمینی ترکیه با ایران در پی کاهش محدودیت‌های کرونایی خرسندی بازرگانان و مردم منطقه را در پی داشت.

۰۵.۰۶.۲۰۲۰
خرسندی بازرگانان از بازگشایی مرزهای ترکیه با ایران

وان/ خبرگزاری آناتولی

گذرگاههای مرزی ترکیه با ایران؛ گوربولاق (بازرگان) در شهرستان سارای استان آغری، کاپی‌کوی (رازی) در استان وان، اسن‌دره (سرو) در شهرستان‌ یوکسک‌اوای استان حکاری با آغاز روند عادی‌سازی شرایط در پی شیوع کرونا باز شده‌اند.

بازگشایی مرزهای زمینی ترکیه با ایران که در ۲۳ فوریه سال جاری در راستای تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا (کووید-۱۹) بسته شده بودند، مورد استقبال مردم و بازرگانان منطقه قرار گرفت.

نجدت تقوا، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع استان وان ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار «آناتولی» در این زمنیه اظهار داشت: تجارت بین‌المللی باید با رعایت تدابیر بهداشتی ادامه پیدا کند. وزارت تجارت نیز مانند وزارت بهداشت کشور در راستای حفظ سلامت مردم اقدامات مهمی انجام می‌دهد. طی پاندمی کرونا گذرگاه‌های مرزی ما با ایران بسته بودند.

وی تاکید کرد: بازگشایی مرزها برای ادامه فعالیت‌های تجاری بین دو کشور اتفاق ارزشمندی است. از این تصمیم استقبال می‌کنیم.

تقوا در ادامه با بیان این‌که در مرزها تردد مردم همچنان ممنوع است تصریح کرد: اجازه تردد تنها برای کامیون‌‌های تجاری صادر شده‌ است و گردشگران اجازه تردد از گذرگاه‌های مذکور را ندارند.

وی در عین حال اعلام کرد: اگر بتوانیم روند را به طور موفقیت‌آمیز مدیریت کرده و پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنیم، این امید وجود دارد که در کوتاه مدت گذرگاه‌ها برای تردد مسافران نیز باز شود.

در همین رابطه، دکتر سجاد سلطان‌زاده، سرکنسول ایران در ارزروم نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار «آناتولی» ضمن اشاره به چشم‌انداز تجاری ۳۰ میلیارد دلاری دو کشور برای امسال، ابراز امیدواری کرد با بازگشایی مرزها این هدف محقق شود.

گفتنی است روز گذشته رخسار پکجان، وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد:‌ مرزهای کشور با ایران و عراق از جمله گوربولاق (بازرگان) و خابور که مدتی به دلیل شیوع کرونا بسته شده بودند، از امروز برای حمل‌ونقل بین‌المللی مجددا باز شدند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *