خسرونیا در گفت‌وگو با آناتولی: شاهد افزایش تعداد بیماران کرونایی در ایران هستیم

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
خسرونیا در گفت‌وگو با آناتولی: شاهد افزایش تعداد بیماران کرونایی در ایران هستیم

فهرست مطالب

خسرونیا در گفت‌وگو با آناتولی: شاهد افزایش تعداد بیماران کرونایی در ایران هستیم

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت‌وگو با «آناتولی» ضمن تشریح علل افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این کشور، آن را نگران کننده خواند.

۲۲.۰۵.۲۰۲۰
خسرونیا در گفت‌وگو با آناتولی: شاهد افزایش تعداد بیماران کرونایی در ایران هستیم

استانبول/ نرگس رضایی/ خبرگزاری آناتولی

روز گذشته سامانه نماگر کووید-۱۹ مستقر در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام کرد که نرخ رشد متوسط ابتلا به کرونا در ایران از ۱.۴ درصد به ۱.۴۸ درصد در ده روز اخیر افزایش یافته است. محمدجواد دهقانی، سرپرست این پایگاه نیز با مقایسه آماری بین ایران و کشورهای جهان گفت میزان رشد متوسط روزانه مبتلایان ویروس کرونا در دنیا از ۲.۶۵ درصد در دهه دوم اردیبهشت به ۱.۷۸ درصد در دهه سوم اردیبهشت (۲۱ الی ۳۰ اردیبهشت) کاهش یافت؛ این در حالی است که در ایران افزایش نشان می‌دهد.

در این رابطه ایرج خسرونیا، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار «آناتولی»، ضمن اینکه افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور را دور از انتظار ندانست و آن را با توجه به عللی قابل پیش‌بینی خواند، اظهار داشت: متاسفانه شاهد افزایش تعداد بیماران هستیم و این وضعیت نگران کننده است.

وی در ادامه به علل افزایش شمار مبتلایان به کرونا پرداخته و گسترش این ویروس در استان خوزستان را که در وضعیت «قرمز» قرار داشته و مقامات محلی بهداشت آن را بحرانی توصیف کرده و نسبت به افزایش روزانه تعداد بیماران هشدار می‌دهند، در افزایش آمار بیماری در ایران موثر دانست.

خسرونیا گفت: یکی از علل عمده افزایش شمار بیماران کرونایی در ایران، افزایش تعداد مبتلایان در خوزستان است که این روزها کرونا در این استان شیوع بیشتری یافته و شاهد بالا رفتن شمار مبتلایان هستیم.

– قبل از عید از اکثر بیماران تست نمی‌گرفتند

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، علت دیگر این افزایش را گرفتن تست از افراد مشکوک به بیماری کرونا دانست و تصریح کرد: قبل از عید از اکثر بیماران تست نمی‌گرفتند، ولی اخیرا از اکثر بیماران مشکوک آزمایش می‌گیرند که همین نتایج تست‌ها در افزایش ارقام مربوط به شمار مبتلایان موثر است.

دکتر خسرونیا در ادامه به نتایج تست‌هایی که اخیرا در ایران از افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا گرفته می‌شود اشاره و اعلام کرد که بیست درصد تست‌ها مثبت می‌شود.

به گفته وی، روند افزایشی موارد ابتلا به کرونا در ایران با تست‌های دریافتی از افراد مشکوک به کرونا نسبت مستقیم دارد که با افزایش تست‌ها موارد ابتلا نیز افزایش می‌یابد.

– در برخی از استان‌ها اپیدمی دیرتر شروع شد

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در عین حال در تشریح علل افزایش موارد ابتلا به کرونا در این کشور به زمان اپیدمی در برخی استان‌ها اشاره و تصریح کرد: در بعضی از استان‌ها اپیدمی دیرتر شروع شد و وسعت ایران هم در این رابطه موثر بوده است.

دکتر خسرونیا در ادامه موضوع فرهنگ را در افزایش شمار بیماران موثر دانست و گفت: در برخی استان‌ها زیاد به فکر پیشگیری نیستند و عدم رعایت اصول در مقابله با کرونا به افزایش شمار بیماران می‌انجامد.

– دولت هم زیاد توجهی به بهداشت برخی مناطق ندارد

وی همچنین مساله اقتصادی را در این زمینه مهم ارزیابی و تاکید کرد: وضعیت بد اقتصادی و درآمد پائین و قدرت خرید پایین از دیگر علل مساله محسوب می‌شود.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در پایان با تاکید بر اینکه آغاز دیرهنگام اپیدمی در برخی استان‌ها و گسترش کرونا در استان خوزستان در افزایش نرخ ابتلا به این ویروس در این کشور موثر بوده اظهار داشت: «دولت هم زیاد توجهی به بهداشت این مناطق ندارد».

گفتنی است دکتر خسرونیا پیش از این به آناتولی گفته بود: بسیاری از آنها که به کرونا مبتلا هستند آزمایش نمی‌شوند و جزو آمار مثبت‌ها ارائه نمی‌شوند و تعدادی از بیماران به خانه فرستاده می‌شوند تا در خانه استراحت کرده و تحت درمان قرار گیرند بنابراین این افراد جزو بیماران محسوب نمی‌شوند.

لازم به ذکر است که به تازگی کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران در نشست خبری خود ضمن اعلام اینکه وضعیت استان خوزستان از حیث گسترش ویروس کرونا «قرمز» است، نسبت به افزایش موارد بروز و بستری در استان‌های لرستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی هشدار داد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *