انواع پاسپورت ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت است. در واقع این کشور یکی از اصلی‌ترین مقاصد مهاجران از کشورهایی چون ایران، عراق و افغانستان است. یکی از علل این محبوبیت ارزش و مزایای انواع بالای پاسپورت ترکیه است. سالانه افراد زیادی اقدام به دریافت شهروندی ترکیه می‌کنند تا از مزایای پاسپورت ترکیه بهره‌مند شوند.
یکی از مهم ترین شاخص‌های و می‌توان گفت اصلی‌ترین آن‌ها در رتبه بندی اعتبار گذرنامه کشورها، سفر به کشور‌های دیگر بدون درخواست ویزا است. ترکیه از این نظر در بین بسیاری از کشورها جایگاه بالایی داشته و در رتبه ۴۰ قرار دارد.
افراد دارای شهروندی ترکیه و کسانی که افامت ترکیه دارند این کشور می توانند بدون ویزا یا با ویزا به ۱۱۵ کشور جهان، به ۷۱ کشور بدون ویزا و به ۴۴ کشور با اخذ ویزا در فرودگاه سفر کنند.
همچنین با پاسپورت کشور ترکیه جدای از انواع پاسپورت ترکیه مدت زمان اقامت شما می تواند حتی تا ۵ سال نیز باشد. با وجود اینکه شهروندان کشور ترکیه بدون توجه به انواع پاسپورت ترکیه، به راحتی می توانند به کشورهای اروپایی و آمریکا سفر کنند، اما انواع مختلفی از پاسپورت‌ها با شرایط و امکانات مختلف در این کشور وجود دارند.
در ترکیه چهار نوع پاسپورت وجود دارد. پاسپورت قرمز یا همان پاسپورت عمومی، پاسپورت سبز که به آن پاسپورت خاص ترکیه گفته می‌شود، پاسپورت سیاه یا پاسپورت دیپلماتیک و پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت.

انواع پاسپورت ترکیه

۱ ) پاسپورت قرمز

پاسپورت قرمز که پاسپورت عادی شهروندان ترکیه است، دارای ۳۸ صفحه بوده و برای افرادی که از راه‌های مختلفی چون سرمایه گذاری، تحصیل در ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه تابعیت ترکیه را کسب کرده‌اند نیز داده می‌شود. این پاسپورت از اداره ثبت احوال و نفوس که وابسته به وزارت کشور ترکیه است، اخذ می گردد. مدت اعتبار پاسپورت قرمز برای شهروندان بالای ۱۸ سال، ۱۰ سال و برای شهروندان زیر ۱۸ سال، ۵ سال است.

همچنین بخوانید: پرداخت حق خاک ترکیه

پاسپورت قرمز

۲ ) پاسپورت سبز

پاسپورت سبز که به آن پاسپورت ویژه تریکه هم گفته می‌شود، ویژه افرادی چون نمایندگان مجلس، نمایندگان سابق، شهردار و کارمندان رسمی دولت یا همان کارکنان درجه ۱ و ۲ و ۳ داده می‌شود. این پاسپورت دارای ۳۰ صفحه می‌باشد و بدون مهر رسمی فاقد اعتبار است. با این پاسپورت فرد می‌تواند بدون دریافت و درخواست ویزا در ۱۱۲ کشور سفر کند.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

پاسپورت سبز

۳ ) پاسپورت مشکی

این پاسپورت دارای ۲۸ صفحه بوده و مخصوص رئیس جمهور سابق، وزرا، رئیس قوه قضائیه، اعضای دیوان عالی و فرماندهان ترکیه است. در واقع پاسپورت مشکی رنگ بر اساس ماده ۱۳ قانون گذرنامه ترکیه به دیپلمات‌های ترکیه داده می‌شود.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

پاسپورت مشکی

۴ ) پاسپورت خاکستری

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت دارای ۳۰ صفحه می باشد و بر اساس ماده ۱۴ قانون گذرنامه ترکیه به افرادی به مانند ماموران دولتی، روزنامه نگارانی که نمی توانند پاسپورت خصوصی یا دیپلماتیک بگیرند و افرادی که برای ماموریت های خارجی اعزام می شوند، داده می‌شود. همچنین دارندگان پاسپورت خاکستری ترکیه می توانند بدون این که درخواست ویزا داشته باشند به کشورهای دیگر سفر کنند.

همچنین بخوانید: شرایط جدید اقامت ترکیه

پاسپورت خاکستری

روش‌های اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه

روش ‌های مختلفی برای اخذ پاسپورت ترکیه وجود دارند که هزینه هر یک متفاوت است. از این موارد می‌توان به خرید ملک در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، تحصیل در ترکیه، خرید اوراق قرضه در ترکیه و ثبت شرکت در ترکیه اشاره کرد.
– در روش خرید ملک شخص متقاضی با خرید ملک ترکیه به مبلغ ۲۵۰۰۰۰ دلار آمریکا می تواند در ابتدا اقامت و سپس پاسپورت ترکیه را اخذ نماید. (یا پرداخت ۱۵۰۰۰۰ دلار با شرایط ویژه موسسه)
– در روش دوم که سرمایه گذاری است شخص متقاضی با انجام سرمایه گذاری به صورت سپرده بانکی به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا می تواند اقامت ترکیه و سپس پاسپورت این کشور را بدست آورد.
– فرد متقاضی با خرید سهام در ترکیه به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا می تواند درخواست اقامت و در نهایت پاسپورت نماید.
– فرد متقاضی با خرید اوراق قرضه کشور ترکیه به مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا امکان درخواست اقامت و پاسپورت را خواهد داشت.
– شخص متقاضی با ثبت شرکت و استخدام ۵۰ نفر از شهروندان ترکیه به عنوان نیروی کار امکان اخذ اقامت و سپس پاسپورت را خواهد داشت.

همچنین بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

روش های اخذ پاسپورت

هزینه اخذ انواع پاسپورت در ترکیه

  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۶ ماهه در حدود ۲۰۰ لیر ترکیه است.
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۱ ساله در حدود ۴۰۰ لیر ترکیه است.
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۲ ساله به مبلغ ۵۰.۴۰۵ لیر ترکیه است.
  • دریافت پاسپورت با اعتبار ۳ ساله در حدود ۹۰.۵۷۵ لیر ترکیه است.
  • دریافت پاسپورت با اعتبار۴ ساله به مبلغ ۶۰.۸۱۱ لیر ترکیه است.

در حالت کلی توجه داشته باشید که این هزینه مدام در حال تغییر است اما در سال‌های اخیر به همت دولت ترکیه کاهش یافته است. هزینه‌ها و قیمت پاسپورت ترکیه از طریق این روش‌ها برابر سرمایه‌ای است که باید به مدت سه سال در این کشور داشته باشید. مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه، خرید ملک استانبول، شهروندی ترکیه، تحصیل در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *