زندگی تهرانی‌ها در وضعیت قرمز شیوع کرونا

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
زندگی تهرانی‌ها در وضعیت قرمز شیوع کرونا

فهرست مطالب

با گذشت حدود ۹۰ روز از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران، مردم تهران با وجود وضعیت قرمز در این شهر سعی در انجام امورات روزمره خود با رعایت نکات بهداشتی دارند.

۱۹.۰۵.۲۰۲۰
زندگی تهرانی‌ها در وضعیت قرمز شیوع کرونا

تهران/ خبرگزاری آناتولی

حدود سه ماه از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران می گذرد، مردم تهران با وجود وضعیت قرمز شیوع کرونا زندگی روزمره و عادی خود را می گذرانند.

مردم تهران که از اول اردیبهشت ماه، یک هفته دیرتر از دیگر شهرهای ایران کسب و کارهای با ریسک متوسط را آغاز کردند، به دنبال رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی هستند تا بتوانند به امورات خود برسند.

آقای خالقی، ساعت فروش در یکی از میادین اصلی تهران است، به خبرنگار آناتولی می گوید: از زمانی که اجازه باز کردن مغازه ها را دادند ما هم سعی کردیم که محیطی را ایجاد کنیم تا مشتری راحت تر به مغاز بیاید و خرید کند.

این ساعت فروش که سرتاسر مغازه اش را به واسطه نایلون به دو بخش تقسیم کرده است، درباره رفتار مشتریان توضیح می دهد: مردم وقتی می بینند ما پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنیم، از ماسک و اسپری استفاده می کنیم با خیال راحت به مغاز می آیند و خرید می کنند. مغازه های همسایه هم روزی که دیدند ما این ابتکار را به خرج دادیم روز بعد تصمیم گرفتند آنها هم از این روش برای ایمنی خود و دیگران استفاده کنند.

داریوش فراهانی فروشنده لوازم التحریر و فتوکپی در میدان فاطمی تهران است، با چسباندن کاغذ روی شیشه مغازه اش از مشتریان خواسته تا به اجناس دست نزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. فراهانی هم از نایلون برای ایجاد فاصله محافظ بین خود و مشترین استفاده کرده است، به خبرنگار آناتولی می گوید: قبل از کرونا شرایط کاری و درآمدمان بد نبود اما الان مردم خیلی کمتر برای خرید می آیند. کار ما بیشتر با دانش آموزان و دانشجویان است. با تعطیلی مراکز آموزشی به طبع درآمد ما ضعیف می شود.

او درباره دلایلش بر رعایت پروتکل های بهداشتی توضیح می دهد: وقتی ما رعایت می کنیم، مردم هم می بینند و ترغیب می شوند به بهداشت بیشتر توجه کنند. به ما نگفتند نایلون بزنید ما خودمان فکر کردیم برای حفاظتمان بهتر است.

فراهانی درباره رفتار مردم تهران در مقابل کرونا می گوید: چیزی که در خیابان می بینیم انگار ویروس کرونا نیست. اما بنا به تجربه خودم چون اطرافیانم مبتلا شدند سعی می کنم رعایت کنم. به مشتریان اجازه نمی دهم به اجناس دست بزنند و پس از هر مشتری دستانم را ضد عفونی می کنم.

حسن رضایی که شغل آزاد دارد و با مترو رفت و آمد می کند می گوید: به عقیده من شرایط نسبت به قبل بهتر شده است. مردم در مترو فاصله را رعایت می کنند اما در اتوبوس ها چون فضا کوچکتر است فاصله گذاری به سختی ایجاد می شود. داخل شهر برخی از افراد ماسک یا دستکش را داخل سطل زباله نمی اندازند. اینهمه زحمت کشیده شده امیدوارم مردم رعایت کنند تا از این گرفتاری نجات پیدا کنیم.

طاهره حسین پور در یک شرکت صادرات خرما کار می کند، درباره شرایط کاری پس از کرونا می گوید: شرایط کاری ما تغییر نکرده و شیفتی نشده ایم. اما زندگی ما عوض شده و باید موارد زیادی را رعایت کنیم. در مترو که من هر روز رفت و آمد می کنم به نظرم خانم ها بهتر از آقایان فاصله و موارد بهداشتی را رعایت می کنند.

مرکز شهر تهران همچنان شلوغ است، رستوران ها و باشگاه های ورزشی کماکان اجازه فعالیت ندارند. اما بیشتر مشاغل فعال هستند. کتاب فروشی ها مشتری دارند. لباس فروشی ها که نتوانسته اند از بازار شب عید استفاده کنند اغلب سعی می کنند با حراج محصولات خود مشتریان را ترغیب به خرید کنند. رانندگان تاکسی ماسک به صورت در خیابان منتظر مسافر هستند. تاکسی های تهران موظف شده اند با استفاده از پوشش نایلونی بین راننده و مسافر حائل ایجاد کنند و حق ندارند بیشتر از ۳ مسافر سوار کنند.

مردم تهران به راحتی در خیابان ها رفت و آمد می کنند. شهر همچون قبل از شیوع ویروس کرونا شلوغ است و مردم در رفت آمد هستند. اما هر کدام سعی کرده اند با استفاده از ماسک، دستکش و یک محلول ضدعفونی کننده خود را از ویروس مصون نگه دارند. گلفروش هم همچون گذشته در پیاده رو بساط کرده و گل های تازه بهاری می فروشد.

تهران، زندگی در وضعیت قرمز شیوع کرونا

Rate this post
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *