سرانه درآمد ایرانیان 34 درصد کاهش یافته است - املاک

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

سرانه درآمد ایرانیان ۳۴ درصد کاهش یافته است

سرانه درآمد ایرانیان ۳۴ درصد کاهش یافته است

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران اعلام کرد درآمد سرانه این کشور ۳۴ درصد و قدرت خرید هر ایرانی یک سوم کاهش یافته است.

۰۴٫۰۶٫۲۰۲۰
سرانه درآمد ایرانیان 34 درصد کاهش یافته است

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران گزارشی درباره چارچوب تحلیل اقتصاد ایران، نرخ رشد اقتصادی کاهنده، نوسانات زیاد رشد اقتصادی و رشد وابسته به نفت منتشر کرد.

بر اساس این گزارش درآمد سرانه ایران از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۸ کاهشی ۳۴ درصدی داشته و قدرت خرید هر ایرانی نسبت به سال ۱۳۹۰ حدود یک‌سوم کاهش یافته است.

این گزارش همچنین تصریح کرده است که در صورت تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی از سال ۱۳۹۹ به بعد حداقل شش سال زمان نیاز خواهد بود تا ایران به سطح درآمد ۱۳۹۰ بازگردد.

همچنین روند صعودی ضریب جینی و نسبت ۱۰ درصد ثروتمندترین به ۱۰ درصد فقیرترین جمعیت از سال ۱۳۹۲ نشان‌دهنده افزایش قابل توجه نابرابری و شکاف اجتماعی در نتیجه رشد اقتصادی منفی و تورم بالای اقتصادی طی این سال‌ها بوده است.

نرخ تورم بالا در سال‌های اخیر منجر به رشد قابل توجه خط فقر در شهر تهران و سایر نقاط ایران شده است. این موضوع در کنار کاهش قابل توجه درآمد سرانه منجر به رشد نرخ فقر در این سال‌ها شده است و شواهد موجود نشان از روند فرایند این متغیر در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ دارد.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در این گزارش، وضعیت کسری بودجه و بدهی‌های دولت و شرکت‌های دولتی را هم تشریح کرده است که بر این اساس، بدهی‌های دولت این کشور تا پایان شهریورماه ۱۳۹۸ حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان، بدهی‌های شرکت‌های دولتی ۵۲۵ هزار میلیارد تومان و مجموعه بدهی‌های دولت و شرکت‌ها ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

براساس این گزارش تعداد کشور‌هایی که ۸۰ درصد صادرات ایران را تأمین می‌کرده‌ا‌ند، از ۲۳ کشور در سال ۱۳۸۰ به ۹ کشور در سال ۱۳۹۷ تقلیل یافته است.

طبق این گزارش، سبد صادرات غیرنفتی ایران به شدت نسبت به کالا‌های ارزش افزوده کمتر (عمدتا به مواد خام) وابسته است.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه