وبلاگ

photo 2020 03 31 09 36 38 - سفیر ایران در آنکارا : قدردان کمک‌های پزشکی ترکیه هستیم

❌ سفیرایران درآنکارا :
قدردان کمک‌های پزشکی ترکیه هستیم

🔻 محمد فرازمند، سفیر ایران در ترکیه در گفتگو با خبرگزاری «آناتولی» در رابطه با روند انتقال ایرانیان مقیم ترکیه به کشورشان اظهار داشت: ایرانیان مقیم ترکیه از جمله دانشجویان، گردشگران و دیگر افراد مقیم می‌توانند از طریق مرزهای سه‌گانه (اسن دره، کاپی کوی و گوربلاغ) به ایران برگردند، همچنین پروازهای فوق العاده هم در طول مدت هفته یا دو هفته یکبار برقرار شده است.

🔹 وی در ادامه ضمن قدردانی از دولت ترکیه به خاطر اهدا و ارسال محموله‌ای از کمک‌های پزشکی به ایران گفت: در حال حاضر تجارت دوجانبه به علت عدم تردد کامیونها کاهش پیدا کرده است. ولی دو طرف در تلاش هستند تا راهی برای ادامه تجارت بین دو کشور پیدا کنند.

🔸 فرازمند تصریح کرد که کامیون‌های ایرانی که در ترکیه یا کشورهای اروپایی، لبنان، گرجستان و اوکراین بودند از طریق خاک ترکیه به ایران بازگشتند.

🔹 وی همچنین افزود: همکاری‌های علمی و تبادل تجربه و دانش از طریق ویدئو کنفرانس بین مقامات وزارت بهداشت دو کشور انجام پذیرفته و در صورت ضرورت کماکان ادامه دارد. ما از این نظر پروتکل‌های بین المللی و دولت ترکیه را از نزدیک دنبال می‌کنیم و از ملت و دولت دوست ترکیه نیز بسیار سپاسگزار هستیم.

🔸 فرازمند با اشاره به تحریمهای آمریکا و تاثیر آن در این روند خاطرنشان کرد: در شرایطی که مردم ایران درگیر مبارزه با این پاندمی بیرحم هستند، دولت ترامپ، مردم ایران را تحت بی‌رحمانه‌ترین تروریسم اقتصادی خود قرار داده و با تداوم این سیاستها فشار حداکثری و ممانعت از یاری رساندن سایر دولتها و ملتها به ایران، همراه با ویروس کرونا به جنگ با مردم ایران شتافته است. حتی به اروپا نیز اجازه نمی‌دهد تا در تامین نیازهای بهداشتی و بشردوستانه با ایران همکاری کند.

🔹 وی با بیان اینکه آمریکا با اعمال شدیدترین تحریمها، موجب شده است تا نظام اقتصادی و مالی ایران به شدت آسیب دیده و توان کشور برای مبارزه با این بیماری نیز کاهش یابد تصریح کرد: مانع‌تراشی آمریکا برای تامین سریع و آسان نیازهای پزشکی ایران در مبارزه با کرونا، «تحریم» نیست، بلکه در عمل، «ترور اقتصادی» یک ملت و اقدام برای نابودی جان هزاران انسان است.

🔸 فرازمند افزود: هرچند مقامات آمریکا مدعی هستند که دارو و غذا مشمول تحریم‌ها علیه ایران نیست، اما با ایجاد محدودیت‌های شدید در نقل و انتقالات مالی با ایران و تهدید علیه شرکت های تجاری طرف معامله با ایران، عملاً تمامی مسیرهای ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به ایران را سد کرده‌اند. متاسفانه قربانیان اصلی تحریم و ویروس در ایران، مردم عادی کوچه و خیابان هستند.

🔹 وی ضمن قدردانی از کادر درمانی و پزشکی گفت: مقامات ایرانی، علیرغم همه محدودیت‌هایی که به واسطه تحریم‌های آمریکا با آن مواجه بودند، تلاش‌های گسترده ای را در جهت مبارزه با این بیماری همه گیر به کار بسته و تمام امکانات بهداشتی خود را برای مقابله با گسترش ویروس بسیج کردند.

🔸 فرازمند ادامه داد: دانشمندان ایرانی طی هفته‌ها و ماههای اخیر تمامی تلاش خود را انجام داده اند تا با کاستن از درد و رنج مبتلایان به کرونا داروی مورد نیاز برای این بیماری را نیز بیابند و روند ساخت یک داروی ترکیبی را آغاز کرده‌اند. خوشبختانه انجام آزمایشات اولیه این دارو با موفقیت همراه بوده و امیدواریم که طی روزهای آینده این داروها وارد بازار شود. همچنین کیتهای تشخیص بیماری در داخل ساخته شده و ظرفیت تولید روزانه ۸۰ هزار کیت توس یکی از شرکتهای دانش بنیان ایجاد شده است.

🔹 سفیر ایران در ترکیه همچنین تصریح کرد: اکنون تمام جهان خود را در معرض ناامنی این ویروس ویرانگر می‌بیند ضرورت ایجاب می کند که همه کشورهای جهان دست در دست هم، در برابر این دشمن مشترک و فارغ از اختلافات سیاسی و تفاوت های جغرافیایی ایستادگی کنند./خبرگزاری آناتولی

@Torkish_news

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مهاجرتی شایان!

با نصب اپ مهاجرتی شایان میتوانیداز خدمات ویژه ای برخوردار شوید:

  • آموزش زبان ترکی
  • مناطق تفریحی، بهترین هتل ها، اوت لت ها
  • نقشه آفلاین
  • راهنمای کامل زندگی در ترکیه
  • پروژه های املاک
  • و ده ها امکانات دیگر...