شرایط جدید اقامت در ترکیه

ترکیه یکی از پایگاه‌های مهاجرتی مورد علاقه ایرانیان است. چرا که بیش از ۱۰۰ هزار نفر مهاجر ایرانی دارد و بسیاری نیز به دنبال راهی برای اقامت در این کشور زیبا هستند. هم‌چنین ترکیه به علت شباهت نسبتا زیاد با ایران، سکوی پرتابی برای علاقه‌مندان به مهاجرت محسوب می‌شود.
اما شرایط مهاجرت و اقامت در ترکیه سالانه توسط اداره مهاجرت و دولت ترکیه تغییر می‌کند. امسال نیز با شیوع ویروس کرونا، تغییراتی در شرایط اقامت در این کشور به وجود آمد. این تغییرات در پی رشد و منفعت کشور، بعضاً محدودیت‌هایی را اضافه کرده و گاهی موانعی را از سر راه برمی‌دارد. در این مقاله از شایانکو، به قوانین و شرایط اقامت در ترکیه در سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم.

شرایط اخذ اقامت در ترکیه، با خرید ملک در استانبول!

اخذ اقامت از طریق خرید یا اجاره ملک ترکیه، نوعی روش مهاجرت است که واجدین شرایط از آن استفاده می‌کنند. اما در پانزدهم ژانویه سال ۲۰۲۱، با اعلام سایت رسمی مهاجرت ترکیه، محدودیت‌هایی برای این شیوه طرح شد! متقاضیان در بعضی از مناطق استانبول، با خرید یا اجاره ملک نمی‌توانند اقامت دریافت کنند. بر اساس این قوانین، خرید و اجاره ملک در مناطق زیر دیگر راهی برای اخذ اقامت در ترکیه حساب نمی‌شود:

محله فاتیح استانبول: منطقه‌ای است که طبق قوانین جدید، اجاره ملک توسط اتباع خارجی در آنجا ممنوع اعلام شده، و فقط دانشجویان خارجی می‌توانند در این منطقه اقامت داشته باشند. در این منطقه حتی با خرید ملک نیز امکان اخذ اقامت در ترکیه وجود ندارد.
محله اسنیورت استانبول: اسنیورت منطقه‌ای از استانبول است که طبق قوانین جدید، اجاره خانه و ملک به اتباع خارجی ممنوع بوده و اخذ اقامت ترکیه از این طریق ممکن نیست. علاقه‌مندان به اخذ اقامت و استقرار در این منطقه، تنها در صورت خریداری یک ملک می‌توانند اقامت دریافت کنند.
توصیه می‌شود قبل از اقدام به اخذ اقامت ترکیه، به خوبی قوانین و شرایط ترکیه را بررسی کرده و سپس وارد مراحل بعدی شوید. پیش‌بینی می‌شود در آینده قوانین جدیدی در مناطق مختلف استانبول اعمال شود.

دریافت انواع پاسپورت ترکیه و هزینه اخد آن

شرایط جدید اقامت در ترکیه

 

قوانین تمدید اقامت توریستی

در سال‌های اخیر، اخذ اقامت توریستی ساده‌ترین و رایج‌ترین راه مهاجرت به ترکیه تلقی می‌شد. چرا که افراد به راحتی می‌توانستند با اخذ اقامت ۱ ساله، قدم خود را در ترکیه محکم‌تر کرده و هر سال، اقامت خود را تمدید کنند. اما با تغییر قوانین، محدودیت‌هایی برای این شیوه خلق شد.
با عوض شدن قوانین مهاجرتی در اوایل سال ۲۰۲۰، اتباع خارجی حق تمدید دوباره اقامت توریستی خود را نداشتند. این اتفاق، باعث ترس و نگرانی ایرانیان مقیم ترکیه، که از طریق اجاره خانه یا آپارتمان اقامت توریستی اخذ کرده بودند، شد.

در اوایل سال ۲۰۲۱، با اعلام دولت و اداره مهاجرت ترکیه، اتباع خارجی که موفق به اخذ اقامت توریستی در سال ۲۰۲۰ شده بودند، توانایی تمدید اقامت تا سال ۲۰۲۱ را نیز دارند. اما تمدید اقامت آن‌ها دارای شروطی بود:
اقدام به تمدید اقامت توریستی، باید ۱ ماه پیش از اتمام وقت اقامت صورت بگیرد.
• دریافت بیمه درمانی ترکیه برای مایلین به تمدید اقامت توریستی خود، به غیر از کودکان زیر ۱۰ سال، الزامی است.
• در برگه درخواست برای تمدید اقامت توریستی، باید درخواست ۱ سال تمدید دیگر ذکر شود، در غیر این صورت درخواست وی رد می‌شود.
پس از ارائه فرم و درخواست تمدید مجدد اقامت در ترکیه، با یک ایمیل، زمان دقیق ارسال مدارکتان به اداره مهاجرت اعلام می‌شود. پس از بررسی اطلاعات و شرایط، در صورت منفی بودن جواب اداره مهاجرت به تمدید اقامت، ۱۰ روز زمان تا ترک خاک ترکیه داده شده و در هنگام خروج از کشور، باید هزینه خاک ترکیه یا همان جریمه تاخیر در خروج پرداخت گردد.

پرداخت حق خاک ترکیه

شرایط جدید اقامت در ترکیه

۷ روش رایج اخذ اقامت در ترکیه

مطابق با شرایط و قوانین جدید ترکیه، ۷ شیوه برای اخذ اقامت ترکیه برای واجدین وجود دارد، که علاقه‌مندان با بررسی و اقدام هر یک از آن‌ها می‌توانند اقامت ترکیه را دریافت کنند:
• اقامت توریستی در ترکیه
• اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت
• اقامت در ترکیه از طریق کار
• اقامت تحصیلی
• اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک
• اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه
• اقامت از طریق ازدواج و تولد

آیا ممکن است با تغییر قوانین اداره مهاجرت، امکان اخذ یا تمدید اقامت من به خطر بیافتد؟

همانطور که ذکر شد، قوانین مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه سالانه در حال تغییر است. این تغییرات سبب بازگشایی راه بسیاری از علاقه‌مندان مهاجرت به ترکیه شده، و باعث سوختن شانس اخذ یا تمدید اقامت بعضی دیگر می‌شود. پیش‌بینی‌هایی مبنی بر شرایط مهاجرتی سال‌های آینده می‌شود، اما هرگز نمی‌توان اتفاقات آینده مربوط به مهاجرت را پیش بینی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه مهاجرت، میتوانید با ما در تماس باشید.

مدارک و شرایط لازم برای پذیرش ترکیه

شرایط جدید اقامت در ترکیه

مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه، خرید ملک ترکیه، شهروندی ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.