شهر استانبول در ترکیه | فنر/بالات : احیای تاریخ استانبول

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
شهر استانبول در ترکیه | فنر/بالات : احیای تاریخ استانبول

فهرست مطالب

شهر استانبول در ترکیه | فنر/بالات : احیای تاریخ استانبول

شهر استانبول در ترکیه

فنر بالات، محله ای که اقلیت ها در زمان امپراتوری عثمانی در آن زندگی می کردند، شاهد ویرانی ها و آتش سوزی های بسیاری بود و با مهاجرت جمهوری ساختار جمعیتی تغییر کرد. این محله که به محل زندگی خانواده های فقیری که از آناتولی مهاجرت کرده بودند تبدیل شده بود، همچنان محله طبقات پایین استانبول در طول جمهوری بود. در سال 2019، خانه های قدیمی و ویران شده در استانبول احیا شدند و منطقه رو به رشد بالات یکی از مراکز جدید جذاب استانبول است که در آن جوانان و گردشگران جلوی ظاهر جدید بالات را نمی گیرند.

بالات با خانه تاریخی دو یا سه طبقه و کودکانی که با لباسهای قدیمی خود در خیابانها میدوند، بالات با خانه های خود به مرکز تفریحی در استانبول تبدیل شد که بیشتر آنها قدیمی هستند و مانند هر منطقه دیگری در آناتولی در آستانه ویرانی هستند.

در حالی که در طول تاریخ در بین ساختمانهایی که شاهد آتش سوزی ها، مهاجران و تبعیدان زیادی بوده اند، سرگردان هستیم، بالات به عنوان یکی از منطقه ای که بافت تاریخی استانبول در آن حفظ شده، برجسته است. فرایند شهرنشینی در معماری مدرن ترکیه به مراتب بیشتر از سایر محله های شهر دارای امتیاز بوده و به عنوان محله ای شناخته می شود که اقلیت ها (یونانی یا ارمنی) عموما در زمان امپراتوری عثمانی در آن زندگی می کردند. در سال 2019 ساختار جمعیتی ترکیه را بررسی می کنیم که عمدتاً محله مهاجران از شرق و مرکز دریای سیاه است، عموماً مظهر خانواده های فقیر است. به همین دلیل، در حالی که غفلت از خانه ها به چشم می خورد، می توان افرادی را دید که در خانه هایی زندگی می کنند که در حال نابودی هستند.

ثروتمندان بالات، نیشانتاشی پس از جنبش های مهاجرت به آدرس جدید آنها تبدیل شد. این وضعیت که منفی به نظر می رسد، شاید بزرگترین شانس فنر بالات بود. همانطور که در مقاله ما در مورد هالیچ (شاخ طلایی) توضیح داده شد، جمعیت فقیر توسط ساختمانها جایگزین نشده است. منطقه فنر بالات که توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفته، امروزه با حمایت شهرداری کلانشهر استانبول و اتحادیه اروپا در مرزهای منطقه فاتح احیا می شود. این منطقه تاریخی که در آن کودکان بر روی سنگفرش بازی می کنند، گردشگران محلی و خارجی را به خود جلب می کند.

چگونه بالات تغییر کرد؟

برنامه توانبخشی در فنر بالات با همکاری شهرداری کلانشهر استانبول و اتحادیه اروپا اجرا شد. بنایی از مرکز اجاره داده شد و کار هفت معمار به همراه تیمی از پانزده نفره در برنامه بازسازی قرار گرفت. تاکنون مرمت صدها خانه با این تیم با بودجه منتقل شده از اتحادیه اروپا انجام شده است. کارهایی که در اینجا انجام می شود تنها با حمایت از خانه ها به پایان نمی رسد بلکه توسعه اجتماعی و فرهنگی منطقه ترمیم شده نیز مورد نظارت قرار می گیرد و با پروژه پشتیبانی اتحادیه اروپا و شهرداری کلانشهر استانبول، اهداف مشخصی تعریف شده است.

1. برای تحقق ترمیم بناهای تاریخی بدون آسیب رساندن به وضعیت اصلی آنها.

2. ایجاد مراکز اجتماعی برای خدمت به ساکنان منطقه.

3. بهسازی مغازه ها در بازار بالات و احیای بازار مشتریان بالقوه.

4- جمع آوری و مدیریت ضایعات جامد در یک مرکز که محیط زیست را آلوده میکنند.

بازسازی

اولین جزئیات جالب در این پروژه حفظ و ترمیم بافت تاریخی خانه ها است. با توجه به داده های به دست آمده در نتیجه بررسی زمین در چارچوب مطالعه انجام شده در سال 2003، تقریباً 750 ساختمان در منطقه پروژه دارای بافت تاریخی هستند. با مرمت ساختمانها، مناطق فنر و بالات از نظر اجتماعی و اقتصادی احیا شدند و پایداری فعال شده و توانبخشی شهری فراهم شد. فعالیت های مفهومی که بازدید کننده های داخلی یا خارجی را به خود جلب می کند در محله توسعه یافته و ظرفیت فنی برای حفاظت از میراث فرهنگی تاریخی سنجیده می شود.

برای این منظور ساختمانهای شناسایی شده با بودجه شهرداری کلانشهر استانبول و اتحادیه اروپا احیا می شوند. بنابراین، هدف تشویق ساختمانهای دیگر با مفهوم مثال ارائه شده است. مدل سازی توانبخشی، که می تواند نه تنها برای منطقه فنر-بلات بلکه برای مکانهایی با همان مشخصات در سراسر جهان قابل استفاده باشد، تهیه شده است.

زندگی اجتماعی

بناهایی که در فنر بالات مشاهده می کنید، اولین مرحله تغییرات این پروژه هستند. در مرحله بعدی این پروژه باید مراکز اجتماعی تأسیس شود. امروزه، بعنوان یکی از محلات مورد علاقه خانم ها و جوانان در استانبول نشان می دهد که به هدف خود رسیده اند. مراکز اجتماعی که در چندین ساختمان مستقر شده اند به مکان های قرار و ملاقات برای ساکنان این محله تبدیل شده اند. در این مراکز علاوه بر آموزش های خواندن و نوشتن، آموزش های حرفه ای نیز ارائه می شود و فعالیت هایی به سود گروه های محروم انجام می شود.

 

بازار بالات

پروژه بازار بالات به منظور بازیابی قدرت تجاری خود تهیه شده است. با این پروژه که پاسخگوی نیاز افراد در زندگی شهری میباشد، مغازه هایی با تنش پی در پی در خیابان های لاپچینلر و لبلجیلر تعمیر و نوسازی شده اند.

مدیریت پسماند جامد

یکی از مهمترین مشکلات پروژه احیای بالات در بافت تاریخی قدیمی، آلودگی محیط زیست است. مدیران پروژه به منظور به حداقل رساندن آلودگی محیط زیست، مراکز جمع آوری زباله را برای ساکنان ایجاد کرده اند. شهرداری فاتح از این برنامه حمایت کرده و یک استراتژی مدیریت زباله جامد را تدوین کرده است. به منظور جلوگیری از آلودگی و افزایش آگاهی در مورد این موضوع، شهرداری زباله ها را از ظروف با وسایل نقلیه خود جدا کرده و از تمیز کردن خیابان ها اطمینان حاصل می کند. ضایعات جامد جمع آوری شده از منطقه بلات توسط شهرداری فاتح جدا و بازیافت میشوند و این پول برای نیازهای مردم منطقه استفاده می شود.

تاریخچه منطقه بالات – فنر

مناطق فنر و بالات در منطقه بین شاخ طلایی و دیواره های بیزانس از غرب منطقه در شبه جزیره تاریخی استانبول واقع شده اند. ساکنان این کشور زمانی شهروند ترکیه ای با مبانی یونانی، یهودی و ارمنی بودند. اگرچه ردپای این مردمان امروز در همسایگی کمیاب شده، اما از زمان مهاجرت شدید استانبول که عمدتاً مسلمان هستند، بیشتر آنها در روستا ساکن هستند.

منطقه فنر

منطقه فنر که یکی از مراکز مهم ایمان مسیحی ارتدکس است، شامل یونانی ها میباشد. این محله که از دوره بیزانس توسط یونانیان سکونت داشته، از قرن 17 هجری با خانه های سنگی بریده شده خود و نمای ساختمان های آراسته شده، مکان برتر نخبگان و بورژوازی بوده است.

مشخص است که یونانیانی که در زمان امپراطوری عثمانی به چندین زبان صحبت می کردند، به عنوان مترجم یا دیپلمات ها بویژه در سطح ایالت کار می کردند. در قرن 18، خانواده های یونانی اشرافی ویلاهای ساخته شده از چوب و سنگ تراشی را در اطراف کلیسای مقدس ارتدوکس ساختند و ساختار شهری را در فنر تشکیل دادند. در قرن نوزدهم، ما می بینیم که این ساختار جمعیتی تغییر کرده و خانواده های یونانی محلی به مناطقی مانند تارابیا، کوروچشمه و آرناووتکوی در سواحل بسفر حرکت کردند. ما می بینیم که بقیه آنها به همراه کارمندان دولت که در سطح ایالت کار می کنند، به عنوان خانه های صنفی و صنعتگران کوچک به خانه هایی که از مهاجران خالی شده پس از آتش سوزی در منطقه نقل مکان کردند.

در پایان قرن نوزدهم، آنها به نواحی استانبول، جایی که بورژوازی مشغول کار بود، مانند جزایر پرنسس، شیشلی و کادیکوی، نقل مکان کردند. پس از این رویداد، ساختار جمعیتی این محله تغییر کرد و معروف است که تا دهه 1960 میلادی اینجا محله یونانیان بود. پس از اعمال مالیات یونان در ترکیه به عنوان توده منتقل شده از استانبول شناخته می شود. به نظر می رسد میزبان افراد کم درآمد منطقه دریای سیاه باشد و با صنعتی شدن منطقه گلدن هورن، خصوصیات بارز این منطقه از بین رفت. فضاهای نوستالژیک استانبول که در مقاله هالیچ به تفصیل شرح داده شده، قسمت جنوبی شاخ طلایی (هالیچ) را تحت تأثیر قرار داد و باعث تغییر بدنی در دهه 1980 شد، اکثر بناهای مربوط به قرن 18 در دوره ساخت پارک توسط شهرداری تخریب شد.

بالات

بالات

بالات که از نظر تاریخ یهودیان مقیم استانبول بسیار مهم است، به عنوان محله ای شناخته می شود که یهودیانی که از اسپانیا مهاجرت کرده و با یهودیان مقدونی ساکن شده اند، پس از فتح استانبول به این شهر آورده شده اند. این شهر همچنین به عنوان یک منطقه یهودی قرن ها با یک جامعه کوچک ارمنی شناخته شده است. با وقوع زمین لرزه در سال 1984، بخش ثروتمند این محله با ساختارهای مذهبی، کنیسه ها و خاخامهای خود به گالاتا نقل مکان کرد و با تأسیس دولت اسرائیل در قرن 20، یک چهارم از جمعیت از بلات مهاجرت کردند و این باعث تغییری جدی شد. ساختار جمعیت با تغییر موج مهاجرت از منطقه دریای سیاه و استان کاستامونو در محله ای که جامعه یهودی در آن به اقلیت رسیده است تغییر کرد. بیشتر افراد باقی مانده به دلیل ساختار اقتصادی خود و با ثروتمندتر شدن به شیشلی نقل مکان کردند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان