صدیقی: ترکیه نقش مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان دارد - املاک

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

صدیقی: ترکیه نقش مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان دارد

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر روابط دوستی دیرینه کابل-آنکارا گفت ترکیه می تواند نقش بسیار مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی در افغانستان داشته باشد.

۰۹٫۱۲٫۲۰۱۹

صدیقی: ترکیه نقش مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان دارد

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان که به منظور شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای امور خارجه «روند استانبول-قلب آسیا» در استانبول به سر می برد در گفتگو با خبرنگار “آناتولی” درباره نقش ترکیه در روند صلح و مذاکره با طالبان اظهار داشت: “افغانستان با ترکیه روابط بسیار دیرینه و مستحکمی دارد. ترکیه یک کشور مهم است و ما مفتخریم که روابط خوبی با ترکیه داریم و از متحدان ما است. ترکیه می تواند نقش بسیار مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان داشته باشد. ما امیدواریم حمایت و پشتیبانی ترکیه را مانند همیشه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان داشته باشیم”.

وی درباره مذاکرات نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر گفت: این مسئله از اولویت‌های دولت افغانستان است؛ در دیداری که اشرف غنی با ترامپ داشت بر نقشه راه صلح تاکید شد. این پروسه باید هماهنگ پیش برود تا به نتیجه برسد. طالبان باید از خشونت دست بکشند و آتش بس را برقرار کنند تا شاهد یک صلح دائمی و پایدار باشیم.

صدیقی با بیان اینکه تاریخ برگزاری نشست جدید بین الافغانی در پکن هنوز مشخص نیست، تاکید کرد: برای اولین بار است که انتخابات ریاست جمهوری روش تکنولوژیکی برای جلوگیری از تخلف به کار گرفته شد. کشورهای همکار نیز مانند متحدانمان بررسی کرده‌اند و معتقدند که این بار پروسه برگزاری انتخابات بهتر بوده است. ادعاهای بی اساس نامزدها باعث صدمه به روند شمارش آرا می شود. خواست ما رعایت اصول و قوانین انتخاباتی توسط کاندیداها است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در نگرش پاکستان نسبت به افغانستان صورت گرفته، گفت: برخی اوقات شاهد تغییر موضع پاکستان نسبت به افغانستان بودیم. یکی از خواسته های ما از پاکستان این است که یک سیاست مثبتی را دنبال کنند. ما امیدواریم به اهدافی چون امنیت منطقه، گسترش روابط اقتصادی بیشتر توجه کند و شاهد اقدام عملی از آنان باشیم.

صدیقی درخصوص گسترش موج مهاجرت شهروندان افغانستان تصریح کرد: مهاجرت های غیرقانونی شهروندان افغان موجب مشکلات و چالش های زیادی برای آنان می شود. ما تلاش داریم با برقراری امنیت و برطرف ساختن مشکلات اقتصادی مهاجرت را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اهمیت نشست «روند استانبول-قلب آسیا» اظهار داشت: این یک اجماع منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است، پیام اصلی رئیس جمهور غنی جلب حمایت کشورها برای صلح افغانستان است. امیدواریم این نشست نتایج خوبی را برای برقراری صلح در افغانستان به همراه داشته باشد.

صدیقی درباره دیدار اخیر هیئت طالبان با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز اظهار داشت: تا کنون این قبیل دیدارها و مذاکرات تاثیر مثبتی بر روند صلح و پایان جنگ در افغانستان در پی نداشته است. ما از کشورهای منطقه انتظار داریم تا از دولت افغانستان در زمینه مذاکرات صلح حمایت کنند. ما از ایران و سایر کشورها انتظار داریم از دولت افغانستان حمایت کنند و روابط دولت محور باشد.

وی تاکید کرد: پیام اساسی رئیس جمهور افغانستان امروز به تمام اعضایی که در کنفرانس قلب آسیا هستند این است که چگونه منطقه را به پلتفرم همکاری های منطقه ای مبدل سازیم. چگونه انکشاف اقتصادی را برطرف کنیم.

صدیقی با اشاره به اهمیت برقراری صلح و امنیت در منطقه، اظهار داشت: افغانستان در خط اول مبارزه با تروریسم قرار دارد. این مساله نه تنها افغانستان بلکه تمام کشورهای منطقه را تهدید می کند.

وی تاکید کرد: پیروزی افغانستان در برابر داعش بی سابقه بود هیچ کشوری تا کنون نتوانسته در برابر داعش دستاورد داشته باشد. پیام رئیس جمهور اشرف غنی صلح است. برنامه صلح افغانستان بار دیگر با شرکای منطقه ای ما طرح خواهد شد. ما خواهان همکاری ها و حمایت های شرکای منطقه ای خود هستیم تا به صلح پایدار برسیم.

صدیقی افزود: امیدواریم اجماع منطقه ای و فرامنطقه ای باعث شود تا برنامه های بزرگ همکاری های منطقه ای گسترش پیدا کند و شاهد ثبات و امنیت پایدار در افغانستان باشیم.

وی در پایان در رای‌گیری مسابقه « تصاویر سال» آناتولی شرکت کرد.

خبرگزاري آناتولي اخبار خود از طريق سامانه مدیریت خبر (HAS) براي مشترکین رسانه‌ای ارسال و فقط بخشي از آنها را خلاصه و در وبسايت خود منتشر ميكند. بنابراين براي دريافت اخبار كامل ما، لطفا تماس گرفته و مشترك شويد!

موضوعات مرتبط

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه