صدیقی: ترکیه نقش مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان دارد

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
صدیقی: ترکیه نقش مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان دارد

فهرست مطالب

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با تاکید بر روابط دوستی دیرینه کابل-آنکارا گفت ترکیه می تواند نقش بسیار مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی در افغانستان داشته باشد.

۰۹.۱۲.۲۰۱۹

صدیقی: ترکیه نقش مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان دارد

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان که به منظور شرکت در هشتمین کنفرانس وزرای امور خارجه «روند استانبول-قلب آسیا» در استانبول به سر می برد در گفتگو با خبرنگار “آناتولی” درباره نقش ترکیه در روند صلح و مذاکره با طالبان اظهار داشت: “افغانستان با ترکیه روابط بسیار دیرینه و مستحکمی دارد. ترکیه یک کشور مهم است و ما مفتخریم که روابط خوبی با ترکیه داریم و از متحدان ما است. ترکیه می تواند نقش بسیار مهمی در گسترش امنیت و توسعه اقتصادی افغانستان داشته باشد. ما امیدواریم حمایت و پشتیبانی ترکیه را مانند همیشه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان داشته باشیم”.

وی درباره مذاکرات نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر گفت: این مسئله از اولویت‌های دولت افغانستان است؛ در دیداری که اشرف غنی با ترامپ داشت بر نقشه راه صلح تاکید شد. این پروسه باید هماهنگ پیش برود تا به نتیجه برسد. طالبان باید از خشونت دست بکشند و آتش بس را برقرار کنند تا شاهد یک صلح دائمی و پایدار باشیم.

صدیقی با بیان اینکه تاریخ برگزاری نشست جدید بین الافغانی در پکن هنوز مشخص نیست، تاکید کرد: برای اولین بار است که انتخابات ریاست جمهوری روش تکنولوژیکی برای جلوگیری از تخلف به کار گرفته شد. کشورهای همکار نیز مانند متحدانمان بررسی کرده‌اند و معتقدند که این بار پروسه برگزاری انتخابات بهتر بوده است. ادعاهای بی اساس نامزدها باعث صدمه به روند شمارش آرا می شود. خواست ما رعایت اصول و قوانین انتخاباتی توسط کاندیداها است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در نگرش پاکستان نسبت به افغانستان صورت گرفته، گفت: برخی اوقات شاهد تغییر موضع پاکستان نسبت به افغانستان بودیم. یکی از خواسته های ما از پاکستان این است که یک سیاست مثبتی را دنبال کنند. ما امیدواریم به اهدافی چون امنیت منطقه، گسترش روابط اقتصادی بیشتر توجه کند و شاهد اقدام عملی از آنان باشیم.

صدیقی درخصوص گسترش موج مهاجرت شهروندان افغانستان تصریح کرد: مهاجرت های غیرقانونی شهروندان افغان موجب مشکلات و چالش های زیادی برای آنان می شود. ما تلاش داریم با برقراری امنیت و برطرف ساختن مشکلات اقتصادی مهاجرت را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اهمیت نشست «روند استانبول-قلب آسیا» اظهار داشت: این یک اجماع منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است، پیام اصلی رئیس جمهور غنی جلب حمایت کشورها برای صلح افغانستان است. امیدواریم این نشست نتایج خوبی را برای برقراری صلح در افغانستان به همراه داشته باشد.

صدیقی درباره دیدار اخیر هیئت طالبان با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز اظهار داشت: تا کنون این قبیل دیدارها و مذاکرات تاثیر مثبتی بر روند صلح و پایان جنگ در افغانستان در پی نداشته است. ما از کشورهای منطقه انتظار داریم تا از دولت افغانستان در زمینه مذاکرات صلح حمایت کنند. ما از ایران و سایر کشورها انتظار داریم از دولت افغانستان حمایت کنند و روابط دولت محور باشد.

وی تاکید کرد: پیام اساسی رئیس جمهور افغانستان امروز به تمام اعضایی که در کنفرانس قلب آسیا هستند این است که چگونه منطقه را به پلتفرم همکاری های منطقه ای مبدل سازیم. چگونه انکشاف اقتصادی را برطرف کنیم.

صدیقی با اشاره به اهمیت برقراری صلح و امنیت در منطقه، اظهار داشت: افغانستان در خط اول مبارزه با تروریسم قرار دارد. این مساله نه تنها افغانستان بلکه تمام کشورهای منطقه را تهدید می کند.

وی تاکید کرد: پیروزی افغانستان در برابر داعش بی سابقه بود هیچ کشوری تا کنون نتوانسته در برابر داعش دستاورد داشته باشد. پیام رئیس جمهور اشرف غنی صلح است. برنامه صلح افغانستان بار دیگر با شرکای منطقه ای ما طرح خواهد شد. ما خواهان همکاری ها و حمایت های شرکای منطقه ای خود هستیم تا به صلح پایدار برسیم.

صدیقی افزود: امیدواریم اجماع منطقه ای و فرامنطقه ای باعث شود تا برنامه های بزرگ همکاری های منطقه ای گسترش پیدا کند و شاهد ثبات و امنیت پایدار در افغانستان باشیم.

وی در پایان در رای‌گیری مسابقه « تصاویر سال» آناتولی شرکت کرد.

خبرگزاری آناتولی اخبار خود از طریق سامانه مدیریت خبر (HAS) برای مشترکین رسانه‌ای ارسال و فقط بخشی از آنها را خلاصه و در وبسایت خود منتشر میکند. بنابراین برای دریافت اخبار کامل ما، لطفا تماس گرفته و مشترک شوید!

موضوعات مرتبط
برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *