مسجد ایاصوفیه استانبول(Hagia Sophia Istanbul) - املاک

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

مسجد ایاصوفیه استانبول(Hagia Sophia Istanbul)

مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول(Hagia Sophia Istanbul)

مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Istanbul)، کلیسای ارتدوکس یونانی و مقّر اسقف قسطنطنیه بوده. که بعدها به مسجد یونانی تبدیل شده است و با اضافه شدن بناها و مناره ها و بازسازی در سال ۱۹۳۵، به موزه ای بزرگ در استانبول تبدیل شده است.

مسجد ایاصوفیه استانبول با ارزشترین اثر باقی مانده از دوره بیزانس است.مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Istanbul) در میدان سلطان احمد استانبول امروزی قرار دارد. این بنا  (تا قبل از تأسیس کلیسای جامع سویل در سال ۱۵۲۰) بزرگترین کلیسای جامع جهان برای نزدیک به یک هزار سال بوده است.

مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Istanbul) یکی از مهمترین جاهای دیدنی استانبول است. در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول، توسط ریاضیدان ها و فیزیکدان های مشهور طراحی و در مدت ۵ سال توسط ۱۰ هزار کارگر و صد استاد فاخر احداث شده است. این بنا قبل از ساخت کلیسا، معبدی از معابد رومی بوده است. در قرن ۶ میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.با فتح استانبول در سال ۱۴۵۳به وسیله سلطان محمد فاتح و اضافه شدن چهار مناره در چهار سوی بنا،به مسجد تبدیل شد. در سال ۱۹۳۵ به بعد این مسجد با عنوان موزه در اختیار عموم و گردشگران تور استانبول قرار گرفت.

ارتفاع گنبد عظیم مسجد ایاصوفیه استانبول ۶۵ متر است و به گونه ای طراحی شده که به نظر در فضا معلق میاید و نماد بهشت محسوب میشود. معماری گنبد عظیم مسجد ایاصوفیه استانبول(Hagia Sophia Istanbul) مثل این است که به نور تکیه دارد. معماری مسجد ایاصوفیه استانبول تحسین تاریخ دانان و معماران و محافل علمی را برانگیخته است.

از آثار هنری برجسته مسجد ایاصوفیه استانبول می توان به موزاییک هایی است که تصاویری از حضرت مریم و حضرت عیسی(ع) در آنها نقش بسته است و همچنین سپرهای عظیم دایره ای شکل عثمانی که بر روی آنها آیات قرآنی نوشته شده اشاره کرد.

پس از تسخیر استانبول در انتهای جنگ صلیبی چهارم، مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Istanbul) مورد تجاوز و بی حرمتی مسیحیان لاتین قرار گرفت و بسیاری از یادگارهای باستانی و آثار مقدس منجمله سنگ قبر عیسی مسیح، تصویر شیردهی مریم مقدس، کفن عیسی مسیح، استخوان های برخی از امامان مسیحی دفن شده در ایاصوفیا دزدیده شده و به کلیساهای غرب فرستاده شدند. در طول تصرف استانبول توسط لاتین ها ایاصوفیا تبدیل به کلیسای کاتولیک های رم شد.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه