موسیقی ترکیه

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
موسیقی ترکیه

فهرست مطالب

موسیقی ترکیه

در ترکیه هفت نوع موسیقی جریان دارد که به طور اختصار به آنها پرداخته می شود:

۱.موسیقی کلاسیک عثمانی:

امپراطوری عثمانی با هویت اسلامی،یکی از تمدن های پر قدرت جامعه بری است.که از 1299 تا 1922 میلادی در منطقه مدیترانه حوکت می کرد.این امپراطوری در اوج قدرت خود(قرن 16 میلادی)مناطق آسیای صغیر(ترکیه امروزی)،بخش های غربی خاورمیانه،قسمتهایی از شمال آفریقا،قسمتی از جنوب شرقی اروپا تا قفقاز را در بر می گرفت.قلمرروحکومتی آن ها در اوج قدرت به 6/5 میلیون کیلومتر مربع (هفت برابر ترکیه امروزی)رسید.

عثمانیها نگاه ویژه ای به هنر و بخصوص موسیقی داشتند.این توجه عالمانه کم کم به شکل گیری نوعی در تاریخ بشر منجر شد که هیچ نظیری ندارد و امروزه تنها با عنوان موسیقی عثمانی شناته می شود.جالب این که موسیقیدان برجسته ای چون عبدالقادر مراغی سر اط دربار عثمانی درآورد و به این ترتیب بخشی از فرهنگ موسیقیایی ایران زمین زیر سایه عثمانی ها حیات خود را ادامه داد.فرزند و نوه عبدالقادر نیز تا پایان عمر در استانبول،پایتخت امپراطوری عثمانی زیستند.

سازهای متدوال موسیقی عثمانی شامل نی،قانون،دایره،عود و نوعی ساز کششی به نام یایلی تنبور است.شیوه گردش ملودی در این موسیقی به گونه ای است که برای گوشهای ایرانی و عربی آشنا می نماید و در عین حال،یک حالت غریبی هم دارد.امروزه موسیقی عثمانی،نقش درجه اولی در فرهنگ موسیقیایی ترک ها ندارد.به جای آن یک موسیقی تقریباً خالص ترکی با عنوان سانات ستون اصلی موسیقی ترکیه را تسکیل می دهد.

۲.موسیقی خلق ترک:

خالصترین و ملی ترن نوع موسیقی مربوط به ترک ها است که در طول تاریخ و به همراه سرودهایی به صورت شفاهی که مضامین آنها بر عشق،حسرت،توکل یه خدا،سوگ و…استوار یافته و نسل به نسل و توسط آشیقها(همانطور که در مورد فرهنگ شعر و ادب و موسیقی ترکی آذری موجود می باشد)و اوزانها تا به امروز به حیات خود ادامه است.یا اوزانها سرایندگان اشعار حماسی و ملی(تور کو/ماهنی)به سبک سنتی هستند.ذیلاً به چند آشیق معروف و در قد حیات اشاره شده است.

عارف ساغ هنرمند بزرگ و شهیر ترکیه،در سال ۱۹۴۵ میلادی در آشکاله از توابع شهر ارزروم دیده به جهان گشود و در پنج سالگی نواختن نی چوپانی کاوال را آغاز کرد.عارف ساغ اولین هنرمندی بود ه در یک دوره از سال ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۱ به عنوان نمایند همردم وارد پارلمان ترکیه شد.وی که نفوذ عمیقی در موسیقی محلی ترکیه دارد تاکنون بیش از چهل هزار شاگرد در مدرسه موسیقی اش پرورش داده که هنرمند مشهور،اردال ارزینجانلی یکی از آنهاست.

اردال ارزینجانلی متولد ۱۹۷۱ و برخلاف آنچه که از اسمش بر می آید،اهل ارزرم و همشهری عارف ساغ است.در دوران کودکی به موسیقی محلی و ساز باغلاما روی اورد.وی از سال ۱۹۸۱ در استانبول اقامت گزید و از سال ۱۹۸۵ زیر نظر عارف ساغ به تکمیل آموخته هایش پرداخت.پس از عارف ساغ او شاخص ترین نوازنده باغلاما در ترکیه است.اردال نیز همانند استادش عارف ساغ برآمده از موسیقی محلی بوده و فی الواقع شخصیتش نیز با آن عجین شده است.

۳.موسیقی صانات:

می توان گفت  موسیقی صانات،در واقع ادامه جریان موسیقی عثمانی با تأکید بیشتر بر عناصر فرهنگ ترکی و دوری از عناصر عربی است و در حال حاضر به نوعی موسیقی اصلی ترکیه محسوب می شود.شنیدن نمونه ای از موسیقی صانات در اوایل ضبط گرامافون به نیکی نشان میدهد که این ن.ع موسیقی چه ارتباط تنگاتنگی با موسیقی دوره عثمانی داشته است و سپس با شنیدن نمونه های امروزی،به راحتی می توان چرخش موسیقی ترکیه از خوانش های ترکی-عربی ادوار پیشین به ترکی نسبتاًخالص را احساس کرد.

۴.موسیقی آرابسک:

نوعی از موسیقی با منشاء غربی است.اکثر خوانندگان امروز متعلق به این نوع موسیقی و انواعی که متعاقباً معرفی می شوند هستند.

موسیقی مذهبس:

موسیقی با خال و هوای مذهبی و سرودهایی که به توکل به خدا،استغفار،امر به معروف و نهی از منکر تأکید دارند.

درهم تنیدگی موسیقی عثمانی با موسیقی مذهبی ترکیه به گونه ای است که جداسازی آنها را سخت می نماید.تنها می توان به کارکرد،اشعار متفاوت و همچنین میزان استفاده از سازهای گوناگون اشاره کرد.وجه مشترک موسیقی عثمانی،موسیقی مذهبی صوفیان ترکیه در فواصل موسیقایی و شیوه گردش نغمات است.یعنی شباهت شنیداری این سه گونه موسیقی،شنونده را به این نتیجه می رساند که فقط یک نوع موسیقی را می شنود ولی چون کارکرد متفاوتی دارند،بهتر است هر یک را در جایگاه خودش بررسی کنیم.

بخش مهمی از موسیقی ترکی در اذان و خوانش قرآن جلوه دارد.ترکها بر خلاف ایرانیان،قرآن را به شیوه عربی نمی خوانند و خوانش منحصر به فردی دارند.در واقع با استفاده از عناصر موسیقی دوران عثمانی،همچنین صدای قرآن در مساجد این کشور به گوش می رسد.

موسیقی صوفیان قونیه را نیز می بایست در همین گروه بررسی کرد.زیرا صوفی گری اساساًیک تشکل برآمده از مذهب است.در حال حاضر شهر قونیه مرکز این نوع موسیقی به شمار می رود اگر چه در استانبول هم مواردی وجود دارد.سماع دراویش قونیه با نوعی موسیقی مخصوص همراهی می شود که از نظر ساختاری،همان موسیقی عثمانی است،تفاوت اصلی اش در این است که تنها با سازهای ملی ترکیه به همراه کلام اجرا میشود.در حالی که موسیقی عثمانی امروزی،گاه با استفاده از سازهای غربی و عموماً خانواده ویولون نیز شنیده میشود.

۶.موسیقی پاپ ترکی:

امروزه موج موسیقی پاپ همه دنیا را گرفته و گریزی از آن نیست.مهمترین تفاوت این گونه موسیقی ها،مسزان وفاداریشان به فرهنگ کشورهای مختلف است وگرنه از نظر ساختار و چیدمان و صدادهی،کم و بیش همه موسیقی های زیر عنوان پاپ،ففضایی مشترک دارند.بر این اساس موسیقی پاپ ترکیه را به دو شاخه اصلی می توان تقسیم کرد.

دسته نخستکه عنوان موسیقی پاپ ترکی به درستی بر پیشانی اش مینشیند و دسته دوم،یک موسیقی کاملاً بیگانه با فرهنگ ترکیه و صرفاً دارای کلام ترکی.بیشتر نمونه های موسیقی پاپی که امروزه در این سرزمین تولید می شوند،به نسبتی کم یا زیاد از عناصر فرهنگ ترکی بهرمندند،گاه خیلی غنی و گاه کمی ضعیف تر .گاه یک آهنگ پاپ می توان یافت که از نظر نزدیکی به عناصر فرهنگ خودی،هیچ کمبودی ندارد و صرفاًچیدمانش بر اساس موسیقی همه پسند پاپ شکل گرفته است.

۷.موسیقی سمفونیک یا آنچه در ایران تحت عنوان موسیقی کلاسیک اروپایی شناخته میشود.

موسیقی غربی از نوع سمفونیک،در زمان حیات آخرین پادشاهان عثمانی پا به این رزمین نهاد.یعنی تقریبا همزمان با ورود موسیو لومر به ایران،یک آهنگساز توانای دیگر،این نوع موسیقی را در سرزمین عثمانی رواج داد و خیلی زود ایشان را با دنیای موسیقی پر هیمنه سمفونیک آشنا کرد.در نتیجه ارکستر سمفونیک آنکارا امروزه قویترین ارکستر سمفونیک خاورمیانه محسوب می شود.

یک نمونه از ان موسیقی قطعه ای با عنوان کارا توپراک(خاک سیاه)است که آهنگساز آن آشیق ویسل شاطر اغلو هنرمند موسیقی بومی ترکیه است.

نمونه دوم مارش معروف آلاتورکا ساخته ولفانگ آمادئوس موتزارت است که بیشتر آن را با عنوان مارش ترک می شناسند.گفتنی است امپراطوری عثمانی در اوج قدرت خویش،حدود ده سالی وین پایتخت اتریش امروزی را در اختیار داشت و هنگامی که سربازان عثمانی با موسیقی ویژه نظامی رژه می رفتند،موتزارت چوان از انگاره (تم)موسیقی آن ها بهره می گیرد و این قطعه زیبا را با لحاظ عناصر موسیقی کلاسیک می سازد.

ترک ها به طور کلی واژه شارکی را برابر با ترانه به کار میبرند و برای اهنگ های با اشعار قدیمی و فولکلوریک از واژه تورکو استفاده میکنند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان