وزارت بهداشت: ازدواج در ایران ۴۰ درصد کم شده است

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
وزارت بهداشت: ازدواج در ایران ۴۰ درصد کم شده است

فهرست مطالب

مقام وزارت بهداشت ایران اعلام کرد میزان ازدواج در این کشور ۴۰ درصد کم شده و این زنگ خطری است که آینده ایران را در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی به مخاطره می‌اندازد.

۲۰.۰۵.۲۰۲۰
وزارت بهداشت: ازدواج در ایران 40 درصد کم شده است

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

سید حامد برکاتی، مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اظهار داشت: میزان ازدواج در کشور از سال ۸۹ تاکنون ۴۰ درصد کم شده و این زنگ خطری است که آینده کشور را در همه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، وی امروز در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: میزان ازدواج‌ها در سال ۸۹، حدود ۸۹۰ هزار بود. که در سال ۹۸ کمتر از ۵۵۰ هزار مورد شد و ۴۰ درصد کاهش یافت. از سال ۸۹ به طور متوسط هر سال ۶ درصد از میزان ازدواج در کشور کم شده است.

برکاتی گفت: یک علت آن کاهش موالید از دهه ۶۰ به بعد و کاهش افرادی است که به سن ازدواج می رسند اما علت اصلی این مساله نیست، سال ۹۲ حدود ۱۳ میلیون جوان در سن ازدواج داشتیم که اکنون به ۱۰ میلیون نفر رسیده است. همزمان تمایل به فرزندآوری کمتر هم در کشور داریم.

وی ادامه داد: در مورد کاهش میزان ازدواج و کاهش فرزندآوری جوانان مقصر نیستند، حمایت های دولتی باید بیشتر و کاملتر بشود. در هر صورت از سال ۸۹ سالانه ۶ درصد از سال ۹۷ هر سال ۸ درصد از میزان ازدواج در کشور کم شده است.

برکاتی اذعان کرد: سیاست‌های ۱۴گانه حمایت از فرزندآوری و خانواده در سال ۹۳ توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد. ایشان در متن این ابلاغیه تاکید فرمودند که توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی متناسب با این سیاست های کلی برای حمایت از خانواده ها انجام شود. اما از سال ۹۷ به این بعد حتی سالانه به کاهش ۸ درصدی موارد ازدواج رسیدیم با این روند در ۳۰ سال آینده یکی از کشورهای پیر دنیا خواهیم بود.

این در حالی است که روز گذشته شهلا خسروی، مشاور وزیر بهداشت ایران در امور مامایی، درباره نرخ رشد جمعیت این کشور گفت: نرخ باروری در کشور طی ۳۰ گذشته کاهش تندی داشته است. در طی ۳۰ سال گذشته بدنبال اجرای برنامه های تنظیم خانواده، بالا رفتن سن ازدواج، به تعویق افتادن اولین تولد در خانواده و طلاق و سایر عوامل، نرخ باروری با شیب تندی کاهش داشته است.

خسروی با بیان اینکه روند نزولی در نرخ باروری در تمام دنیا اتفاق افتاده است، افزود: اما بررسی‌ها حاکی از سرعت زیاد و شیب زیاد آن در ایران است.

Rate this post
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *