وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را احضار کرد

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب

فهرست مطالب
وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را احضار کرد

فهرست مطالب

وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را احضار کرد

وزارت امورخارجه ایران در پی برخی اظهارات درباره حوادث هریرود و یزد سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد.

۱۳.۰۶.۲۰۲۰
وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را احضار کرد

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

وزارت امورخارجه ایران در پی برخی اظهارات درباره حوادث هریرود و یزد که طی آن برخی مهاجران افغانستانی جان باختند، سفیر این کشور در تهران را احضار کرد.

به گزارش «اداره کل اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه ایران»، در پی تحرکات عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقه ضدیت با ایران و حسن همجواری میان دو کشور ایران و افغانستان هستند و اخیرا به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیر قانونی به ایران داشته و یا به صورت قاچاقی و غیر قانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت آمیز و تعرض به سفارت ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند، صبح امروز عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران برای ارائه پاره‌ای توضیحات در وزارت امور خارجه حاضر شد.

وزارت امورخارجه ایران همچنین اعلام کرد: در جریان این دیدار مدیر کل آسیای غربی وزارت امور خارجه مراتب نگرانی از تاثیر اقدامات غلط این گروه قلیل بر روابط همسایگی دو کشور را ابراز کرد.

گفتنی است که روز یکم ماه مه امسال برخی رسانه‌ها اعلام کردند که نظامیان ایرانی، ۵۰ کارگر افغان را در مرز مشترک پس از “شکنجه به رودخانه انداخته‌اند”. تاکنون اجساد چند تن از رودخانه هریرود بیرون کشیده شده است. گفته می‌شود کارگران افغان قصد عبور به ایران را داشتند اما پس از آنکه از منطقه دهانه ذوالفقار هرات وارد خاک ایران شده‌اند، توسط سربازان ایرانی دستگیر شده‌اند.

از سوی دیگر محمد حمید طهماسی، رئیس هیأت حقیقت‌یاب افغانستان، که “ادعای به رودخانه انداختن مهاجران افغان توسط مرزبانان ایران” را بررسی می‌کند در گفت‌وگو با خبرنگاران در هرات اعلام کرده بود: یافته‌های اولیه نشان داده که ۱۰ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و ۱۵ نفر دیگر ناپدید هستند.

از سوی دیگر کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز با انتشار گزارشی درباره این حادثه اعلام کرد: “بر اساس گفت‌وگو با مقامات محلی و نجات‌یافتگان، نیروهای امنیتی ایران شماری از مهاجران افغان جویای کار را‌ که می‌خواسته‌اند وارد خاک ایران شوند، در منطقه کاریز الیاس شهرستان گلران ولایت هرات در مرز مشترک با ایران، دستگیر و پس از ضرب وشتم و شکنجه، وادار به عبور از رودخانه هریرود می‌کنند، که در نتیجه، شماری از آنها غرق شده‌اند و شماری دیگر نجات یافته‌اند”.

Rate this post
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *