وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد که با توجه به درایت شهروندان در زمینه رعایت تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی می‌توان گفت که احتمال اوج‌گیری مجدد شیوع کرونا در کشور وجود ندارد.

۰۳.۰۶.۲۰۲۰
وزیر بهداشت ترکیه: انتظار نداریم موج دوم بیماری مشاهده شود

آنکارا/ خبرگزاری آناتولی

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه پس از نشست هیئت علمی بررسی ویروس کرونا طی یک نشست خبری در آنکارا : ‍”در شرایط فعلی و با تکیه به درایت شهروندان در زمینه رعایت تدابیر و هشدارها می‌توان گفت که انتظار نداریم موج دوم بیماری در کشورمان مشاهده شود”.

وی ادادمه داد: “نباید فراموش کرد که به شرایط عادی بازنگشته‌ایم، بلکه سعی داریم به‌صورت برنامه‌ریزی شده به زندگی عادی برگردیم. همچنین روند عادی‌سازی نیز به معنای بازگشت به عادات همیشگی نیست. اگر تدابیر را رعایت نکنیم ممکن است به عقب برگردیم. رعایت تدابیر به معنای عادی‌سازی شرایط آموزشی است. پیش از آغاز سال تحصیلی باید شرایط امن برای دانش‌آموزان فراهم کنیم”.

کوجا اظهار داشت: “استفاده از ماسک و رعایت پروتکل فاصله‌گذاری ۱.۵ متری دو تدبیر مهم در برابر شیوع کرونا بوده و باید با هم انجام شوند. استفاده یکی از آن‌ها ممکن کافی نباشد”.

وی در ادامه اضافه کرد: “استفاده از ماسک یک تدبیر موثر در برابر شیوع کروناست. از شهرواندانی که این امر را رعایت نمی‌‌کنند، می‌خواهم جدیت نشان دهند. در صورت عدم اتخاذ تدابیر شدید در پیشگیری از ویروس کووید-۱۹، میزان ابتلا به این بیماری می‌تواند مجددا افزایش یابد. با تلاش فراوان نقش ارزنده‌ای در مقابله با ویروس کرونان داشتیم. باید سبک زندگی جدید را بپذیریم”.

کوجا تاکید کرد: “در صورتی که وارد اماکن شلوغ مانند مرکز خرید می‌شوید، لطفا بیشتر از ۳ ساعت در آنجا نمانید. بیمارستان‌های‌مان نیز دیگر طبق روال همیشگی خدمت‌رسانی خواهند کرد. به بیمارانی که درمان آنها به تعویق افتاده است، نوبت داده می‌شود. تا شناسایی آخرین مبتلا و درمان وی خطر وجود خواهد داشت. شناسایی زودهنگام آخرین مورد ابتلا با رعایت تدابیر ممکن است”.

وزیر بهداشت ترکیه همچنین افزود: “۲۳ درصد از مبتلایان به کرونا در کشور در ماه مارس در بیمارستان‌ها بستری بودند. این میزان اکنون به ۲.۳۱ درصد کاهش یافت. درمان کرونا ویروس از طریق سلول‌های بنیادی موفق نبوده و دلیلی برای ادامه آن نداریم. ولی از پلاسما سود می‌بریم. استفاده از داروی مالاریا برای درمان بیماران کرونایی را نسبت به سایر کشورها زودتر آغاز کردیم و تاثیر موثر این دارو در درمان کرونا را مشاهده کردیم. به استفاده از این دارو ادامه خواهیم داد”.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *