چاووش‌اوغلو: سفر هیئت ترکیه به طرابلس رضایت مقامات لیبی را به همراه داشت

وزیر امور خارجه ترکیه پس از بازگشت هیئت کشور از لیبی اعلام کرد که این سفر رضایت زیادی مقامات لیبی را به همراه داشته است.

۱۸.۰۶.۲۰۲۰
چاووش‌اوغلو: سفر هیئت ترکیه به طرابلس رضایت مقامات لیبی را به همراه داشت

استانبول/ نازلی یوزباشی‌اوغلو/ خبرگزاری آناتولی

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران پس از بازگشت از طرابلس به استانبول گفت: با هدف اینکه بر حمایت خود از لیبی بار دیگر به‌شدت تاکید کنیم، به این کشور سفر رسمی انجام دادیم.

وی اظهار داشت: این بازدید باعث رضایت زیادی در لیبی شد. درچارچوب این بازدید چگونگی گسترش همکاری دو کشور در روند بعدی را به‌طور دقیق مورد بررسی قرار دادیم. همچنین در خصوص روابط سیاسی و اقدامات لازم در میدان نیز تبادل نظر کردیم.

چاووش‌اوغلو افزود: “می‌دانید که با لیبی توافق‌نامه پیرامون حوزه صلاحیت دریایی و توافق‌نامه همکاری امنیتی و نظامی را امضا کردیم. همکاری و اقدامات مشترک در زمینه انرژی را که قرار است در دریای مدیترانه انجام دهیم، مورد بحث و بررسی قرار دادیم. در خصوص تلاش‌ها برای دست‌یابی به آتش‌بس پایدار و راه‌حل سیاسی در لیبی و نحوه ادامه فعالیت‌های‌مان زیر نظر سازمان ملل متحد را بررسی کردیم. همچنین اقداماتی را که به‌طور هماهنگ با جامعه بین‌المللی انجام خواهیم داد، ارزیابی کردیم”.

وی تصریح کرد: “تماس‌های رسمی ما درچارچوب این بازدید بسیار مفید و بهره‌ور بود. می‌دانید که چند روز پیش در شهر ترهونه گورهای دسته‌جمعی پیدا شد. از اقدامات لیبی برای انتقال این موضوع به دیوان کیفری بین‌المللی حمایت می‌کنیم. باید عاملان این کشتارها و اقدامات وحشیانه در پیشگاه عدالت محاکمه شوند”.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت: “سایر موضوعات مورد علاقه مشترک ترکیه و لیبی مانند مهاجرت غیرقانونی را نیز بررسی کردیم. سرمایه‌گذاری‌ها و پروژه‌های ناتمام وجود دارد. به فرصت بررسی ابعاد اقتصادی روابط دو کشور نیز دست یافتیم”.

لازم به ذکر است برات آلبایراک وزیر دارایی و خزانه‌داری، هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت ملی و ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در این سفر به مولود چاووش‌اوغلو همراهی کردند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *