40 موزه دیدنی استانبول

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
40 موزه دیدنی استانبول

فهرست مطالب

40موزه های دیدنی استانبول

 

ایاصوفیه |Hagia Sophia

ایاصوفیه یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی در استانبول است که گنبدی بزرگ روی آن وجود دارد و همین گنبد یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این مسجد به‌شمار می‌رود. سبک معماری این بنا دوران بیزانس را به‌خاطر می‌آورد. گفتنی است که این مسجد یکی از نماد‌های اصلی استانبول و ترکیه به‌حساب می‌آید. مسجد مذکور در سال ۵۳۷ توسط امپراطور یوستینیانوس (Justinian) ساخته شده است و اکنون حدود هزاران سال عمر دارد. البته با وجود اینکه در حال حاضر این مکان به‌عنوان مسجد شناخته می‌شود اما در دوره‌هایی نیز به‌ عنوان کلیسای جامع ارتدوکس عمل کرده و تا سال ۱۴۵۳ نیز مقر اسقف قسطنطنیه بوده است. بعد از گذشت این دوره، مکان مذکور حدود ۵۰۰ سال نقش مسجد مسلمانان را داشت. اما در سال ۱۹۳۵ تحت فرمان جمهوری ترکیه (آتاتورک)، این مکان به‌عنوان موزه در اختیار گردشگران قرار گرفت. در حال حاضر ایاصوفیه دومین موزه پربازدید در ترکیه است که پیش از آن نیز کاخ Tapkapi قرار دارد. سالانه از این موزه حدود ۳ میلیون بازدید انجام می‌شود که تمام گردشگران نیز محو زیبایی‌های داخلی آن می‌شوند. در بخش‌های زیادی از فضاهای داخلی این مکان از موزائیک‌های طلایی استفاده شده است و البته در این مدت شاهد مرمت‌های زیادی نیز در ایاصوفیه بوده‌ایم.

 • آدرس: میدان ایاصوفیه، محله سلطان احمد_Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, Fatih/İstanbul, Turkey

 

کاخ|Tapkapi

ساختار کلی کاخ توپکاپی بدین شکل است که در هر چهار طرف آن حیاط بزرگی وجود دارد و در این بین نیز شاهد برخی ساختمان‌های نسبتا کوچک هستیم. گفتنی است که یونسکو این مکان را یک نمونه بارز از قصر‌های گروهی دوره عثمانی خوانده است. از بالای شبستان این کاخ، دید بسیار خوبی به Golden Horn (مسیر یک رودخانه) و دریای مرمره وجود دارد. گفتنی است که این کاخ به مدت ۴۰۰ سال (از سال ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۶) محل اقامت سلاطین عثمانی بوده است و البته در این مکان مراسم بسیار زیادی نیز برگزار شده است. در حال حاضر کاخ توپکاپی یکی از برترین جاذبه‌های تاریخی استانبول به‌شمار می‌رود و سالانه افراد بسیاری از آن بازدید می‌کنند. معماری جالب این بنا نیز برای گردشگران بسیار هیجان‌انگیز است. آثار خطاطی شده‌ای  در این کاخ وجود دارند که در کنار لباس‌ها و ظروف چینی جلب توجه می‌کنند. گفتنی است که در کاخ توپکاپی بسیاری از آثار مقدس دنیای اسلام نیز نگهداری می‌شوند.

 • آدرس: استانبول، نزدیک میدان سلطان احمد، پارک گولهان_ Gulhane Park, near Sultanahmet Square, Istanbul, Turkey

 

قصر زیرزمینی| Basilica Cistern

Basilica Cistern در حقیقت یک قصر است که در قنات ساخته شده و محل قرارگیری آن نیز در فاصله ۱۵۰ متری از غرب ایاصوفیه است. این قصر زیرزمینی عمر زیادی دارد و یکی دیگر از آثار ارزشمند است که از دوره امپراطوری یوستینیانوس (Justinian) باقی مانده است. در حقیقت این مکان در قرن ششم ساخته شده و ابعاد بزرگی دارد. این مکان بعد از تسلط امپراطوری عثمانی در سال ۱۴۵۳ به‌عنوان مکانی برای تامین آب کاخ‌های قسطنطنیه استفاده می‌شد. Basilica Cistern در زمینی به‌وسعت ۱۰ هزار متر ساخته شده است و دارای ستون‌های بسیار زیادی است که ساختاری شبیه به جنگل را به‌ وجود آورده‌اند. گفتنی است که در این کاخ زیر‌زمینی هوای مرطوبی را شاهد هستیم که برای تابستان‌های گرم ترکیه مکان مناسبی است.

 • آدرس: ترکیه – استانبول – Yerebatab Cd. 1.3 – Alemdar Mh

مسجد سلطان احمد|Sultan Ahmet Mosque

مسجد سلطان احمد بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ توسط وی ساخته شد و هدف از این کار نیز نشان دادن قدرت عثمانی بود. در حال حاضر این مسجد تبدیل به یکی از نماد‌های ترکیه شده است و ساختار بسیار زیبایی دارد که در بسیاری از عکس‌های استانبول قابل مشاهده است. این مسجد دارای گنبد‌های بسیاری است که به‌صورت پله‌ای (بزرگ و کوچک)‌ هستند و در کنار آن‌ها ۶ مناره را نیز شاهد هستیم. حیاط این مسجد در واقع بزرگترین حیاط در بین مساجد عثمانی است. در فضای داخلی نیز تعداد زیادی از کاشی‌های آبی رنگ وجود دارند که برای تزئینات مورد استفاده قرار گرفته‌اند. البته همین کاشی‌های آبی رنگ باعث شده است که مردم محلی، مسجد مذکور را به‌نام مسجد آبی بشناسند. این مسجد یکی از برترین مکان‌های تاریخی استانبول به‌حساب می‌آید و بازدید از آن برای گردشگران آزاد است. اما گفتنی است که چون در حال حاضر این مسجد با اهداف دینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازدیدها در آن به صورت کنترل‌شده انجام می‌شود.

 • آدرس: ترکیه – اسنابول – At Meydani No:7 – Sultanahmet Mh

روملی حضار|Rumelihisari

روملی حضار در بین مردم به‌عنوان قلعه روملی شناخته می‌شود. این قلعه از ۱۶ دیوار بلند و برج تشکیل شده است و حیاط آن نیز بسیار سرسبز است. این قلعه در بخش اروپایی استانبول واقع شده و در باریک‌ترین بخش از تنگه بسفر می‌توانید از آن بازدید کنید. گفتنی است که ساخت این قلعه حدود ۴ ماه در سال ۱۴۵۲ به‌طول انجامید و دستور ساخت آن نیز مربوط به سلطان‌محمد دوم می‌شود. هدف از ساخت این قلعه آماده‌شدن دولت عثمانی برای حمله به قسطنطنیه بود که باعث سقوط امپراطوری بیزانس نیز شد. البته بسیاری از بخش‌های داخلی این قلعه بعد از زلزله‌ای که در استانبول اتفاق افتاد، دچار آسیب شده‌اند. در حال حاضر این قلعه در اختیار عموم قرار دارد و گاهی اوقات شاهد برگزاری کنسرت‌ها و تئاتر‌هایی نیز در این مکان هستیم.

 • آدرس: ترکیه – استانبول – Yahya Kemal Cd

کلیسای چوره|Chora Church

کلیسای مقدس در چوره یکی از کلیسا‌های ساخته شده در دوره بیزانس است که در بسیاری از دیدگاه‌ها به‌عنوان خواهر کوچک ایاصوفیه شناخته می‌شود. البته همانند ایاصوفیه، این کلیسا نیز در قرن شانزدهم تبدیل به مسجد عثمانی شد و در حال حاضر نیز به‌عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلیسای چوره از لحاظ ابعاد تاحدودی شبیه به ایاصوفیه است و البته زیبایی‌های خاص خود را نیز دارد. در حقیقت این کلیسا در بخش خارج از دیوار‌های اصلی شهر ساخته شده است و در بخش‌های داخلی این بنا نیز شاهد موزائیک‌کاری‌های مربوط به قرون‌وسطا هستیم. در داخل کلیسای چوره نقاشی‌های دیواری نیز وجود دارد که مربوط به سال ۱۳۱۲ می‌شوند.

 • آدرس: استانبول، فاتیح، کوچه کاریه کامی شماره ۲۶، محله ایوانسرای _Ayvansaray Mh., Kariye Cami Sk. No:۲۶, Fatih/İstanbul, Turkey

برج گالاتا |Galata Tower

این برج در سال ۱۳۴۸ برای گسترش مستعمره زنوایی ساخته شد. گالاتا ساختاری استوانه‌ای دارد و مردم محلی آن را the Christea Turris می‌شناسند. این برج در بخش Karakoy قرار دارد و در حقیقت در بخش شمالی Golden Horn که به بسفر (Bosphorus) متصل می‌شود، واقع شده است. گالاتا برای چندین قرن بلندترین ساختمان در شهر بود و در حال حاضر نیز یکی از مکان‌های است که با نگاه به افق می‌توان آن را مشاهده کرد. گردشگران زیادی به این منطقه سفر می‌کنند. با وجود اینکه برای بازدید از برج گالاتا باید در صف‌های طولانی بایستید، ولی ثمره این انتظار، بالا رفتن از طریق آسانسور و مشاهده منظره‌ای ۳۶۰ درجه از این شبه‌جزیره تاریخی است که بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود.

 • آدرس: ترکیه – استانبول – Galata Kulesi

 

موزه کارخانه راحمی کوچ استانبول | Rahmi Kuch Factory Museum in Istanbul

موزه راحمی کوچ در محله هاسکوی استانبول قرار گرفته و تاریخ آن مربوط به دوره عثمانیها می باشد. از این مکان در گذشته با نام لنگرخانه نیز یاد می شده است. علت نامگذاری این مکان با این نام دست ساخته های آهنی و استیلی است که در آنجا وجود دارد. در حال حاضر در این موزه ترکیه پیشرفت صنعتی محقق شده از گذشته تا به حال به شکل مناسبی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است .

 • آدرس: ترکیه، استانبول، محله ی کسسی پیری._Keçeci Piri Mahallesi, Rahmi M Koç Museum Hasköy Cad. No:۵, ۳۴۴۴۵ Beyoğlu/İstanbul, Turkey

 

موزه فرش استانبول | Carpet museum in Istanbul

از جذاب ترین موزه های استانبول ،  موزه فرش استانبول  است . این موزه روبروی اقامتگاه ابراهیم پاشا استانبول قرار گرفته است. در این موزه می توان مجموعه ای از فرشها و گلیم های قدیمی و عتیقه را که از دورترین نقاط ترکیه گردهم آورده شده نظاره گر بود . صنعت فرش در ترکیه نیز از قدمت زیادی برخوردار است .

 

 

موزه اورهان کمال استانبول | Orhan Kamal Museum in Istanbul

از موثرترین جاذبه های استانبول ، موزه های استانبول است . یکی از این موزه ها بیاد بود اورهان کمال که روشنایی بخش ادبیات معاصر است با همکاری و پشتیبانی مرکز هماهنگی هنری و فرهنگی اورهان کمال، خانه وی به نشانی استانبول خیابان جهانگیر خیابان آکارسو شماره ۳۲ به موزه تبدیل شده است. در موزه اورهان کمال استانبول عکسهای اورهان کمال ، چاپ اول کتابها ، کتابهای منتشره به زبانهای بیگانه ، اتاق کار ، اشیاء شخصی و لباسهای وی به نمایش گذاشته شده است .

 

موزه هنرهای اسلامی کاخ ابراهیم پاشا استانبول | Ibrahim Pasha Palace Museum of Islamic Art in Istanbul

گنجینه های با ارزشی از مجموعه هنرهای مذهبی ترکیه در موزه هنرهای اسلامی ترکیه  کاخ ابراهیم پاشا قرار داردو خود بنا هم از آثار مهم معماری به شمار می رود پس از اعدام ابراهیم پاشا از این کاخ به عنوان سربازخانه، زندان،دفتر ثبت وادارات دولتی استفاده می شد تا اینکه به موزه تغییر کاربری یافت. این کاخ از مکان های دیدنی استانبول است که در سال ۱۵۲۴ در بخش قدیمی شهر ناحیه فاتیح بین شاخ طلایی و تنگه بسفر و نزدیک کاخ توپکاپی ساخته شد.سلاطین عثمانی در زمان اوج امپراطوری شان بناهای بسیار زیبایی را در اقصی نقاط مناطق تحت کنترلشان پدید آوردند.کاخ سابق ابراهیم پاشا وزیر اعظم سلطان سلیمان در شهر استانبول که امروزه  از دیدنی های ترکیه است در سال۱۹۸۳به موزه هنرهای اسلامی ترکیه تبدیل شد.کاخ ابراهیم پاشا از موزه های استانبول که این موزه در میدان هیپودروم درمقابل مسجد کبود استانبول قرار دارد در بخشی از موزه قالی ها و فرشهای نفیس ،ظروف، گلدانهای زیبا ، و ابزار و ادوات جنگی قرار داده شده است.ابراهیم پاشا صدراعظم با تدبیرسلیمان قانونی معروفترین سلطان عثمانی از جمله افرادی است که به واسطه سریال حریم سلطان در کشورهای منطقه بسیار معروف شده است.یونانی زاده ای که سرنوشتی مشابه امیر کبیر در دوره پادشاهی ناصر الدین شاه داشت و با دسیسه اطرافیان شاه کشته می شود.وی که از علاقه مندان هنر و ادبیات غرب بود کاخ زیبایی در نزدیکی توپکاپی داشت که این کاخ به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی استانبول شناخته شده و بعد از مرگش سرنوشت دیگرگونی یافت.

 • آدرس: استانبول، فاتح، کاخ ابراهیم پاشا _ Ibrahim Pasha Palace, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey

 

موزه پست استانبول | Postal Museum

این موزه با نام های پست، پستی و PTT شناخته می شود. اجسامی که در این موزه نگهداری می شوند مربوط به تاریخ پست در ترکیه می باشند. تجهیزات مخابراتی دوران عثمانی نیز در این مکان نگهداری می شوند که از جذاب ترین دیدنی های موزه به شمار می آیند.

گفتنی است که یادواره و جشنواره هایی نیز که مربوط به تجهیزات ارتباطی هستند هم در این محل برپا می شوند. این مکان چهار طبقه دارد و به بخش های تلگراف، تلفن، تمبر و پست الکترونیکی تقسیم می شود.

این موزه دقیقا در بیست و سوم ماه اکتبر سال ۱۸۴۰ میلادی تاسیس شد و از آن زمان به روی عموم باز است.

 

 • آدرس: ترکیه، استانبول، فتیح، محله هوبیار._ Hobyar Mahallesi, ۳۴۱۱۲ Fatih/İstanbul, Turkey

موزه آتاتورک | ataturk museum

مصطفی کمال آتاتورک از شناخته شده ترین چهره های ترکیه است، او بنیان گذار جمهوری ترکیه بود به همین دلیل ارزش و احترام زیادی در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه دارد. موزه ی آتاتورک ساختمانی سه طبقه است که در سمت اروپایی ترکیه و در محله ی شیشلی واقع شده. این مکان خانه ای بوده که در سال  ۱۹۰۸ میلادی آتاتورک پس از بازگشت از سوریه آن را اجاره و در آن زندگی کرد.

این خانه در سال ۱۹۲۸ میلادی توسط شهرداری استانبول خریداری و به موزه تبدیل شد. هنوز هم وسایل شخصی آتاتورک در این آپارتمان وجود دارد و علاقمندان می توانند از آن دیدن نمایند. با بازدید از این موزه می توانید لباس ها، عکس ها، اسناد تاریخی و نقاشی های آتاتورک را از نزدیک مشاهده نمایید.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، محله ی مشروطیت_ Meşrutiyet Mahallesi, Halaskargazi Cd. No:۲۵۰, ۳۴۸۱۰ Şişli/İstanbul, Turkey

 

موزه موزاییک استانبول | Mosaic Museum in Istanbul

یکی از بزرگترین موزه های موزاییک جهان ،  موزه موزاییک استانبول است که از نظر تعداد موزاییک متعلق به شهر هاتای ترکیه می باشد .این موزه علاوه بر موزاییکهای مشهور جهانی خود دارای آتولیه موزاییک برای کودکان ، مرکز انیماسیون و تفریح کودکان با استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز جهان ، سالنهای کنفرانس و بزرگترین مرکز کنسرواسیون دنیا نیز خواهد بود. بدلیل اینکه بیشتر اشیای آن هنوز در انبارهای موزه است در دنیا در رده دوم قرار گرفته و منتظر موزه جدید است.موزائیک های وجود در این موزه از دوران بیزانس، کاخ قسطنطنیه و … می باشند که صحنه هایی از شکار، تصاویر سلاطین ئ رجال معروف، مردم عادی و مناظر را به تصویر کشیده اند.باستان شناسان تخمین زده اند که در حیاط موزه ۸۰٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون قطعه موزائیک کوچک (از جنس آهک و شیشه) به کار رفته است.موزه زیبا و بزرگ موزائیک استانبول یکی از مهم ترین موزه های استانبول است که در نزدیکی میدان سلطان احمد، در بازار آراستا واقع شده است.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، میدان ایاصوفیه، محله سلطان احمد_ Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey

 

 

موزه سنت ایرنه استانبول | St Irene Museum Istanbul

موزه سنت ایرنه نیز همانند موزه ایا صوفیا در اصل یک کلیسا بوده و در عین حال جزو اولین کلیساهای ساخته شده در استانبول نیز می باشد. ساختمان این کلیسا در بخش معبد اولیه مسیحیان قرار گرفته است که از برترین جاذبه های گردشگری استانبول و دیدنی های ترکیه است.ابتدا این کلیسا در قرن چهارم به دستور کنستانتینها بنا نهاده شد سپس توسط جاستینیان ها مورد بازسازی قرار گرفت. این موزه یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای استانبول ترکیه به شمار میرود.

 

موزه صنایع هوایی استانبول | Aviation Industry Museum Istanbul

در شهر زیبای استانبول موزه ای وجود دارد که در آن انواع وسایل مربوط به حمل و نقل هوایی نگهداری می شود. اغلب این آثار ابزارآلات جنگی ترکیه هستند که در سال های گوناگون مورد استفاده قرار گرفته اند. انواع هلیکوپتر، سلاح های جنگی هوایی، قطعات هواپیما و… در این مکان قابل دیدن هستند.

همچنین با بازدید از این مکان دیدنی می توانید غنائم جنگی مختلف که نیروهای ترک از جنگ ها به ارمغان آورده بودند را نیز مشاهده نمایید. جالب است بدانید که سال ها طراحی و ساخت این موزه به طول انجامید، حدودا در سال ۱۹۷۷ میلادی ساخت این مرکز آغاز شد و نهایتا در سال ۱۹۸۳ میلادی به پایان رسید.

مساحت کلی این موزه  ۶۵،۰۰۰ متر مربع است و از بهترین موزه ها در نوع خود در ترکیه می باشد که سالانه علاقمندان زیادی را به سوی خود می کشاند.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، محله یاشیلکوی._Yeşilköy Mahallesi,, Eski Havaalanı Caddesi,, ۳۴۱۴۹ Bakırköy/İstanbul, Turkey
 

 

موزه نظامی استانبول | Military Museum Istanbul

موزه نظامی استانبول یکی دیگر موزه های استانبول به شمار میرود. در این موزه چادرهائی متعلق به ارتش عثمانی و هم چنین سایر ادوات جنگی را می توان از نزدیک نظاره گر بود. مارش نظامی مربوط به دوره عثمانی که به نام مهترتا کیمی نیز معروف می باشد را می توان بین ساعتهای ۳ تا ۴ بعدازظهر دید. این موزه یکی از برترین جاذبه های گردشگری استانبول میباشد.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، سیسلی، محله مسدیکو._Mecidiyeköy Mahallesi, Valikonağı Caddesi Harbiye Askeri Bölge Komutanlığı No:۲, ۳۴۳۶۷ Şişli/İstanbul, Turkey

 موزه تایلد کیوسک | Tiled Kiosk

موزه ی تایلد کیوسک یا کیوسک کاشی مجموعه ای دیدنی در اطراف کاخ پوپکاپی است. این موزه بنایی تاریخی متعلق به سال ۱۴۷۲ میلادی می باشد. این کاخ موزه را سلطان محمد دوم یکی از حکام عثمانی ساخت تا از آن به عنوان عمارتی ییلاقی استفاده کند.

از نظر ظاهری بنای این موزه دو طبقه و با نمایی آجری است، دارای درب هایی بزرگ و گنبدی شکل و کاشی کاری های بسیار دیدنی می باشد، این مشخصات از مهم ترین ویژگی های معماری ایرانی است و از معدود بناهای موجود در استانبول می باشد که ردپای معماری بیزانس در آن دیده نمی شود. این موزه تا به حال بارها مرمت و بازسازی شده و امروزه از مهم ترین موزه های استانبول به حساب می آید.

 

 • آدرس: ترکیه، استانبول، محله کنکورتوران._ Cankurtaran Mahallesi, Osman Hamdibey Yokuşu, ۳۴۱۲۲ Fatih/Istanbul – Europe, Turkey

 

موزه هنرهای زیبا استانبول | Fine Arts Museum Istanbul

موزه هنرهای زیبا از جالب ترین موزه های استانبول و یکی دیگر از جاذبه های استانبول ترکیه به شمار میرود. این موزه در منطقه بشیکتاش قرار داشته و در آن نقاشیها و خطاطیهای متعلق به قرن نوزدهم تا قرن حاضر گردآوری شده و در معرض دید همگان قرار می گیرد .

 

موزه شهر استانبول | Museum City Istanbul

موزه شهر استانبول یکی از برترین جاذبه های گردشگری استانبول  در کاخ ییلدیز واقع شده و در آن اسناد و مدارک مربوط به تاریخچه شهر استانبول از زمان پیروزی عثمانیها تا به حال نگهداری می شود. این موزه یکی دیگر از دیدنی های استانبول به شمار میرود .

 

موزه کارتون و کاریکاتور استانبول | Caricature and Cartoon Museum Istanbul

موزه کارتون و کاریکاتور در منطقه فاتح در بلوار آتاتورک قرار گرفته که از برترین جاذبه های گردشگری استانبول است. این موزه در مدرسه غضنفر آقا که در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است قرار گرفته است. این موزه یکی دیگر از دیدنی های استانبول محسوب می شود .

 

موزه ملی نقاشی استانبول | national place painting

موزه ی ملی نقاشی استانبول یکی از محبوب ترین موزه های ترکیه است. این موزه علاوه بر وسایل دیدنیش ساختمان چشم نواز و زیبایی دارد که به خودی خود جذاب است. این موزه در اسکله ی بسفر قرار دارد و در حال حاضر به روی عموم گردشگران باز می باشد.

موزه ی نقاشی استانبول دو طبقه دارد که هرکدام به قسمت های مختلفی تقسیم شده اند که مهم ترین آن ها بخش عثمانی است که در آن دوران حاکمیت سران عثمانی به تصویر کشیده شده است. با بازدید از این موزه می توانید با نقاشی های هنرومندان ترک در زمان های مختلف آشنا شوید. اغلب آثار موجود در این موزه متعلق به سال های ۱۸۷۰، ۱۸۹۰، ۱۹۸۰ و ۱۹۳۰ میلادی می باشند.

پیشنهاد می کنیم اگر در طول سفرتان به تنگه ی بسفر می روید بازدید از این موزه را از دست ندهید.

 

 • آدرس: ترکیه، استانبول، بسیکتاس، دلمه باغچه، موزه ی نقاشی._ Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cd., ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

 

موزه مدرن استانبول | Modern Museum Istanbul

از دیدنی های استانبول ، موزه ای زیبا ست که بسیار معروف است . موزه مدرن استانبول در واقع انباری ست در سواحل بسفر که نمایانگر نقاشی مدرن، مجسمه سازی، عکاسی و دیگر نسخه های هنری است که توانسته در رسانه های ترکیه و حتی در مقیاس جهانی آوازه ای بر هم زند. مجموعه دائمی هنر مدرن ترکیه گویای داستانی ست که از اواخر قرن ۱۹ آغاز و تا به امروز ادامه یافته است. یک تور با راهنما (آزاد در روز پنجشنبه در ساعت ۳ بعد از ظهر و ۵ بعد از ظهر با تماس و رزرو قبلی البته رزرو تور می تواند برای روزهای دیگر در قبال ۱۰ لیر برای هر نفر و برای گروه های چهار نفره یا بیشتر انجام شود) می تواند به شما دیدی عالی از هنر ترکیه القا کند.این موزه که از پر طرفدارترین موزه های استانبول است دارای یک فروشگاه، یک سینمای کوچک، و یک رستوران و کافه دلپذیر با منظره ی زیبایی به سمت کاخ توپکاپی و دریای مرمره می باشد البته به همراه غذایی لذیذ و نه چندان ارزان.

 • آدرس: استانبول، فاتح، محله جانکورتاران_Cankurtaran Mh., ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey

 

 

کاخ دلمه باغچه | Dolmabahçe Palace

سلطان عبدالمجید پادشاه امپراتوریِ وقت عثمانی در قرن نوزده میلادی دستور به ساخت کاخی جایگزین کاخ توپکاپی داد، زیرا معتقد بود پس از گذشت 400 سال این کاخ دِمده و قدیمی محسوب می شود. این کاخ عظیم درست در نزدیکی بسفر ساخته شد و از آن پس جای کاخ توپکاپی را گرفت. این بنای بزرگ با معماری معمار ارشد دربار عثمانی به سبک  نئوباروک در قرن نوزدهم میلادی ساخته شد. یکی از موارد اهمیت این کاخ این است که آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی شده است و شش سلطان پایانی امپراتوریِ عثمانی در آن روزگار سلطنت خود را گذرانده اند. از ویژگی های زیبایی شناختی این کاخ می توان به موارد زیر اشاره نمود: این کاخ اسکله ای 600 متری دارد و دو ورودی چشمگیر به دو حیاطش متصل می شوند علاوه بر آن به صورت ساختارِ متقارن ساخته شده که 285 اتاق، 43 سراسرا و 6 حمام ترکی در آن موجود است. همچنین چلچراغ 4000 کیلوگرمی کریستالی و زیبا، سالن رقص با ارتفاع 36 متری و معماری منحصر به فرد درون کاخ از دیگر ویژگی های متمایز کاخ دلمه باغچه محسوب می شود. امروزه کاخ دلمه باغچه به عنوان موزه کاربری دارد و مهمانخانه ی کاخ برای پذیرایی از میهمانان مهم خارجی و مهم ترکیه مورد استفاده ی سیاست مداران قرار می گیرد. این کاخ تنها جذبه ی سلاطین عثمانی نبوده است، زیرا در زمان معاصر، مصطفی آتاتورک نیز جذب و شیفته ی آن شده بود. در واقع این بنا به قدری مورد توجه و عنایت جمهوری ترکیه واقع شد که مصطفی کمال آتاتورک به هنگام بازدیدش از استانبول با طیب خاطر در آن اقامت گزید و در همان جا نیز دنیا رفت و از منحصر به فرد ترین موزه های شهر استانبول، جاذبه های گردشگری استانبول و دیدنی های استانبول به شمار می آید.

 

کاخ موزه دلمه باغچه دارای سه بخش است که عبارت اند از: موزه مجموعه های کاخ، موزه ساعت و موزه موسیقی

 • آدرس: استانبول، بشیکتاش، خیابان دلمه باغچه_Dolmabahçe Cd., ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

 

کاخ ییلدیز | Yıldız Palace

از آخرین، بزرگترین و به نوعی مجلل ترین کاخ ها و اقامتگاه های سلاطین عثمانی کاخ ییلدیز است که ساخت آن به دستور عبدالمجید دوم در اواخر قرن نوردهم میلادی به اتمام رسید. در واقع این چهارمین کاخ امپراتوری عثمانی که پس از به قدرت رسیدن عثمانی ها در استانبول ساخته شده است. از ویژگی های ظاهری و منحصر به فرد این کاخ می توان به موارد زیر اشاره نمود : این کاخ شامل گلها، لاله ها، گیاهان و درختان فصول متنوع و چشم نوازی است که سبب شده است تا گردشگران از گیاهانی با مناطق مختلف جغرافیایی لذت ببرند. می توان گفت پارک بزرگی در این کاخ احداث شده که علاوه بر تنوع گیاهی گلخانه و استخر بزرگی را نیز درون خود جای داده است. محیط کاخ را می توان از جمله خیره کننده ترین چشم اندازهای پانورامایی بسفر دانست.

 • آدرس: استانبول، بشیکتاش، سرنسبی یوکوشو، بلوار بارباروس_Barbaros Bulvarı,, Serencebey Yokuşu, No. ۶۲, ۳۴۳۴۹ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

 

کاخ بیلربی | Beylerbeyi Palace

در زبان ترکی بیلربی به معنای پادشاه پادشاهان است. این بنا در ابتدا استراحتگاه فرماندار آناتولی بود اما در سالیان بعد به دستور امپراتورِ وقت عثمانی، سلطان عبدالعزیز مورد بازسازی قرار گرفت. معماران دربار بنای اصلی کاخ را به سبک نئو باروک و با تلفیق طرح های سنتی خانه های عثمانی احداث نمودند. در باز سازی بیلربی معماری کاخ های دولمه باغچه و جیراگان نیز مد نظر معماران قرار گرفته است. این کاخ در بخش شرقی بسفر واقع شده و اشراف بی نظیری به سواحل اروپا و هم چنین باغ های چشم نواز منطقه ی بسفر دارد. بازسازی این بنا چهار سال به طول انجامید و سرانجام در سال 1865 به اقامتگاه تابستانی سلاطین عثمانی مبدل شد،از ویژگی های منحصر به فرد این کاخ تابستانی می توان به موارد زیر اشاره نمود: دارای دو طبقه اصلی است که در هر طبقه دو بخش مردانه و زنانه وجود دارد. این کاخ شامل یک زیرزمین، انبار و آشپزخانه است. در مجموع در این کاخ تابستانی 3 ورودی، 6 اتاق پذیرایی و 26 اتاق به چشم می خورد.

 • آدرس: استانبول، بشیکتاش، محله ویشنزاده_Vişnezade Mh., ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

 

کاخ کوچوسکو | Küçüksu Palace

پادشاهن عثمانی از قرن نوزدهم میلادی به ساخت عمارت های تابستانی روی آوردند. از دیگر کاخ های تابستانی سلاطین عثمانی می توان به کاخ کوچوسکو یا عمارت کوچوسکو اشاره نمود. این کاخ تابستانه اکنون در محله کوچوسکو و بخش آسیایی بسفر واقع است. کاربری اصلی این کاخ ، اقامت های کوتاه مدت، شکار و گشت و گذار تابستانه و تفریحی پادشاه و خانواده ی سلطنتی او است. از نگاه ظاهری کاخ تابستانه ی کوچوکسو، ساختمانی دو طبقه است با 9 اتاق که به سبک معماری باروک بنا شده. در مقایسه با دیگر باغات قصرها، در اطراف باغِ این دیوار بلندی مشاهده نمی شود. به جای دیوار از یک سری نرده به عنوان حفاظ دور تا دور باغ استفاده شده است. در هر چهار طرف باغ نیز یک در ورودی تعبیه شده است و هم اکنون از زیباترین دیدنی های استانبول، موزه های شهر استانبول و جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می شوند که طرفداران زیادی دارند.

 • آدرس: استانبول، بیکوز، خیابان کوچوکسو، محله گوکسو_ Göksu Mh., Küçüksu Cd., ۳۴۸۱۵ Beykoz/İstanbul, Turkey

 کاخ احلامور | Ihlamur Palace

احلامپور در ترکی به معنای درخت نمدار است که در ساخت و طراحی بنای ساختمان نیز انبوهی از درختان نمدار به چشم می خورد. این کاخ یکی دیگر از بناهای تابستانه ی سلاطین عثمانی است که در طی شش سال متمادی به دستور سلطان عبدالمجید به منظور گذران اوقات فراغت و استراحت ساخته شد. این عمارت مجلل پذیرای بزرگان معروفی همچون لامارتین، شاعر بزرگ و نام آشنای فرانسوی نیز بوده است که در قرن نوزده میلادی برای دیدار بسلطان عبدالمجید به ترکیه سفر کرد. معمار مشهور دربار عثمانی، نیکاگوس بالیان در طی سالیان 1849-1855 میلادی این عمارت را با احداث دو بخش کوشک مراسم و کوشک معیت به دو بنای مجزا تقسیم نمود تا در کوشک مراسم، میهمانی های مجلل و آیین و مراسم سالانه برگزار شود و کوشک معیت همواره مورد استفاده ی سطان و خانواده ی سلطنتی واقع گردد. این کاخ پس از مرگ سلطان عبدالمجید نیز مورد استفاده ی دو سلطان بعدی قرار گرفت. سلطان عبدالعزیز و محمد رسات همانند عبدالعزیز از احلامور به عنوان محل استراحت و برگزاری آیین و مناسک استفاده می کردند. در سال 1987،  با تغییر کاخ به موزه از درهای کوشکِ مراسم به عنوان کاخ موزه و از کوشک معیت و باغ های این کاخ  به عنوان کافه تریای زمستانی استفاده گردید.

 • آدرس: استانبول، شیشلی، بشیکتاش، احلامور یولو، تشویکیه_Teşvikiye, Ihlamur Yolu, ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/Şişli/İstanbul, Turkey

 

موزه های باستان شناسی استانبول | İstanbul Archaeology Museums

موزه های باستان شناسی استانبول در نزدیکی پارک مشهور گولهانه واقع شده اند که گردشگران می توانند علاوه بر بازدید از این موزه ها، پارک مشهور گولهانه را نیز در یک روز به فاصله ی کمتز از چند متر بازدید کنند. این موزه علاوه بر کاخ موزه ها شباهت بسیاری به همان موزه های تصورات ذهنی مان دارند. موزه های باستان شناسی استانبول در واقع مجموعه ای بزرگ از سه موزه باستانی است که عبارت اند از:

1. موزه باستان شناسی واقع در ساختمان اصلی: این موزه در سمت چپ ساختمان قرار دارد و در آن مجموعه ای از اشیاء باستانی متعلق به پیش از اسلام و حکومت عثمانی نگهداری می شود.

2. موزه شرق باستان: روبروی موزه ی باستان شناسی مجموعه ی وسیعی از تندیس ها و تابوت های کهن نگهداری می شود. این موزه که تاریخ استانبول را به خوبی به نمایش می گذارد به موزه شرق باستان مشهور است.

3. موزه هنرهای اسلامی: این موزه که به غرفه ی کاشی نیز مشهور است توسط سلطان محمد فاتح در قرن پانزدهم میلادی احداث گردید. از جمله مواردی که در این موزه یافت می شود می توان به کاشی های دوره ی سلجوقیان، کاشی های دوره ی آناتولی و دوره عثمانی ها اشاره کرد. قدمت اکثر این کاشی ها به اواخر قرن دوازده میلادی تا قرن بیستم باز می گردد و از زیباترین دیدنی های استانبول می باشد.

 

 موزه پرا | Pera Museum

یکی دیگر از  دیدنی های استانبول و موزه های هنری شهر استانبول موزه ی پرا است که به موزه ای هنری و خصوصی شهیر است. این موزه در نزدیکی میدان تقسیم استانبول در ساختمانی با قدمت تاریخی واقع شده است تا گردشگران از فضای بنا نیز بوی تاریخ را حس کنند. این موزه به دو بخش دائمی و موقت تقسیم بندی شده است که در هر کدام آثار متنوع و گوناگونی به نمایش گزارده می شود. بخش دائمی شامل نقاشی های شرق شناسانه (اورینتالیسم)، وزنه ها و ترازوهای آناتولیایی، کاشی و سرامیک های ترکی و بخش عکس مستند. بخش موقت نیز میزبان نمایشگاه های داخلی و خارجی می باشد.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، بیوگلو، خیابان مشروطیت، اسمالی مشیت_Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:۶۵, ۳۴۴۳۰ Beyoğlu/İstanbul, Turkey

 

موزه ساکیپ سابانجی | Sakıp Sabancı Museum

گردشگران هنر دوست موزه ساکیپ ساباتجی را  به مجموعه ای شگرف از هنرهای زیبا می دانند. این موزه در حاشیه بسفر واقع گردیده و ساختمان بنای آن نیز از قدیمی ترین ساختمان های حاشیه بسفر است. در این موزه مجموعه ای از آثار هنری همچون خوشنویسی، نقاشی، آثار مستند و مذهبی به وفور یافت می شود. از منظر جغرافیایی این موزه درست در بخش جنوب شرقی پارک امیرگان قرار دارد که به گردشگران این امکان را می دهد تا علاوه بر بازدید موزه از پارک زیبای امیرگان نیز دیدن کنند. این موزه نیز همچون موزه پرا شامل دو نوع نمایشگاه دائمی و موقت است با این تفاوت که نمایشگاه موقت علاوه بر میزبانی بخش بین الملل، آخر هفته های میزبان رویدادهای فرهنگی است و از بهترین دیدنی های استانبول می باشد.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، ساریر، امیرگان_Emirgan, ۳۴۴۶۷ Sarıyer/İstanbul, Turke

 

 

 موزه تاریخ علم و فناوری در اسلام | Istanbul Museum of the History of Science and Technology in Islam

این موزه تاریخ علمی دانشمندان جهان اسلام را به تصویر کشیده است. مجموعه ای از ابزارهای علمی دانشمندان جهان اسلام در طی هفتصد سال در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در این موزه و نمایشگاه تمام ابزارها یا ساختگی است یا از روی نقاشی های اصلی و توضیحات مخصوص در دانشگاه مونیخ مورد بازسازی قرار گرفته اند. موزه تاریخ علم و فناری در اسلام نیز همچون بسیاری دیگر از موزه های شهر استانبول در نزدیکی پارک گولهانه قرار دارد و سبب  می شود گردشگران در یک روز از کاخ توپکاپی، پارک گولهانه، موزه باستان شناسی و موزه تاریخ علم و فناوری در اسلام به فاصله ی چند متر دیدن نمایند.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، گولهان، هس احیرلار، محله کانکورتاران_Cankurtaran Mh., Has Ahırlar, ۳۴۱۱۲ Gülhane – Fatih/Fatih/İstanbul, Turkey

موزه هنرهای معاصر | Istanbul Modern Art Museum

موزه هنرهای معاصر استانبول محل مناسبی برای بازدید از آثار هنری مدرن است. این موزه، همچنین نخستین موزه هنر در ترکیه است که در سال ۲۰۰۴ تأسیس شد و فضایی بیش از ۸,۰۰۰ متر مربع را در سواحل بسفر به خود اختصاص می دهد. موزه هنرهای معاصر مکانی برای نگاهی جدی به مجموعه ها، نمایشگاه ها و آثار مستند به روز و جدید است که در اختیار دوست داران هنر و فرهنگ قرار می گیرد.

موزه هنرهای معاصر در کل دو طبقه است که در طبقه اول با مجموعه ها و نمایشگاه های موقت موزه مواجه می شوید و همچنین می توانید از سینما و کتابخانه هنر موزه استفاده کنید. در طبقه دوم موزه رستوران و مغازه ای قرار دارد که برای استراحت و تفریح مناسبند.

 • آدرس: استانبول، بیوگلو، خیابان مسلیس مبوسان، کیلیک پاشا_ Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cad., ۳۴۴۳۳ Beyoğlu/İstanbul, Turkey

موزه یخ | ice museum

یکی از موزه های جذاب در استانبول موزه ی یخ است که همه ی اجسام موجود در آن از جنس یخ و برف هستند و بازدیدکنندگان هنگام ورود باید با لباس های گرم وارد این موزه ی جالب شوند، چرا که دمای این محل منفی ۵ درجه ی سانتیگراد است.

مساحت این مرکز تفریحی ۱۴۰۰ متر مربع می باشد و در آن ۳۴ مجسمه نگهداری می شود. در ساخت این مجسمه ها از ۷۰ تن یخ استفاده شده است. این موزه به بخش های مجزایی تقسیم شده که اجزای موجود در آن ها با هم هماهنگ و شبیه هستند. برای مثال اولین قسمت آن درباره ی وایکینگ هاست و در آن بزرگترین قایق یخی وانکینگ ها در جهان قرار گرفته است. قسمت دوم موزه حول محور قطب شمال می چرخد و شرایط اسکاندیناوری را به تصویر کشیده است.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، بایرام پاشا،خیابان استانبول فروم._ Kocatepe Mah. Pasa Cad B۱ Blok No:۲I, stanbul Forum Avm,Bayrampasa – Istanbul,۳۴۰۴۵ Turkey

موزه سدبرک حانیم | Sadberk Hanım

این مجموعه موزه ای خصوصی واقع در تنگه ی معروف بسفر است. صاحب این موزه همسر مرحوم وهبی کوچ از بزرگان ترک می باشد. ساختمان این موزه ویلایی ییلاقی متعلق به قرن ۱۹ میلادی است که در ساختش از سبک معماری اروپایی بهره گرفته اند.

خانواده ی بزرگ و قوی کوچ این بنا را در سال ۱۹۵۰ میلادی خریداری کردند و در سال  ۱۹۷۸ میلادی تصمیم گرفتند این مکان با شکوه را به موزه تبدیل کنند. نهایتا با توجه به مراحل بازسازی در سال ۱۹۸۰ میلادی سدبرک به موزه تبدیل شد.

اگر کمی با دقت تر به بنای سدبرک نگاه کنید از گچ سفید و سنگ مرمر زیاد استفاده شده است که از نکات مهم معماری یونان باستان می باشد. در موزه ی سدبرک قسمت های زیادی وجود دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به باستان شناسی، عصر آهن، عصر برنز، دوره کلاسیک، تمدن روم، طلا و جواهر، سکه و… اشاره کرد.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، نزدیک بازار بویوکدری._ Büyükdere Piyasa Cad. No: ۲۷- ۲۹, ۳۴۴۵۳, Turkey

موزه نیروی دریایی استانبول | Istanbul Naval

در محله ی بشیکتاش استانبول موزه ای وجود دارد به نام موزه ی نیروی دریایی که در سال ۱۸۹۷ میلادی توسط حسن پاشا وزیر عثمانی ساخته شد. در این موزه مجموعه ی منحصر به فردی از وسایل نظامی نیروی دریایی در زمان عثمانی حفظ و نگهداری می شود. در حال حاضر حدود ۲۰،۰۰۰ قطعه در این موزه وجود دارد.

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۳ میلادی مجموعه ای دیگر به این موزه اضافه شد و هم اکنون هم در حال گسترش است. از مهم ترین مجموعه های موجود در این موزه می توان زیورآلات و وسایل تزئینی کشتی، قطعات کشتی های گوناگون و… را نام برد.

 

 • آدرس: ترکیه، استانبول، محله سینان پاشا._Sinanpaşa Mahallesi, ۳۴۳۵۳ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

موزه اسباب بازی | Toy Museum

یکی از موزه های نسبتا جدید و مدرن استانبول موزه ی اسباب بازی آن است. ای موزه در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط شاعر و نویسنده ی ترک (Sunay Akın) تاسیس شد. در حال حاضر ۴۰۰۰ اسباب بازی و مینیاتور که مربوط به اقوام ترک و دیگر مردمان دنیا است به نمایش گذاشته شده، قدمت برخی از وسایل موجود در این موزه به ۲۰۰ سال هم می رسند.

این موزه در سال ۲۰۱۲ میلادی نامزد جایزه ی آکادمی اروپا در مورد کودکان بود. اگر به استانبول سفر می کنید بازدید از این موزه برای شما و کودکانتان تجربه ی جالبی خواهد بود.

 

 • آدرس: ترکیه، استانبول، کدیکوی، گوزتپی، عمر پاشا._ Omer Pasa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No:۱۷ Goztepe, KadikoyIstanbul, Turkey

موزه پاماکاریستوس | Pammakaristos

موزه ی پاما کاریستوس در واقع کلیسایی است که به موزه تبدیل شده. این کلیسا یکی از مهم ترین عبادتگاه های دوره ی بیزانس در ترکیه می باشد. موزاییک هایی در این موزه به کار رفته که بسیار دیدنی و منحصر به فرد هستند. پاماکاریستوس سومین کلیسای استانبول است که بیشترین کاشی کاری را از دوره ی بیزانس به یادگار دارد.

در قرن شانزده با فتح گرجستان توسط سلطان مراد این حاکم بزرگ لقب مسجد را به این کلیسا داد و از آن پس پاماکاریسوس با نام مسجد فتحیه نیز شناخته می شود.

با بازدید از این کلیسای زیبا علاوه بر آشنایی با ساختمان سازی دوره ی بیزانس می توانید یکی از شاهکارهای معماری در استانبول را هم تماشا کنید.

آدرس: ترکیه، استانبول، فتیح، محله ی بلت._ Balat Mahallesi, ۳۴۰۸۷ Fatih/İstanbul, Turkey

موزه آدام میکیوویچ | Adam Mickiewicz

موزه ی آدام، مرکزی است که به معرفی آدام میکیوویچ شاعر معروف لهستانی اختصاص داده شده  است. او شاعر، مترجم، ناشر و نویسنده ی سیاسی لهستان بود و همیشه از او به عنوان یکی از سه شاعر برتر ادبیات لهستان یاد می شود.

او پیرو سبک رومانتیسم بود و شعر های بسیار زیبایی در وصف استقلال سروده است. کشور او در زمان حیات آدام یعنی بین سال های ۱۹۹۸ تا ۱۸۵۵ میلادی در تصرف روسیه بود. در ترکیه و در سال ۱۹۵۵ میلادی برای زنده نگهداشتن نام این شاعر بزرگوار خانه ای به او اختصاص داده شد تا در آن آثار مربوط به آدام را به نمایش گذارند. در حال حاضر گردشگران و علاقمندان به تاریخ و ادبیات مب توانند از این موزه دیدن کنند.

 • آدرس: ترکیه، استانبول، محله بوستون._ Bostan Mahallesi, Tatlı Badem Sk. No:۱۰, ۳۴۴۳۵ Beyoğlu/İstanbul, Turkey

موزه معصومیت | Masumiyet

در استانبول موزه های زیادی وجود دارد اما موزه ی معصومیت ویژگی خاص و منحصر به فردی دارد. دلیل به وجود آمدن این موزه عشق دو دلداده به یکدیگر بوده است. ماجرا از این قرار است که یکی از مرفه نشینان این شهر عاشق فردی از قشر فقیر می شود و این موزه محلی برای نگهداری آثار عشق این دو نفر است.

یادداشت ها، عکس ها، خاطرات و همه چیز درباره ی این عشق با دقت و ظرافت خاصی در موزه ی معصومیت در معرض دید عموم قرار دارد. بیش از هزار اثر دیدنی در این موزه حفظ و نگهداری می شود که بسیار چشم نواز و دیدنی هستند.

لازم به ذکر است که کمی تخیل هم در داستان های این موزه به کار گرفته شده و همه ی اشیا آن مربوط به داستانی واقعی نیستند. این موزه در سال ۲۰۱۲ میلادی بازگشایی گشت. گفتنی است که نویسنده ای به نام اورهان پاموک رمانی بر طبق داستان عاشقانه ی این موزه نوشت و توانست جایزه ی نوبل را از آن خود کند.

 

 • آدرس: ترکیه، استانبول، بی اغلو، محله فیروزآقا._ Firuzağa Mahallesi, Dalgıç Sk. No:۲, ۳۴۴۲۵ Beyoğlu/İstanbul, Turkey
برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان