اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه

طی ۲۰ سال گذشته، بازار املاک و مستغلات ترکیه متحول شده و تبدیل به یک صنعت با بالاترین عملکرد در این کشور شده است. اکنون که صنعت این کشور در حال رقابت با کشورهای غربی است، خریداران می توانند نمونه کارهای گسترده ای از سرمایه گذاری ها را ارائه دهند. اجاره دادن املاک در ترکیه، در صورتی که به درستی انجام بگیرد می تواند موجب سودرسانی شود.
اگر می خواهید در ترکیه از ملکی بهره مند شوید، پس بهتر است روند انجام این کار را به درستی بررسی کنید. اولین قدم این روند، آشنایی با قانون اجاره نشینی است.

فهرست مطالب

تعهدات قانونی هنگام اجاره املاک در ترکیه

چند مورد از قوانین کلی اجاره نشینی

۱. ودیعه پرداختی معمولا به اندازه اجاره همان خانه به مدت دو ماه می باشد؛ این مبلغ باید در مراحل ابتدایی پرداخت شود.
۲. یکی از ملزومات اجاره خانه در این کشور، داشتن پاسپورت معتبر است. البته ارائه برگه درخواست اجازه اقامت ترکیه هم مورد قبول می باشد.
۳. حتما باید در پرداخت اجاره، به موقع اقدام کنید. در ترکیه اجاره خانه هر ماه، اول همان ماه پرداخت می شود. هنگام پرداخت اجاره، دریافت رسید الزامی است.
۴. هنگام تنظیم قرارداد، حکم تخلیه مستاجر هم گرفته می شود.
۵. قانونا در زمان افزایش مبلغ اجاره ، بر اساس تورم همان سال حدودا ۱۰ درصد همان مبلغ به آن افزوده می شود.

اجاره ملک در ترکیه

۶. زمانی که صاحب خانه و یا مستاجر، تصمیم به تخلیه زودتر می گیرند، باید حداقل از دو ماه قبل، به طرف دیگر قرارداد این موضوع را اعلام کنند.
۷. اگر مستاجر بدون رضایت صاحبخانه به تخلیه ملک اقدام کند، مبلغ پرداخت شده اش بازگردانده نمی شود.
۸. پرداخت قبض های منزل بر عهده خود مستاجر بوده و صاحبخانه در قبال پرداخت قبوض و شارژ ساختمان هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.
۹. در زمان اجاره، حتما هر دو طرف قرارداد باید بالای سن قانونی (۱۸ سال) باشند.
۱۰. اگر خرابی ای در قبل از زمان اجاره وجود داشت، وظیفه مالک است تا آن را برطرف کند، اما اگر در زمان سکونت مستاجر به ملک خسارتی وارد شود، این مسئولیت مستاجر است تا آن را تعمیر کند.
۱۱. در زمان تحویل ملک به صاحبخانه، مستاجر باید همانطور که خانه را تحویل گرفته آن را تحویل دهد.
۱۲. در صورتی که مالک خواستار تخلیه ملکش باشد، باید برای این درخواست دلیل موجهی داشته باشد. در صورت شکایت همسایگان از مستاجر، مالک مجاز به تخلیه ملک خود میباشد.

اجاره بلند مدت

برخی از مالکان، ملک خود را به صورت طولانی مدت و تقریبا مشابه با شرایط کشورهای غربی اجاره می دهند. خیلی مهم است که برای عقد یک قرارداد مطمئن، یک وکیل استخدام کنید تا حتما هر دو طرف قرارداد رضایت داشته باشند و از شرایط کاملا مطلع شوند.
مقدار مبلغ پرداختی شما، بسته به محلی که انتخاب می کنید متفاوت است. معمولا مستاجر ودیعه را به صورت پیشاپیش به منظور جبران خسارت ها و مواردی دیگر پرداخت میکند؛ این کار باعث می شود تا صاحبخانه برای دریافت پول به مشکلی بر نخورد. این فرایند باید دقیق طی شود، به همین دلیل توصیه می شود که حتما به یک وکیل یا مشاور حقوقی به منظور کسب اطلاعات به روز و دقیق در این زمینه، مراجعه کنید. در حالی که بسیاری از افراد در ترکیه معاملات املاکی شان را با قرارداد به انجام نمی رسانند اما بهتر است که برای انجام این کارها، به خصوص در شرایطی که از طرف معامله شناخت چندانی ندارید، حتما قرارداد ببندید. در این زمینه میتوانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمائید.

 
اجاره بلند مدت در ترکیه
اجاره کوتاه مدت در ترکیه

اجاره کوتاه مدت

در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ دولت ترکیه قانون اعلامیه هویت را اصلاح کرد. پس از این اصلاحیه هر کسی که ملک خود را به عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات اجاره می دهد، باید در سیستم GIYKIMBIL اطلاعات ملک و مستاجر را ثبت کند.

برای این کار، مالکان باید به پاسگاه های محلی جهت دریافت رمز عبور برای ورود به نرم افزار مراجعه کنند. شخصی که رمز عبور را دریافت می کند، همان شخصی است که مسئولیت قانونی ثبت نام را بر عهده دارد.

وقتی ملکی را به صورت کوتاه مدت اجاره می کنید، چه برای یک شب یا دو هفته، باید مشخصاتتان در سیستم وارد شود، در غیر این صورت مالک به ازای هر شب ۷۰۰ لیر جریمه می شود. پاسگاه های محلی حق نظارت و بررسی اسامی ثبت شده در سیستم را خواهند داشت. اگر شما یک فرد خارجی هستید که مجوز کار یا (همان kimlik) دارید، بهتر است بلافاصله ثبت نام کنید. اگر مجوز کار ندارید، پس بهتر است با کمک یک حسابدار معتبر و با هزینه ای کم یک شرکت ثبت کنید.
بسیار مهم است که شما حتما منطقه ای را که با شرایط و اوضاع شما مطابقت بیشتری دارد، انتخاب کنید. در هر جایی از ترکیه مکان های متفاوتی با پیشینه ها و ویژگی های مختلفی وجود دارد.

چند نمونه از معیارهایی که در زمان اجاره خانه باید در نظر گرفت

تناسب نشانی ملک ، با محل کار و یا مکان هایی که قصد بازدید از آن ها را دارید.
موجود بودن پارکینگ ؛ بیشتر شهرهای ترکیه با کمبود پارکینگ مواجه هستند.
میزان امکانات محلی اعم از فروشگاه ها، مغازه ها، رستوران ها و خدمات و …
با توجه به احتیاج خودتان، به مبله بودن یا نبودن ملکتان توجه کنید.
مجاز بودن نگهداری از حیوانات خانگی در ساختمان مورد نظر.
زمان آماده شدن مکان برای اجاره و مدت اجاره کردن آن.
میزان راحتی شما در محله و میزان امنیت آن.
وجود مدرسه در نزدیکی محل سکونت.
کافی بودن فضا متناسب با نیاز شما.
دسترسی به حمل و نقل عمومی بدلیل گرانی سوخت در کشور ترکیه بسار حائز اهمیت است.

چند مورد از مناطق مشهور در ترکیه

استانبول

استانبول

استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، قطب اصلی تجارت، آموزش، گردشگری و امور مالی است. بنابراین تقاضا در این شهر، برای شهروندی ترکیه و اجاره بلند مدت بیشتر است. وقایع و ساخت و سازهای اخیر در استانبول، باعث افزوده شدن آپارتمان ها و ساختمان های مدرن و همینطور تحول این شهر بزرگ شده است. این شهر یکی از جوامع فراگیری است که در آن ها مغازه ها، آپارتمان ها، دفاتر و امکانات تفریحی همه در قالب یک مجموعه قرار می گیرد.

شبه جزیره بدروم

این شبه جزیره با داشتن فرودگاهی که خطوط هوایی داخلی و بین المللی را در اختیار شما قرار می دهد، به یکی از بهترین مناطق گردشگری تبدیل شده است. اگرچه که این محل می تواند بسیار جذاب باشد ولی این شهر بیشتر در فصل گردشگری توریست ها را به خود جذب می نماید. منطقه یالیکاواک به طور خاص، به یکی از تفرجگاه های ساحلی محبوب و جالب تبدیل شده است.

شبه جزیره
منطقه فتحیه

منطقه فتحیه

این منطقه به خصوص در میان توریست های انگلیسی در حین تعطیلات محبوبیت بالایی داشته است. دلایل این علاقه مندی، دسترسی راحت به فرودگاه دالامان و چشم اندازهای برجسته فراوان همراه با زیبایی های طبیعت آن به شدت مورد توجه قرار گرفته اند. گردشگران تمایل بسیاری به وقت گذرانی در استراحتگاه های ساحل کلیس، هیسارونو و اولدنیز دارند. با این حال مکان هایی هم برای اجاره در مرکز اصلی شهر وجود دارند.

آنتالیا

این منطقه شامل مراکز تفریحی کوچک تری مانند سیده ، کمر، کاس و همچنین بلک که پایتخت گلف ترکیه است و کالکاس که به خاطر وجود ویلاهای لوکس اجاره ای در آن مشهور است. در قسمت شرقی این منطقه ، استراحتگاه های ساحلی آلانیا به یکی از مناطق محبوب گردشگران اروپای شرقی و انگلیسی تبدیل شده است.

آنتالیا

پرسش و پاسخ های متداول

اجاره ملک در ترکیه به دو صورت بلند مدت و کوتاه مدت امکان پذیر است که هر کدام شرایط خاص خود را دارد. اجاره بلند مدت: برخی از مالکان، ملک خود را به صورت طولانی مدت و تقریبا مشابه با شرایط کشورهای غربی اجاره می دهند. خیلی مهم است که برای عقد یک قرارداد مطمئن، یک وکیل استخدام کنید تا حتما هر دو طرف قرارداد رضایت داشته باشند و از شرایط کاملا مطلع شوند. اجاره کوتاه مدت: برخی دیگر از مالکان ملک خود را به صورت کوتاه مدت نیز اجاره می دهند. در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ دولت ترکیه قانون اعلامیه هویت را اصلاح کرد. پس از این اصلاحیه هر کسی که ملک خود را به عنوان مکانی برای گذراندن تعطیلات اجاره می دهد، باید در سیستم GIYKIMBIL اطلاعات ملک و مستاجر را ثبت کند.

استانبول، شبه جزیره بدروم، منطقه فتحیه و آنتالیا از جمله مناطقی هستند که به دلیل بهره مندی از پتانسیل گردشگری و منطق تفریحی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و برای اجاره و خرید ملک در ترکیه انتخاب های مناسبی هستند.

قوانین اجاره نشینی در ترکیه بسیار شبیه به قوانین ایران می باشد؛ از قوانین منحصر به فرد ترکیه این است که ودیعه پرداختی معمولا به اندازه اجاره همان خانه به مدت دو ماه می باشد که باید در مراحل ابتدایی پرداخت شود؛ مسئله بعدی داشتن پاسپورت معتبر یا برگه درخواست اجازه اقامت می باشد. یکی دیگر از قوانین این است که اگر مستاجر بدون رضایت صاحبخانه به تخلیه ملک اقدام کند، مبلغ پرداخت شده اش بازگردانده نمی شود.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *