تحصیل در ترکیه یا (Study in Türkiye) به خاطر وجود امکانات آموزشی بسیار زیاد و رشد قابل توجه این کشور در زمینه آموزش، می تواند فرصتی بسیار عالی برای جوانان ایرانی باشد. در سال ۲۰۲۳ تعداد دانشجویان بین المللی در ترکیه بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر محاسبه شده که نسبت به سال گذشته، این رقم افزایشی بوده است. به طور کلی، ترکیه نزدیک به ۲۰۰ دانشگاه دولتی، خصوصی، بین المللی و پردیس دارد که در میان این ۲۰۰ دانشگاه، تقریباً ۱۱ مورد از آنها رتبه های علمی بسیار خوبی دارند.

در سال های اخیر دانشگاه های ترکیه از امکانات رفاهی و تحصیلی قابل توجهی استفاده کرده اند و همین امر، یکی از مهمترین دلایل جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه های این کشور هست. در حال حاضر جمعیت کل دانشجویان ترکیه تقریباً ۸ میلیون نفر است که گفتیم ۲۰۰ هزار نفر از این جمعیت را دانشجویان بین المللی در بر می گیرند.

مزایای تحصیل در ترکیه 2024

دانشجویان خارجی با تحصیل در ترکیه می توانند به مزایای بسیار زیادی دست پیدا کنند. در این قسمت، برخی از مهم ترین مزایای مهاجرت تحصیلی در ترکیه را مشاهده می کنید:

 • مدارک دانشگاهی معتبر: شما با تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانید مدارک دانشگاهی کاملاً معتبری دریافت کنید که در کشور خودمان نیز اعتبار بالایی دارند.
 • سیستم آموزشی با کیفیت: اخیراً سیستم آموزشی ترکیه رشد بسیار زیادی داشته است و افراد زیادی از این دانشگاه ها نیز در رتبه بندی های جهانی در سطح بالایی قرار دارند.
 • مناسب بودن هزینه های زندگی: هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی فوق العاده مناسب تر است.
تحصیل در دانشگاه های ترکیه
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی: دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه شرایط زندگی خیلی بهتری در این کشور داشته باشند. زیرا خیلی از بورسیه های تحصیلی علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی دانشجویان را نیز ساپورت می کنند.
 • رشته های تحصیلی متنوع: فرقی ندارد که متقاضیان به چه رشته ای علاقه دارند. در هر صورت، می توانند رشته مورد نظر خود را در میان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه پیدا کنند.
 • امکان کار کردن همزمان با تحصیل: مانند همه کشورهای جهان، شما می توانید در ترکیه نیز همزمان با کار کردن مشغول به کارهای دانشجویی به صورت پاره وقت شوید. ساعت مجاز برای کار کردن دانشجویان بسته به مقطع تحصیلی آنها، تقریباً ۲۰ ساعت در هفته است.
 • امکان دریافت اقامت ترکیه: شما می توانید بعد از تحصیل در دانشگاه های ترکیه و دریافت مدرک فارغ التحصیلی، در این کشور کار پیدا کنید و بعد از این که شرایط لازم را داشتید، اقامت ترکیه را بگیرید.
 • فرهنگ مشابه ایران: ترکیه یکی از بهترین کشورهای همسایه ایران به شمار می آید که از نظر فرهنگی شباهت خیلی زیادی با کشور خودمان دارد. به همین دلیل زندگی و تحصیل در ترکیه برای جوانان فوق العاده راحت تر می شود.

شرایط تحصیل در ترکیه 2024

برای اقامت تحصیلی ترکیه باید حتماً شرایط لازم را داشته باشید. در غیر این صورت، نمی توانید نامه پذیرش و سپس ویزای تحصیلی د را دریافت کنید. در ادامه، برخی از اصلی ترین شرایط برای رسیدن به این هدف را مشاهده می کنید.

شرایط سنی تحصیل در ترکیه 2024

تحصیل در ترکیه شرایط سنی خیلی عجیب و غریبی ندارد و شما می توانید در هر سنی که باشید، برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. با این حال، برای تحصیل در برخی رشته ها ممکن است شرایط سنی تحصیل در ترکیه اهمیت داشته باشند. به عنوان مثال، یکی از شرایط تحصیل در ترکیه دبیرستان است که سن متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد. به همین ترتیب، شرایط سنی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال است. اگر شما بخواهید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری درس بخوانید، سن شما باید حداقل ۲۰ و ۲۴ سال و حداکثر ۳۰ تا ۳۵ سال باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه 2024

در صورتی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در ترکیه را دارید، باید سن شما نهایتاً بین ۲۱ تا ۲۳ سال باشد. شرایط سنی تحصیل پزشکی در ترکیه برای دانشگاه های دولتی ۲۱ سال و برای دانشگاه های خصوصی ۲۳ سال است. به همین ترتیب، شرایط  سنی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیز به همین اندازه اعلام شده است.

شرایط آزمون ورودی یوس در ترکیه 2024

برای این که بتوانید نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را دریافت کنید، باید در امتحان یوس (Yos) دانشگاه ترکیه پذیرفته شوید. از طرف دیگر، شرایط سنی آزمون یوس وجود ندارد و هر کسی در هر بازه سنی می تواند در این آزمون ثبت نام کند. بسته به مقطع مورد نظر شما، باید در این آزمون ورودی دانشگاه ترکیه نمره قابل قبول را بگیرید.

مدرک تحصیلی مقطع قبل

شما باید حتماً به دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه ثابت کنید که مقطع تحصیلی قبلی خود را به طور کامل طی کرده اید و مدرک فارغ التحصیلی آن مقطع قرار گرفته اید. برای مثال، برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد، باید مدرک کارشناسی خود را ارائه دهید. به همین ترتیب، می توانید برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس اقدام کنید. اما در صورتی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را دارید، می توانید این مدرک را ارائه داده و در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوید.

مدرک زبان موردنیاز تحصیل در ترکیه 2024

برای این که بتوانید در دانشگاه های ترکیه درس بخوانید، باید دروس را به طور کامل متوجه شوید و به این منظور، داشتن مدرک زبان ترکیه انگلیسی می تواند نشان دهنده تسلط شما روی این زبان ها باشد. میزان نمره زبان برای اقامت تحصیلی ترکیه تا حد خیلی زیادی به رشته و مقطع انتخابی شما وابسته است. اما به طور کلی، داشتن حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس و ۵۵۰ در تافل برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه ضروری است.

هزینه تحصیل در ترکیه 2024

هزینه تحصیل در ترکیه به تومان تا حد خیلی زیادی به نرخ ارز بستگی دارد و نمی توان رقم دقیقی از این هزینه اعلام کرد. اما در ادامه، شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه را برای هر یک از مقاطع تحصیلی نام می بریم. توجه داشته باشید که این هزینه تا حد خیلی زیادی به رشته تحصیلی شما نیز بستگی دارد. به همین دلیل شما باید با در نظر گرفتن رشته تحصیلی، محل اقامت خود، نوع دانشگاه هزینه های زندگی مانند خورد و خوراک و رفت و آمد، هزینه مهاجرت تحصیلی در ترکیه را به دست بیاورید.

جدول: مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری/ دانشگاه دولتی و خصوصی

مقطع تحصیلیدانشگاه های دولتی ترکیهدانشگاه های خصوصی ترکیه
کارشناسیبین 250 تا 1500 دلاربین 5000 تا 20000 دلار
کارشناسی ارشدبین 500 تا 1000 دلاربین 8000 تا 30000 دلار
دکتریبین 1000 تا 1500 دلاربین 10000 تا 40000 دلار

مقاطع تحصیلی مختلف در ترکیه 2024

شما می توانید برای تحصیل در ترکیه در مقاطع تحصیلی مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام کنید. در ادامه، توضیح مختصری از هر یک از این مقاطع تحصیلی ارائه می دهیم.

کاردانی در ترکیه

اولین مقطعی که شما از طریق آن وارد دانشگاه در ترکیه می شوید، مقطع کاردانی است که و دو سال به طول می انجامد. این مقطع تا حد زیادی به رشته انتخابی شما بستگی دارد. گاهی مواقع خیلی از رشته ها دارای کارشناسی پیوسته هستند و نیازی نیست که مقطع کاردانی را بگذرانید و با گذراندن ۴ سال به صورت پیوسته، مدرک کارشناسی را دریافت می کنید. اما خیلی از رشته های فنی و حرفه ای مقطع کاردانی را دارند.

انواع ویزا و راه های مهاجرت تحصیلی به ترکیه

کارشناسی در ترکیه

کارشناسی یکی از بهترین و پرطرفدارترین مقاطع برای تحصیل در ترکیه شناخته می شود. افراد باید از سن ۱۸ تا نهایتاً ۲۴ سالگی برای تحصیل در این مقطع اقدام کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی، باید حتماً مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را ارائه دهند. هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته انتخابی، می تواند بین ۴ هزار تا  ۱۸ هزار دلار متغیر باشد.

مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، سن شما باید حتماً کمتر از ۳۵ سال باشد. به علاوه، هر چقدر گپ تحصیلی شما کمتر باشد، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد را دارید. برای تحصیل در این مقطع، باید مدرک آیلتس ۶.۵ یا تافل ۹۰ ارائه دهید. هزینه مهاجرت تحصیلی به ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار دلار محاسبه می شود.

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه

بیشتر دانشگاه های ترکیه برای مقطع دکتری محدودیت سنی خاصی اعلام نکرده اند. با این حال، ممکن است برخی از دانشگاه ها شرایط سنی در نظر گرفته باشند. اما بهتر است برای تحصیل در مقطع دکتری بین سن ۲۵ تا ۳۵ سال اقدام کنید. مدرک زبان آیلتس مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری، ۶.۵ و مدرک تافل هم ۸۰ است.

تحصیل در بیرستان های ترکیه

نوجوانان در سنین بین ۱۵ تا ۱۸ سال باید در مقطع دبیرستان یا متوسطه دوم در ترکیه تحصیل کنند. آنها می توانند بسته به علاقه و استعدادهای خود، یکی از رشته های علوم تجربی، علوم اجتماعی، علوم انسانی یا فنی و حرفه ای را انتخاب کرده و در یکی از مدارس دولتی، خصوصی، بین المللی یا حتی ایرانی ترکیه دوره دبیرستان را بگذرانند. شرایط تحصیل در ترکیه دبیرستان چندان سختگیرانه نیست و فقط باید بر اساس مدرسه انتخابی، شهریه مدرسه را به صورت سالیانه بپردازید که این هزینه بین ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار دلار اعلام می شود.

مدرسه در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه 2024

مهمترین شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه این است که فرد متقاضی حداقل مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی را داشته باشد و علاوه بر قبولی در آزمون ورودی دانشگاه، به زبان ترکی یا انگلیسی نیز تسلط کاملی داشته باشد. برای تحصیل در رشته پزشکی داشتن مدرک زبان آیلتس ۶.۵ یا تافل ۷۹ ضروری است. هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون نسبت به سایر رشته های ترکی بیشتر است و بسته به نوع دانشگاه، شما باید هزینه بین ۱۵ هزار تا ۳۵ هزار لیر به صورت سالیانه بپردازید.

اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بین المللی

یکی از بهترین روش هایی که می تواند شرایط افراد برای تحصیل در ترکیه را راحت تر کند، دریافت بورسیه تحصیلی است. دانشجویان بین المللی می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه علاوه بر دریافت شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی خود را نیز از دولت بگیرند. البته مقدار این کمک هزینه بسته به نوع فاند می تواند متفاوت باشد.

برای مثال، برخی از بورسیه های تحصیلی فول فاند هستند و علاوه بر شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی، حتی هزینه بلیط دانشجو را نیز پرداخت می کنند. البته برای دریافت چنین بورسیه تحصیلی باید رزومه خیلی قوی و محکمی ارائه بدهید. همچنین شرکت در آزمون بورسیه دانشگاه های ترکیه نیز می تواند در این امر موجب افزایش شانس شما شود. در ادامه، برخی از اصلی ترین شرایط دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را نام می بریم.

 • کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ترکیه
 • تابعیت یکی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد
 • داشتن معدل حداقل ۱۴ برای کارشناسی، ۱۵ برای کارشناسی ارشد و ۱۶ برای دکتری
 • مدرک زبان و تسلط در زبان انگلیسی یا ترکی
 • انگیزه نامه و رزومه قوی

برای این که شانس خود را در دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه افزایش دهید، بهتر است در مقالات و پژوهش های علمی مشارکت داشته باشید. با داشتن مقاله علمی ثبت شده، شانس شما برای دریافت بورسیه های فول فاند تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

مزیت های تحصیل در ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه 2024

برخی از اصلی ترین مدارک لازم برای تحصیل در ترکیه و دریافت ویزای تحصیلی، مدارک شناسایی و هویتی، مدارک تحصیلی و مالی هستند. ممکن است بسته به رشته یا مقطع انتخابی، به مدارک بیشتر برای تحصیل در ترکیه نیاز داشته باشید.

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی جدید
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر در ترکیه
 • مدرک فارغ التحصیلی و ریز نمرات مقطع قبلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان ترکی
 • گواهی تمکن مالی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

تمام مدارک بالا به علاوه سایر مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع مورد نظر شما در ترکیه باید به یکی از زبان های ترکی استانبولی یا انگلیسی به صورت رسمی ترجمه شده و مهر رسمی دادگستری داشته باشند.

بهترین دانشگاه های ترکیه کدامند؟

در ابتدا نیز کر کردیم که ۱۱ مورد از دانشگاه های ترکیه دارای رتبه علمی بسیار خوبی در جهان هستند. در میان این ۱۱ مورد، برخی از دانشگاه های دیگر ترکیه با کیفیت بالای تدریس و اساتید مجرب، توانسته اند در فهرست بهترین های ترکیه قرار بگیرند. این دانشگاه ها برای دریافت بورسیه های تحصیلی نیز بسیار مناسب هستند. به همین دلیل در ادامه برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه تحصیلی را نام می بریم که تحصیل در این مراکز آموزش عالی، می تواند انتخاب بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی باشد.

در این رابطه بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های ترکیه در تمام رشته های تحصیلی 2024

تحصیل در دانشگاه های ترکیه
 • دانشگاه فنی خاورمیانه: این دانشگاه برای رشته های فنی و حرفه ای، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و مهندسی، می تواند مقصد بسیار خوبی باشد.
 • دانشگاه کوچ: این مرکز آموزش عالی یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه شناخته می شود که می توانید در آن رشته های مربوط به حوزه علوم اجتماعی، علوم انسانی، پزشکی، مهندسی، اقتصاد و مدیریت را با کیفیت بالایی فرا بگیرید.
 • دانشگاه حاجت تپه: دانشگاه حاجت تپه بهترین دانشگاه خصوصی ترکیه شناخته می شود که رشته های متنوعی در حوزه های پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی را ارائه می دهد.
 • دانشگاه بیلکنت: اگر به یکی از حوزه های مهندسی، علوم انسانی و اجتماعی علاقه دارید، دانشگاه بیلکنت نیز می تواند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشد.
 • دانشگاه استانبول: شهر استانبول یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه شناخته می شود و طرفداران بسیار زیادی در میان ایرانیان نیز دارد. شما می توانید با تحصیل در رشته های مختلف حوزه علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم طبیعی و علوم اجتماعی در دانشگاه استانبول، تجربیات بسیار زیادی به دست بیاورید.

زبان‌ های تدریس در دانشگاه‌ های ترکیه

یکی از مهمترین نگرانی بسیاری از افرادی که می خواهند برای تحصیل در ترکیه اقدام کنند، این است که نمی دانند زبان های تدریس در این دانشگاه ها به چه صورت است. زبان های تدریس در دانشگاه های ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی است و به همین دلیل هم شما می توانید بر اساس دانشگاهی که می خواهید در آنجا درس بخوانید، زبان خود را نیز تقویت کنید.

به عبارت دیگر، می توان گفت که هر دانشگاهی قوانین مخصوص به خود را دارد و ممکن است برخی از دانشگاه ها دروس را به زبان ترکی و برخی دیگر به زبان انگلیسی درس بدهند. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما دروس را به زبان ترکی ارائه بدهد، باید مدرک ترکی و اگر هم به زبان انگلیسی ارائه بدهد، باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بالایی را داشته باشید.

وضعیت کاری برای دانشجویان در ترکیه

وضعیت کاری برای دانشجویان در ترکیه به این صورت است که آنها می توانند همزمان با تحصیل، ساعات محدودی را در این کشور کار کنند تا بتوانند از پس زندگی دانشجویی در ترکیه بر بیایند.  البته این مسئله هم تا حد خیلی زیادی به مقطع تحصیلی که در آن درس می خوانید، بستگی دارد. اما به طور کلی، بیشتر دانشجویان بین المللی ترکیه می توانند همزمان با درس خواندن، 30 ساعت در هفته را به کار کردن بپردازند. به همین دلیل هم این دانشجویان می توانند فقط به سراغ شغل های پاره وقت بروند که تمام زمان آنها را نگیرد.

شهرهای پرطرفدار برای تحصیل در ترکیه

شما می توانید بر اساس مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر خود، به شهرهای مختلفی در ترکیه مهاجرت کنید. علاوه بر این موارد، مهمترین چیزی که باعث انتخاب یک شهر برای تحصیل در ترکیه می شود، این است که شما در چه دانشگاهی و چه شهری از ترکیه پذیرش گرفته باشید. در این قسمت، برخی از شهرهای پرطرفدار برای تحصیل در ترکیه را نام می بریم که می توانید برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه در ابتدا این شهرها را مد نظر قرار دهید.

 • استانبول
 • ازمیر
 • آنکارا
 • آدانا
 • بورسا
 • آنتالیا
 • آلانیا
 • قونیه

سخن پایانی

تحصیل در ترکیه برای کسانی که به دنبال یک فضای آموزشی جدید و باکیفیت هستند، یک گزینه عالی به شمار می آید. شما می توانید در بهترین دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید و سپس از کیفیت بالای خدمات آموزشی این کشور بهره مند شوید. فقط باید برای رسیدن به این هدف، از افراد آگاه و دانا کمک بگیرید تا شانس شما برای دریافت پذیرش بیشتر و احتمال ریجکتی پرونده شما کمتر شود. در این شرایط، تیم مهاجرتی و حقوقی شایان به شما کمک می کنند تا با بهترین و با کیفیت ترین خدمات، هرچه سریع تر اقامت تحصیلی ترکیه را به دست بیاورید.