بهترین دانشگاه های ترکیه در تمام رشته های تحصیلی 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
بهترین دانشگاه های ترکیه
بهترین دانشگاه های ترکیه در تمام رشته های تحصیلی 2024

فهرست مطالب

کشور ترکیه به خاطر مسافت بسیار کمی که با ایران دارد، یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی شناخته می شود. در این کشور دانشگاه های دولتی و خصوصی فراوانی وجود دارند و دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس رشته و شرایط خود، یکی از آنها را برای تحصیل انتخاب کنند. اگر شما هم قصد تحصیل در ترکیه را دارید، بهتر است تا حد امکان به سراغ دانشگاه های برتر این کشور بروید. در این مقاله، فهرستی از بهترین دانشگاه های ترکیه را در اختیار شما قرار می دهیم تا بدانید کدام دانشگاه برای رشته مورد نظر شما مناسب تر است.

آمار و اطلاعات نشان می دهند که کشور ترکیه مقصد بیشتر از 40 میلیون گردشگر خارجی است و در میان این افراد، خیلی از مهاجران برای درس خواندن، به ترکیه می روند. پس اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه را دارید پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مقاله را مطالعه فرمایید. در این مطلب، متوجه خواهید شد که بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه شامل چه مواردی می شوند و کدام دانشگاه ها برای بورسیه مناسب هستند.

لیست بهترین دانشگاه های ترکیه از نظر رتبه بندی QS

به نظر شما چگونه می توان از سطح علمی و اعتبار یک دانشگاه مطمئن شد؟ بهترین روش، رجوع به رتبه بندی جهانی سیستم QS است که به شما این امکان را می دهد تا بدانید کدام دانشگاه در چه سطح علمی قرار دارد. بر اساس این رتبه بندی، سالیانه همه دانشگاه های سراسر جهان مورد بررسی قرار می گیرند و سطح علمی آنها مشخص می شود.

لیست بهترین دانشگاه های ترکیه از نظر رتبه بندی QS

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بر اساس این رتبه بندی، 6 دانشگاه از کشور ترکیه در میان 1500 دانشگاه، در فهرست 600 دانشگاه برتر جهان هستند. این امر نشان می دهد که کشور ترکیه نظام آموزشی بسیار خوبی دارد و برای علم و دانش، ارزش زیادی قائل است. در ادامه، لیست دانشگاه های ترکیه بر اساس رتبه بندی qs را مشاهده می کنید.

دانشگاه کوچ ترکیه (Koc University)؛ یکی از بهرتین دانشگاه های ترکیه

اولین و بهترین دانشگاه ترکیه از نظر این رتبه بندی، دانشگاه کوچ است که در میان سایر دانشگاه ها، رتبه 477 را می گیرد. این دانشگاه طی سال های متمادی به عنوان بهترین دانشگاه در سراسر ترکیه شناخته شده است و یکی از مراکز علمی پیشرو در این کشور محسوب می شود. دانشگاه کوچ ترکیه از سال 1993 تاسیس شد و در این بازه زمانی کوتاه، توانسته خود را در صدر همه مراکز آموزش عالی ترکیه قرار دهد.

همچنین می توان با اطمینان گفت که دانشگاه کوچ یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی نیز شناخته می شود. علاوه بر پزشکی، رشته های دیگری مانند علوم انسانی، مدیریت بازرگانی و اقتصاد، علوم مهندسی و فنی، علوم اجتماعی، علوم پزشکی، علوم فیزیک، هنر و سایر موارد این چنینی هم در دانشگاه کوچ تدریس می شوند.

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University)

همان طور که از نام آن هم می توان حدس زد، این دانشگاه برای رشته های فنی تاسیس شده است و در شهر آنکارا قرار دارد. بر اساس رتبه بندی qs، دانشگاه فنی خاورمیانه در رتبه بین 501 تا 510 قرار می گیرد و نسبت به سایر دانشگاه های ترکیه، شرایط بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی دارد.

دانشگاه فنی خاورمیانه

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بیشتر از 107 رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی این دانشگاه تدریس می شوند. در صورتی که بخواهید در مقطع دکترا تحصیل کنید، این دانشگاه تا 69 رشته را تحت پوشش قرار می دهد. بیشتر از 120000 دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. همچنین در این مرکز علمی سالیانه رویدادهای فرهنگی، هنری، ورزشی و نمایشگاه های متعددی برگزار می شود.

دانشگاه سابانچی (Sabanci University)؛‌ مورد تایید اروپا از میان دانشگاه های ترکیه

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا که در آن دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا مشغول به تحصیل هستند، دانشگاه سابانچی ترکیه است. رشته های متعددی در این دانشگاه تدریس می شوند و دانشجویان می توانند بر اساس رشته تحصیلی خود، برای دریافت پذیرش از این دانشگاه اقدام کنند. دانشگاه سابانچی دارای رتبه بین 531 تا 540 در qs است.

بهترین دانشگاه های ترکیه

در دانشگاه سابانچی بیشتر از 4000 دانشجو فقط در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل هستند. به علاوه، این دانشگاه بورسیه های متعددی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد و می توان آن را یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه نیز به شمار آورد. تنها کافی است که بر اساس شرایط خود، برای دریافت بورسیه اقدام کنید تا بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل شما در ترکیه توسط دولت پرداخت شود.

دانشگاه بیلکنت ترکیه (Bilkent University)؛ خصوصی‌ترین از میان دانشگاه های ترکیه

مهمترین تفاوتی که دانشگاه بیلکنت با نمونه های قبلی دارد، این است که این دانشگاه به صورت خصوصی فعالیت می کند. به همین دلیل دانشجویان بین المللی برای درس خواندن در این دانشگاه باید هزینه نسبتا بیشتری بپردازند. در این دانشگاه شاخه های مختلفی مانند مهندسی و فنی، علوم انسانی، فناوری اطلاعات، هنر، علوم اجتماعی، تجارت و اقتصاد و علوم کامپیوتر با کیفیت بسیار بالایی تدریس می شوند.

تمام این موارد موجب شده اند که ما دانشگاه بیلکنت را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به شمار بیاوریم. پس مطمئن باشید که تحصیل در این دانشگاه می تواند تجربه ای لذت بخش و فراموش نشدنی برای دانشجویان باشد. این دانشگاه در شهر زیبای آنکارا در ترکیه واقع شده است.

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

در شهر مسلک استانبول، دانشگاه فنی استانبول با رتبه بین 601 تا 650 واقع شده که سالیانه میزبان دانشجویان بین المللی زیادی است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1773 میلادی آغاز کرد و تاکنون به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های دولتی ترکیه طرفداران بسیار زیادی داشته است.

مهم ترین هدف این دانشگاه، توسعه علم و تحقیقات علمی است. به همین دلیل در این مرکز برنامه های تحقیقاتی فدراسیون بین المللی متعددی وجود دارند که با استفاده از آنها، می توان ظرفیت تولید علمی و فناوری کشور را تا حد خیلی زیادی گسترش داد.

دانشگاه فنی استانبول

مهمترین رشته های تدریس شده در دانشگاه فنی استانبول، رشته هایی مانند علوم کامپیوتر، مهندسی و فنی، علوم انسانی، تجارت و اقتصاد، علوم فیزیک، فناوری و هنر هستند. مطمئن باشید که با تحصیل در این دانشگاه، سطح علمی شما فوق العاده ارتقا خواهد یافت و می توانید در شغل و حرفه آینده خود نیز موفق شوید.

دانشگاه بوغازایچی (Bogazici University)

از دیگر دانشگاه های ترکیه مورد تایید اروپا می توان به دانشگاه بوغازایچی اشاره کرد. این دانشگاه در واقع اولین دانشگاه آمریکایی شناخته می شود که خارج از ایالات متحده آمریکا فعالیت می کند. دانشگاه بوغازایچی در سال 1971 به ترکیه منتقل شد و دانشجویان می توانند از 6 کالج و 6 موسسه تحصیلات تکمیلی آن بهره مند شوند. در این مرکز علمی گسترده بیشتر از 437 هیئت علمی به صورت تمام وقت، 82 مدرس، 88 مدرس خارجی و 266 دستیار پژوهشی مشغول به فعالیت هستند.

این دانشگاه در شهر استانبول واقع شده است و از نظر رتبه بندی QS، در جایگاه بین 701 تا 750 قرار می گیرد. مانند سایر دانشگاه های موجود در این فهرست، رشته های تحصیلی در این دانشگاه نیز بسیار متعدد هستند و به نیاز تمام دانشجویان پاسخ می دهند.

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

اگرچه رشته های تحصیلی متعددی در دانشگاه حاجت تپه تدریس می شوند، اما بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این مرکز در واقع یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی است. پس اگر قصد دارید برای رشته پزشکی به ترکیه مهاجرت تحصیلی کنید، مطمئن باشید که دانشگاه حاجت تپه می تواند مقصد بسیار خوبی برای شما باشد.

دانشگاه حاجت تپه

این دانشگاه به صورت دولتی فعالیت می کند و کالج پزشکی آن یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های سراسر ترکیه شناخته می شود. برنامه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه به ترتیب 150 و 200 عدد هستند.

دانشگاه استانبول (Istanbul University)؛ قدیمی ترین از بین دانشگاه های ترکیه

تاریخ تاسیس دانشگاه استانبول به دوره عثمانی باز می گردد که مربوط به سال 1453 میلادی است. با توجه به این موضوع، می توان گفت که دانشگاه استانبول در واقع یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه شناخته می شود که در آن بیشتر از 50000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

در این دانشگاه 22 کالج وجود دارند و دانشجویان رشته های مختلف می توانند به راحتی برای گرفتن پذیرش از این مرکز علمی فوق العاده اقدام کنند. با این حال، دانشگاه استانبول یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه برای پزشکی و دندانپزشکی در نظر گرفته می شود و دانشجویان بین المللی می توانند در این رشته ها به راحتی مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه آنکارا (Ankara University)

یکی دیگر از دانشگاه های پرطرفدار در میان دانشجویان خارجی و بین المللی، دانشگاه آنکارا است. این دانشگاه در شهر آنکارا واقع شده است و دانشجویان بین المللی می توانند با استفاده از بورسیه، در مقطع تحصیلی مورد نظر خود درس بخوانند. این دانشگاه از نظر سطح علمی و تعداد دانشجویان بین المللی، شهرت زیادی در شهر آنکارا و کلا کشور ترکیه دارد.

دانشگاه غازی (Gazi University)

در نهایت، دانشگاه غازی نیز می تواند به عنوان یکی از بهترین دانشگاه ها در کشور ترکیه در نظر گرفته شود که در آن دانشجویان بین المللی بسیار زیادی درس می خوانند. این دانشگاه از نظر رتبه بندی QS، در رتبه 1000 قرار می گیرد و دانشجویان بین المللی در رشته های مختلف می توانند بعد از گرفتن پذیرش، در آنجا مشغول به تحصیل شوند.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله متوجه شدید، بهترین دانشگاه های ترکیه در شهرهای استانبول و آنکارا قرار می گیرند. از این رو، شما می توانید زندگی لذت بخشی را نیز در این شهرهای زیبا داشته باشید. بر اساس مواردی که در این مقاله گفتیم، رنکینگ دانشگاه های ترکیه در جهان به نسبت خوب است و دانشجویان بین المللی می توانند علاوه بر تحصیل با کیفیت، از رفاه زندگی در ترکیه نیز بهره مند شوند. با این حال، بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی، با افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه مشورت کنید که تیم کارشناسان شایان در این زمینه به شما کمک می کنند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان