کارهای ممنوع در ترکیه / لیست نبایدهای کشور ترکیه 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
کارهای ممنوعه در ترکیه
کارهای ممنوع در ترکیه / لیست نبایدهای کشور ترکیه 2024

فهرست مطالب

ممکن است خیلی از افراد بعد از مهاجرت، به خوبی با کشور مقصد آشنا نباشند و با انجام برخی کارها، دچار مشکلات زیادی شوند. از این رو، بهتر است قبل از رفتن به کشور مورد نظر خود، اطلاعات کافی درباره کارهای ممنوع در آنجا به دست بیاورید. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا ببینید که مهم ترین کارهای ممنوع در ترکیه چه مواردی هستند. بسیاری از این کارها برای مهاجران خارجی ممنوع است و باید برای انجام آنها، ترکیه را داشته باشند.

کارهای ممنوعه در ترکیه علاوه بر برخی مشاغل، شامل موارد دیگری هم می شوند. به عنوان مثال، عدم انجام برخی از کارها موجب می شود که شما بهتر بتوانید خود را با فرهنگ مردم ترکیه وفق بدهید. در نتیجه، زندگی کردن در این کشور برای شما خیلی راحت تر خواهد شد. پس اگر می خواهید به این کشور مهاجرت کنید، بهتر است کارهای غیرقانونی ترکیه را بشناسید.

مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی؛ کارهای ممنوع در ترکیه 

قانون اقامت و مسافرت اتباع ترکیه اعلام کرده است که شهروندان خارجی و مهاجران در این کشور می توانند فقط برخی مشاغل را اداره کنند. در نتیجه، این افراد نمی توانند مشاغل ممنوعه داشته باشند. در این قسمت، برخی از  ترین مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی را مشاهده می کنید.

همچنین بخوانید: تحصیل در ترکیه + هزینه، مدارک و شرایط پذیرش ۲۰۲۴

مشاغل ممنوعه در ترکیه

برخی مشاغل مربوط به کادر درمان

یکی از مهمترین مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی، شغل های مربوط به کادر درمان است. قانون شماره 1219 کشور ترکیه مشخص کرده بود که برای انجام مشاغل مربوط به کادر درمان و به خصوص طبابت و پزشکی، باید حتما تابعیت ترکیه را داشته باشید. با این حال، در سال 2011 این قانون با اصلاحیه مواجه شد و پزشکی از مشاغل ممنوعه ترکیه خارج شد.

این در حالی است که در همان سال 2011،  قانون شماره 6283 ترکیه، شغل پرستاری را در فهرست مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در نظر گرفته شد. به علاوه، برای شروع فعالیت در یکی از حوزه های دندانپزشکی، مامایی و پرستاری، افراد باید حتما ترک باشند. اما در مشاغلی مانند داروسازی، دامپزشکی و مسئول داروخانه، مهاجران می توانند با داشتن شهروندی ترکیه نیز در این مشاغل فعالیت کنند. متخصصان خارجی می توانند بدون محدودیت در موسسات بهداشتی ترکیه فعالیت کنند. البته مدیر و مسئول همه بیمارستان های خصوصی ترکیه باید حتما شهروند این کشور باشد.

 شغل های مربوط به کشتی سازی 

دولت ترکیه نسبت به آب های آزاد اطراف کشور خود حساسیت بسیار زیادی به خرج می دهد. به همین دلیل قانون اساسی این کشور مشخص کرده است که فقط افرادی می توانند در شغل های حوزه دریایی مشغول به کار شوند که شهروند ترکیه باشند.

این قانون برای انجام کارهای ممنوع در ترکیه فقط چند سال بعد از تاسیس جمهوری این کشور اعلام شد. بر اساس این قانون، تمام کارها و شغل های مربوط به مسائل دریایی کشور ترکیه باید توسط شهروندان این کشور انجام شود. از این رو، تمام خدمه، کاپیتان ها و نیروهای دریایی کشور ترکیه در قایق های مسافرتی و یا کشتی های تجاری باید حتما شهروند ترکیه باشند.

 شغل های مربوط به کشتی سازی

علاوه بر این موارد، حتی مهاجران خارجی که شهروندی و تابعیت کشور ترکیه را ندارند، نمی توانند کارهایی مانند صید صدف، مرجان، اسفنج و مروارید را هم انجام دهند. انجام کارهای دیگری مانند غواصی و کاوشگری، منشی کشتی و راهنمای تور نیز برای اتباع خارجی در ترکیه ممنوع است.

مشاغل حوزه دادگستری

تقریبا همه مشاغل حوزه دادگستری جزء کارهای ممنوع در ترکیه برای مهاجران در نظر گرفته می شود. تمام وکلا و افرادی که در اسناد رسمی کار می کنند، باید تابعیت ترکیه را داشته باشند. همچنین کارهای مربوط به قضاوت و دادستانی که جزء مقامات دولتی به شمار می آیند هم به عنوان مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع خارجی در نظر گرفته می شود.

همینطور بخوانید: قوانین کشور کانادا برای مهاجرین / نکاتی که قبل مهاجرت باید بدانید

مشاغل حوزه دادگستری

بر اساس قوانین کشور ترکیه، یکی از مهمترین فاکتورها برای پذیرش در دوره دفتر اسناد رسمی، وکالت و سایر موارد این چنینی، داشتن تابعیت ترکیه است. به همین ترتیب، مشغول شدن در مشاغلی مانند دستیار و مشاور گمرک نیز افراد را ملزم می کند که تابعیت ترکیه را داشته باشند. در نهایت، فقط ترک ها امکان انجام مشاغل مربوط به امنیت نهادهای عمومی یا خصوصی مانند مامور امنیتی در موسسات مختلف را دارند.

خلاصه کارهای غیرقانونی ترکیه برای اتباع خارجی

 • پرستاری
 • مامایی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • مسئول داروخانه
 • دامپزشکی
 • مدیر بیمارستان خصوصی
 • ناخدا و کاپیتان در آب های دریایی ترکیه
 • غواصی و کاوشگری
 • صید انواع آبزیان
 • مشاور و راهنمایی
 • مدیریت تور
 • منشی کشتی
 • خدمه کشتی
 • مسئول دفتر اسناد رسمی
 • قضاوت
 • صنایع دفاعی
 • کارگزاری گمرک
 • افسر امنیتی در ارگان های دولتی یا خصوصی

توجه داشته باشید که همه کارهای ممنوعه در ترکیه که پیش از این گفتیم، فقط برای کسانی ممنوع هستند که شهروندی ترکیه را ندارند. به عبارت دیگر، برای انجام بسیاری از این کارها نباید حتما ریشه ترک تبار داشته باشید. در نتیجه، بعد از گذشت چند سال از زندگی در ترکیه، اقامت دائم، پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنید و در بسیاری از این شغل ها مشغول به کار شوید.

نکته دیگری که باید درباره کارهای ممنوع در ترکیه بدانید، این است که مسئولین هر سال این مشاغل را مورد بازبینی قرار می دهند. از این رو، ممکن است در سال های آینده این مشاغل برای اتباع خارجی نیز مجاز شود.

چه کارهایی را در ترکیه نباید انجام دهیم؟ / کارهای ممنوع در ترکیه 

پیش از این نیز گفتیم که بعد از مهاجرت به کشور ترکیه، باید سعی کنید خود را با فرهنگ مردم این کشور وفق دهید. در این شرایط، انجام برخی کارها ممکن است شما را با افراد ترک با مشکل مواجه کند. به همین دلیل در این قسمت برخی از مهمترین کارهایی که تا حد امکان نباید آنها را در ترکیه انجام دهید را نام می بریم.

احترام به مساجد و مکان های مذهبی ترکیه

بخش زیادی از مردم ترکیه به دین اسلام اعتقاد دارند و به همین دلیل هم باید برای احترام به مردم این کشور، به مساجد و مکان های مذهبی نیز احترام بگذارید. به عنوان مثال، سعی کنید تا حد امکان با لاک قرمز به مساجد وارد نشوید و لباس مناسبی برای این مکان ها بپوشید.

چه کارهایی را در ترکیه نباید انجام دهیم؟

توجه به نرخ تاکسی ها 

بسیاری مواقع اگر رانندگان تاکسی در ترکیه متوجه شوند که شما به تازگی به این کشور رفته اید، شاید نرخ بسیار زیادی از شما بگیرند. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این مشکل، سعی کنید حتما سوار تاکسی هایی شوید که روی سقف آنها علامت مخصوص دارند. زیرا این تاکسی ها غالبا تاکسی متر دارند و با استفاده از این قابلیت، هزینه دقیق کرایه شما مشخص می شود.

عدم بی احترامی به آتاتورک

بنیان گذار جمهوری کشور ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک است که محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم دارد؛ به طوری که آرامگاه این شخص یکی از پربازدیدترین و محبوب ترین مکان های گردشگری ترکیه شناخته می شود. از این رو، به هیچ عنوان به آتاتورک بی احترامی نکنید تا عکس العمل بدی از طرف مردم ترکیه نگیرید.

همچنین بخوانید:‌ گرفتن پاسپورت ترکیه چقدر طول میکشد؟

عکس گرفتن بدون اجازه 

ممکن است از مکان ها، مردم و لوکیشن های مختلفی در ترکیه خوشتان بیاید و بخواهید از آنها عکس بگیرید. اگر شما هم عادت به انجام این کار دارید، باید بدانید که هیچ وقت بدون اجازه گرفتن از طرف مقابل، عکس نگیرید. این کار در میان مردم ترکیه پسندیده نیست و نوعی بی احترامی محسوب می شود. به همین دلیل در ابتدا از شخص و یا صاحب مکان مورد نظر خود اجازه گرفته و سپس عکاسی کنید.

عکس گرفتن بدون اجازه در ترکیه

توجه به ماه رمضان

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، تعداد زیادی از ترک ها مسلمان هستند و به همین دلیل در ماه رمضان، روزه می گیرند. اگر شما در ماه رمضان به ترکیه سفر کنید، طبیعتا به خاطر مسافر بودن، نیازی به روزه گرفتن نخواهید داشت. با این حال، سعی کنید برای احترام به مردم روزه دار، در مکان های عمومی چیزی نخورید. اگر این کار را انجام دهید، کسی با شما برخورد بدی نمی کند، اما احترام به مردم می تواند سفر در ترکیه را برای شما لذت بخش تر کند.

سخن پایانی

در این مقاله برخی از مهم ترین کارهای ممنوع در ترکیه را به شما معرفی کردیم. به طور کلی، انجام برخی مشاغل در ترکیه فقط برای شهروندان این کشور امکان پذیر است و شما می توانید بعد از گرفتن اقامت دائم و شهروندی ترکیه، مشغول به شغل مورد علاقه خود شوید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و گرفتن اقامت دائم ترکیه، با تیم کارشناسان شایان تماس بگیرید. همچنین فراموش نکنید که بعد از ورود به ترکیه، تا حد امکان به فرهنگ مردم احترام بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان