قوانین کشور کانادا برای مهاجرین / نکاتی که قبل مهاجرت باید بدانید

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
قوانین کشور کانادا برای مهاجرین
قوانین کشور کانادا برای مهاجرین / نکاتی که قبل مهاجرت باید بدانید

فهرست مطالب

کانادا هم مانند هر کشور دیگری قوانین مربوط به خود را دارد که باید قبل از مهاجرت، از این قوانین آگاه شوید. این کشور یکی از مهاجرپذیرترین کشورها در سراسر جهان شناخته می شود که خیلی از ایرانیان برای مهاجرت، کانادا را انتخاب می کنند. با این حال، باید حتما قوانین مهاجرتی کانادا را بشناسید تا بعد از رفتن به این کشور، مشکلی از نظر قانونی برای شما پیش نیاید.

در این مطلب، می توانید برخی از مهمترین قوانین مربوط به کشور کانادا برای مهاجرین را مشاهده کنید. در صورتی که می خواهید به کانادا مهاجرت کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

همان طور که می دانید، مهاجرت یکی از پراسترس ترین و چالش برانگیز ترین کارهایی است که فرایند بسیار سختی دارد. با این حال، طی کردن این فرایند با موفقیت، باعث می شود که شما بتوانید تمام زندگی خود را دستخوش تغییرات متعددی کنید. به خصوص اگر قوانین مربوط به مهاجران در کانادا را ندانید، فرایند رفتن به این کشور و زندگی در آنجا برایتان سخت تر خواهد شد.

مهمترین قوانین کشور کانادا برای مهاجرین 2024

کانادا یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت شناخته می شود که اداره مهاجرت آن برای مهاجران، قوانینی در نظر گرفته است. به طور کلی، متقاضیان می توانند از طریق روش های مختلفی اقامت این کشور را بگیرند؛ البته در صورتی که از قبل تمام قوانین مربوط به مهاجران را رعایت کرده باشند. در این قسمت، برخی از مهمترین قوانین مهاجرتی کانادا را به صورت مختصر نام می بریم.

همچنیین بخوانید: مراحل قدم به قدم مهاجرت به کانادا

مهمترین قوانین کشور کانادا برای مهاجرین

قانون مهاجرت و پناهندگی (Immigration and refugee protection act)

قانون مهاجرت و پناهندگی یکی از مهمترین و رایج ترین قوانین کانادا برای مهاجرین در نظر گرفته می شود. همان طور که نام آن هم مشخص است، این قانون به اتباع خارجی که به هر دلیلی نمی توانند دیگر در کشور خود زندگی کنند، این اجازه را می دهد تا در کانادا زندگی کنند.

آیین نامه های این قانون با در نظر گرفتن کمیته های تخصصی پارلمان مهاجرت و پناهندگی در نظر گرفته شده اند. به عبارت دیگر، می توان گفت که این قانون باعث می شود که کانادا به نحوی از جان مردم اتباع خارجی در برابر هر گونه تهدیدی محافظت نماید. این قانون به امضای اسناد بین المللی حقوق بشر هم رسیده است و مطابق کنوانسیون حقوق کودک عمل می کند. با این حال، مهاجرت از طریق پناهندگی چندان برای افراد پیشنهاد نمی شود؛ زیرا پناهندگی دردسرهای خیلی زیادی دارد.

قانون The citizenship act کانادا برای مهاجرین

یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین روش ها و قوانین برای مهاجرت به کانادا، قانون The citizenship act است. بر اساس این قانون، هر کسی که در خاک کانادا متولد شده باشد، می توانید اقامت دائم این کشور را بگیرد؛ حتی اگر پدر، مادر و یا هر دوی آنها اهل این کشور نباشند. این در حالی است که در خیلی از کشورهای دیگر، برای دریافت اقامت باید علاوه بر خاک، فاکتور خون را هم داشته باشند.

همینطور بخوانید: 10 تا از بهترین دانشگاه های کانادا در سال 2024

این بدان معنی است که پدر و یا مادر افراد هم باید اهل کشور مقصد باشد تا بتوانند اقامت را بگیرند. این در حالی است که همان طور که گفتیم، این موضوع در کشور کانادا فقط به فاکتور خاک محدود می شود و اصلا لازم نیست که یکی از والدین شما اهل کانادا باشد؛ همین که فرد در این کشور به دنیا آمده باشد، کافی است.

قانون اساسی کانادا (The constitution act)

از دیگر قوانین کشور کانادا برای مهاجرین که اهمیت زیادی دارد، می توان به قانون اساسی یا The constitution act این کشور اشاره کرد. این قانون از سال 1867 نگاشته شده و در زمان فرمانروایی ملکه ویکتوریا، آن را تصویب کردند. مصوبه قانون اساسی تأثیر بسیار زیادی در زندگی مهاجرین دارد و به همین دلیل هم آنها باید قبل از رفتن به این کشور، به طور کامل از شرایط قوانین اساسی آن آگاه شوند.

قانون منشور حقوق آزادی کانادا (Canadian charter of rights and freedoms)

این قانون که خیلی از افراد آن را فقط با کلمه منشور می شناسند هم یکی دیگر از قوانین مهاجرتی کانادا شناخته می شود که در سال 1982 به تصویب رسید. در این قانون، اطلاعات زیادی درباره مهاجران و شرایط زندگی آنها نگاشته شده است. برای مثال، بر اساس این قانون شما هنوز می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید و یا در آنجا مشغول به تحصیل شوید.

قانون عرف (Common low)

قانون عرف برای کسانی در نظر گرفته می شود که برای یک بازه زمانی کاملا محدود مشخص شده، با یکدیگر زندگی کرده باشند، اما هنوز به طور رسمی ازدواج نکرده اند. مدت زمان این قانون حداقل 12 ماه است و با نام قانون عرف شناخته می شود.

بر اساس این قانون که توسط دادگاه های بالارتبه کانادا به تصویب می رسد، افراد می توانند تحت پوشش همسر خود که اقامت کانادا را دارند، به این کشور بیایند و اقامت بگیرند. از این رو، این نوع مهاجرت با نام مهاجرت اسپانسرشیپ نیز شناخته می شود. سالانه افراد بسیار زیادی از سراسر جهان از طریق این قانون به کانادا مهاجرت می کنند.

قانون شهروندی کانادا (Citizenship and immigration Canada)

یکی دیگر از قوانین کشور کانادا برای مهاجرین که از طریق آن می توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند، قانون Citizenship and immigration Canada است. بر اساس این قانون، مهاجرانی که در یک بازه زمانی مشخص (تا 5 سال) در کانادا زندگی کرده باشند، می توانند اقامت دائم این کشور را بگیرند. در این شرایط، آنها می توانند از تمام امتیازات و حقوقی که مردم کانادا دارند، بهره مند شوند.

در این رابطه بخوانید: شرایط ارسال دعوتنامه برای انواع ویزای کانادا

قانون شهروندی کانادا

البته باید گفت که علاوه بر زندگی 5 ساله در کانادا، باید شرایط دیگری هم داشته باشید تا بتوانید با استفاده از این قانون، اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. برای مثال، باید اطلاعات کافی از زبان محل زندگی خود داشته باشید و زبان را بلد باشید.

اگر در شهرهای فرانسوی زبان کانادا زندگی می کنید، زبان فرانسوی و اگر در شهرهای انگلیسی زبان کانادا زندگی می کنید، زبان انگلیسی را بلد باشید. در صورت دریافت شهروندی این کشور، حق رأی خواهید داشت و پاسپورت کانادایی برای شما صادر می شود و می توانید با استفاده از آن سفر کنید.

برنامه مهاجرتی استانی کانادا (Provincial nominee program یا PNP)

این قانون مهاجرتی با نام برنامه مهاجرتی کانادا یا Provincial nominee program و به صورت مختصر شده PNP شناخته می‌شود و یکی از سریع ترین روش ها برای رفتن به کانادا است. این برنامه به افراد این امکان را می دهد تا بتوانند بر اساس شرایط خود، در یکی از استان های کانادا که به آن علاقه دارند، زندگی کنند. البته باید گفت که شرایط مهاجرت و زندگی در هر استان با استان دیگر متفاوت است و برای مهاجرت، باید مطمئن شوید که آیا شرایط زندگی در استان موردنظر خود را دارید یا خیر.

همچنین بخوانید: بررسی سیستم آموزش و پرورش کانادا

برای استفاده از این قانون و برنامه مهاجرتی استانی کانادا، باید بر اساس شرایط خود، بهترین برنامه را انتخاب کنید. سپس برای برنامه استانی مورد نظر خود اپلای کنید؛ برای اپلای کردن هم باید مدارک و سابقه خود را در قسمت پورتال استان موردنظرتان سابمیت نمایید. در صورت دریافت گواهی نامینیشن استانی، می توانید پرونده خود را سابمیت کنید تا بتوانید اقامت دائم را هم بگیرید.

قانون حاکم بر دادگاه های مهاجرتی کانادا (IRB Divisions rules)

یکی دیگر از انواع قوانین کشور کانادا برای مهاجرت که برای برخی از افراد مناسب است، قانون حاکم بر دادگاه های مهاجرتی کانادا یا IRB Divisions rules نامیده می شود. این قانون برای افرادی در نظر گرفته می شود که قصد دارند از طریق پناهندگی به کانادا بیایند.

قانون چندفرهنگی کانادا (Canadian Multiculturalism Act)

سایر قوانین مهاجرتی کانادا

تصویب قانون چند فرهنگی کانادا به سال 1899 میلادی بازمی گردد و یکی از مهمترین چارچوب ها برای کنترل بر سیاست های چند ملیتی و چند فرهنگی در کانادا است. این کشور به خاطر داشتن تعداد مهاجرین بسیار زیاد، مقصد بسیاری از فرهنگ های مختلف از سراسر جهان است. به همین دلیل برای جلوگیری از وجود تبعیض در میان مردم فرهنگ های مختلف، از این قانون استفاده می کنند. بر اساس این قانون، حتی خیلی از مهاجران موردتشویق هم قرار می گیرند.

سایر قوانین مهاجرتی کانادا

علاوه بر موارد ذکر شده، قوانین دیگری نیز در کشور کانادا برای مهاجرین در نظر گرفته شده اند که می توانند در شرایط مختلف از آن استفاده کنند. در ادامه، سایر قوانین کشور کانادا برای مهاجرین را مشاهده می کنید.

  • قانون دادگاه فدرال کانادا: این قانون به تمام مشکلات، خطاها و نواقص اداره مهاجرت کانادا می پردازد. همچنین گرفتن تصمیمات مربوط به دادگاه های مهاجرتی فدرال و سایر قوانین مهاجران نیز بر عهده آن است.
  • موافقت نامه امضا شده توسط دولت کانادا با برخی از کشورهای دیگر در سطح بین الملل
  • قانون مربوط به پیمان سازمان ملل در امور پناهندگان Nafta

سخن پایانی

در این مقاله شما را با برخی از مهمترین قوانین کشور کانادا برای مهاجرین آشنا کردیم. همان طور که گفتیم، هر یک از این قوانین از اهمیت بالایی برخوردار هستند و با استفاده از آنها، حتی می توان برای مهاجرت به کانادا اقدام کرد. به طور کلی، پذیرش اتباع خارجی در کانادا رواج بسیار زیادی دارد و برای این که دولت بتواند این شرایط را به خوبی مدیریت کند، قوانین مختلفی در نظر گرفته است. اگر هر گونه سؤالی درباره قوانین مهاجرتی کانادا دارید، می توانید از تیم کارشناسان شایان این سؤالات را بپرسید تا به صورت تخصصی و متناسب با شرایط شما، به سؤالاتتان پاسخ دهند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان