خرید ملک در استانبول

افراد زیادی به دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل یا کار هستند. در این بین بسیاری از آن ها کشورهای همسایه را به عنوان مقصد خود برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. ترکیه یکی از کشورهای در حال پیشرفت است که امروزه مقصد افراد زیادی برای مهاجرت می باشد. یکی از روش های اخذ پاسپورت ترکیه و تابعیت این کشور، سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه است.

فهرست مطالب

موقعیت استانبول

استانبول را بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور می دانند. صنعت توریسم و گردشگری در این شهر رونق فراوانی داشته و نکته بسیار جالب درباره استانبول این است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخش دیگر در آسیا قرار گرفته است؛ این شهر در ساحل دریای مرمره واقع شده است و تنگه بسفر که دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می کند و دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می سازد، از وسط این شهر می گذرد. بخش غربی استانبول شبه جزیره تراکیه است که در قاره اروپا قرار گرفته و بخش شرقی آن شبه جزیره آناتولی است که در قاره آسیا واقع شده است. استانبول یکی از شهرهای کشور ترکیه است که کیفیت زندگی در آن جا بالا بوده و امکانات شهری خوبی دارد؛ از این رو بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت در این کشور را دارند، این شهر را برای زندگی انتخاب می کنند.
خرید ملک در استانبول

سرمایه گذاری در استانبول

پس از اصلاحاتی که در قانون شهروندی ترکیه در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت و مصوبات جدیدی که توسط وزارت کشور و وزارت محیط زیست صادر شد، هزینه های مالی و سرمایه گذاری در روند دریافت تابعیت ترکیه تا حد زیادی کاهش یافت. بنا بر قانون جدید، اتباع خارجی که در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و املاک و مستغلاتی به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار خریداری نموده اند، می توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. اما تا سه سال اجازه ندارند ملکی که خریداری کرده اند را بفروشند.

به طور کلی می توان گفت مهم نیست در چه محله و منطقه ای اقدام به خرید ملک کرده اید؛ در هر صورت سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در استانبول به نفع شما بوده و برایتان سودمند است. بنا بر گزارشات بانک مرکز ترکیه می توان نتیجه گرفت که حتی سرمایه گذاری در بازار ملک سودآوری بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در ارز دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که در سه سال اخیر نرخ افزایش مسکن بسیار بیشتر از افزایش نرخ ارز بوده است.

ارزش ملک در بیشتر محله های استانبول روز به روز در حال افزایش است؛ البته در برخی محله ها نیز کاهش جزئی در قیمت ها مشاهده می شود. بیشتر موارد خرید ملک در استانبول به منظور سرمایه گذاری و دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه انجام می شود. با این وجود می توان گفت هر چه پیش می رویم خرید خانه ارزان قیمت در استانبول  دشوارتر می شود. حتی قیمت خانه های دست دوم و قدیمی کلیه محله های استانبول نیز نسبت به سال های گذشته ۸ درصد افزایش یافته است.

محله های که افزایش قیمت داشته اند

از جمله محله های استانبول که بیشترین افزایش قیمت را داشته اند می توان به ایوپ (Eyüp) ، شیله (Şile) و باکرکوی (Bakırköy) اشاره کرد. در ایوپ قیمت هر متر مربع خانه ۱۹ درصد افزایش یافته و به ۴ هزار و ۸۵۴ لیر رسیده است. قیمت هر متر مربع خانه در شیله نیز با ۱۸ درصد افزایش قیمت، به ۳ هزار و ۷۵۰ لیر رسیده است. همچنین در باکرکوی نیز شاهد ۱۴ درصد افزایش قیمت نسبت به سال های قبل بوده ایم.

خرید ملک در استانبول
خرید ملک در استانبول

قیمت خانه در استانبول​

قیمت خانه در استانبول به موقعیت جغرافیایی، متراژ، نزدیکی به وسایل حمل و نقل عمومی و پارامترهای دیگر بستگی دارد. به طور کلی استانبول یکی از بهترین و در عین حال گران ترین شهرهای کشور ترکیه است. اما با این وجود شما می توانید خانه ای با قیمت مناسب در این شهر پیدا کرده و خریداری نمایید و این مسئله بیشتر از هر چیز به محله ای که شما اقدام به خرید خانه در آن جا می کنید ارتباط دارد.

به عنوان مثال بیلیک دوزو یا اسنیوت مناطقی در استانبول هستند که قیمت آپارتمان در آن ها به مراتب پایین تر از سایر مناطق بوده و ایرانیان زیادی نیز در آن جا ساکن هستند. شما می توانید در این مناطق با حدود ۲۴۰۰۰۰ لیر آپارتمان ۶۰ متری نوساز با سند دست اول خریداری کنید. در این بین بسیاری از ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند، خرید زمین یا آپارتمان های دست دوم در استانبول را ترجیح می دهند. اما اگر در شهرهای مرزی سکونت دارید و به دنبال خانه ارزان قیمت در ترکیه هستید، به جای خرید آپارتمان دست دوم در استانبول می توانید در شهر وان آپارتمان نوساز بخرید. قیمت خانه در شهر وان به مراتب از شهرهای دیگر ترکیه پایین تر است.

اگر مشکلی بابت هزینه پرداختی ندارید و به دنبال یک آپارتمان نوساز با امکانات مناسب در یکی از محله های خوب و درجه یک استانبول هستید، محله بشیکتاش یکی از بهترین گزینه ها است. این محله یکی از گران ترین و در عین حال پرطرفدارترین محله های استانبول بوده و حداقل قیمت خانه در این محله متری ۱۰۰۰۰ لیر می باشد. در این محله منطقه ای به نام ببک (Bebek) وجود دارد که از سایر نقاط بشیکتاش نیز بهتر بوده و متوسط قیمت خانه در این منطقه بالای متری ۴۰۰۰۰ لیر است. این منطقه که گران ترین منطقه ترکیه محسوب می شود، در بخش اروپایی استانبول و در کنار تنگه بسفر واقع شده است.

خرید ملک در استانبول

بهترین محله های استانبول برای خرید خانه

بشیکتاش

بشیکتاش محله ای است که در قسمت اروپایی ترکیه و در نزدیکی ساحل واقع شده است و آب و هوای مساعدی دارد. این محله که گران ترین محله استانبول محسوب می شود، دارای خانه های ویلایی لوکس و آپارتمان های بلند مرتبه با امکانات فوق العاده است. محله بشیکتاش دارای مغازه ها و فروشگاه های مختلف و کافی شاپ هایی است که مکان خوبی برای ملاقات های دوستانه هستند. سه دانشگاه بزرگ استانبول نیز در این محله واقع شده اند. همچنین خانه فوتبال و باشگاه فوتبال بشیکتاش در این محله قرار دارد که مکانی برای تجمع هواداران فوتبال در روز مسابقه است. ببک نیز یکی از مناطق اعیان نشین بشیکتاش است که خانه های گران قیمتی دارد. از ویژگی های مهم این محله، امنیت بالای آن است و شما می توانید شب ها تا دیر وقت بدون این که مشکلی برایتان به وجود آید، بیرون باشید.

خرید ملک در استانبول

سلطان احمد

سلطان احمد از قدیمی ترین محله های استانبول است که تمام خانه ها و آپارتمان های آن ضد زلزله ساخته شده اند. این محله دارای کلیه امکانات رفاهی از جمله مراکز خرید، پارک، مدارس، دانشگاه، سینما و مراکز تفریحی می باشد. محله سلطان احمد در ساحل دریای مرمره قرار دارد و به همین دلیل بسیار خوش آب و هوا بوده و افراد زیادی تمایل به خرید خانه در این محله دارند.

میدان تقسیم و خیابان استقلال

میدان تقسیم و خیابان استقلال از محله های شلوغ و پر ترافیک استانبول بوده و دارای رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید متعددی می باشد. این منطقه پیشینه سیاسی و تاریخی داشته و مراکز فرهنگی زیادی را نیز در خود جای داده است.

حمل و نقل
خرید ملک در استانبول

بی اوغلو

بی اوغلو محله ای آرام است که در مجاورت محله شلوغ و پر رفت و آمد استقلال و در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. در این محله بیشتر افراد بومی و محلی استانبول ساکن هستند اما اتباع خارجی نیز سکونت دارند. این محله مرکز تجاری مهمی محسوب می شود و دارای مراکز تفریحی و خرید، هتل، رستوران، کافه، بیمارستان و درمانگاه می باشد. وجود نگهبان های ۲۴ ساعته این محله را به یکی از مناطق امن استانبول تبدیل کرده است.

کادیکوی

کادیکوی یا قاضی کوی محله ای با قدمت بسیار طولانی است که در بخش آسیایی استانبول و در سواحل دریای مرمره قرار دارد. در این محله بیشتر از هر چیز مزون های لباس عروس و لباس شب با قیمت های مناسب به چشم می خورد. کلیسای مسیحیت قرن پنجم یکی از جذابیت های این محله محسوب می شود. خیابان بغداد و خیابان بهاریه، تالار اپرای ثریا، باغ چای مودا، مرکز موسیقی و کافه آرکااود، رستوران جالب و مدرن کوچو (Koço)، سینمای قدیمی رکس (Rexx) و بازار قاضی کوی از جمله جاذبه های این محله به شمار می آیند.

خرید ملک در استانبول

گران ترین مناطق استانبول برای خرید خانه

خرید ملک در استانبول

مناطق ساحلی و محله هایی که در محدوده بوغازایچی (Boğaziçi) و در مجاورت تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده اند، گران ترین مناطق استانبول برای خرید خانه محسوب می شوند. برخی از این مناطق دارای عمارت هایی است که متعلق به افراد سلطنتی عثمانی و اقشار مرفه و طبقه بالای جامعه بوده و خانه های تابستانی آن ها محسوب می شوند و دارای شرایط امنیتی خاص بوده و محافظت شده اند. البته تعدادی از این عمارت ها نیز به عنوان هتل و موزه مورد استفاده عموم قرار می گیرند. عمارت های یالی در منطقه ینی کوی از جمله عمارت هایی است که مختص ثروتمندان ترکیه می باشد.

به غیر از ینی کوی و بشیکتاش، مناطق دیگری نیز وجود دارند که گران تر از سایر مناطق استانبول بوده قیمت هر متر مربع خانه در این محلات نسبتا بالا است. از جمله این محلات می توان به Sarıyer، Bakırköy و Kadıköy اشاره کرد.

ارزان ترین مناطق استانبول برای خرید خانه

با افزایش روز افزون قیمت مسکن، قدرت خرید افراد برای خرید خانه کاهش می یابد. از این رو افراد ترجیح می دهند با همان بودجه ای که دارند هر چه زودتر، پیش از افزایش بیشتر قیمت ها، اقدام به خرید ملک در استانبول کنند. بنابراین به سراغ محله هایی که خانه های مناسب با قیمت پایین تر دارند می روند. برخی از محله های متوسط استانبول که قیمت خانه در آن جا پایین تر از سایر مناطق است به شرح ذیل می باشد:

 • Esenyurt
 • Çatalca
 • Sultanbeyli
 • Silivri
 • Arnavutköy
 • Sultangazi
 • Sancaktepe
 • Beylikdüzü
 • Esenler
 • Pendik
خرید ملک در استانبول

آیا قیمت خانه در استانبول کاهش می یابد؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، بازار خرید ملک یکی از امن ترین و سودآورترین بازارهای سرمایه گذاری در ترکیه است. در سال ۲۰۲۰ تنها خانه های سه محله از استانبول با کاهش قیمت مواجه شده اند. قیمت هر متر مربع خانه در محله اسنلر با ۲ درصد کاهش ۲ هزار ۶۸۳ لیر شده است. همچنین قیمت خانه در محله فاتح با ۲ درصد کاهش به متری ۴ هزار لیر و در محله کادیکوی با ۱ درصد کاهش به متری ۷ هزار ۹۴۱ لیر رسیده است.

به غیر از این سه منطقه، بقیه محله ها کاهش قیمتی نداشته اند. البته برخی مناطق گاهی اشباع می شوند و قیمت ملک در آن ها درصد ناچیزی کاهش می یابد. بنابراین اگر قصد خرید خانه ای مناسب و ارزان در استانبول را دارید، این محله ها می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند.

پرسش و پاسخ های متداول

شما می توانید با سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، شهروندی ترکیه را دریافت کنید. از جمله محله های استانبول که دارای امکانات خوبی بوده و برای خرید خانه مناسب هستند می توان به بشیکتاش، سلطان احمد، میدان تقسیم و خیابان استقلال، بی اوغلو و کادیکوی اشاره کرد.

قیمت خانه در استانبول به موقعیت جغرافیایی، متراژ، نزدیکی به وسایل حمل و نقل عمومی و پارامترهای دیگر بستگی دارد. به طور کلی استانبول یکی از بهترین و در عین حال گران ترین شهرهای کشور ترکیه است. اما با این وجود شما می توانید خانه ای با قیمت مناسب در این شهر پیدا کرده و خریداری نمایید. در برخی محله ها مانند بیلیک دوزو یا اسنیوت می توانید با حدود ۲۴۰۰۰۰ لیر آپارتمان ۶۰ متری نوساز با سند دست اول خریداری کنید.

برخی از محله های متوسط استانبول که قیمت خانه در آن جا پایین تر از سایر مناطق است عبارتند از Esenyurt ،Çatalca ،Sultanbeyli، Silivri، Arnavutköy و …

پیوستن به گفتگو

یک دیدگاه در “خرید ملک در استانبول”

 • Alit1356

  سلام وقت بخیر، شما ملک برای فروش در استانبول دارین؟

  پاسخ
  • مدیرسایت

   سلام دوست عزیز، بله در قسمت املاک شایان می توانید ملک ها را مشاهده کنید.

   پاسخ
 • سعید

  سلام، من میخاستم در ترکیه ملک خریداری کنم، اگر خودم در خاک ترکیه حضور نداشته باشم میتونم از طریق شما این کار رو انجام بدم؟

  پاسخ
  • مدیرسایت

   سلام سعید جان،با مشاورین ما از طریق شماره ۹۰۵۳۸۲۰۰۶۹۹۴ تماس بگیرید و در رابطه با صحت انجام فرایند خرید هیچ تردیدی نداشته باشید.

   پاسخ

مقایسه املاک

مقایسه