خرید ملک در استانبول

فهرست مطالب

خرید ملک در استانبول

افراد زیادی به دنبال مهاجرت به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل یا کار هستند. در این بین بسیاری از آن ها کشورهای همسایه را به عنوان مقصد خود برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. ترکیه یکی از کشورهای در حال پیشرفت است که امروزه مقصد افراد زیادی برای مهاجرت می باشد. یکی از روش های اخذ پاسپورت ترکیه و تابعیت این کشور، سرمایه گذاری و خرید ملک در استانبول است.

موقعیت استانبول

استانبول را بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور می دانند. صنعت توریسم و گردشگری در این شهر رونق فراوانی داشته و نکته بسیار جالب درباره استانبول این است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخش دیگر در آسیا قرار گرفته است؛ این شهر در ساحل دریای مرمره واقع شده است و تنگه بسفر که دریای مرمره را به دریای سیاه متصل می کند و دو قاره آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می سازد، از وسط این شهر می گذرد. بخش غربی استانبول شبه جزیره تراکیه است که در قاره اروپا قرار گرفته و بخش شرقی آن شبه جزیره آناتولی است که در قاره آسیا واقع شده است. استانبول یکی از شهرهای کشور ترکیه است که کیفیت زندگی در آن جا بالا بوده و امکانات شهری خوبی دارد؛ از این رو بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت در این کشور را دارند، این شهر را برای زندگی انتخاب می کنند.
خرید ملک در استانبول

سرمایه گذاری در استانبول

پس از اصلاحاتی که در قانون شهروندی ترکیه در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت و مصوبات جدیدی که توسط وزارت کشور و وزارت محیط زیست صادر شد، هزینه های مالی و سرمایه گذاری در ترکیه در روند دریافت تابعیت تا حد زیادی کاهش یافت. بنا بر قانون جدید، اتباع خارجی که در ترکیه سرمایه گذاری کرده اند و اقداماتی مانند خرید ملک در استانبول  به ارزش ۲۵۰۰۰۰ دلار انجام دادند، می توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. اما تا سه سال اجازه ندارند ملکی که خریداری کرده اند را بفروشند.
به طور کلی می توان گفت مهم نیست در چه محله و منطقه ای اقدام به خرید ملک کرده اید؛ در هر صورت سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در استانبول به نفع شما بوده و برایتان سودمند است. بنابر گزارشات بانک مرکزی ترکیه می توان نتیجه گرفت که حتی سرمایه گذاری در بازار ملک سودآوری بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در ارز دارد. به عبارت دیگر می توان گفت که در سه سال اخیر نرخ افزایش مسکن بسیار بیشتر از افزایش نرخ ارز بوده است.
ارزش ملک در بیشتر محله های استانبول روز به روز در حال افزایش است .بیشتر موارد خرید ملک در استانبول به منظور سرمایه گذاری و دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه انجام می شود. با این وجود می توان گفت هر چه پیش می رویم خرید خانه ارزان قیمت در استانبول دشوارتر می شود. حتی قیمت خانه های دست دوم و قدیمی کلیه محله های استانبول نیز نسبت به سال های گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت ملک در استانبول

از جمله محله های استانبول که بیشترین افزایش قیمت را داشته اند می توان به این مناطق اشاره کرد:

 • کادیکوی
 • شیله
 • سارییر
 • چاتالجا
 • آوجیلار
 • بشیکتاش
 • مال تپه
 • بیکوز
 • بیوک چکمجه
 • اوسکودار
خرید ملک در استانبول

در میان ده منطقه ای که آپارتمانهای آن شاهد بیشترین افزایش قیمت بوده اند، کادیکوی در مرتبه نخست قرار گرفت. قیمت آپارتمانهای مسکونی این منطقه، طی یک سال گذشته بیش از ۹۵.۳ درصد افزایش داشته است. قیمت هر متر مربع زمین در کادیکوی، در سال (۲۰۲۰) از ۱۰ هزار و ۴۴۰ لیر، به ۲۰ هزار و ۳۸۷ هزار لیر در ماه اکتبر سال (۲۰۲۱) رسیده است.
منطقه شیله با افزایش سالانه ۸۰.۳ درصدی قیمت آپارتمان، در مرتبه دوم قرار گرفت. قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه از ۴ هزار و ۸۲۴ لیر در سال۲۰۲۰، به ۸ هزار و ۶۹۵ لیر در ماه اکتبر سال (۲۰۲۱) رسیده است.
منطقه ساریر بنا به گزارش مذکور، در مرتبه سوم قرار گرفت. میزان افزایش قیمت آپارتمانهای مسکونی این منطقه طی یک سال گذشته ۶۶.۵ درصد بوده است. در سال ۲۰۲۰ هر مترمربع آپارتمان در این منطقه ۱۳ هزار و ۳۴۵ لیر معامله شده، که در اکتبر (۲۰۲۱) به ۲۲ هزار و ۲۲۲ افزایش یافته است.
منطقه چاتالجا نیز بر اساس گزارش مذکور، با افزایش ۶۶ درصدی قیمت آپارتمان، در مرتبه چهارم قرار گرفت. قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه از ۳ هزار و ۲۷۶ لیر در سال ۲۰۲۰، به ۵ هزار و ۴۴۰ لیر در ماه اکتبر سال (۲۰۲۱) رسیده است.
منطقه آوجیلار در میان ده منطقه استانبول که شاهد بیشترین افزایش قیمت آپارتمان بودند، در مرتبه پنجم قرار گرفت. قیمت آپارتمانهای این منطقه در مقایسه با سال ۲۰۲۰، ۶۵.۶ درصد افزایش داشته است. قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه، از ۳ هزار و ۷۴۴ لیر در سال ۲۰۲۰، به ۶ هزار و ۲۰۰ لیر، در اکتبر ۲۰۲۱ افزایش یافته است.
بر اساس گزارش مذکور، مرتبه ششم به منطقه بشیکتاش اختصاص یافت که آپارتمانهای آن شاهد افزایش ۶۴.۷ درصدی قیمت بودند. قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه، از ۱۱ هزار و ۲۴۴ لیر در سال ۲۰۲۰، به ۱۸ هزار و ۵۱۷ لیر در ماه اکتبر سال (۲۰۲۱) رسیده است.
مال تپه در میان ده منطقه برتر استانبول که شاهد بیشترین افزایش قیمت آپارتمان بودند، در مرتبه هفتم قرار گرفت. قیمت آپارتمانهای این منطقه در مقایسه با سال ۲۰۲۰، ۶۳.۶ درصد افزایش داشته است. قیمت هر مترمربع آپارتمان در مال تپه، از ۴ هزار و ۸۹۹ لیر در سال (۲۰۲۰)، به ۸ هزار لیر، در اکتبر سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.
منطقه بیکوز نیز با افزایش سالانه ۶۱،۲ درصدی قیمت آپارتمان، در مرتبه هشتم قرار گرفت. قیمت هر مترمربع آپارتمان در این منطقه از ۷ هزار و ۳۱۲ لیر در سال ۲۰۲۰، به ۱۱ هزار و ۷۸۵ لیر در ماه اکتبر سال (۲۰۲۱) رسیده است.
در میان ده منطقه ای که شاهد بیشترین افزایش قیمت آپارتمان مسکونی بودند،خرید آپارتمان در بیوک چکمجه در مرتبه نهم قرار گرفت. طی یک سال گذشته قیمت آپارتمانهای این منطقه بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است، بطوریکه قیمت هر متر مربع آپارتمان در آن، از ۴ هزار و ۵۸۳ لیر در سال ۲۰۲۰، به ۷ هزار و ۳۳۳ لیر در اکتبر ۲۰۲۱ رسیده است.
منطقه اوسکودار نیز با افزایش ۵۹.۴% درصد قیمت آپارتمان، جایگاه دهم را در میان مناطق مختلف استانبول به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۲۰ هر مترمربع آپارتمان در این منطقه ۶ هزار و ۷۱ لیر بود که در اکتبر (۲۰۲۱) به ۹ هزار و ۶۷۷ لیر افزایش یافته است.

قیمت خانه در استانبول​

قیمت خانه در استانبول به موقعیت جغرافیایی، متراژ، نزدیکی به وسایل حمل و نقل عمومی و پارامترهای دیگر بستگی دارد. به طور کلی استانبول یکی از بهترین و در عین حال گران ترین شهرهای کشور ترکیه است. اما با این وجود شما می توانید خانه ای با قیمت مناسب در این شهر پیدا کرده و خریداری نمایید و این مسئله بیشتر از هر چیز به محله ای که شما اقدام به خرید خانه در آن جا می کنید ارتباط دارد.

خرید ملک در استانبول

به عنوان مثال به دلیل اینکه خرید ملک در بیلیک دوزو یا اسنیوت ارزان تر از سایر مناطق استانبول است ایرانیان زیادی را جذب خود کرده است. شما می توانید در این مناطق با حدود ۲۴۰۰۰۰ لیر آپارتمان ۶۰ متری نوساز با سند دست اول خریداری کنید. در این بین بسیاری از ایرانیانی که به ترکیه مهاجرت می کنند، خرید زمین یا آپارتمان های دست دوم در استانبول را ترجیح می دهند. اما اگر در شهرهای مرزی سکونت دارید و به دنبال خانه ارزان قیمت در استانبول هستید، به جای خرید آپارتمان دست دوم در استانبول می توانید در شهر وان آپارتمان نوساز بخرید. قیمت خانه در شهر وان به مراتب از شهرهای دیگر ترکیه پایین تر است.

اگر مشکلی بابت هزینه پرداختی ندارید و به دنبال یک آپارتمان نوساز با امکانات مناسب در یکی از محله های خوب و درجه یک استانبول هستید، محله بشیکتاش یکی از بهترین گزینه ها است. این محله یکی از گران ترین و در عین حال پرطرفدارترین محله های استانبول بوده و حداقل قیمت خانه در این محله متری ۱۰۰۰۰ لیر می باشد. در این محله منطقه ای به نام ببک (Bebek) وجود دارد که از سایر نقاط بشیکتاش نیز بهتر بوده و متوسط قیمت خانه در این منطقه بالای متری ۴۰۰۰۰ لیر است. این منطقه که گران ترین منطقه ترکیه محسوب می شود، در بخش اروپایی استانبول و در کنار تنگه بسفر واقع شده است.

خرید ملک در استانبول

خرید خانه در بهترین مناطق استانبول

بشیکتاش

بشیکتاش محله ای است که در قسمت اروپایی ترکیه و در نزدیکی ساحل واقع شده است و آب و هوای مساعدی دارد. این محله که گران ترین محله استانبول محسوب می شود، دارای خانه های ویلایی لوکس و آپارتمان های بلند مرتبه با امکانات فوق العاده است. محله بشیکتاش دارای مغازه ها و فروشگاه های مختلف و کافی شاپ هایی است که مکان خوبی برای ملاقات های دوستانه هستند. سه دانشگاه بزرگ استانبول نیز در این محله واقع شده اند. همچنین خانه فوتبال و باشگاه فوتبال بشیکتاش در این محله قرار دارد که مکانی برای تجمع هواداران فوتبال در روز مسابقه است. ببک نیز یکی از مناطق اعیان نشین بشیکتاش است که خانه های گران قیمتی دارد. از ویژگی های مهم این محله، امنیت بالای آن است و شما می توانید شب ها تا دیر وقت بدون این که مشکلی برایتان به وجود آید، بیرون باشید.

سلطان احمد

سلطان احمد از قدیمی ترین محله های استانبول است که تمام خانه ها و آپارتمان های آن ضد زلزله ساخته شده اند. این محله دارای کلیه امکانات رفاهی از جمله مراکز خرید، پارک، مدارس، دانشگاه، سینما و مراکز تفریحی می باشد. محله سلطان احمد در ساحل دریای مرمره قرار دارد و به همین دلیل بسیار خوش آب و هوا بوده و افراد زیادی تمایل به خرید خانه در استانبول در این محله دارند.

قیمت ملک در استانبول

میدان تقسیم و خیابان استقلال

میدان تقسیم و خیابان استقلال از محله های شلوغ و پر ترافیک استانبول بوده و دارای رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید متعددی می باشد. این منطقه پیشینه سیاسی و تاریخی داشته و مراکز فرهنگی زیادی را نیز در خود جای داده است.

حمل و نقل

بی اوغلو

بی اوغلو محله ای آرام است که در مجاورت محله شلوغ و پر رفت و آمد استقلال و در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. در این محله بیشتر افراد بومی و محلی استانبول ساکن هستند اما اتباع خارجی نیز سکونت دارند. این محله مرکز تجاری مهمی محسوب می شود و دارای مراکز تفریحی و خرید، هتل، رستوران، کافه، بیمارستان و درمانگاه می باشد. وجود نگهبان های ۲۴ ساعته این محله را به یکی از مناطق امن استانبول تبدیل کرده است.

خرید آپارتمان در استانبول

کادیکوی

کادیکوی یا قاضی کوی محله ای با قدمت بسیار طولانی است که در بخش آسیایی استانبول و در سواحل دریای مرمره قرار دارد به همین دلیل خرید ملک در کادیکوی در بین خریداران محبوبیت دارد. در این محله بیشتر از هر چیز مزون های لباس عروس و لباس شب با قیمت های مناسب به چشم می خورد. کلیسای مسیحیت قرن پنجم یکی از جذابیت های این محله محسوب می شود. خیابان بغداد و خیابان بهاریه، تالار اپرای ثریا، باغ چای مودا، مرکز موسیقی و کافه آرکااود، رستوران جالب و مدرن کوچو (Koço)، سینمای قدیمی رکس (Rexx) و بازار قاضی کوی از جمله جاذبه های این محله به شمار می آیند.

خرید خانه استانبول

خرید خانه در استانبول در گران ترین مناطق

مناطق ساحلی و محله هایی که در محدوده بوغازایچی (Boğaziçi) و در مجاورت تنگه بسفر و دریای مرمره واقع شده اند، گران ترین مناطق استانبول برای خرید خانه محسوب می شوند. برخی از این مناطق دارای عمارت هایی است که متعلق به افراد سلطنتی عثمانی و اقشار مرفه و طبقه بالای جامعه بوده و خانه های تابستانی آن ها محسوب می شوند و دارای شرایط امنیتی خاص بوده و محافظت شده اند. البته تعدادی از این عمارت ها نیز به عنوان هتل و موزه مورد استفاده عموم قرار می گیرند. عمارت های یالی در منطقه ینی کوی از جمله عمارت هایی است که مختص ثروتمندان ترکیه می باشد.

به غیر از ینی کوی و بشیکتاش، مناطق دیگری نیز وجود دارند که گران تر از سایر مناطق استانبول بوده قیمت هر متر مربع خانه در این محلات نسبتا بالا است. از جمله این محلات می توان به Sarıyer، Bakırköy و Kadıköy اشاره کرد.

خرید خانه در استانبول در ارزان ترین مناطق

با افزایش روز افزون قیمت مسکن، قدرت خرید افراد برای خرید خانه در استانبول کاهش می یابد. از این رو افراد ترجیح می دهند با همان بودجه ای که دارند هر چه زودتر، پیش از افزایش بیشتر قیمت ها، اقدام به خرید ملک در استانبول کنند. بنابراین به سراغ محله هایی که خانه های مناسب با قیمت پایین تر دارند می روند. برخی از محله های متوسط استانبول که قیمت خانه در آن جا پایین تر از سایر مناطق است به شرح ذیل می باشد:

 • Esenyurt
 • Çatalca
 • Sultanbeyli
 • Silivri
 • Arnavutköy
 • Sultangazi
 • Esenler
 • Sancaktepe
 • Beylikdüzü
 • Pendik

آیا قیمت خانه در استانبول کاهش می یابد؟

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، بازار خرید ملک در ترکیه یکی از امن ترین و سودآورترین بازارهای سرمایه گذاری در ترکیه است. در سال ۲۰۲۰ تنها خانه های سه محله از استانبول با کاهش قیمت مواجه شده اند. قیمت هر متر مربع خانه در محله اسنلر با ۲ درصد کاهش ۲ هزار ۶۸۳ لیر شده است. همچنین قیمت خانه در محله فاتح با ۲ درصد کاهش به متری ۴ هزار لیر و در محله کادیکوی با ۱ درصد کاهش به متری ۷ هزار ۹۴۱ لیر رسیده است.

به غیر از این سه منطقه، بقیه محله ها کاهش قیمتی نداشته اند. البته برخی مناطق گاهی اشباع می شوند و قیمت ملک در آن ها درصد ناچیزی کاهش می یابد. بنابراین اگر قصد خرید خانه ای مناسب و ارزان در استانبول را دارید، این محله ها می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند.

شما می توانید با مراجعه به سایت خرید ملک در استانبول از به روز ترین فایل های خرید اپارتمان در استانبول و خرید خانه در استانبول دیدن فرمایید.

محدودیت اخذ اقامت با خرید ملک در استانبول

در پانزدهم ژانویه سال ۲۰۲۱، با اعلام سایت رسمی مهاجرت ترکیه، محدودیت‌هایی برای این شیوه طرح شد! متقاضیان در بعضی از مناطق استانبول، با خرید یا اجاره ملک نمی‌توانند اقامت دریافت کنند. بر اساس این قوانین، خرید و اجاره ملک در مناطق زیر دیگر راهی برای اخذ اقامت در ترکیه حساب نمی‌شود:

• محله فاتیح استانبول: منطقه‌ای است که طبق قوانین جدید، اجاره ملک توسط اتباع خارجی در آنجا ممنوع اعلام شده، و فقط دانشجویان خارجی می‌توانند در این منطقه اقامت داشته باشند. در این منطقه حتی با خرید ملک نیز امکان اخذ اقامت در ترکیه وجود ندارد.
• محله اسنیورت استانبول: اسنیورت منطقه‌ای از استانبول است که طبق قوانین جدید، اجاره خانه و ملک به اتباع خارجی ممنوع بوده و اخذ اقامت ترکیه از این طریق ممکن نیست. علاقه‌مندان به اخذ اقامت و استقرار در این منطقه، تنها در صورت خریداری یک ملک می‌توانند اقامت دریافت کنند.
توصیه می‌شود قبل از اقدام به اخذ اقامت ترکیه، به خوبی قوانین و شرایط ترکیه را بررسی کرده و سپس وارد مراحل بعدی شوید. پیش‌بینی می‌شود در آینده قوانین جدیدی در مناطق مختلف استانبول اعمال شود.

مراحل خرید ملک در استانبول

قدم اول برای شما انتخاب هدفتان از خرید ملک در ترکیه است

اگر قصدتان از خرید ملک در ترکیه گرفتن شهروندی ترکیه ، پاسپورت ترکیه یا اقامت دائم است در سال ۲۰۱۹ خرید ملک در ترکیه بسیار ساده تر از سال های گذشته شده است. به دلیل اینکه ترکیه قصد جذب سرمایه را دارد و شاید این فرصت از تکرار نشدنی ترین فرصت ها باشد.

تا قبل از قانون جدید شما می بایست برای گرفتن اقامت دائم ترکیه ۱ میلیون دلار هزینه کنید. اکنون تنها با خرید یک ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار یا بالا تر می توانید با گذشت حدود یک ماه صاحب اقامت ترکیه شوید و شهروندی ترکیه یا وطن داشی را به راحتی بگیرید. حتی اگر ارزش ملک شما ۲۵۰ هزار دلار هم نباشد می توانید اقامت توریستی یک ساله ترکیه را بگیرید. بعد از پنج سال اقامت دائم ترکیه را بگیرید.

نکته هر ملک بالای ۲۵۰ هزار دلار امکان گرفتن اقامت دائم برای سه نفر را فراهم می سازد. بدین صورت می توان برای سه سرپرست خانوار شهروندی ترکیه را گرفت. به دنبال آن بعد از گذشت مدتی برای خانواده این عزیزان نیز شهروندی را گرفت.

اگر در ترکیه به دنبال ملک می گردید ما می توانیم در این مورد نیز به شما کمک کنیم پس با تماس با ما می توانید از شرایط آنها آگاه شوید و ما شما را برای خرید بهترین ملک در ترکیه که مناسب نیاز شما باشد راهنمایی خواهیم کرد.

مراحل کار به این صورت می باشد که پس از مراجعه به بنگاه های مسکن ابتدا باید ملک مورد نظر خود را پیدا کنید و سپس بخرید، پس از آن به اداره ثبت اسناد رسمی یا نوتر ترکیه مراجعه کنید و مراحل خرید ملک را کامل کنید سپس به اداره مهاجرت ترکیه بروید و درخواست خود را بنویسید سپس مصاحبه ای با شما انجام می گردد. 

اگر قصدتان از خرید ملک در ترکیه شروندی ترکیه می باشد و اگر نیاز به شهروندی ترکیه را دارید نباید در هر سال بیش از ۳۰ روز از ترکیه خارج شده باشید. آن هم پانزده روز در شش ماه ابتدایی سال و پانزده روز هم در شش ماه آخر سال.

 

هزینه خرید خانه در استانبول شامل چه مواردی است؟

 • هزینه ملک

 • مالیات اقامت شما

 • کارت اقامت شما

 • هزینه بیمه شما

 

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر

پرسش و پاسخ های متداول

شما می توانید با سرمایه گذاری از طریق خرید ملک، شهروندی ترکیه را دریافت کنید. از جمله محله های استانبول که دارای امکانات خوبی بوده و برای خرید خانه مناسب هستند می توان به بشیکتاش، سلطان احمد، میدان تقسیم و خیابان استقلال، بی اوغلو و کادیکوی اشاره کرد.

قیمت خانه در استانبول به موقعیت جغرافیایی، متراژ، نزدیکی به وسایل حمل و نقل عمومی و پارامترهای دیگر بستگی دارد. به طور کلی استانبول یکی از بهترین و در عین حال گران ترین شهرهای کشور ترکیه است. اما با این وجود شما می توانید خانه ای با قیمت مناسب در این شهر پیدا کرده و خریداری نمایید. در برخی محله ها مانند بیلیک دوزو یا اسنیوت می توانید با حدود ۲۴۰۰۰۰ لیر آپارتمان ۶۰ متری نوساز با سند دست اول خریداری کنید.

برخی از محله های متوسط استانبول که قیمت خانه در آن جا پایین تر از سایر مناطق است عبارتند از Esenyurt ،Çatalca ،Sultanbeyli، Silivri، Arnavutköy و …

۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *