ثبت شرکت در ترکیه ۲۰۲۳ / از قوانین و هزینه تا اخد اقامت

فهرست مطالب

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه راه‌های زیادی را در دل خود جایی داده است که هر کدام با مزیت‌های خود می‌تواند ذهن شما عزیزان را باتوجه به شرایط‌تان تا حد زیادی به خود درگیر کند؛ در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که اگر تنها قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و ثبت شرکت در ترکیه را یک مسیر هموار می‌دانید.

این را یادتان باشد که کار در ترکیه می‌تواند به این صورت هم شکل بگیرد که شما تنها کافی است که در یک شرکت ترک به صورت رسمی استخدام شوید، در این صورت می‌توانید اقامت کاری یا همان کارت آبی (چالیشما ایزین) را دریافت کنید، به طور کل شرایط به این صورت است که شرکتی که شما را استخدام می کند باید به ازای هر خارجی ۵ نفر ترک را استخدام داشته و حق بیمه آن ها را بپردازد؛ همچنین باید حداقل سرمایه ای به ارزش ۱۰۰ هزار لیر را دارا باشد.

ثبت شرکت در ترکیه ۲۰۲۳ / از قوانین و هزینه تا اخد اقامت

اما اگر رویایی بزرگ‌تر از استخدام شدن در یک شرکت ترک را در سر دارید و قصد این موضوع را دارید که اقدام به ثبت شرکت در ترکیه کنید و به عنوان یک مدیرعامل به فعالیت خود در کشور ترکیه ادامه دهید در ابتدا می‌بایست از این موضوع آگاه باشید که هزینه ثبت شرکت در ترکیه سرمایه‌ای ۱۰۰ هزار لیر نیاز دارد و همچنین می‌بایست حدافل ۵ شهروند ترک را به صورت رسمی و غیر رسمی استخدام کنید، اگر این شرایط از دید شما شرایطی مطلوب می‌باشد در ادامه با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با تمام ریزه کاری‌های ثبت شرکت در ترکیه و همچنین مطلوب‌تر کردن شرایط آشنا کنیم.

لازم به ذکر است که روند ثبت شرکت در ترکیه با توجه به شرایط شما ممکن است بسیار آسان‌تر از شرایطی که پیش‌تر ذکر کردیم باشد؛ از این رو پیشنهاد ما به شما این است که جهت کسب اطلاعاتی که دقیقا با شرایط شما عزیزان همخوانی دارد با کارشناسان موسسه شایان در ارتباط باشید تا شما عزیزان را با بروزترین اطلاعات وابسته به شرایط شما آشنا کنند؛ جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس ۰۰۹۰۵۳۸۲۰۰۶۹۹۴ در ارتباط باشید.

اما در ادامه قصد داریم به طوری کلی تمام جوانب ثبت شرکت در ترکیه را بررسی کنیم؛ اما اگر حوصله‌ی تعقیب کلمات را ندارید؛ مشاوران شرکت مهاجرتی شایان در یک ویدئوی شش دقیقه‌ای تمام مواردی که باید برای ثبت شرکت در ترکیه بدانید را برای شما توضیح داده اند، پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که ویدیوی کوتاه زیر را مشاهده کنید.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه در سال ۲۰۲۳

به طور کلی هزینه های ثبت شرکت بسته به نوع شرکت به شرح زیر است.

 • شرکت سازمانی: ۱۰۰۰۰۰ لیر
 • شرکت آنونیم: ۵۰۰۰۰ هزارلیر
 • شرکت لیمیتید: ۱۰۰۰۰ لیر
 • شرکت کوپراتیف: طبق اساسنامه
 • شرکت غیر سازمانی:  طبق اساسنامه
 • شرکت کولکتیف:  حداقل سرمایه
 • شرکت کوماندیت حداقل سرمایه

علاوه بر هزینه های ذکر شده ثبت شرکت هزینه های دیگری دارد. از جمله این هزینه هاس هزینه حسابدار است که داشتن آن برای هر شرکت الزامی است ( اجرت حسابدار رسمی با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت، ماهانه بین ۴۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر میباشد) هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر میتواند بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار باشد.

۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که سه ماه یکبار پرداخت میشود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی: سالانه حدود ۵۰۰ لیر مالیات بر درآمد: معادل ۲۰% سود خالص شرکت میباشد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

امروزه اخذ اقامت ترکیه با ثبت شرکت در این کشور امکان پذیر است. از سال ۱۳۸۲ قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است طبق این تغیرات برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. یک شرکت خارجی میتواند با مالکیت ۱۰۰% اشخاص خارجی به ثبت برسد و تحت عنوان نام شرکت در این کشور فعالیت کند.

شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق این را خواهند داشت که در چارچوب اهدافی که در اساس نامه مشخص شده است فعالیت کنند و سود آوری داشته باشند. مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه ۲ الی ۳ روز کاری برای شرکت های با مسئولیت محدود است و این زمان برای شرکت های عام متفاوت بوده و منوط به تصویب وزارات صنعت و تجارت ترکیه می باشد.

مراحل و قوانین ثبت شرکت ترکیه

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راسماً اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره محل شرکت اقدام نماید.

تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت، مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا، تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی، مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت، اخذ شماره مالیاتی شرکت، چاپ روزنامه رسمی، تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن, بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی, اخذ کارت بازرگانی، تصدیق دفاتر حسابداری، گشایش حساب بانکی شرکت, معرفی حسابدار که تمام این مراحل توسط وکلای مجرب شرکت شایان انجام می شود.اگر بخواهیم مراحل گفته شده را به صورت موردی و خلاصه بیان کنیم، به صورت زیر خواهد بود.

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راساً اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، نسبت به اجاره محل شرکت اقدام نماید.

 • تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 • مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت
 • چاپ روزنامه رسمی
 • تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه تنظیم فرم اداره داراییو مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن
  بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
 • اخذ کارت بازرگانی
 • تصدیق دفاتر حسابداری
 • گشایش حساب بانکی شرکت
 • معرفی حسابدار
 • تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
 • مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت
ثبت شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 • اخذ اقامت ترکیه برای مدیر عامل و خانواده
 • دریافت اجازه کار که بعد از گذشت پنج سال می توان شهروندی ترکیه و پاسپورت دریافت کرد.
 • افتتاح حساب بانکی ترکیه و دریافت مزایای آن
 • دریافت کارت بازرگانی ترکیه
 • راه اندازی تجارت خود به صورت کاملا قانونی
 • ثبت شرکت بدون نیاز به داشتن شریک
 • امکان سفر به بیشتر از ۱۰کشور بدون نیاز به داشتن ویزا
 • پرداخت مالیات بر اساس درآمد شرکت

معایب ثبت شرکت در ترکیه

لازم است که علاوه بر مزایای بسیار زیاد ثبت شرکت در ترکیه به معایب آن نیز توجه فرمائید. زیرا در هنگام ثبت شرکت پای سرمایه شما در میان است. اولین عیب ثبت شرکت در ترکیه، واریز مبلغ ی چهارم سرمایه به حساب دولت است. این مبلغ از طریق یکی از بانک های ترکیه به حساب دولت واریز می شود و در حساب شما می ماند و امکان برداشت دارد. اما در مواردی که با تائید اعتبارات به مشکل برخورد کنید ممکن است که در بازگشت این مبلغ با مشکلاتی رو به رو شوید. 

یکی دیگر از معایب اصلی ثبت شرکت در ترکیه نرخ بالای فساد است. شما برای رفع این مشکل می توانید از ابتدای فرایند ثبت شرکت با وکلای موسسه شایان در ارتباط باشید که در دام کلاهبرداران نیافتید؛ به طور کلی در هنگام ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت و یا هر گونه سرمایه گذاری به نرخ تورم، نرخ بیکاری و رشد اقتصادی توجه فرمائید.

تفاوت ثبت شرکت در ترکیه و ایران

ثبت شرکت در ترکیه و ایران با هم متفاوت هستند اما این تفاوت چشمگیر نیست و اصول اولیه در هردو کشور تقریبا یکسان است. ثبت شرکت در ایران در مبلغ محدودیت دارد، برای مثال اگر مبالغ به بالاتر از ۱۰هزار دلار برسد محدودیت های برای آن اعمال می شود. چرا؟ به این دلیل که ایران با سایر کشورها روابط تجاری محدودی دارد. مراحل ثبت شرکت در ایران به شرح زیر است.

 • مراجعه به اداره مالیات و دریافت شماره مالیاتی و کد اقتصادی از وزارت بازرگانی
 • واریز کردن سرمایه اولیه به حساب شرکت جهت راه اندازی شرکت
 • تحویل دادن اظهار نامه مالیاتی(پایان سال)
 • همچنین به این نکته هم توجه کنید که در ایران نیاز و اجباری برای مشاور مالی ندارید.
مزایای ثبت شرکت در ترکیه

مالیات شرکت های ترکیه

کشور ترکیه در سال ۱۹۷۴ وارد مجمع بین الملل شد. از این زمان قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر پیدا کرد. برای ثبت شرکت در ترکیه شما باید اول به اداره مالیاتی مراجعه کنید و مرحله بعدی مراجعه به اتاق بازگانی می باشد. در ترکیه نامه های مالیاتی هر سه ماه یکبار ارائه می شود. نکته حائز اهمیت این است که دولت ترکیه نسبت به مالیات ها دقیق تر عمل میکند و در این مورد حساسیت زیادی دارد. نشان دادن این حساسیت به این دلیل است که از تورم جلوگیری کنند. یکی دیگر از تفاوت های ایران و ترکیه در این است که پرداخت مالیات در ترکیه اجباری است ولی در ایران هنوز اجباری نیست.

بعد از ثبت شرکت باید دوره پرداخت مالیات تنظیم شود، دوره پرداخت مالیات می تواند یک ماهه و یا سه ماهه باشد نحوه پرداخت مالیات اینگونه است که حسابرس هر شرکت باید فاکتورهای مربوط به مخارج و درآمد را بررسی کرده و سود خالص شرکت را مشخص کند سپس ۱۸ درصد بر درآمد باید مالیات را پرداخت کند؛ لزوما برای مبالغی که به حساب شرکت می آید نیازمند پرداخت مالیات نیستید، بلکه مشاور مالی شما بر اساس فاکتور ها میزان مالیات را مشخص می کند.

انواع شرکت در ترکیه

ثبت شرکت دو نوع شخصی و لیمیتد هستند و هفت نوع شرکت می توانید ثبت کنید که بعضی از آنها طبق اساس نامه شرکت حداقل سرمایه لازم آن تعیین می شود و بعضی از آنها بدون حداقل سرمایه هستند، اما حداقل سرمایه برای ثبت شرکت ۱۰۰۰۰ لیر می باشد که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد.

انوع شرکت در ترکیه

 • شرکت های سازمانی
 • شرکت آنونیم
 • شرکت لیمیتد
 • شرکت های غیر سازمانی
 • شرکت کوپراتیف
 • شرکت کوماندیت
 • شرکت کولکتیف

 انواع شرکت در ترکیه با دسته بندی دیگری نیز بیان می شود. در ادامه به شرح دسته بندی دیگری از شرکت های ثبتی درترکیه می پردازیم.

 1. شرکت با مسئولیت محدود:

این نوع شرکت با حداقل ۲ و حداکثر ۵ نفر در ترکیه قابل ثبت است. مسئولیت سهامداران شرکت در مورد بدهی های شرکت با توجه به میزان سهم هر یک از سهامداران مشخص می شود. حدود ۹۰ درصد از شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه ثبت می کنند، از نوع مسئولیت محدود می باشد.

 1. شرکت سهامی( خاص-عام):

برای ثبت این نوع شرکت به حداقل ۵ نفر اشخاص حقیقی یا حقوقی نیاز است و همه شرکا با توجه به میزان سهم خود در شرکت، نسبت به بدهی های شرکت مسئول هستند. سهام این شرکت به قسمت های مساوی تقسیم شده و هر کسی می تواند هر تعداد سهم را بخرد. تعداد سهامداران شرکت های سهامی خاص، کمتر از ۲۵۰ نفر بوده و تعداد سهامداران شرکت های سهامی عام، بیش از ۲۵۰ نفر است.

 1. شرکت تضامنی:

این شرکت، به صورت شراکتی و بین چند نفر تاسیس می شود و در صورتی که دارایی شرکت برای پس دادن قرض های شرکت کافی نباشد، شرکا باید بدهی های شرکت را پرداخت نمایند.

 1. شرکت مختلط:

در این نوع شرکت، یک یا چند نفر در سهم شرکت با هم شریک می شوند و در صورتی که شرکت بدهکار شود، همه این افراد به میزان سهمشان، باید بدهی های شرکت را بپردازند. اشخاص حقوقی نمی توانند در این نوع شرکت، شراکت کنند.

 1. موسسات مالی(صرافی):

ثبت این نوع شرکت، در قالب یک شرکت سهامی ممکن می باشد. البته این شرکت ها سختی های مخصوص به خود را دارند و روندی پیچیده دارند.

چه مشاغلی در ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند؟

بر اساس قانونی که در ترکیه وجود دارد، هر شخصی که بخواهد هر نوع بیزینسی را راه اندازی کند باید شرکت ثبت کند، حتی مشاغلی مانند: رستوران، آرایشگری، خیاطی… نیز نیاز به ثبت شرکت دارند.

شرکت شخصی در ترکیه

شرکت شخصی باید اول توسط شخص حقیقی ثبت شود و بعد شماره ثبت و مجوز را دریافت کند.
شرکت های شخصی اساسنامه محدودی دارند و امکان انجام هر فعالیتی را ندارند.
اگر بیزینس کوچکی راه اندازی کرده اید و گسترده نیست پیشنهاد می شود که به ثبت شرکت اقدام کنید، زیرا کم هزینه می باشد و حداقل سه هزار لیر ترکیه هزنیه دارد.
زمان ثبت شرکت طولانی نیست و فقط در کمتر از چند روز انجام می شود.

شرایط ثبت شرکت در ترکیه

امروزه همه مردم به دلایل مختلف اقدام به مهاجرت و شروع یک حرفه جدید می کنند بیشتر مهاجرت ها به ترکیه می باشد به دلیل اینکه در پند سال اخیر رشد اقتصادی چشمگیری داشته و قطعا مردم ترکیه را گزینه بهتری برای زندگی میدانند. همه مشاغل در ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند و برای اقدام باید همه مدارک شما تکمیل باشد. همچنین در ترکیه می توانید از نیروهای جوان استفاده کنید چراکه نرخ بیکاری نیز رو به افزایش بوده.

شرایط و قوانین ثبت شرکت مجازی در ترکیه

 ثبت شرکت مجازی در ترکیه اختصاص به مدیرانی دارد که به دلیل دغدغه‌های شغلی امکان ثابت بود در کشور و یا یک شهر خاص در ترکیه را ندارد؛ این روند بدین شکل صورت می‌گیرد که تمام قوانین و شرایط ثبت شرکت مجازی در ترکیه رعایت می‌شود اما شرکت به صورت فیزیکی فعالیت خود را شروع نمی‌کند؛ این روند می‌تواند از جهت هزینه ثبت شرکت مجازی در ترکیه به شما عزیزان کمک شایانی کند.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر

پرسش و پاسخ های متداول

اگر شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید می توانید اقامت کار یا همان کارت آبی (چالیشما ایزین) بگیرید؛ همچنین برای ثبت شرکت در ترکیه به عنوان مدیر عامل شرکت با سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار لیر باید ۵ ترک را استخدام کنید. سپس بعد برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما هر زمان اقدام کنید می توانید بعد از ۵ سال اقامت ترکیه را دریافت کنید.

برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. از طریق ثبت شرکت در ترکیه می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید؛ این شرکت ها در سه گروه شرکت آشه یا هلدینگ، شرکت شخصی یا شاهس و شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد) طبقه بندی می شوند.

هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر می تواند بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار باشد. ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که سه ماه یکبار پرداخت می شود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی که سالانه حدود ۵۰۰ لیر بوده و نیز مالیات بر درآمد که معادل ۲۰% سود خالص شرکت می باشد از جمله هزینه های یک شرکت در ترکیه محسوب می شود. همچنین داشتن حسابدار رسمی برای هر شرکتی در ترکیه اجباری بوده و با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت، ماهانه بین ۴۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر دستمزد دارد.

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه، تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت, مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا، تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی، مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت، اخذ شماره مالیاتی شرکت، چاپ روزنامه رسمی، تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه، تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد، بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی، اخذ کارت بازرگانی، تصدیق دفاتر حسابداری, گشایش حساب بانکی شرکت و معرفی حسابدار تمامی مراحلی است که برای ثبت یک شرکت در ترکیه باید طی کنید.

۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *