ثبت شرکت در ترکیه (هزینه‌ها، شرایط و مراحل ثبت) - شایان

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

ثبت شرکت در ترکیه

در کشور ترکیه شرایط کار به این صورت میباشد که اگه شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید میتوانید اقامت کار یا همان کارت آبی (چالیشما ایزین) بگیرید.
شرایط به این صورت است که شرکتی که شما را استخدام میکند باید به ازای هر خارجی ۵ نفر ترک را استخدام داشته و حق بیمه آن ها را بپردازد؛ همچنین باید حداقل سرمایه ای به ارزش ۱۰۰ هزار لیر را دارا باشد. شما میتوانید به عنوان پرستار نیز اجازه کار بگیرید که شرایط آن خیلی آسان تر بوده و دیگر نیاز به شرکت و کارهای دیگر نمیباشد. شرایط بعدی دریافت شهروندی ترکیه ، گرفتن اجازه کار از طریق ثبت شرکت در ترکیه است. برای این کار نیاز دارید که به عنوان مدیر عامل شرکت با سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار لیر ۵ ترک را چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی استخدام کنید. سپس بعد برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما هر زمان اقدام کنید میتوانید بعد از ۵ سال شهروند ترکیه شوید البته باید قانون ورود و خروج که در گذشته ۱۸۰ روز در ۵ سال بوده و امروزه به ۳۶۰ روز در ۵ سال تغییر یافته است را رعایت کنند. همچنین نباید در ترکیه سوء پیشینه ای داشته باشند.


فرم ثبت درخواست و مشاوره رایگان

اگر قصد مهاجرت دارید و به دنبال پاسخ پرسش های خود هستید فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

فیلم ثبت شرکت در ترکیه 

در یک ویدئوی شش دقیقه‌ای تمام مواردی که باید برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه بدانید را گردآوری کرده‌ایم.

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه ، ثبت شرکت در این کشور است. از سال ۱۳۸۲ قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است طبق این تغیرات برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. یک شرکت خارجی میتواند با مالکیت ۱۰۰% اشخاص خارجی به ثبت برسد و تحت عنوان نام شرکت در این کشور فعالیت کند.

شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق این را خواهند داشت که در چارچوب اهدافی که در اساس نامه مشخص شده است فعالیت کنند و سود آوری داشته باشند. مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه ۲ الی ۳ روز کاری برای شرکت های مسئولیت محدود است و این زمان برای شرکت های عام متفاوت بوده و منوط به تصویب وزارات صنعت و تجارت ترکیه می باشد.

شرکت آشه یا هلدینگ

این شرکت در ترکیه بیشتر برای صراف ها و شرکت های ساختمانی دارای شعبات بالا با سرمایه ۱ میلیون لیر میباشد و دارای هزینه ثبتی بالا و نگه داری بالا است.

 
 
 

شرکت شخصی یا شاهس

شرکت شاهس در ترکیه به معنای جواز کسب هست که بیشتر برای شهروندان ترک مورد استفاده قرار میگیرد در این نوع ثبت شرکت حداقل یک نفر و حد اکثر دو نفر میتوانند آن را به ثبت برسانند که در واقع این نوع ثبت شرکت همانند جواز کسب عمل میکند برای افراد خارجی این نوع ثبت شرکت توصیه نمیشود زیرا برای گرفتن اجازه کار (چالیشما ایزنی) حتما نیاز به شرکت لیمیتد و ۱۰۰ هزار لیر سرمایه اولیه میباشد که باید بدانید شما از طریق اجازه کار میتوانید بعد از ۵ سال پاسپرت ترکیه را دریافت کنید.این شرکت هزینه ثبتی بین ۲ تا ۴ هزار لیر را در بر میگیرد

 
 

شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد)

حداقل با یک و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است ( البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است ) . حد اقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود ۱۰۰ هزار لیره ترک میباشد و هر نوع تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفتر خانه رسمی انجام شود. البته لازم به ذکرست که چنانچه متقاضی قصد اخذ اقامت ترکیه هم داشته باشد سرمایه شرکت میبایست ۱۰۰ هزار لیره ترک باشد و بر اساس قانون معادل ۲۵% سرمایه شرکت در حساب شرکت موجود باشد که پس از پایان مراحل ثبت و دریافت روزنامه رسمی قابل برداشت است. این شرکت هزینه ثبتی بین ۷ تا ۱۲ هزار لیر را در بر میگیرد که با توجه تعداد شرکا قابل تغییر میباشد

 

ثبت شرکت و مراحل آن

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راسماً اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره محل شرکت اقدام نماید.

تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت, مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا, تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی, مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت, اخذ شماره مالیاتی شرکت, چاپ روزنامه رسمی, تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن, بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی, اخذ کارت بازرگانی, تصدیق دفاتر حسابداری, گشایش حساب بانکی شرکت, معرفی حسابدار که تمام این مراحل توسط وکلای مجرب شرکت شایان انجام می شود.

مراحل ثبت شرکت

 • تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله
 • ثبت الزامی است لذا یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راساً اقدام به پیدا کردن و اجاره
 • دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره محل شرکت اقدام نماید.
 • تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 • مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت
 • چاپ روزنامه رسمی
 • تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن
 • بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
 • اخذ کارت بازرگانی
 • تصدیق دفاتر حسابداری
 • گشایش حساب بانکی شرکت
 • معرفی حسابدار
 • تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
 • مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

اطلاعاتی درباره هزینه های جاری شرکت

هزینه حسابدار که داشتن آن برای هر شرکت الزامی است ( اجرت حسابدار رسمی با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت ، ماهانه بین ۴۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر میباشد) هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر میتواند بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار باشد. ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که سه ماه یکبار پرداخت میشود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی: سالانه حدود ۵۰۰ لیر مالیات بر درآمد: معادل ۲۰% سود خالص شرکت میباشد.

ویزای کار ترکیه

برای دریافت ویزای کار در ترکیه یا باید قبل از ورود به ترکیه از سفارت ترکیه در ایران درخواست ویزای کاری دهید و یا در خاک ترکیه با داشتن اقامت توریستی و حداقل دارا بودن شش ماه اعتبار میتوانید درخواست اجازه کار دهید, اجازه کار در ترکیه به ۲ شکل امکان پذیر هست یک شرکتی که شما را استخدام میکند که مراحل اجازه کار شما را کار فرما انجام میدهد. دو از طریق شرکت خودتان می توانید اقدام کنید که لازمه این اقدام داشتن ۵ کارمند ترک میباشد. نکته اول: در ترکیه برای خارجیانی که قسط اقدام برای اجازه کار را دارند باید بدانند که چه شرکت خودتان و چه شرکتی که مشقول فعالیت هستید به اعزای هر فرد خارجی ۵ فرد ترک باید در اون شرکت فعالیت داشته باشند. نکته دوم: برای در خواست ویزای کار از سفارت ترکیه در ایران حتما باید یا شرکت داشته باشید ویا در یک شرکت استخدام شده باشید

پرسش و پاسخ های متداول

اگر شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید می توانید اقامت کار یا همان کارت آبی (چالیشما ایزین) بگیرید؛ همچنین برای ثبت شرکت در ترکیه به عنوان مدیر عامل شرکت با سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار لیر باید ۵ ترک را استخدام کنید. سپس بعد برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما هر زمان اقدام کنید می توانید بعد از ۵ سال اقامت ترکیه را دریافت کنید.

برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. از طریق ثبت شرکت در ترکیه می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید؛ این شرکت ها در سه گروه شرکت آشه یا هلدینگ، شرکت شخصی یا شاهس و شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد) طبقه بندی می شوند.

هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر می تواند بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار باشد. ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که سه ماه یکبار پرداخت می شود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی که سالانه حدود ۵۰۰ لیر بوده و نیز مالیات بر درآمد که معادل ۲۰% سود خالص شرکت می باشد از جمله هزینه های یک شرکت در ترکیه محسوب می شود. همچنین داشتن حسابدار رسمی برای هر شرکتی در ترکیه اجباری بوده و با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت، ماهانه بین ۴۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر دستمزد دارد.

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه، تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت, مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا، تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی، مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت، اخذ شماره مالیاتی شرکت، چاپ روزنامه رسمی، تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه، تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد، بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی، اخذ کارت بازرگانی، تصدیق دفاتر حسابداری, گشایش حساب بانکی شرکت و معرفی حسابدار تمامی مراحلی است که برای ثبت یک شرکت در ترکیه باید طی کنید.

مقایسه املاک

مقایسه