ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت و اجازه کار در ترکیه

در کشور ترکیه شرایط کار به این صورت میباشد که اگر شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید میتوانید اقامت کاری یا همان کارت آبی (چالیشما ایزین) بگیرید.
شرایط به این صورت است که شرکتی که شما را استخدام میکند باید به ازای هر خارجی ۵ نفر ترک را استخدام داشته و حق بیمه آن ها را بپردازد؛ همچنین باید حداقل سرمایه ای به ارزش ۱۰۰ هزار لیر را دارا باشد. شرایط بعدی دریافت شهروندی ترکیه ، گرفتن اجازه کار از طریق ثبت شرکت در ترکیه است. برای این کار نیاز دارید که به عنوان مدیر عامل شرکت با سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار لیر ۵ ترک را چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی استخدام کنید. سپس بعد برای خود درخواست اجازه کار دهید.


فهرست مطالب

فیلم ثبت شرکت در ترکیه 

مشاوران شرکت مهاجرتی شایان در یک ویدئوی شش دقیقه‌ای تمام مواردی که باید برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه بدانید را برای شما توضیح داده اند.

تفاوت ثبت شرکت در ترکیه و ایران

ثبت شرکت در ترکیه و ایران با هم متفاوت هستند اما این تفاوت چشمگیر نیست و اصول اولیه در هردو کشور تقریبا یکسان است. ثبت شرکت در ایران در مبلغ محدودیت دارد، برای مثال اگر مبالغ به بالاتر از ۱۰هزار دلار برسد محدودیت های برای آن اعمال می شود. چرا؟ به این دلیل که ایران با سایر کشورها روابط تجاری محدودی دارد.

 مراحل ثبت شرکت در ایران

 • مراجعه به اداره مالیات و دریافت شماره مالیاتی و کد اقتصادی از وزارت بازرگانی
 • واریز کردن سرمایه اولیه به حساب شرکت جهت راه اندازی شرکت
 • تحویل دادن اظهار نامه مالیاتی(پایان سال)
 • همچنین به این نکته هم توجه کنید که در ایران نیاز و اجباری برای مشاور مالی ندارید.

 

ثبت شرکت در ترکیه

کشور ترکیه در سال ۱۹۷۴ وارد مجمع بین الملل شد. از این زمان قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر پیدا کرد. برای ثبت شرکت در ترکیه شما باید اول به اداره مالیاتی مراجعه کنید و مرحله بعدی مراجعه به اتاق بازگانی می باشد. در ترکیه نامه های مالیاتی هر سه ماه یکبار ارائه می شود. نکته حائز اهمیت این است که دولت ترکیه نسبت به مالیات ها دقیق تر عمل میکند و در این مورد حساسیت زیادی دارد. نشان دادن این حساسیت به این دلیل است که از تورم جلوگیری کنند. یکی دیگر از تفاوت های ایران و ترکیه در این است که پرداخت مالیات در ترکیه اجباری است ولی در ایران هنوز اجباری نیست.

از راه های مهاجرت به ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه ، ثبت شرکت در این کشور است. از سال ۱۳۸۲ قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییر کرده است طبق این تغیرات برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. یک شرکت خارجی میتواند با مالکیت ۱۰۰% اشخاص خارجی به ثبت برسد و تحت عنوان نام شرکت در این کشور فعالیت کند.
شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه حق این را خواهند داشت که در چارچوب اهدافی که در اساس نامه مشخص شده است فعالیت کنند و سود آوری داشته باشند. مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه ۲ الی ۳ روز کاری برای شرکت های با مسئولیت محدود است و این زمان برای شرکت های عام متفاوت بوده و منوط به تصویب وزارات صنعت و تجارت ترکیه می باشد.

شرکت آشه یا هلدینگ

این شرکت در ترکیه بیشتر برای صراف ها و شرکت های ساختمانی دارای شعبات بالا با سرمایه ۱ میلیون لیر میباشد و دارای هزینه ثبتی بالا و نگه داری بالا است.

 
 
 
shahis

شرکت شخصی یا شاهس

شرکت شاهس در ترکیه به معنای جواز کسب هست که بیشتر برای شهروندان ترک مورد استفاده قرار میگیرد در این نوع ثبت شرکت حداقل یک نفر و حد اکثر دو نفر میتوانند آن را به ثبت برسانند که در واقع این نوع ثبت شرکت همانند جواز کسب عمل میکند برای افراد خارجی این نوع ثبت شرکت توصیه نمیشود زیرا برای گرفتن اجازه کار (چالیشما ایزنی) حتما نیاز به شرکت لیمیتد و ۱۰۰ هزار لیر سرمایه اولیه میباشد که باید بدانید شما از طریق اجازه کار میتوانید بعد از ۵ سال پاسپرت ترکیه را دریافت کنید.این شرکت هزینه ثبتی بین ۲ تا ۴ هزار لیر را در بر میگیرد

 
 
limited-co

شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد)

حداقل با یک و حداکثر با ۵۰ شریک قابل ثبت است ( البته طبق قانون جدید شرکت با مسئولیت محدود حتی با یک سهامدار نیز قابل ثبت است ) . حد اقل سرمایه برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود ۱۰۰ هزار لیره ترک میباشد و هر نوع تغییر و انتقال سهم الشرکه شرکا باید در دفتر خانه رسمی انجام شود. البته لازم به ذکرست که چنانچه متقاضی قصد اخذ اقامت ترکیه هم داشته باشد سرمایه شرکت میبایست ۱۰۰ هزار لیره ترک باشد و بر اساس قانون معادل ۲۵% سرمایه شرکت در حساب شرکت موجود باشد که پس از پایان مراحل ثبت و دریافت روزنامه رسمی قابل برداشت است. این شرکت هزینه ثبتی بین ۷ تا ۱۲ هزار لیر را در بر میگیرد که با توجه تعداد شرکا قابل تغییر میباشد

 

ثبت شرکت و مراحل آن

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا یا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راسماً اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، مجری نسبت به اجاره محل شرکت اقدام نماید.

تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت, مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا, تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی, مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت, اخذ شماره مالیاتی شرکت, چاپ روزنامه رسمی, تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن, بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی, اخذ کارت بازرگانی, تصدیق دفاتر حسابداری, گشایش حساب بانکی شرکت, معرفی حسابدار که تمام این مراحل توسط وکلای مجرب شرکت شایان انجام می شود.

ثبت شرکت در ترکیه

مراحل ثبت شرکت ترکیه

 • تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه: ارائه اجاره نامه محل شرکت در اولین مرحله ثبت الزامی است لذا شرکا باید در ترکیه قبل از هر اقدامی راساً اقدام به پیدا کردن و اجاره دفتر شرکت نمایند و یا با توافق طرفین، نسبت به اجاره محل شرکت اقدام نماید.
 • تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 • مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت
 • چاپ روزنامه رسمی
 • تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن
 • بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی
 • اخذ کارت بازرگانی
 • تصدیق دفاتر حسابداری
 • گشایش حساب بانکی شرکت
 • معرفی حسابدار
 • تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی
 • مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

هزینه حسابدار که داشتن آن برای هر شرکت الزامی است ( اجرت حسابدار رسمی با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت ، ماهانه بین ۴۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر میباشد) هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر میتواند بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار باشد. ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که سه ماه یکبار پرداخت میشود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی: سالانه حدود ۵۰۰ لیر مالیات بر درآمد: معادل ۲۰% سود خالص شرکت میباشد.

ویزای کار ترکیه

برای دریافت ویزای کار در ترکیه یا باید قبل از ورود به ترکیه از سفارت ترکیه در ایران درخواست ویزای کاری دهید و یا در خاک ترکیه با داشتن اقامت توریستی و حداقل دارا بودن شش ماه اعتبار میتوانید درخواست اجازه کار دهید, اجازه کار در ترکیه به ۲ شکل امکان پذیر است:
۱.شرکتی شما را استخدام میکند و مراحل اجازه کار شما را کار فرما انجام میدهد.
۲. از طریق شرکت خودتان می توانید اقدام کنید که لازمه این اکار، استخدام ۵ کارمند ترک میباشد. نکته اول: در ترکیه برای خارجیانی که قصد اخذ اجازه کار را دارند باید بدانند که چه شرکت خودتان و چه شرکتی که مشغول فعالیت هستید به ازای هر فرد خارجی ۵ فرد ترک باید در آن شرکت فعالیت داشته باشند. نکته دوم: برای در خواست ویزای کار از سفارت ترکیه در ایران حتما باید یا شرکت داشته باشید ویا در یک شرکت استخدام شده باشید.

ثبت شرکت در ترکیه
مزایای ثبت شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 • اخذ اقامت ترکیه برای مدیر عامل و خانواده
 • دریافت اجازه کار که بعد از گذشت پنج سال می توان شهروندی ترکیه و پاسپورت دریافت کرد.
 • افتتاح حساب بانکی ترکیه و دریافت مزایای آن
 • دریافت کارت بازرگانی ترکیه
 • راه اندازی تجارت خود به صورت کاملا قانونی
 • ثبت شرکت بدون نیاز به داشتن شریک
 • امکان سفر به بیشتر از ۱۰کشور بدون نیاز به داشتن ویزا
 • پرداخت مالیات بر اساس درآمد شرکت

مالیات شرکت های ترکیه

بعد از ثبت شرکت باید دوره پرداخت مالیات تنظیم شود، دوره پرداخت مالیات می تواند یک ماهه و یا سه ماهه باشد نحوه پرداخت مالیات اینگونه است که حسابرس هر شرکت باید فاکتورهای مربوط به مخارج و درآمد را بررسی کرده و سود خالص شرکت را مشخص کند سپس ۱۸ درصد بر درآمد باید مالیات را پرداخت کند.

لزوما برای مبالغی که به حساب شرکت می آید نیازمند پرداخت مالیات نیستید، بلکه مشاور مالی شما بر اساس فاکتور ها میزان مالیات را مشخص می کند.

 

انواع شرکت در ترکیه

ثبت شرکت دو نوع شخصی و لیمیتد هستند و هفت نوع شرکت می توانید ثبت کنید که بعضی از آنها طبق اساس نامه شرکت حداقل سرمایه لازم آن تعیین می شود و بعضی از آنها بدون حداقل سرمایه هستند، اما حداقل سرمایه برای ثبت شرکت ۱۰۰۰۰ لیر می باشد که در ادامه به انها اشاره خواهیم کرد.

 • شرکت های سازمانی
 • شرکت آنونیم
 • شرکت لیمیتد
 • شرکت های غیر سازمانی
 • شرکت کوپراتیف
 • شرکت کوماندیت
 • شرکت کولکتیف

چه مشاغلی در ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند؟

بر اساس قانونی که در ترکیه وجود دارد، هر شخصی که بخواهد هر نوع بیزینسی را راه اندازی کند باید شرکت ثبت کند، حتی مشاغلی مانند: رستوران، آرایشگری، خیاطی… نیز نیاز به ثبت شرکت دارند.
 

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

 • شرکت سازمانی: ۱۰۰۰۰۰ لیر
 • شرکت آنونیم: ۵۰۰۰۰ هزارلیر
 • شرکت لیمیتید: ۱۰۰۰۰ لیر
 • شرکت کوپراتیف: طبق اساسنامه
 • شرکت غیر سازمانی:  طبق اساسنامه
 • شرکت کولکتیف:  حداقل سرمایه
 • شرکت کوماندیت حداقل سرمایه

شرکت شخصی در ترکیه

شرکت شخصی باید اول توسط شخص حقیقی ثبت شود و بعد شماره ثبت و مجوز را دریافت کند.
شرکت های شخصی اساسنامه محدودی دارند و امکان انجام هر فعالیتی را ندارند.
اگر بیزینس کوچکی راه اندازی کرده اید و گسترده نیست پیشنهاد می شود که به ثبت شرکت اقدام کنید، زیرا کم هزینه می باشد و حداقل سه هزار لیر ترکیه هزنیه دارد.
زمان ثبت شرکت طولانی نیست و فقط در کمتر از چند روز انجام می شود.

 

شرایط ثبت شرکت در ترکیه

امروزه همه مردم به دلایل مختلف اقدام به مهاجرت و شروع یک حرفه جدید می کنند بیشتر مهاجرت ها به ترکیه می باشد به دلیل اینکه در پند سال اخیر رشد اقتصادی چشمگیری داشته و قطعا مردم ترکیه را گزینه بهتری برای زندگی میدانند. همه مشاغل در ترکیه نیاز به ثبت شرکت دارند و برای اقدام باید همه مدارک شما تکمیل باشد. همچنین در ترکیه می توانید از نیروهای جوان استفاده کنید چراکه نرخ بیکاری نیز رو به افزایش بوده.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

در کشور ترکیه شرایط کار به این صورت می باشد که اگه شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید می توانید اقامت کار یا همان کارت آبی و یا چالیشما ایزین بگیرید.

شرایط به این صورت است که شرکتی که شما را استخدام می کند باید به ازای هر خارجی ۵ نفر ترک را استخدام داشته و حق بیمه آن ها را بپردازد و حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار لیری را دارا باشد. شما می توانید به عنوان پرستار هم اجازه کار بگیرید که شرایط آن به مراتب خیلی آسان تر است و دیگر نیاز به ثبت شرکت در ترکیه و انجام کارهای دیگر نمی باشد.

نوع دیگر گرفتن اجازه کار از طریق ثبت شرکت خودتان است؛ برای ثبت شرکت ترکیه نیاز دارید به عنوان مدیر عامل شرکت سرمایه ای حداقل به ارزش ۱۰۰ هزار لیر داشته باشید و ۵ ترک را چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی استخدام کنید؛ سپس برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما اگر به گرفتن اقامت از طریق یکی از این موارد اقدام کنید، می توانید بعد از ۵ سال شهروند ترکیه شوید.

(البته با نداشتن سوء پیشینه در ترکیه و رعایت کردن قانون ورود و خروج که در گذشته در ۵ سال ۱۸۰ روز بوده و امروزه این قانون تغییر پیدا کرده و به ۳۶۰ روز در ۵ سال رسیده است)

پرسش و پاسخ های متداول

اگر شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید می توانید اقامت کار یا همان کارت آبی (چالیشما ایزین) بگیرید؛ همچنین برای ثبت شرکت در ترکیه به عنوان مدیر عامل شرکت با سرمایه حداقل ۱۰۰ هزار لیر باید ۵ ترک را استخدام کنید. سپس بعد برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما هر زمان اقدام کنید می توانید بعد از ۵ سال اقامت ترکیه را دریافت کنید.

برای فعالیت در ترکیه و تجارت در این کشور ثبت یک شرکت ضروری است. از طریق ثبت شرکت در ترکیه می توانید اقامت این کشور را دریافت کنید؛ این شرکت ها در سه گروه شرکت آشه یا هلدینگ، شرکت شخصی یا شاهس و شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد) طبقه بندی می شوند.

هزینه اجاره دفتر که بر حسب محل دفتر می تواند بین ۳۰۰ تا چند هزار دلار باشد. ۲۳ درصد مالیات بر اجاره در ماه (استوپاژ) که سه ماه یکبار پرداخت می شود هزینه های آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت هزینه های دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی که سالانه حدود ۵۰۰ لیر بوده و نیز مالیات بر درآمد که معادل ۲۰% سود خالص شرکت می باشد از جمله هزینه های یک شرکت در ترکیه محسوب می شود. همچنین داشتن حسابدار رسمی برای هر شرکتی در ترکیه اجباری بوده و با توجه به حجم فعالیت های تجاری شرکت، ماهانه بین ۴۰۰ لیر تا ۱۰۰۰ لیر دستمزد دارد.

تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره نامه، تنظیم اساسنامه و فرم های مخصوص تاسیس شرکت, مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکا، تایید اساسنامه در دفتر خانه رسمی، مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت، اخذ شماره مالیاتی شرکت، چاپ روزنامه رسمی، تایید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه، تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوطه به اداره مذکور برای بررسی اسناد، بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی، اخذ کارت بازرگانی، تصدیق دفاتر حسابداری, گشایش حساب بانکی شرکت و معرفی حسابدار تمامی مراحلی است که برای ثبت یک شرکت در ترکیه باید طی کنید.

۸ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.