اقامت ترکیه (انواع اقامت و شرایط دریافت اقامت در ترکیه) اقامت کاری ترکیه- شایان

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

اقامت ترکیه

کشور ترکیه از موقعیت جغرافیایی عالی برخوردار است. بخشی از آن در اروپا و بخش دیگر در آسیا بوده، و از کشور های که مرز مشترک دارند می توان به ارمنستان، قبرس،یونان…غیره اشاره کرد پایتخت کشور ترکیه آنکارا بوده واز بزرگترین شهرهای آن به ترتیب استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا می باشند. بیشتر از ۹۰درصد مردمان ساکن ترکیه مسلمان هستند. اقامت ترکیه به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: اقامت کوتاه مدت و اقامت بلند مدت که در ادامه توضیحات مربوط به هرکدام را مشاهده خواهید نمود.

اقامت کوتاه مدت: اقامتی است که به شهروندی ترکیه ختم نشده و فقط به مدت یک سال اعطا می شود؛ مانند اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه.

اقامت بلند مدت: اقامتی است که به شهروندی ترکیه ختم می شود؛ مانند اقامت از طریق خرید ملک، کار، ازدواج. اقامت دانشجویی.

اقامت کوتاه مدت

از طریق اجاره ملک: اقامت از طریق اجاره ملک در ترکیه به این شکل است که شما می توانید ملکی را در هر جای کشور ترکیه اجاره کنید و برای خودتان و خانواده تان و یا با دوست تان به عنوان توریست در خواست اقامت یک ساله دهید؛ قبل از قانون ۲۰۲۰ شما می توانستید بیش از یک سال در خاک ترکیه بمانید، اما بعد از قانون ۲۰۲۰ کسانی که این اقامت را دریافت می کنند تنها می توانند یک سال اقامت بگیرند و این اقامت دیگر قابل تمدید نیست. لازم به ذکر است که اقامت توریستی برای شما سابقه محسوب نمی شود.

شهروندی ترکیه
شهروندی ترکیه

اقامت بلند مدت

اقامتی که شما با رعایت کردن قانون نداشن سوء پیشینه دریافت می کنید؛ در این نوع اقامت شما باید به مدت ۵ سال مداوم در آن کشور بمانید. البته در این اقامت حق خروج ۳۶۰ روز را دارید که این قانون پیش تر ۱۸۰ روز بود. این به این معنی نیست که شما نمی توانید بیش از این تاریخ خارج شوید ولی اگر می خواهید شهروندی ترکیه را بگیرید باید این قانون را رعایت کنید.

فیلم اقامت ترکیه 

برای دریافت اطلاعات راجع به استخدام کارمند و دریافت شهروندی ترکیه، ویدئوی مقابل را مشاهده کنید که همکاران ما در سه دقیقه موارد لازم را برای شما توضیح داده اند.

اقامت از طریق خرید ملک

 اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، با توجه به قانونی که در بالا توضیح دادیم به شهروندی ترکیه منجر می شود؛ شما می توانید به هر مبلغی (از ۱ دلار تا ۲۵۰ هزار دلار) در ترکیه خرید ملک انجام دهید؛ این بدان معنا است که به هر مبلغی که ملک پیدا کنید به شما اقامت می دهند. اما اگه بالای ۲۵۰ هزار دلار خرید انجام دهید، به شما در عرض ۴ ماه شهروندی ترکیه را اعطا می کنند. باید خاطر نشان کرد که سند ملکی که خریداری می کنید ۳ سال در رهن دولت بوده و حق فروش آن را ندارید؛ بعد از ۳ سال می توانید ملک خود را بفروشید و پولتان را خارج کنید و یا در کار دیگری سرمایه گذاری کنید.

خرید ملک در ترکیه و اقامت ترکیه با خرید ملک؛ این دو واژه به یکدیگر پیوند خورده اند. بدیهی است کسی که در ترکیه ملک خریداری می کند، نیازمند اقامت ترکیه با خرید خانه در این کشور است تا بتواند از ملک خریداری شده بهره ببرد. بعد از خرید ملک در ترکیه یک اقامت موقت ترکیه به خریدار ملک اختصاص می یابد و اقامت موقت تا زمانی که شما مالک ملک در ترکیه باشید ادامه می یابد.

زندگی در ترکیه برای کسانی که سرمایه گذاری می کنند (مخصوصا سرمایه گذاری در ارتباط با املاک و مستقلات) با امنیت و بدون نگرانی خواهد بود. چه از لحاظ اقامتی و چه از لحاظ تجاری. شرکت شایان مشاور امین شما در ارتباط با خرید اپارتمان در ترکیه، سرمایه گذاری و اجاره املاک در ترکیه خواهد بود.

کسانی که به هر مبلغی آپارتمان خریداری نموده اند می توانند با گرفتن بیمه و پرداخت مالیات و نوماراتاژ منزل و تاپو دوامی و دیگر مدارک لازم مورد درخواست مامور اقامت ترکیه برحسب خرید ملک بگیرند.

در این نوع اقامت ترکیه چنانچه شخص به مدت هشت سال در این منزل بمانند و مالیات‌ها را به موقع پرداخت کنند و خودشان اقامت ترکیه داشته باشند و هدف از خرید ملک تجارت و اجاره دادن و … نباشد و هر سال بیشتر از ۳۵ روز از کشور ترکیه خارج نشوند بعد از هشت سال می توانند درخواست اقامت طولانی مدت بدهند.

شهروندی ترکیه

اخذ اقامت دانشجویی:


وقتی بحث تحصیل به میان می آید آن هم خارج از مرز و بوم ایران، اولین اسامی که می شنوید دانشگاه های ترکیه خواهد بود.

دانشگاه های ترکیه در سالیان اخیر با سطح بالای علمی، آموزشی و رفاهی توانسته اند جایگاه چشمگیری در سیستم های آموزشی آسیا و اروپا کسب نمایند که این درخشش حجم زیادی از دانشجویان از جمله ایرانیان عزیز را به ثبت نام در دانشگاه های ترکیه ترغیب کرده است.

در این روش ابتدا باید در کلاس های تمر ترکیه ثبت نام کنید. تمر به مجموعه کلاس های زبان ترکی گفته می شود که با پرداخت ۳۰۰ دلار قابل دستیابی است. بعد از ثبت نام برای دریافت اقامت ترکیه اقدام می نمایید.

لازم به ذکر است اعتبار حساب بانکی شما در اقامت تحصیلی ترکیه بسیار بالا تر از اقامت توریستی ترکیه خواهد بود. شرکت شایان آماده ارائه مشاوره تحصیلی رایگان و ارائه خدمات سریع و بهینه به هموطنان عزیز در ارتباط با اخذ اقامت تحصیلی ترکیه و ثبت نام کلاس های تمر و … خواهد بود.

کسانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه دارند با ثبت نام در یکی از دانشگاه ها ترکیه و دریافت برگه دانشجویی و گرفتن بیمه درخواست راندوو کرده و اقامت دانشجویی بگیرند.

همچنین کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه ها دولتی را دارند باید در امتحان YÖS و یا SAT شرکت نموده و طبق نمره امتحان انتخاب رشته نموده و در صورت قبولی ثبت نام نمایند؛ اما برای دانشگاه ها خصوصی بسته به دانشگاه یا امتحان یوس لازم نیست و یا حتی با کمترین امتیاز هم می توانند در هر رشته دانشگاهی ثبت نام نمایند.

برای رشته های پزشکی داشتن مدرک پیش دانشگاهی اجباری می باشد.

این نوع اقامت فقط به تحصیل در دانشگاه های ترکیه تعلق پیدا می کند نه به مدرسه. (بعد از سال اول امکان پذیر است)

شرایط به این صورت است که شما می توانید با ثبت نام در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، رزیدنتی و… پذیرش دانشجویی بگیرید.

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه دولتی به سه صورت امکانپذیر است:

آزمون yös

آزمون sat

شرط معدل پیش دانشگاهی

ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی سالانه یک بار امکان پذیر است. برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسته به رشته و گرایش متقاضی شرایط فرق می کند.

برای دانشگاه های دولتی انگلیسی زبان، داشتن مدارک GRE و Toefl اجباری است و در دانشگاه های دولتی ترک زبان، علاوه بر GRE و TOEFL دارا بودن مدرک ترکی استانبولی tömer هم اجباری است. ورورد به دانشگاه های ترکیه در مقطع فوق لیسانس و دکتری سالانه دو بار ممکن خواهد بود.

برای دانشگاه های خصوصی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه مدرک زبان انگلیسی و ترکی لازم است. شهریه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی سالانه بین ١١٠٠٠ تا ٣٠٠٠٠ دلار می باشد؛ همچنین برای دارو سازی بین ٧٠٠٠ الی ١٢٠٠٠ دلار و برای فیزیوتراپی و سایر رشته ها سالانه بین ٢۵٠٠ تا ۵٠٠٠ دلار می باشد.

توجه داشته باشید که این مبالغ بعد از دریافت بورس از طرف موسسه می باشد.

شهروندی ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه: 

در کشور ترکیه شرایط کار به این صورت می باشد که اگه شما به صورت رسمی در یک شرکت ترک استخدام شوید می توانید اقامت کار یا همان کارت آبی و یا چالیشما ایزین بگیرید.

شرایط به این صورت است که شرکتی که شما را استخدام می کند باید به ازای هر خارجی ۵ نفر ترک را استخدام داشته و حق بیمه آن ها را بپردازد و حداقل سرمایه ۱۰۰ هزار لیری را دارا باشد. شما می توانید به عنوان پرستار هم اجازه کار بگیرید که شرایط آن به مراتب خیلی آسان تر است و دیگر نیاز به ثبت شرکت در ترکیه و انجام کارهای دیگر نمی باشد.

نوع دیگر گرفتن اجازه کار از طریق ثبت شرکت خودتان است؛ برای ثبت شرکت ترکیه نیاز دارید به عنوان مدیر عامل شرکت سرمایه ای حداقل به ارزش ۱۰۰ هزار لیر داشته باشید و ۵ ترک را چه به صورت رسمی و چه به صورت غیر رسمی استخدام کنید؛ سپس برای خود درخواست اجازه کار دهید. در هر صورت شما اگر به گرفتن اقامت از طریق یکی از این موارد اقدام کنید، می توانید بعد از ۵ سال شهروند ترکیه شوید.

(البته با نداشتن سوء پیشینه در ترکیه و رعایت کردن قانون ورود و خروج که در گذشته در ۵ سال ۱۸۰ روز بوده و امروزه این قانون تغییر پیدا کرده و به ۳۶۰ روز در ۵ سال رسیده است)

اخذ اقامت از طریق ازدواج:

 

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج به این صورت است که سن شما باید از ۱۸ سال بیشتر باشد و اگر با شهروند ترک ازدواج کنید، سه سال اقامت از طریق همسر دریافت می کنید، و می توانید شهروند ترکیه شوید. البته برای شهروند شدن پلیس ترکیه برای اثبات ازدواج شما از محل زندگی و همسایگانتان تحقیق محلی به عمل می آورد و بعد از تایید این موضوع شما شهروندی ترکیه را دریافت می کنید.

 

شهروندی ترکیه از طریق ازدواج

اقامت توریستی:

افرادی که به صورت توریستی به ترکیه سفر می کنند، می توانند تا ۹۰ روز (سه ماه) بدون ویزا در این کشور اقامت داشته باشند. البته با ویزای توریستی و اخذ اقامت توریستی ترکیه اجازه تحصیل و کار در این کشور را نخواهید داشت.

طبق قانون ایرانیان مجاز به اقامت به مدت نود روز طی شش ماه در کشور ترکیه می باشند و بعد از نود روز باید کشور ترکیه را ترک کنند و دوباره نود روز دیگر در ترکیه بمانند. اما از سال ۲۰۱۶ قانونی جدید تصویب شده که کسانی که قصد دارند یکسال پی در پی در ترکیه بمانند با دریافت بیمه مسافرتی یک ساله، اجاره آپارتمان به مدت یک سال و پرداخت مالیات از طریق اینترنت راندوو درخواست نمایند و با حضور در تاریخ و ساعت مشخص پیش مامور اداره امنیت، در صورت صلاح دید و دریافت مدارک دیگر که سلیقه ای می باشد می توانند اقامت یک ساله و یا شش ماهه در یافت نمایند.

اقامت توریستی شش ماهه و یک ساله با کارت اقامت

وقتی تصمیم می گیرید سفر توریستی شما به ترکیه از مرز ۹۰ روز بگذرد، پس از ترجمه مدارک مربوط در دفاتر اسناد، با مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه درخواست اقامت توریستی ترکیه ۶ ماهه و ۱ ساله را ثبت می نمایید. بعد از آن باید بیمه سلامت و قرارداد منزل تهیه گردد و پس از پر کردن فرم آنلاین قرار ملاقات صادر می گردد. لازم به ذکر است زمان تقریبی مراحل دریافت اقامت توریستی ۶ ماهه و یک ساله ترکیه یک هفته تخمین زده می شود.

شهروندی ترکیه

اخذ اقامت کاری ترکیه

اخذ اقامت کاری به دو صورت امکان پذیر است: به عنوان کارفرما و به عنوان کارگر

لازم به ذکر است بهترین طریقه اخذ اقامت کاری ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه است که در این حالت با اخذ مجوز کار در ترکیه به مدت دو سال اجازه تجارت و کسب و کار به شما داده خواهد شد که پس از آن نیز به راحتی هر دو سال یک بار قابل تمدید است.

اقامت کاری ترکیه به واسطه ثبت شرکت در ترکیه بهترین و عملی ترین راه اخذ اقامت دائم ترکیه است. اخذ اقامت‌ ترکیه کاری از نوع کارگری مستلزم این است که یک شرکت در کشور ترکیه از شما دعوت به همکاری نماید به شرطی که با این تخصص که از شما دعوت به کار شده هیچ شهروند ترکی در آن زمان طبق استعلام اداره کـــار ترکیه بیکار نباشد.

با ملاحظه این نکته می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری از این دست در ترکیه برای کلیه خارجیان بالا نیست.ال

اقامت خانواده یا عائله:

این نوع اقامت مخصوص کسانی هست که یکی از اعضا خانواده یا دارای وطن داشتی ترکیه بوده یا دارای اجازه کار باشند.

چنین افرادی می توانند با تایید اقامت شخص اول و تایید ارتباط یعنی ترجمه عقد نامه و ترجمه شناسنامه فرزندان و گرفتن سو پیشینه و دیگر مدارک مورد نظر مامور مربوطه، اقامت عائله بگیرند.

در صورت داشتن اجازه کار مدت اقامت دقیقا با اقامت شخص اول هم تاریخ می باشد و در صورت ازدواج هم اقامت یک ساله داده می شود.

در این نوع اقامت در صورتی که همسر ترک وطن داش باشد بعد از سه سال می توانند درخواست وطن داشی نماید؛ در این صورت هم حق رای دارد هم پاس ترک دریافت می نماید.

تابعیت و اخذ پاسپورت ترکیه

اقامت دائم ترکیه از سه راه کلی قابل انجام می باشد که در همه موارد شخص متقاضی می بایست از سلامت روحی و روانی کامل برخوردار باشد.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه یکی از بهترین روش ها جهت اخذ اقامت دائمی ترکیه است، در صورت ثبت شرکت و فعال نگهداشتن آن به مدت پنج سال علاوه بر اینکه واجد شرایط درخواست اقامت دائم ترکیه می شوید می توانید از مزایای تجارت در ترکیه هم سود ببرید.

اقامت دائم ترکیه از طریق ازدواج که پس از گذشت سه سال از ازدواج شخص متقاضی واجد شرایط درخواست اقامت دائم ترکیه می شود، البته در این نوع اقامت تحقیقاتی توسط پلیس انجام می پذیرد که صوری نبودن آن اثبات گردد.

همچنین فردی که با آن ازدواج صورت گرفته باید از ابتدا تابعیت ترکیه را داشته باشد. اقامت از طریق استخدام رسمی یک کارفرما که به مدت پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه برای متقاضی ثبت کرده باشد واجد شرایط درخواست اقامت دائم ترکیه می گردد.

گرفتن وطن داشی و پاسپورت ترکیه

 • اقامت طریق ازدواج با شخص ترک بعد از سه سال و داشتن شرایط لازم میتوانند درخواست بدهند در صورت قبولی کاملا شخص ترک می شود.
 • گرفتن اجازه کار به مدت ۵ سال و پرداخت بیمه و دیگر شرایط که در حال تعییر میباشد میتوانند درخواست وطن داشتی بدهند.
 • چنانچه مقام مسئولی تشخیص بدهد طبق قانون میتواند وطن داشتی را به شخص اهدا کند.
 • خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار که طبق این قانون جدید شخص با خرید ملک در ترکیه و پرداخت مالیات و ثبت قیمت ۲۵۰ هزار دلار در تاپو و ارایه درخواست به اداره مهاجرت و تشکیل پرونده بعد از سه سال چنانچه ملک را به فروش نرساند و خودش ساکن باشد و بیشتر از ۳۵ روز خارج نشود و… میتواند بعد از سه سال درخواست وطن داشتی ارائه دهد.
 • سرمایه گذاری به مبلغ ۱ میلیون دلار در ترکیه
 • سرمایه گذاری در بورس به مبلغ میلیون دلار
 • ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر ترک
شهروندی ترکیه

هزینه مناسب زندگی و خریدملک در ترکیه

 

املاک ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر قیمت مناسب تری دارد به همین خاطر میزان خرید ملک در ترکیه بالا رفته و خواهان زیادی دارد. دلیل دومی که باعث محبوبیت املاک ترکیه شده است امکانات آن است. آپارتمان ها، ویلاها… از امکانات عالی برخوردار هستند و همین امکانات و قیمت پایین آن را از کشورهای دیگر متمایز میکند. در کنار قیمت مناسب املاک هزینه زندگی، تحصیل، غذا….نیز بسیار به صرفه است .

 

مراحل دریافت اقامت ترکیه

درخواست دریافت وقت پذیرش از اداره امنیت ترکیه بصورت آنلاین در سایت از قسمت فرم اقامت توریستی انجام می پذیرد و بسته به شهر مورد نظر شما زمان مراجعه حضوری در همان وبسایت مربوطه تعیین می شود.

قبل از فرا رسیدن تاریخ مراجعه حضوری به اداره امنیت ترکیه تهیه مدارک زیر الزامی است زیرا هنگام مراجعه حضوری ارائه آنها به منزله تکمیل پرونده متقاضی می باشد.

دریافت کد مالیاتی از اداره مالیات ترکیه که می بایست پس از مراجعه به اداره ورگی دایرسی و ارائه اصل پاسپورت و آدرس محل سکونت در ترکیه اقدام به درخواست و سپس دریافت کد مزبور نمود، در این مرحله مبلغی از متقاضی دریافت نمی گردد.اقامت ترکیه-دریافت بیمه نامه با ارائه پاسپورت و آدرس و با مراجعه به قسمت بیمه در سایت امکان پذیر است که این بیمه می بایست حداقل یکساله باشد.

بصورت تقریبی مبلغ ۵۰۰ لیر حق بیمه یکساله از متقاضی دریافت می شود. تهیه ترجمه مدارک به ترکی (ترجمه پاسپورت و…) در صورت گرفتن اقامت به صورت خانوادگی به زبان ترکی که درسایت ما در قسمت ترجمه قابل انجام می باشد و هزینه تقریبی آن در حدود ۱۰۰ لیر می باشد.تهیه اجاره نامه محل سکونت یا سند مالکیت یک ملک در ترکیه به همراه ثبت آن در محضر ترکیه الزامی میباشد.

پس از تهیه کلیه مدارک فوق و دریافت رسید پرداخت مبلغ تقریبی ۴۰۰ لیر به حساب اداره امنیت ترکیه در روز تعیین شده به اداره فوق مراجعه نموده و پس از تکمیل پرونده درخواست اقامت ترکیه متقاضی بررسی و تایید می گردد، سپس بعد از گذشت زمان ۲۰ تا ۱ ماه کارت اقامت ترکیه متقاضی به همان آدرس اعلام شده در ترکیه ارسال می گردد.

شرایط اقامت و تابعیت ترکیه

جهت اخذ اقامت و شهروندی ترکیه باید از شرایط خاصی برخوردار باشید. در ادامه به شرایط و مدارک لازم آن خواهیم پرداخت.

 • مدارک کامل هویتی فرد
 • تسلط به زبان ترکی در حد متوسط
 • گواهی دارا بودن سلامت جسمانی و روحی
 • داشتن محل سکونت در ترکیه
 • ۵سال زندگی در ترکیه و حضور ۶ماه در طول سال
 • داشتن درآمد کافی

پرسش و پاسخ های متداول

اقامت در ترکیه به دو نوع کوتاه مدت و بلند تقسیم می شود. اقامت کوتاه مدت اقامتی است که به شهروندی ترکیه ختم نشده و فقط به مدت یک سال اعطا می شود؛ اقامت بلند مدت اقامتی است که به شهروندی ترکیه ختم می شود.

درخواست دریافت وقت پذیرش از اداره امنیت ترکیه به صورت آنلاین در سایت از قسمت فرم اقامت توریستی انجام می پذیرد؛ اما پیش از مراجعه باید مدارک لازم را آماده کنید. ابتدا با مراجعه به اداره ورگی دایرسی و ارائه اصل پاسپورت و آدرس محل سکونت در ترکیه، کد مالیاتی را از اداره مالیات ترکیه دریافت کنید. پرداخت حق بیمه یک ساله، تهیه ترجمه پاسپورت، تهیه اجاره نامه محل سکونت یا سند مالکیت یک ملک در ترکیه به همراه ثبت آن در محضر ترکیه نیز الزامی است.

شما می توانید از چند روش اقامت ترکیه را دریافت کنید؛ اقامت از طریق کار، اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت از طریق ازدواج با شهروند ترکیه، اقامت دانشجویی و تحصیل در ترکیه و اقامت توریستی. هر کدام از این روش ها مراحل و قوانین خاص خود را دارند و بهتر است از یک وکیل که به امور مهاجرت و اقامت آشنا است، کمک بگیرید.

وقتی تصمیم می گیرید سفر توریستی شما به ترکیه از مرز ۹۰ روز بگذرد، پس از ترجمه مدارک به ترکی در دفاتر اسناد، با مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه درخواست اقامت توریستی ترکیه ۶ ماهه و ۱ ساله را ثبت می نمایید.

مقایسه املاک

مقایسه