اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

همانطور که می دانیم سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار یکی از شرایط اخذ اقامت در هر کشوری می باشد. کشور ترکیه نیز برای اعطای تابعیت خود یکی از شرایط لازم را راه اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری می داند که انجام این کار به طبع اسان تر از خرید ملک ترکیه می باشد. البته ایجاد کسب و کار خود نیز به نوعی سرمایه گذاری در این کشور به حساب می آید ولی در کل برای گرفتن اقامت و تابعیت از طریق کار باید این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر یک تبعه خارجی به مدت ۵ سال، ۵ شهروند ترکیه را برای انجام کاری استخدام کند، می تواند بعد از ۵ سال بدون خرید ملک تابعیت این کشور را بگیرد.

مزایای اقامت کاری ترکیه

قبل از هرچیزی این را باید بدانید که کشور ترکیه از نظر اقتصادی در جهان رتبه ی هجدهم را دارا است. ترکیه دارای بازار نسبتا مناسبی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار دارد. رشد اقتصادی در یک دهه ی اخیر، دارا بودن نیروی کار فعال و با انگیزه، موقعیت حغرافیای مناسب بین اروپا و آسیا ، ترکیه را تبدیل به یکی از منابع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری کرده است. به همین دلایل و مزایا امروزه اکثر افراد به جای خرید ملک برای گرفتن تابعیت این کشور از طریق کار و سرمایه گذاری قصد مهاجرت و شهروندی ترکیه را دارند.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اجازه ی کار برای مدت مشخص در ترکیه

در مراحل ابتدایی و مقدماتی اجازه ی کار فقط برای یک سال به شخص خارجی داده می شود. به طور کلی معیار هایی که برای گرفتن اقامت ترکیه برای مدت زمان مشخص در نظر گرفته می شود این موارد می باشد:

مدت زمان اقامت، توافق نامه کار، شرایط اقتصادی موجود.
بعد از یک سال کار، تمدید اقامت کاری ترکیه می تواند تا دوسال به شرط کار در همان محل یا شرکت انجام شود. بعد از سه سال کار قانونی، اقامت کاری حداکثر برای ۳ سال دیگر تمدید می شود. تا فرد در همان حرفه و به صلاح دید کارفرما کار کند.

اجازه ی کار برای مدت نامشخص در ترکیه

به اتباع خارجی که حداقل ۸ سال به طور قانونی و بدون وقفه اقامت ترکیه داشته باشند یا یک دوره ی هشت ساله ی کاری را سپری کرده باشند ممکن است بدون در نظر گرفتن وضعیت صنعتی و تحولات اقتصادی و کاری، را بدون محدودیت به افراد دهند.

همچنین بخوانید: شرایط جدید اقامت در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

مجوز کاری مستقل برای ‌کشور ترکیه

اجازه ی کار مستقل ور ترکیه به خارجیانی که می خواهند خودشان کسب و کار راه بیاندازند داده می شود. در این نوع مجوز کار در صورتی که فرد ۵ سال کسب و کار خودش را در ترکیه بدون وقفه و یک سره انجام دهد تاثیر بسیاری در اقتصاد این کشور خواهد گذاشت. اقامت برای ۵ سال دیگر تمدید می شود. تمدید اقاپت ۵ ساله ی کشور ترکیه شامل حال همسر و فرزندان شما نیز خواهد بود.  در کل به هر فردی که صلاحیت کار مستقل خودش را به کشور ترکیه ثابت کند، ان ها گواهی اقامت دائمی را برای اون فراهم میکنند این روش قطعا از خرید ملک در این کشور بهتر و آسان تر  می باشد.

شرایط گرفتن اقامت کاری در ترکیه

  • افرادی که از یک شرکت ترکیه برای آن ها پیشنهاد کاری آمده است که همچین شرایطی به سختی به وجود می آید.
  • شهروندان خارجی که کارت اقامت معتبر دارند. مانند کسانی که اقامت توریستی ترکیه یا ویزای درمان پزشکی و یا فعالیت ورزشی به جز دارندگان اقامت تحصیلی

بهترین راه برای اخذ ویزای کاری ترکیه در صورتی که شرایط بالا را نداشته باشند، دریافت اقامت توریستی ترکیه و سپس اقدام به مجوز کاری است.

همچنین بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی درترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

مدارکی که متقاضیان کار با تخصص های خاص باید ارائه دهند

  • معدل اخرین مدرک تحصیلی)برای کسانی که آخرین مدرک خودشان را خارج از ترکیه سپری کرده اند)
  • در صورت لزوم یک نسخه از مدرک فارغ التحصیلی برای وزارت خانه و ترجمه و صحت مدارک تحصیلی
  • ارایه ی نسخه های قراردادی کاری شرکت های گردشگری(زبان ترکی و زبان اصلی) به همراه یک توصیه نامه به زبان ترکی
  • دریافت گواهی نامه های مهارت برای خارجیانی که می خواهند در بخش خدمات آموزشی، تحت نظر وزارت اموزش و پرورش کشور ترکیه مشغول به فعالیت شوند.
  • تمامی مدارک و شرایط اخذ اقامت کاری در ترکیه که در بالا به آنها اشاره شد، باید توسط متقاضیان اسکن و در زمان ثبت در خواست به صورت آنلاین ارسال شود.

مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه، خرید ملک ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *