پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

در سال های اخیر رشته پزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانش آموزان ایرانی قرار گرفته است. شاید بتوان چند دلیل را برای این افزایش تقاضا برشمرد که مهمترین آنها تحصیل رایگان و یا تحصیل با هزینه های بسیار پایین در ترکیه می باشد. البته بسیاری از افراد ترجیح می دهند در دانشگاه ها و کشورهایی درس بخوانند که وزارت بهداشت ایران بعد از پایان تحصیل و بازگشت به ایران مدارکشان را مورد ارزیابی و تایید قرار می دهد.

ترکیه می تواند مقصد بسیار مناسبی برای متقاضیان تحصیل پزشکی با آزمون اس ای تی باشد. چون علاوه بر تحصیل ارزان در بهترین دانشگاه های اروپا، هزینه های پایین زندگی نیز بسیار در این تصمیم موثر می باشد. 

در نظر بگیرید شما در کشورهای اروپایی باید این هزینه ها را به یورو پرداخت کنید که به دلیل نوسانات ارزی در ایران این امکان برای بسیاری از خانواده ها ممکن نمی باشد. هزینه ها در ترکیه به لیر می باشد و این موضوع سبب آسوده خاطری بسیاری از خانواده ها میشود. در ادامه این مقاله تمام مراحل تحصیل در ترکیه را میتوانید فرا بگیرید.

در نظر بگیرید شما در کشورهای اروپایی باید این هزینه ها را به یورو پرداخت کنید که به دلیل نوسانات ارزی در ایران این امکان برای بسیاری از خانواده ها ممکن نمی باشد. هزینه ها در ترکیه به لیر می باشد و این موضوع سبب می شه که بسیاری از والدین کمی خیالشون راحت بشه. در ادامه این مقاله تمام مراحل تحصیل در ترکیه را میتوانید فرا بگیرید.

پزشکی در ترکیه

آزمون پزشکی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه های معتبر و رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشجویان دو راه بیشتر ندارند؛ یا در آزمون SAT شرکت کنند و یا در آزمون YOS. برای بسیاری از متقاضیان ایرانی که به زبان ترکی آشنایی کاملی ندارند تحصیل پزشکی با آزمون SAT از اولویت بیشتری به نسبت تحصیل پزشکی با آزمون YOS دارد. دلیل این امر این است که آزمون اس ای تی به زبان انگلیسی و به صورت منسجم در سراسر دنیا برگزار می گردد. این در حالی است که آزمون یوس به زبان ترکی می باشد و هر دانشگاهی به صورت مستقل می تواند نسبت به برگزاری این آزمون اقدام کند. ولی دانشگاه ها عموما فقط نمرات یوس خود را می پذیرند و نمرات دیگر دانشگاه ها برایشان ارزشی ندارد ولی اکثر دانشگاه ها نمرات آزمون SAT رو می پذیرند. متقاضیان باید در هر دو آزمون نمرات بسیار بالایی بگیرند تا شانس ورود به دانشگاه های دولتی مانند دانشگاه آنکارا، دانشگاه اگه و … را داشته باشند. دانشگاه ها علاوه بر نتایج این آزمون ها به نمرات و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضیان نیز اهمیت می دهند. یعنی معدل های بالای ۱۸ شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه های ترکیه دارند.

تحصیل پزشکی با آزمون SAT

اگر به این تصمیم رسیده اید که به جای آزمون YOS می خواهید در آزمون SAT شرکت کنید باید یک سری اطلاعات کلی در مورد این آزمون داشته باشید. آزمون SAT توسط کالج برد آمریکا در هر سال ۷ مرتبه برگزار می شود ولی در ترکیه تنها ۵ بار در حال برگزاری است. شما باید طوری برنامه ریزی کنید که نمره این آزمون حداکثر تا خرداد به دست شما برسد.

ما به شما پیشنهاد می کنیم در آزمون اسفند شرکت کنید تا در صورت کم شدن نمره و یا اعلام نشدن نمره که در برخی از موارد ممکن است پیش بیاید برای نوبت اردیبهشت ماه وقت جبران داشته باشید. البته در مرداد هم آزمون اس ای تی برگزار می شود که چون ثبت نام اکثر دانشگاه های ترکیه در ماه خرداد بسته می شود، عملا برای همان سال تحصیلی قابل استفاده نیست. البته نمرات این آزمون تا ۲ سال دارای اعتبار بوده و متقاضیان علاوه بر شرکت در دانشگاه های ترکیه می توانند برای دانشگاه های آمریکا نیز در صورت بالا بودن نمرات درخواست ارسال کنند. برای ثبت نام در دانشگاه های دولتی ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند نمره بالای ۱۴۵۰ در آزمون اس ای تی و نمره بالای ۹۸ در یوس لازم و ضروری می باشد.

سوالات آزمون SAT

در ابتدا بهتر است به یک موضوع توجه داشته باشید و آن این نکته است که در گرفتن نمرات بالا در این آزمون سطح دانش زبان انگلیسی حرف اول را می زند. تجربه ثابت کرده است که افرادی که در آزمون آیلتس و یا آزمون تافل شرکت کرده و نمرات خوبی گرفته اند می توانند نمرات بالایی را در این آزمون کسب کنند. البته که اطلاعات در مورد ریاضیات و هندسه دوران دبیرستان نیز بسیار نقش بالایی را ایفا می کند. آزمون SAT از چهار بخش تشکیل شده است که دو بخش آن شامل سوالات ریاضی و ۲ بخش دیگر شامل سوالات ریدینگ زبان انگلیسی می باشد. آزمون به صورت مداد و کاغذی و چهار گزینه ای برگزار می شود. متقاضیان ۴ ساعت زمان دارند که به سوالات دو دفترچه پاسخ بدهند. ذکر چند نکته نیز در رابطه با سوالات آزمون ضروری است:

۱. اکثر سوالاتی که در این آزمون آورده شده است چند گزینه ای خواهد بود ولیکن برخی از سوالات نیز آورده شده است که به عنون سوالات شبکه ای معروف هستند یا به جای این که شما گزینه درست را انتخاب کنید از شما خواسته می شود که به دنبال جواب درست باشید و آن را پیدا کنید.

۲. در برخی از بخش های این آزمون سوالاتی آورده شده که همه آن ها مربوط به یک بخش از آزمون می باشند.

۳. سوالات ریاضی نیز به دو بخش تقسیم می شود؛ سوالاتی که برای پاسخ دادن به آن ها نیاز به ماشین حساب دارید و سوالات ساده ریاضی که نیازی به ماشین حساب برای پاسخ گویی به آن ها وحود ندارد.

پزشکی در ترکیه
پزشکی در ترکیه

سوالات آزمون SAT

اگر شما به دنبال منابع مشخص و یا شسته رفته هستید باید بهتون بگم که نمی تونید همچین منابعی رو پیدا کنید. در واقع این آزمون دنیای واقعی اطراف شما و همچنین اطلاعات شما از این دنیا رو مورد ارزیابی قرار می ده. اگه به بخش ریاضی آزمون اس ای تی یه نگاه بندازید متوجه می شید که سوالات این قسمت بیشتر در مورد مهارت های حل مسئله و مدل سازی می باشد. در واقع ریاضیاتی که هر روز باهاش در زندگی روزمرتون سروکار دارید منابع اصلی این بخش از امتحان هستند.

پرشکی در ترکیه

ثبت نام در آزمون SAT

برای ثبت نام در این آزمون نیازی نیست که حتما تحصیلات دبیرستان خودتون رو تموم کرده باشید یعنی می تونید سال آخر دبیرستان هم باشید. به سایت کالج برد برید و فرم های مربوطه رو با دقت پر کنید. در بخش آدرس حتما آدرس واقعی خودتون رو بنویسید و ایمیلی که مورد استفاده قرار می دهید و فعال هست رو وارد کنید. در واقع بعد از پر کردن مرحله به مرحله فرم ها که بسیار زمان بر هم هست می توانید حوزه امتحانی خودتون رو مشخص کنید و در آخر بایستی هزینه مربوط به ثبت نام رو که در حدود ۱۰۰ دلار آمریکا می باشد را در صورتی که مستر کارت و یا ویزا کارت داشته باشید می تونید پرداخت کنید. حتی افرادی که نسبت به افتتاح حساب در ترکیه اقدام کردند نیز به راحتی می توانند این هزینه ها را واریز کنند. اگر ثبت نام با تاخیر داشتید و یا درخواست تغییر حوزه آزمون خودتون رو داشتید باید علائه بر ۱۰۰ دلار هزینه اولیه ثبت نام مبلغ ۳۰ دلار دیگر پرداخت نمایید.

بعد از واریز مبلغ، ثبت نام شما نهایی می شه و شما می تونید کارت ورود به جلسه خودتون رو پرینت رنگی بگیرید و در زمان امتحان به همراه پاسپورت باید به همراه داشته باشید. در صورتی که هر گونه تغییری در زمان و یا مکان آزمون صورت بگیرد هم در پروفیل خودتون می تونید این تغییرات رو مشاهده کنید و هم از سمت کالج برد برای شما ایمیل ارسال می گردد.
توصیه می کنیم نسبت به یاد سپاری گذرواژه خودتون دقت عمل داشته باشید و هر چند روز پروفایل خودتون رو چک نمایید. در سایت کالج برد می توانید به راحتی به نمونه سوالات آزمون SAT دسترسی داشته باشید.

پزشکی در ترکیه

۲ دیدگاه ها

 • خوبین
  یه سوال داشتم
  اگه یه نفری رشته پزشکی قبول بشه
  ولی وطنتاشی نداشته باشه
  بعد از فارغ‌التحصیلی اجازه کار کردن رو داره؟

  • سلام روزتون بخیر باید بعد از تحصیل یک سال از طریق اجازه کار توسط یک مرکز فعالیت کنند تا بتوانند درخواست شهروندی بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.