اتاق خواب ماکیول-سنترال

امروزه محبوبیت اقامت ترکیه برای ایرانی‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است. جالب است بدانید که خرید ملک ترکیه در سال ۲۰۲۱ توسط ایرانی‌ها به بالاترین میزان خود در دهه‌های اخیر رسیده است. این محبوبیت علل فراوانی دارد.
ترکیه فاصله‌ای ۳ ساعته با ایران داشته و از لحاظ فرهنگ و رسومات تشابهاتی دارد. همچنین خرید خانه در این کشور راهی عالی برای سرمایه گذاری است، چراکه نرخ خانه در ترکیه سالانه رشد بسیاری دارد. علاوه بر این، اخذ اقامت و شهروندی ترکیه نیز از این طریق ممکن است. جالب است بدانید که پس از اخذ اقامت ترکیه، امکان داشتن پاسپورت باارزش ترکیه را خواهید داشت. در این مقاله علاوه بر بررسی دلایل محبوبیت خرید ملک در ترکیه، به قیمت‌های خانه‌ها در ترکیه نیز خواهیم پرداخت.

دلایل محبوبیت خرید ملک در ترکیه

دلایل بسیاری برای خرید ملک در کشورهای دیگر وجود دارد. به خصوص این محبوبیت برای کشورهای همسایه ایران بیشتر خواهد بود. می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین دلایل، امکان اخذ اقامت ترکیه به وسیله خرید ملک است؛ اما دلایل دیگری چون تفاوت قیمتها، تحصیل در ترکیه، انجام پزشکی در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه، شهروندی ترکیه و امکان سرمایه گذاری پرسود نیز وجود دارند.

اخذ اقامت ترکیه به وسیله خرید ملک

پیش از این برای اخذ اقامت ترکیه نیاز به سرمایه گذاری مبلغی در حدود ۱ تا ۳ میلیون دلار وجود داشت؛ اما امروزه این مبلغ به ۲۵۰۰۰۰ دلار کاهش یافته و امکان اخذ اقامت به روشی آسان‌تر و ارزان‌تر مثل خرید ملک میسر شده است. جالب است بدانید که منازلی با قیمت پایین‌تر نیز وجود دارند؛ اما برای اخذ اقامت نیاز به خرید ملکی با این مبلغ خواهید داشت.

خرید ملک در: ماکیول سنترال اسنیورت (MakyolSantral Esenyurt)

پذیرای و آشپزخانه ماکیول-سنترال

تفاوت قیمت ملک در ایران و ترکیه

شاید برایتان عجیب باشد اما به طور کلی قیمت ملک در ترکیه، نسبت به ایران ارزان‌تر است. با احتساب هرلیر به قیمت ۲۸۰۰ تومان، میانگین قیمت خانه در ترکیه با پول ایران متری حدود ۱۳ میلیون تومان خواهد بود. این مبلغ معادل ۴۵۰۰ لیر می‌باشد. در حال حاضر قیمت هر متر خانه معمولی در کلانشهری چون تهران حدود ۳۰ میلیون تومان است. با این وجود بدیهی است که محبوبیت خرید خانه در ترکیه بالا برود.

خرید خانه برای تحصیل در ترکیه

امروزه بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل، خارج کشور را انتخاب می‌کنند. یکی از بهترین مراکز آموزشی برای تحصیل، دانشگاه‌های ترکیه می‌باشد و این موضوع با بررسی آمارهای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه، مشهود است. با اینکه بورسیه تحصیلی هزینه‌های اقامت و اجاره ملک ترکیه را پوشش می‌دهد؛ اما همه افراد شانس اخذ بورسیه را نداشته و مجبور به خرید ملک در ترکیه خواهند بود.

قیمت خانه در شهرهای مختلف ترکیه

باتوجه به اینکه باخرید ملک در هر شهری از ترکیه سودخواهید کرد، اما تعدادی از شهرها محبوب‌تر و برای اقامت بهترند. البته بدیهی است که قیمت ملک در این شهرها به نسبت شهرهای کوچک بیشتر خواهد بود. از جمله شهرهای مهاجرپذیر و دارای ملک‌های مناسب می‌توان به استانبول، آنکارا، ازمیر، آنتالیا و آنالیا اشاره کرد.

خرید ملک در: وست ساید بیلیکدوزو (westside)

پروژه westside

قیمت خانه در استانبول

استانبول محبوب‌ترین و بهترین شهرترکیه برای زندگی است. قیمت ملک در این شهر در مکان‌های معمولی هر متر مربع ۴۸۰۰ لیر است اما در مناطقی چون بشیکتاش استانبول، هر متر مربع خانه حدود ۱۰۰۰۰ لیر است. درحالت کلی برای خرید خانه معمولی در استانبول چیزی حدود ۱.۵ میلیارد نیاز خواهید داشت.

قیمت خانه در آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه بوده و بهترین شهرترکیه برای تحصیل است. این شهر برخلاف استانبول قیمت‌های مناسب‌تری داشته و میانگین قیمت خانه به ازای هرمترمربع، حدود ۳۸۰۰ لیر است. این مبلغ به پول ایران حدود ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

قیمت خانه در ازمیر

ازمیر که یکی دیگر ازشهرهای محبوب ترکیه برای اقامت است، خانه‌های مناسب و قیمت‌های معقولی دارد. قیمت هر متر مربع خانه معمولی در این شهر حدود ۳۹۰۰ لیر و به عبارتی ۱۰.۵ میلیون تومان است. از دیگر شهرهای محبوب برای خرید خانه، می‌توان به آدانا با قیمت هر مترمربع ۲۷۰۰ لیر، آنتالیا با قیمت هر متر مربع ۴۰۰۰ لیر و بورسا با قیمت هر مترمربع ۳۶۰۰ لیر اشاره کرد.

خرید ملک در: توآل کامفورت (tual comfort)

8 Tual Bahçekent Başakşehir goksu

مراحل خرید خانه در ترکیه

در این مسیر ابتدا باید از سایتی معتبر، ملک و شهر موردنظر را انتخاب کرده و سپس با کمک کارشناس بین‌المللی و یا وکیل مهاجرت، ارزش واقعی و شرایط منزل را سنجید. پس از این نیاز به پرداخت ودیعه خواهد بود. لازم به ذکر است که می‌توانید بخشی از مبلغ را به صورت قسطی پرداخت کنید. اگر قیمت منزل شما از مقدار هزینه سرمایه گذاری برای اخذ اقامت دائم کمتر باشد، نیاز به دریافت اقامت موقت از اداره مهاجرت خواهید داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *