پزشکان در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران هست که بسیاری از افراد به دلیل نزدیکی کشور ترکیه و همچنین به دلیل اشتراک فرهنگی که بین مردم ترکیه و ایران وجود دارد علاقه مند هستند که برای کار کردن و دریافت مجوز کاری به این کشور سفر نمایند.

 

فارغ التحصیلان گروه پزشکی یعنی پزشکان ، دندان پزشکان و پرستاران و … نیز یکی از گروه های علاقه مند به کار در ترکیه میباشند.

رشته های پزشکی و پیراپزشکی  میبایستی در کشور مذکور مراحل معادل سازی را انجام دهند و مدارک خود را به تایید مراکز بهداشتی آن کشور برسانند.

شغل پزشکی قبلا جزو مشاغل غیرمجاز برای خارجیان درترکیه بود اما اکنون بلامانع می باشد. پزشکانی که برای دریافت مجوز کاری از ترکیه اقدام مینمایند میبایستی ابتدا مدارک خود را معادل سازی نمایند. البته ذکر این نکته الزامی میباشد که پزشکان خارجی در ترکیه در صورتی میتوانند مجوز کاری دریافت نمایند که در مراکز خصوصی و غیر دولتی مشغول به کار شوند، و برای این که مراکز خصوصی سلامت بتوانند با پزشکان خارجی در ترکیه  همکاری کنند  نخست باید درخواست مجوز اولیه از وزارت بهداشت نمایندو برای دریافت مجوز کاری برای پزشکان در ترکیه، پزشکان میبایستی مدرک معادل سازی شده از تحصیلات تکمیلی ترکیه (YÖK) و حداقل نمره ۸ اخذ شده از آزمون زبان ترکی را داشته باشند.

 

 

در ادامه قصد داریم در مورد چگونگی معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه توضیحات مفصلی را ارایه نماییم.

مجوز کار پزشک خارجی در ترکیه بر اساس قانون جدید بین المللی کار، شماره ۶۷۳۵ به روز شده است. بر اساس این قانون ۶۷۳۵ اصلاحیه قانون اجازه استخدام پزشکان خارجی فقط شامل پرستاران و یا  پزشکان  است. ماماها، داروسازان و … ممنوعیت برای کار در ترکیه دارند. به غیر از پزشکان، تعداد قابل توجهی از مجوزهای کار، دستیاران پرستاری، پرستاران و دستیاران هستند. ماماها یکی از حرفه های ممنوعه هستند، اما اغلب آنها دستیار پرستار و پرستار هستند که به عنوان ماماها عمل می کنند.

کسانی که فارغ التحصیل از یک دانشکده پزشکی در یک کشور خارجی هستند ، برای معادل سازی مدارک خود در ترکیه ابتدا باید گواهینامه و یا دانشنامه و یا تخصص خود را داشته باشند. مدارک پزشکی جهت معادل سازی به  شورای آموزش عالی (YÖK) فرستاده میشود. شخص متقاضی برای دریافت تاییدیه شورای آموزش عالی میبایستی مدرک زبان ترکی خود که در سطح B  میباشد را به شورای آموزش عالی ارایه نماید. مدرک زبان ترکی میبایستی تا یک سال پس از درخواست ارایه گردد. لازم به ذکر است که پزشکانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شده اند نیازی به ارایه مدرک زبان ترکی ندارند.

در حالت کلی مراحل اداری و پروسه معادل سازی مدارک (Denklik ) شامل دو مرحله می باشد که قسمت اصلی آن توسط واحد مربوطه در شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK ) انجام میگیرد . برای اتمام مراتب اداری ، پزشکان متقاضی معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه  بایستی در آزمونی به نام ” آزمون تعیین سطح ” که به آزمون (STS) معروف میباشد شرکت کنند. قبولی در این آزمون جهت معادل سازی مدارک الزامی است.

 

متقاضی بایستی به صورت آنلاین و از طریق وبسایت رسمی سازمان (YÖK) نسبت به تشکیل پرونده و بارگذاری مدارک و سپس ارسال پستی یا تحویل حضوری آنها اقدام نماید.  بعد از تشکلیل پرونده ، در مدت زمان تقریبا ۴ تا ۶ ماه پرونده متقاضیان بررسی میشود و چنانچه نقصی مدارکی وجود داشته باشد به متقاضی جهت رفع نقایص اعلام میشود و در صورت تاییده برگه معادل صادر میشود. البته باید در نظر داشته باشیم که قبل از تایید نهایی ارایه جواب آزمون STS  الزامی میباشد.

 

 

STS (Seviye Tespit Sınavıازمون تعیین سطح ورودی(

این آزمون به زبان ترکی استانبولی بوده و ناگفته پیداست که می بایست به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل داشته باشید. امتیاز این آزمون از ۱۰۰ می باشد و در صورت کسب امتیاز لازم از آن، شما موفق به دریافت مجوزهای لازم جهت شروع دوره کارآموزی در ترکیه خواهید شد.

زمان برگزاری و اعلام نتایج آزمون در ترکیه

در ترکیه سالانه دو بار و در ماه های اسفند و شهریور برگزار و همه ساله روز دقیق برگزاری این آزمون از طر اطلاع می رسد.  YÖK اعلام می شود. نتایج آزمون نیز معمولا یک ماه بعد از برگزاری آزمون در سایت رسمی YÖK

دوره کارآموزی ۶ ماهه

پس از پشت سر گذاشتن آزمون برای شما یک دوره کارآموزی ۶ ماهه در یک موسسه و یا کلینیک درمانی، درنظر گرفته خواهد شد. زمان و مکان دقیق این دوره، توسط وزارت بهداشت ترکیه تعیین و اعلام خواهد شد.

توجه داشته باشید که این دوره شش ماهه، بدون حقوق می باشد و پس از گذراندن آن که می تواند برای شما علاوه بر نوعی کارآموزی، فرصتی برای آشنایی با اصطلاحات پزشکی در زبان ترکی باشد، می توانید در مراکز درمانی خصوصی استخدام و مشغول به کار شوید.

آزمون ولی در این آزمون بسیار پایین میباشد.)

پزشکان متخصص در رشته های مختلف نیز حتما جهت معادل سازی مدارک خود در ترکیه میبایستی در آزمون STS  شرکت نمایند.

پزشکان پس از معادل سازی مدارک خود در ترکیه باید مجوز کاری مخصوصی که برای پزشکان خارجی میباشد را دریافت نمایند. طبیعتا برای دریافت مجوز کاری پزشکی در ترکیه مدارکی مورد نیاز است که همانطور که در قبل ترگفته شد پزشکان پس از دریافت نامه معادل سازی از شورای آموزش عالی میتوانند در مراکز خصوصی درمانی مشغول و شروع بکارنمایند.برای دریافت مجوز کاری پزشکی در ترکیه باید مدارک زیر ارایه گردد.

تقاضای یک مرکز درمانی خصوصی جهت دعوت به کار از پزشک

تاییدیه مدرک پزشکی که توسط شورای آموزش عالی دال بر تایید مدرک پزشکی میباشد.

قرارداد کاری منعقد شده بین پزشک و مرکز درمانی

مدارک اقامتی و آدرس محل اقامت

مدارک هویتی

عکس

با ارایه مدارک فوق پزشکان میتوانند مجوز کاری را دریافت نمایند.

شرایط برای دندان پزشکان نیز جهت معادل سازی مدارک در ترکیه تقریبا شبیه به پزشکان میباشد.

لازم به ذکر است که شما میتوانید با مراجعه به قسمت های تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از اطلاعات بیشتر و کاملتری در زمینه ی تحصیل پزشکی در خارج از کشور برخوردار شوید.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره در مورد معادل سازی مدارک پزشکی در ترکیه و همچنین اخذ مجوز کاری مخصوص پزشکان در ترکیه و یاتحصیل ،امور مهاجرتی ،امور اقامتی و شهروندی ترکیه و خرید ملک  میتوانید با مشاورین شرکت خدمات مهاجرتی شایان تماس گرفته و از مشاوره های تخصصی ما بهره مند شوید. STS  بصورت یک مرحله ا

۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.