صفر تا صد بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
بورسیه تحصیلی کانادا
صفر تا صد بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2024

فهرست مطالب

خیلی از کسانی که می خواهند به کشور کانادا مهاجرت کنند، روش تحصیلی را انتخاب می کنند و برای کاهش هزینه های خود، به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی این کشور می گردند. با این حال، برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا باید شرایط خاصی داشته باشید که ما در این مقاله به طور کامل درباره آن صحبت خواهیم کرد؛ اگر شما هم چالش های زیادی برای دریافت برنامه های بورسیه در کانادا برای مهاجرت به کانادا دارید، می توانید با کمک تیم شایان خیلی راحت تر بورسیه مورد نظر خود را دریافت کنید.

به طور کلی، بورسیه های آموزشی برای کانادا و یا هر کشور دیگری موجب می شود که هزینه های زندگی و درس خواندن در این کشور برای شما فوق العاده کمتر شود. زیرا بیشتر بورسیه های تحصیلی بخش زیادی از شهریه دانشگاه و حتی برخی دیگر هزینه های زندگی دانشجویان در کشور را متقبل می شوند. به همین دلیل هم می توانید با خیالی آسود، تمام تمرکز خود را در کشور کانادا روی درس خواندن خود بگذارید. اما مهم ترین شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا چیست؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

صفر تا صد بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2024و انواع آن

برای این که مطمئن شوید که آیا شما هم می توانید بورسیه های دانشگاه های کانادا را دریافت کنید یا خیر، بهتر است انواع این بورسیه ها را بشناسید. با شناخت این موارد راحت تر می توانید شرایط خود را برای دریافت کمک هزینه تحصیلی آماده سازی کنید. در این قسمت، پرطرفدارترین و بهترین برنامه های بورسیه در کانادا را به شما معرفی می کنیم.

 • بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ (Scholarships)

یکی از مهم ترین نمونه های بورسیه تحصیلی در کانادا از نوع بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ است که بیشترین تمرکز خود را روی میزان شایستگی دانشجویان بین المللی از نظر تحصیلی می گذارد. هزینه مورد نیاز برای تامین هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی در این نوع بورسیه تحصیلی از طرف شرکت های خصوصی، منابع دولتی و یا حتی برخی دانشگاه ها تامین می شود. خیلی از افراد این نوع بورسیه تحصیلی را با نام فلوشیپ (fellowship) نیز می شناسند.

همان طور که انتظار می رود، برای دریافت این نوع کمک هزینه ی شهریه کانادا باید شرایط بسیار خاصی داشته باشید که برخی از مهمترین آنها، معدل بالا، نمره زبان بالا داشتن مقاله به شمار می روند. از این رو، شاید خیلی از افراد شرایط دریافت این نوع بورسیه را نداشته باشند.

 • بورسیه تحصیلی گرنت و برسری (Grants و Bursaries)

یکی دیگر از فرصت های بورسیه در کانادا و مهاجرت تحصیلی به کانادا برای درس خواندن، بورسیه تحصیلی گرنت و برسری شناخته می شود. این نوع بورسیه تحصیلی بر اساس نیاز دانشجو در نظر گرفته می شود. به این معنی که اگر یکی از دانشجویان بین المللی نیاز مالی زیادی داشته باشد و این مسئله را ثابت کند، از طریق منابع مختلفی به او کمک هزینه تحصیلی داده می شود. در این نوع بورسیه تحصیلی بر خلاف نمونه قبلی، از نظر تحصیلی دانشجو را بررسی نمی کنند و نیازی به داشتن مقاله ندارد.

 • وام دانشجویی کانادا (Loans)

دانشجویان بین المللی می توانند برای تامین هزینه های خود برای زندگی و درس خواندن در کشور کانادا، از دانشگاه مورد نظر خود درخواست وام دانشجویی کنند. البته باید گفت که شرایط کامل دریافت وام های دانشجویی برای دانشجویان بین المللی و کانادایی کاملا مشابه یکدیگر است. در نتیجه، نحوه بازپرداخت وام نیز مشابه دانشجویان کانادایی برای دانشجویان بین المللی نیز محاسبه می گردد. اگر می خواهید از دانشگاهی در کانادا وام دانشجویی بگیرید، باید به بانک های خصوصی در این کشور بروید.

همچنین بخوانید: مهاجرت کاری به کانادا چگونه است و چه انواعی دارد؟

 • دستیار تدریس (Teaching Assistants)

یکی از روش های دریافت بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا دستیار تدریس است که بسیاری از دانشجویان می توانند کمک هزینه قابل توجهی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به دست بیاورند.

همان طور که از نام آن هم مشخص است، دستیار تدریس برای افرادی مناسب است که می توانند برای آموزش و یادگیری دروس مختلف، به استاد خود کمک کنند. سپس آنها می توانند در قبال این کمک آموزش، هزینه ای را دریافت کنند. طبیعتا برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی کانادا باید حتما نمره زبان تافل یا آیلتس خیلی بالایی داشته باشید.

 • دستیار تحقیق (Research Assistantships)

در برنامه دستیار تحقیق، دانشجویان مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد می توانند با شرکت در فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی که ارتباطی هم با پایان نامه آنها ندارد، کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند. این نوع برنامه های تحقیقاتی و مطالعاتی بین 15 تا 20 ساعت از هفته وقت دانشجو را می گیرد و به ازای آن، می توانند کمک هزینه تحصیلی قابل توجهی به دست بیاورند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

در قسمت قبل با برخی از بهترین فرصت های بورسیه در کانادا آشنا شدید و گفتیم که چه انواعی دارند. اکنون نوبت به آن رسیده که شرایط دریافت بورسیه های دانشجویان خارجی در کانادا را یاد بگیرید. در این قسمت، مهمترین شرایطی که باید حتما برای گرفتن کمک هزینه ی شهریه کانادا داشته باشید را به صورت مختصر نام می بریم. توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی کانادا برای مقاطع مختلف کمی با یکدیگر متفاوت هستند که در این قسمت هر یک از آنها را به صورت مجزا معرفی می کنیم.

برنامه های بورسیه در کانادا برای مقطع دیپلم

در صورتی که در مقطع دیپلم در حال تحصیل هستید، می توانید با دریافت کمک هزینه تحصیلی بین 1000 تا 5000 دلار، در مقطع دیپلم در کشور کانادا درس بخوانید. برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی، داشتن شرایط زیر ضروری است.

 • نمره آیلتس حداقل 6.5 به بالا و یا معادل آن
 • داشتن معدل عالی در سال های آخر دبیرستان
 • داشتن سابقه برای شرکت در کلاس های فوق برنامه
 • داشتن مهارت رهبری (در صورت امکان)

دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در کانادا

بسیاری از کسانی که می خواهند در مقطع کارشناسی در کشور کانادا درس بخوانند، به دنبال روشی برای بهره مندی از بورسیه های دانشگاه های کانادا می گردند. با این حال، باید گفت که بورسیه تحصیلی کانادا برای مقطع کارشناسی نسبتا محدود است و برای دریافت آن هم باید از نظر شایستگی تحصیلی، به طور کامل شما را مورد ارزیابی قرار دهند. در صورتی که شرایط زیر را داشته باشید، احتمال این که بتوانید بورسیه تحصیلی این مقطع را بگیرید بیشتر است.

 • نمره آیلتس حداقل 6.5 به بالا و یا معادل آن
 • داشتن معدل بیشتر از 18 در سال های آخر دبیرستان
 • در صورت امکان، داشتن رتبه برتر از نظر علمی و یا ورزشی

بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان بین المللی از سراسر جهان قصد دارند با دریافت و شرکت در برنامه های بورسیه در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، در دانشگاه های بالا رتبه این کشور درس بخوانند. لازم به ذکر است که برنامه های کمک هزینه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بیشتر برای رشته هایی در نظر گرفته می شود که ریسرچ محور هستند و کورس محور نیستند. بهترین شرایطی که شما می توانید برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنید، عبارت اند از:

 • نمره آیلتس حداقل 6.5 به بالا و یا معادل آن
 • داشتن معدل حداقل 17 به بالا (رزومه قوی داشته باشید، با معدل پایین تر هم می توانید بورسیه تحصیلی بگیرید.)
 • داشتن مقاله علمی چاپ شده در ژورنال های معتبر داخلی یا خارجی
 • داشتن کتاب چاپ شده یا اختراع ثبت شده در صورت امکان

شرایط دریافت بورسیه کانادا برای مقطع دکترا

در نهایت، آخرین مقطعی که شما به کمک آن می توانید بورسیه های تحصیلی علمی در کانادا بهره مند شوید، مقطع دکترا است. میزان بورسیه تحصیلی برای مقطع دکترا تا حد خیلی زیادی به میزان بودجه ای که استاد راهنما برای پروژه در نظر گرفته و میزان بودجه دانشگاه بستگی دارد. علاوه بر این، میزان توانایی های شما نیز می تواند در این امر اثرگذار باشد. مهم ترین شرایط مورد نیاز برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکترا، عبارت اند از:

بورسیه کانادا برای مقطع دکترا
 • نمره آیلتس حداقل 6.5 به بالا و یا معادل آن
 • معادل بیشتر از 17 و یا حتی بالاتر (گاهی مواقع با داشتن رزومه قوی، امکان داشتن معدل پایین تر را هم خواهید داشت.)
 • داشتن مقاله علمی چاپ شده در ژورنال های معتبر داخلی یا خارجی
 • داشتن کتاب چاپ شده و یا اختراع ثبت شده در صورت امکان
 • داشتن نمره جی آر ای (GRE) بیشتر از 300 حتی اگر جزو شرایط بورسیه نباشد.

سخن پایانی

در این مقاله از شایان، مهمترین شرایط برای انواع مقاطع تحصیلی و دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را برای شما عزیزان توضیح دادیم. همان طور که متوجه شدید، شرایط هر یک از برنامه های بورسیه در کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. اما به طور کلی، داشتن معدل بالا و نمره زبان بیشتر از 6.5، فاکتوری بود که تقریبا در همه آنها مشابه بودند. اگر فکر می کنید که گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا برای شما خیلی سخت است و می خواهید هزینه های خود را کمتر کنید، فقط کافی است که از تیم کارشناسان شایان کمک بگیرید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان