نحوه دریافت شهروندی کانادا

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
دریافت شهروندی کانادا
نحوه دریافت شهروندی کانادا

فهرست مطالب

کانادا یکی از کشورهای آمریکایی به شمار می رود که مهاجران بسیار زیادی را به سمت خود جذب کرده است. از این رو، هر کسی به دنبال روشی است تا بتواند شهروندی کانادا را دریافت کند و از مزایایی که مردم کانادایی از آنها بهره مند هستند، برخوردار شود. در این مقاله از شایان، اطلاعات کاملی درباره دریافت شهروندی کانادا در اختیار شما قرار می دهیم و می گوییم که آیا شما هم واجد شرایط شهروندی کانادا هستید یا خیر.

پس اگر قصد مهاجرت و دریافت شهروندی این کشور را دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه ما باشید؛ دلایل زیادی وجود دارند که به خاطر آنها، اغلب افراد می خواهند اطلاعاتی درباره شرایط شهروندی کانادا به دست بیاورند. به عنوان مثال، در این کشور تنوع فرهنگی بسیار بالاست و شما با هر نوع فرهنگی هم که باشید، خیلی راحت می توانید خود را با این کشور وفق دهید.

علاوه بر این، کیفیت زندگی در کانادا بسیار بالاست و اگر به دنبال یک زندگی راحت و به دور از دغدغه و استرس هستید، مطمئن باشید که کانادا می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. زیرا علاوه بر داشتن شرایط اقتصادی فوق العاده در حال پیشرفت، یکی از کشورهای بسیار امن در سراسر جهان نیز شناخته می شود.

در کنار شرایط اقتصادی فوق العاده و بازار کار مناسب برای رشته های مختلف، کانادا مناطق گردشگری و طبیعی زیادی هم دارد و به همین دلیل می تواند مقصد مناسبی برای خیلی از مهاجران باشد؛ برای دریافت شهروندی کاناد راه‌های زیادی مانند مهاجرت کاری به کانادا، مهاجرت تحصیلی و … وجود دارد .

که شما عزیزان می‌بایست نسبت به شرایط خود در یکی از این حوزه‌ها اقدام به اخذ اقامت کانادا کنید اما در این بین نکات بسیاری وجود دارد که در ادامه قصد داریم تمام این نکات و شرایط را به دقیق‌ترین شکل ممکن برای شما عزیزان شرح دهیم؛ با ما همراه باشید

مراحل دریافت شهروندی کانادا؛ ۵ مرحله تا اخذ شهروندی کانادا

با توجه به موارد قبل، به احتمال خیلی زیاد متوجه شدید که دریافت شهروندی کانادا برای خیلی از افراد امکان پذیر است و فقط باید مدارک خاصی را به اداره امور مهاجرین کانادا ارائه دهید.

در این بخش، توضیح می دهیم که قوانین شهروندی کانادا به چه صورت هستند و برای این که بتوانید به این کشور مهاجرت کنید، باید دقیقا چه کارهایی را انجام دهید. پس مطمئن شوید که تمام این کارها را انجام می دهید تا گرفتن شهروندی کانادا برای شما راحت تر شود.

دریافت شهروندی کشور کانادا
 1. تکمیل فرم درخواست شهروندی کانادا

اولین کاری که شما باید انجام دهید، این است که مدارک خود را ارائه داده و فرم درخواست شهروندی کانادا را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که این فرم ها بسته به شرایط شما، با یکدیگر متفاوت هستند. ب

ه عنوان مثال، اگر بیشتر از 18 سال سن داشته باشید و بخواهید به صورت تکی، شهروندی کانادا را بگیرید، باید فرم متفاوتی بگیرید تا زمانی که می خواهید برای فرزندان خود هم شهروندی این کشور را دریافت کنید؛‌ به علاوه، این احتمال وجود دارد که شما خودتان نخواهید به کشور کانادا بروید و شهروندی این کشور را برای فرزند خودتان دریافت کنید.

از طرف دیگر، فرم هایی وجود دارند که برای نیروی کار در کشور کانادا صادر می شوند و برخی دیگر هم به افرادی داده می شوند که تابعیت کانادا ندارند، اما والدین آنها کانادایی هستند. در نهایت، فرم هایی وجود دارند که برای افرادی در نظر گرفته می شوند که یک فرزند خوانده کانادایی را به سرپرستی گرفتند. در صورتی که شما هر یک از این شرایط را دارید، باید فرم های متفاوتی دریافت کنید.

 1. پرداخت هزینه های مورد نیاز و ارائه رسید آنها

فرقی ندارد که شما جزو کدام یک از دسته های بالا قرار بگیرید. در هر شرایطی، باید هزینه شهروندی کانادا را بپردازید تا بتوانید ادامه مراحل را طی کنید. البته باید گفت که هزینه خرید شهروندی کانادا بسته به شرایط شما با یکدیگر متفاوت است.

همینطور بخوانید: نحوه دریافت کارت اقامت کانادا / اخذ ساده کارت pr کانادا 2024

به عنوان مثال، این هزینه برای کودکان زیر 18 سال خیلی کمتر از والدین است. بعد از ارائه مدارک و بررسی شرایط شما، تعیین می کنند که باید چقدر هزینه برای دریافت شهروندی کانادا بپردازید. این هزینه باید به صورت آنلاین به حساب اداره مهاجرت کانادا واریز شود.

 1. فرستادن درخواست برای شهروندی کانادا

در مرحله بعدی، نوبت به آن می رسد که برای دریافت شهروندی کانادا و تابعیت این کشور، درخواست خود را ارسال کنید. پیش از این نیز گفتیم که فرم درخواست تابعیت این کشور را برای خود دریافت و سپس تکمیل کنید.

توجه داشته باشید که چندین بخش در این فرم وجود دارند که باید همه آنها را امضا کنید. همچنین مشخص کنید که در چه روزی، این فرم را پر کرده اید و از درج تاریخ اشتباه، بپرهیزید.

گاهی مواقع، این امکان وجود دارد که شما مجبور شوید برای دریافت شهروندی کانادا و پاسپورت این کشور، یک بازه زمانی خاص را در آنجا بمانید. به عنوان مثال، جوانان و نوجوانان برای دریافت تابعیت کانادا، باید برای یک بازه زمانی مشخص در این کشور بمانند تا بعد بتوانند شهروندی کانادا را نیز بگیرند.

در صورتی که مجبور شدید در این بازه زمانی در کانادا باشید، پیشنهاد می کنیم که بعد از اتمام آن برای دریافت شهروندی کانادا درخواست دهید. بعد از ارسال درخواست خود هم باید منتظر بمانید تا ببینید که آیا درخواست شما تایید و یا رد می شود. در صورتی که درخواست شما برای اخذ شهروندی کانادا تایید شد، باید مرحله بعد را انجام دهید.

 1. شرکت در آزمون شهروندی کشور کانادا

برای این که بتوانید شهروندی کانادا را دریافت کنید، باید در آزمون هایی ثبت نام کنید و در آنها موفق شوید. البته قبل از دادن این آزمون، باید کارهای ثبت نام شهروندی کانادا را برای خود به اتمام رسانده باشید.

بعد از این که درخواست شهروندی خود را ارسال کردید، متوجه می شوید که زمان آزمون شهروندی کانادا دقیقا کی است؛ برای موفقیت در این آزمون، پیشنهاد می کنیم که اطلاعات بسیار کاملی درباره کشور کانادا، مردم آن و فرهنگ مردم به دست بیاورید.

به علاوه، شناختن نمادها و جغرافیایی کشور کانادا نیز اهمیت بسیار زیادی در قبولی در این آزمون دارد. تا حد امکان، سعی کنید که در امتحان شهروندی کانادا موفق شوید. با این حال، در صورت عدم موفقیت هم جای هیچ گونه نگرانی نیست. زیرا می توانید برای بار دوم هم آزمون شهروندی کانادا را بدهید و اگر مجددا قبول نشدید، این امکان را دارید که برای مصاحبه درخواست دهید.

 1. شرکت کردن در مراسم شهروندی کانادا

در صورتی که بالاخره در آزمون شهروندی کانادا موفق شدید و به این کشور رفتید، نوبت به آن می رسد که به عنوان یک شهروند کانادایی، در مراسم این کشور حضور پیدا کنید. این مراسم برای متقاضیان بیشتر از 14 سال، کاملا ضروری است.

در این مراسم، شما باید سوگند یاد کنید که به عنوان یک شهروند کانادایی، به کشور خود پایبند خواهید بود و بعد از خواندن سرود ملی کشور کانادا، تابعیت این کشور برای شما صادر خواهد شد.

مزایای شهروندی کانادا؛ از حقوق اجتماعی تا مزایای مالی

به احتمال زیاد با خواندن مطالب قبل، متوجه شدید که دریافت شهروندی کانادا چه مزایایی برای شما دارد. علاوه بر این موارد، شما با گرفتن شهروندی این کشور، می توانید به مزایای بیشتری نیز دسترسی داشته باشید.

در این بخش، برخی از مهم ترین مزایای شهروندی کانادا را به صورت مختصر نام می برید. با توجه به این موارد، می توانید متوجه شوید که مزایای شهروندی کانادا برای شما شامل چه مواردی می شوند.

مزایای شهروندی کانادا
 • داشتن فعالیت اقتصادی

بدون شک هر کسی برای مهاجرت به هر کشوری، به دنبال روشی است تا بتواند فعالیت تجاری خود را به راه بیندازد. خوشبختانه با شهروندی کانادا، این امر برای شما امکان پذیر خواهد بود و می توانید بعد از مهاجرت به کانادا و دریافت شهروندی آن، مشغول به کار شوید.

 • دریافت تابعیت کانادا برای فرزندان

یکی دیگر از مهمترین مزایای دریافت شهروندی کانادا که باعث افزایش محبوبیت این روش برای مهاجرت به کانادا شده، این است که شما می توانید برای فرزندان خود، تابعیت کانادا را دریافت کنید. با انجام این کار، فرزندان شما هم از تمام مزایایی که سایر شهروندان کانادا از آنها بهره مند هستند، برخوردار خواهند شد.

 • شرکت در انتخابات

زمانی که شما شهروندی کانادا را ندارید و برای مدت کوتاهی است که وارد این کشور شده اید، امکان شرکت در انتخابات کشوری و یا هرگونه انتخابات دیگری را نخواهید داشت. این در حالی است که شهروندی کانادا به شما این امکان را می دهد که مانند سایر شهروندان کانادایی اصل، خیلی راحت و بدون هیچ گونه نگرانی در این انتخابات شرکت کنید و نظرات خود را درباره ریاست جمهوری سایر مناصب سیاسی، بیان کنید.

 • عدم نیاز به تمدید کارت PR

تا پیش از این که به عنوان یک شهروند کانادایی در نظر گرفته شوید، شما تقریبا هر جایی که می روید، باید کارت PR خود را داشته باشید و نشان دهید. این در حالی است که بعد از گرفتن شهروندی این کشور، دیگر نیازی به دریافت و یا تمدید این کارت نخواهید داشت. مدارک شناسایی شما مانند سایر افراد کانادایی صادر می شوند و نیاز به تمدید این کار ندارید.

سفر به کشورهای مختلف بدون محدودیت

در شرایط عادی، شما با پاسپورت و ویزای ایرانی، نمی توانید به خیلی از کشورهای اروپایی و به خصوص آمریکایی سفر کنید. به ویژه این که سفر به کشورهایی که عضو منطقه شنگن هستند، برای ما ایرانیان دردسرهای بسیار زیادی دارد.

به همین دلیل هم خبر خوب برای افراد علاقه مند به سفر، این است که شهروندی کانادا به آنها این امکان را می دهد که بدون هیچ گونه محدودیت، بتوانند به هر کشوری که می خواهند، سفر کنند. تنها لازمه این شرایط، این است که پاسپورت کانادا داشته باشید.

بهره مندی از تمام خدمات درمانی و آموزشی

در نهایت، یکی دیگر از مهمترین مزایای شهروندی کانادا که شما را از یک مهاجر معمولی متمایز می کند، این است که شما می توانید از تمام خدمات درمانی و آموزشی کانادا بهره مند شوید.

به عبارت دیگر، تمام امکاناتی که در سطح شهرهای کانادا وجود دارند و افراد کانادایی از آنها استفاده می کنند، برای شما نیز قابل استفاده خواهند بود. زیرا شما هم به عنوان یک شهروند کانادایی تلقی می شوید و هیچ گونه محدودیتی در استفاده از خدمات درمانی و آموزشی این کشور نخواهید داشت.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت کانادا

توجه داشته باشید که برای این که بتوانید در آزمون شهروندی کانادا ثبت نام کرده و موفق شوید، باید مدارک خاصی داشته باشید. حتی اگر هر یک از این مدارک هم نقصی داشته باشند، قانون شهروندی کانادا برای شما باطل خواهد شد و نمی توانید تابعیت این کشور را به دست بیاورید.

در این بخش، مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شهروندی کانادا را به صورت مختصر نام می بریم. پس مطمئن شوید که تمام این شرایط را دارید.

 • مدارک شناسایی و هویتی به طور کامل
 • فرم تکمیل شده درخواست دریافت شهروندی کانادا
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری در مدت زمان ۴ سال گذشته
 • تمام مدارک مورد نیاز مربوط به سازمان امور مهاجرین

آزمون شهروندی کانادا؛ چگونه می‌توانم برای آزمون شهروندی کانادا آماده شوم؟

به احتمال خیلی زیاد، یکی از مهم ترین نگرانی های شما برای دریافت شهروندی کانادا و تابعیت این کشور، آزمون شهروندی آن است. توجه داشته باشید که این آزمون برای افرادی تنظیم شده که در بازه سنی بین 18 تا 54 ساله هستند و می خواهند شهروندی کانادا را به دست بیاورند.

در این آزمون، سوالاتی درباره جغرافیای کشور کانادا، فرهنگ مردم، دولت و قوانین آن پرسیده شده اند و باید به بیشتر این سوالات، پاسخ درست بدهید.

آزمون شهروندی کانادا

کل بازه زمانی امتحان شهروندی کانادا نهایتا 30 دقیقه است که همه سوالات به زبان انگلیسی و فرانسوی نگاشته شده اند. بیشتر سوالات به صورت تستی و برخی هم درست و غلط هستند و حتی گاهی مواقع، ممکن است برخی سوالات به صورت شفاهی از شما پرسیده شوند.

به همین دلیل هم باید مهارت های زبانی خود را به طور کامل تقویت کنید تا بتوانید به زبان انگلیسی و یا فرانسوی به صورت حرفه ای صحبت کنید.

در آزمون شفاهی، کارشناسان متوجه می شوند که آیا شما مهارت های زبانی لازم برای برقراری مکالمات کوتاه و روزمره خود در کشور کانادا را دارید یا خیر. این سوالات که در زمینه های متفاوتی هستند، به صورت شفاهی نیز پرسیده می شوند.

به همین دلیل هم بهتر است به طور کامل خود را آماده کنید و برای افزایش آمادگی خود، می توانید برخی از نمونه سوالات آزمون شهروندی کانادا را نیز از قبل مطالعه کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله، داشتن مدرک زبان برای شهروندی کانادا نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

هزینه های گرفتن شهروندی کانادا

در بخش مراحل دریافت شهروندی کانادا هم گفتیم که یکی از مهمترین مراحل، این است که هزینه های لازم برای دریافت شهروندی این کشور را بپردازید. بخشی از این هزینه ها برای صدور کارت شهروندی کانادا و برخی دیگر هم برای موارد دیگر هستند.

در این بخش، به صورت خلاصه توضیح می دهیم که مهمترین هزینه های گرفتن شهروندی کانادا در سال 2022 چگونه بودند و ممکن است این هزینه ها امسال تا حدودی افزایش پیدا کرده باشند.

 • هزینه 630 دلار کانادا، برای پردازش و حق شهروندی برای افراد بیشتر از 18 سال
 • 100 دلار برای افراد زیر 18 سال
 • 100 دلار کانادا برای متقاضیانی که والدین کانادایی دارند
 • 75 دلار برای دریافت گواهی شهروندی کانادا
 • 75 دلار برای پردازش سابقه شهروندی کانادا
 • 100 دلار برای لغو کردن تابعیت کانادا
 • 530 دلار برای از سرگیری تابعیت کانادا برای متقاضیان بالای 18 سال
 • 100 دلار برای از سرگیری تابعیت کانادا برای متقاضیان کمتر از 18 سال
سخن نهایی

در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره مراحل دریافت شهروندی کانادا به دست آوردید. همان طور که متوجه شدید، شرایط شهروندی کانادا بسیار گسترده است و شاید با وجود خواندن این مقاله هم متوجه نشده باشید که آیا شما هم می توانید شهروندی این کشور را به دست بیاورید یا خیر؟

برای درک بهتر این موضوع، می توانید با افراد متخصص و آگاه در این زمینه مشورت کنید تا ببینید که چگونه می توانید برای ثبت نام شهروندی کانادا اقدام کرده و در سوالات این آزمون، موفق شوید. اگر سوال دیگری درباره دریافت ویزای شهروندی کانادا دارید، می توانید در قسمت نظرات بپرسید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان