بررسی سیستم آموزش و پرورش کانادا 2024

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
بررسی سیستم آموزش و پرورش کانادا
بررسی سیستم آموزش و پرورش کانادا 2024

فهرست مطالب

سیستم آموزش و پرورش کانادا کاملا پیشرفته و قدرتمند است و به همین دلیل این کشور را یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در مقاطع مختلف مدارس به شمار می آورند. اگر به دنبال کشور مناسبی برای مهاجرت تحصیلی خود یا فرزندانتان می گردید، مطمئن باشید که کانادا می تواند مقصد بسیار خوبی برای شما باشد. در این مقاله از شایان، اطلاعات بیشتری درباره سیستم تعلیم و تربیت کانادا در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.. پس اگر قصد مهاجرت به کانادا و یا تحصیل در کانادا را دارید برای تحصیل را دارید، تا پایان این مطلب را مطالعه فرمایید تا با سیستم آموزشی این کشور بیشتر آشنا شوید.

پیش از بررسی سیستم آموزشی کانادا و ارائه اطلاعات دقیق در این باره، کمی با این کشور آشنا می شویم. کانادا یکی از پهناورترین کشورها از نظر مساحت به شمار می رود که در آمریکای شمالی قرار دارد. این کشور شامل 10 استان و سه قلمرو مختلف می شوند که ایرانیان بسیار زیادی را از طریق مهاجرت تحصیلی، به سمت خود جذب می کنند.

یکی از مهمترین دلایل علاقه بسیار زیاد مهاجران به کانادا، سیستم آموزش و پرورش فوق العاده آن است. این امر موجب شده که کانادا کشور بسیار مناسبی برای تحصیل دانش آموزان و حتی دانشجویان به شمار بیاید. از این رو، تعداد مهاجران تحصیلی به کانادا روز به روز در حال افزایش یافتن است.

ساختار دقیق سیستم آموزش و پرورش کانادا

بر اساس قوانین سیستم آموزش کانادا، کودکان باید از سن 4 تا 5 سالگی وارد مقاطع پیش دبستانی و سپس دبستان شوند. البته باید گفت که سیستم آموزش کانادا تا حد خیلی زیادی به ایالت مورد نظر نیز وابسته است. بعد از گذشتن از دوره مدرسه و دبیرستان، دانش آموزان می توانند وارد دانشگاه یا کالج شوند.

در این رابطه بخوانید: صفر تا صد بورسیه تحصیلی کانادا در سال 2024

ساختار دقیق سیستم آموزش و پرورش کانادا

به طور کلی، سیستم آموزش و پرورش هر کشور با کشور دیگر متفاوت است. در این قسمت، برخی از مهم ترین اطلاعات مربوط به تمام مقاطع تحصیلی در سیستم آموزش کانادا را به صورت مفصل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • دوره پیش دبستانی یا مهد کودک

اولین و پایه ای ترین دوره در سیستم آموزش کانادا، دوره پیش دبستانی یا مهد کودک است که کودکان بین 4 تا 5 ساله باید به آنجا بروند. مانند ایران، این دوره قبل از شروع مدارس ابتدایی برگزار می شود. دوره پیش دبستانی و مهد کودک در ایالت های نوآ اسکوشیبا و نیوبرونزویک اجباری است و در سایر ایالت های کانادا، به صورت اختیاری می توانید فرزند خود را در آنها ثبت نام کنید.

مراکز پیش دبستانی یا مهد کودک هم به صورت خصوصی و هم به صورت دولتی فعالیت می کنند و شما می توانید بسته به سلیقه و شرایط خود، یکی از آنها را انتخاب کنید. در بیشتر ایالت ها و استان های کانادا، دوره پیش دبستانی در سال اول به صورت رایگان ارائه می شود. با این حال، این دوره در ایالتی مانند کبک، به صورت کامل برای کودکان معلول و خانواده های کم درآمد رایگان خواهد بود.

 • دوره دبستان

کودکان بعد از گذشتن از دوره مهد کودک و پیش دبستانی، در سن 6 تا 7 سالگی وارد مدارس ابتدایی و دبستان کانادا می شوند مانند ایران، این دوره برای همه کودکان به صورت اجباری برگزار می شود و تا 6 سال ادامه دارد. کودکان بین سنین 11 تا 12 سالگی، دوره دبستان خود را به اتمام می رسانند.

در این دوره، اطلاعاتی درباره دروس ریاضی، مطالعه و نحوه خواندن، تاریخ، موسیقی، علوم اجتماعی، ورزش، هنر، علوم و زبان انگلیسی در اختیار کودکان قرار داده می شود. البته در استان کبک به جای زبان انگلیسی، زبان فرانسوی به کودکان تدریس می شود.

 • دوره راهنمایی

دوره راهنمایی یا متوسطه اول در ایران به مدت سه سال به طول می انجامد. این در حالی است که این دوره در کانادا تنها 2 سال است و دانش آموزان در کلاس های هفتم و هشتم در این دوره تحصیل می کنند. در این دوره، دروس به صورت نسبتا تخصصی تر نسبت به دبستان در اختیار دانش آموزان قرار گرفته می شود و بعد از این که آن را با موفقیت به پایان رساندند، وارد دوره دبیرستان یا متوسطه دوم خواهند شد.

 • دوره دبیرستان

در نهایت، آخرین دوره از سیستم آموزش و پرورش کانادا مربوط به دوره دبیرستان است که 4 سال به طول می انجامد. در این بازه زمانی، دانش آموزان تا کلاس دوازدهم درس می خوانند و بسته به ایالت مورد نظر، دانش آموزان می توانند بین سنین 16 تا 18 سالگی فارغ التحصیل شوند.

به عنوان مثال، سن لازم برای به اتمام رساندن دوره دبیرستان در آنتاریو و نیوبرانزویک، تا 18 سالگی است و بعد از گذشتن از این سن، دانش آموزان می توانند مدرک دیپلم خود را دریافت کنند. این در حالی است که دانش آموزان در استان کبک فقط باید تا کلاس یازدهم دوره دبیرستان را بخوانند و بعد از آن وارد دوره پیش دانشگاهی می شوند. دوره پیش دانشگاهی در کبک دو سال به طول می انجامد و بعد از آن امکان دریافت مدرک دیپلم برای دانش آموزان وجود دارد.

 • دوره دانشگاه یا کالج

همان طور که می دانید، دانش آموزان می توانند بعد از اتمام مدرسه خود و دریافت دیپلم، وارد دانشگاه یا کالج مورد نظر خود شوند. آنها باید بر اساس رشته مورد نظر خود، دانشگاهی را انتخاب کرده و برای ورود به آن آزمون بدهند. مقاطع تحصیلی در دانشگاه کانادا مانند ایران، به ترتیب کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

سایر نمونه های آموزشگاه ها و مدارس در کانادا

علاوه بر موارد ذکر شده، سیستم آموزشی کانادا شامل مدارس و آموزشگاه های دیگری نیز می شوند که در این قسمت، به صورت مختصر آنها را نام می بریم. دانش آموزان می توانند بر اساس شرایط و یا رشته تحصیلی خود در دبیرستان، یکی از این مدارس را نیز انتخاب کنند.

 • مدرسه های فنی و حرفه ای

همان طور که از نام آن هم می توان حدس زد، در این مدارس دانش آموزان می توانند در یکی از رشته های فنی و حرفه ای تحصیل کنند. ویژگی این رشته ها، این است که بیشتر دروس به صورت عملی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرند و آنها می توانند مهارت های خود را در زمینه های مختلف تا حد خیلی زیادی گسترش دهند.

 • مدرسه های خصوصی

مهمترین قانون موجود در مدارس خصوصی که در ایران با نام مدارس غیرانتفاعی شناخته می شود، این است که والدین باید تمام هزینه های تحصیل فرزند خود را به مدرسه پرداخت کنند. در صورتی که نمی خواهید فرزند شما در مدرسه (بیشتر در استان کبک) به زبان فرانسوی تحصیل کند، می توانید او را به مدارس خصوصی بفرستید. در این مدارس، بیشتر دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

 • مدرسه های مذهبی

مدرسه های مذهبی خاصی در کانادا وجود دارند که به صورت خصوصی فعالیت می کنند. در این مدارس علاوه بر این که تمام دروس مربوط به ارزش های مذهبی در اختیار کودکان و نوجوانان قرار داده می شود، آنها می توانند بسته به مذهب خود، مدرسه خاصی را انتخاب کنند. به عنوان مثال، مدارس مذهبی کاتولیک بسیار زیادی در سراسر کانادا وجود دارند.

زبان تدریس دروس در سیستم آموزش و پرورش کانادا

به طور کلی، زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسوی است و دروس در مدارس هم بسته به استان و شهر مورد نظر، به همین زبان ها تدریس می شوند. در بیشتر ایالت های کانادا، دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند و فقط در برخی از آنها مانند استان کبک، دانش آموزان باید به زبان فرانسوی درس بخوانند.

همچنین بخوانید: بهترین رشته ها برای مهاجرت به کانادا / لیست رشته های تحصیلی و کاری

زبان تدریس دروس در سیستم آموزش و پرورش کانادا

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، دانش آموزان می توانند با ورود به مدارس خصوصی و غیرانتفاعی، در استان کبک نیز به زبان انگلیسی درس بخوانند. علاوه بر این، دانش آموزانی که قصد دارند به صورت موقت در کبک اقامت داشته باشند، می توانند دروس خود را به زبان انگلیسی فرا بگیرند.

مدارس ایرانی و فارسی زبان در کانادا

سالانه مهاجران بسیار زیادی از ایران به کانادا می روند و همین امر موجب شده که آموزش و پرورش کانادا به فکر راه اندازی مدارس ایرانی و فارسی زبان باشد. در این قسمت، فهرستی از مدارس فارسی و ایرانی موجود در کانادا را به صورت مختصر نام می بریم. البته باید گفت که این مدارس به عنوان مدارس خصوصی در نظر گرفته می شوند و به همین دلیل هم باید هزینه قابل توجهی برای تحصیل فرزند خود بپردازید.

 • مدرسه فارسی تورنتو با شهریه بین 550 تا 1300 دلار کانادا
 • مدرسه بین المللی البرز تورنتو با شهریه بین 13 هزار تا 20 هزار دلار کانادا
 • مدرسه دهخدا در مقطع ابتدایی در تورنتو با شهریه 180 دلار کانادا
 • مدرسه فارسی شاه مقصودی برای مقطع ابتدایی در تورنتو با شهریه 270 دلار کانادا
 • مدرسه فیوچر اسکیلز (Future Skills) برای مقطع دبیرستان در تورنتو با شهریه 16500 دلار

تمام هزینه هایی که در قسمت بالا برای شهریه مدارس ایرانی کانادا نام بردیم، به عنوان سالیانه در نظر گرفته می شود. پس می توان گفت که نیازی به پرداخت هزینه خیلی زیادی برای تحصیل در مدارس ایرانی وجود ندارد. اما به طور کلی، بیشتر مدارس فارسی زبان در مقطع ابتدایی هستند و بهتر است دانش آموزان بعد از یاد گرفتن کامل زبان انگلیسی و فرانسوی، در مقاطع راهنمایی و دبیرستان به مدارس معمولی بروند.

سخن پایانی

در این مقاله از شایان، به طور کامل درباره سیستم آموزش و پرورش کانادا صحبت کردیم. همان طور که گفته شد، بخش زیادی از سیستم آموزشی کانادا شبیه به ایران است. اما به طور کلی، تفاوت های زیادی نیز در سیستم تعلیم و تربیت کانادا با ایران دیده می شود. شما می توانید با مشورت با تیم کارشناسان شایان، بهترین مدارس و حتی شهرها برای تحصیل فرزند خود در کانادا را پیدا کنید. همچنین اگر سوال دیگری دارید، می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان