آیا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج ممکن است؟

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
آیا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج ممکن است
آیا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج ممکن است؟

فهرست مطالب

در میان روش های مختلفی که شما می توانید به کانادا مهاجرت کنید، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از بهترین و راحت ترین آنها در نظر گرفته می شود. در صورتی که شما با یک فرد کانادایی ازدواج کرده و تشکیل خانواده بدهید، خیلی سریع می توانید به عنوان شهروند کانادا در نظر گرفته و از تمام امکانات فراهم شده در این کشور بهره مند شوید. البته بهتر است که قبل از مهاجرت ازدواج کانادا و یا حتی اقدام برای آن، اطلاعاتی درباره آن به دست بیاورید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

آیا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج ممکن است؟

قبل از این که درباره شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صحبت کنیم، باید بگوییم که به طور کلی، تصمیم گیری برای ازدواج می تواند یکی از مهمترین تصمیمات برای هر فردی باشد. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که تابعیت دو فرد، با یکدیگر مشابه نباشد.

برخی از افراد با مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری و غیر واقعی، سعی می کنند به این کشور بروند. علاوه بر این که ممکن است دولت کانادا خیلی راحت متوجه این قضیه شود و شما را به کشورتان بازگرداند، این مشکل می تواند تمام زندگی شما و طرف مقابل را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان چنین ریسکی نکنید و قبل از ازدواج با فردی که در کانادا زندگی می کند، به طور کامل با او آشنا شوید. با انجام این کار، هم زندگی مشترک خوبی خواهید داشت و هم می توانید شهروندی کشور کانادا را نیز به دست بیاورید. در این مقاله از شایان، اطلاعات بیشتری درباره مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج در اختیار شما قرار می دهیم تا راحت تر بتوانید روند این نوع مهاجرت را طی کنید.

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

برخلاف خیلی از کشورهای دیگر، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج درگیری های خاص خودش را دارد و شما باید با توجه به برخی قوانین، برای ازدواج در این کشور آماده شوید. تمام این قوانین برای شهروندان خود کشور کانادا و یا حتی افراد خارجی مشابه یکدیگر است و هم شما و هم طرف مقابلتان باید تمام این شرایط و قوانین را رعایت کنید.

قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 • داشتن حداقل سن ازدواج: در کشور کانادا، حداقل سن برای ازدواج 16 سال است و اگر فردی کوچک تر از این سن باشد، امکان ازدواج کردن نخواهند داشت. این قانون از تاریخ 19 ژوئن 2015 تصویب شده است.
 • داشتن سن قانونی: علاوه برداشتن حداقل سن ازدواج، یک سن قانونی هم در کانادا وجود دارد که در اغلب ایالت های آن 19 و در برخی دیگر هم 18 سال است. افرادی که از سن قانونی عبور کرده باشند، خیلی راحت می توانند برای ازدواج در کانادا آماده شوند.
 • اجازه والدین: در صورتی که یکی از طرفین و یا هر دوی آنها بین 16 تا 19 ساله باشند و یا به عبارت دیگر، بین حداقل سن ازدواج و سن قانونی باشند، برای ازدواج کردن به اجازه والدین خود نیاز دارند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید حتی در استان کبک اگر کسی در این بازه سنی قرار بگیرد و بخواهد ازدواج کند، باید از دادگاه نامه تاییدیه بگیرد.
 • صدور ویزای ازدواج کانادا: در صورتی که شما هم قصد مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را دارید، باید بگوییم که صدور ویزای ازدواج کانادا فقط از سن 18 سال به بعد انجام می شود و اگر کمتر از این سن داشته باشید و ازدواجتان هم قانونی باشد، امکان دریافت این ویزا را نخواهید داشت.
 • ممنوعیت ازدواج برای افراد هم خون: مانند کشور ایران، در کشور کانادا هم امکان ازدواج با افراد هم خون وجود ندارد و این امر کاملا طبیعی است.
 • رعایت قوانین ازدواج در خارج از خاک کانادا: گاهی مواقع، این امکان وجود دارد که برخی از افراد بخواهند در خارج از خاک کانادا با یکدیگر ازدواج کرده و وارد این کشور شوند. در این شرایط، دولت کانادا برای این که بتواند از مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری جلوگیری کند، قانونی تصویب کرده که بر اساس آن، افرادی که بخواهند خارج از خاک کانادا هم با یکدیگر ازدواج کنند، باید تمام قوانین آن کشور و قوانین فدرال کانادا را رعایت کرده باشند.
 • به رسمیت شناختن ازدواج در خارج از کانادا: بر اساس مورد قبل، اگر فردی خارج از خاک کانادا ازدواج کرده باشد، باید کشوری که در آن ازدواج کرده است هم ازدواج آنها را به رسمیت بشناسد. در این شرایط است که ازدواج آنها از نظر دولت کانادا نیز به رسمیت شناخته خواهد شد.
 • منحل شدن ازدواج قبلی: در صورتی که یکی از طرفین از قبل ازدواج کرده باشد و بخواهد این کار را مجددا انجام دهد، باید مطمئن شود که ازدواج قبلی او منحل شده است. حالا این کار می تواند از طریق طلاق و یا فوت یکی از طرفین انجام شود.
 • ممنوعیت ازدواج چند همسری: برخلاف کشور ایران، در کانادا ازدواج چند همسری برای هیچ یک از طرفین قابل قبول نیست و حتی اگر بعد از ازدواج مشخص شود که یکی از طرفین هنوز ازدواج قبلی خود را منحل نکرده است، مجرم شناخته می شود.
 • ازدواج فقط به صورت حضوری: گاهی مواقع، ممکن است برخی از افراد به خاطر داشتن فاصله زیاد، ترجیح دهند که به صورت غیابی با یکدیگر ازدواج کنند که این شرایط از نظر دولت کانادا غیر قابل قبول است. دولت کانادا اصرار دارد که مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج فقط به صورت حضوری انجام گیرد.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

بر اساس مواردی که پیش از این گفتیم، به احتمال زیاد متوجه شدید که مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج دارای قوانین خاصی است که در صورت رعایت نکردن آنها، امکان ورود به خاک کانادا را نخواهید داشت. علاوه بر قوانین مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج که پیش از این گفتیم، شما باید مطمئن شوید که شرایط اینگونه مهاجرت را نیز دارید.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

در این بخش، شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج برای فردی که مقیم این کشور است و فردی که اقامت این کشور را ندارد را نام می بریم. پس مطمئن شوید که هم شما و هم طرف مقابلتان تمام این شرایط را دارید.

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج برای فردی که اقامت این کشور را دارد

در صورتی که شما می خواهید با فردی ازدواج کنید که اقامت کشور کانادا را دارد، باید شرایطی داشته باشد تا بتواند با شما ازدواج کند که در ادامه، مهمترین آنها را نام می بریم. پس با دقت به آنها توجه کنید و مطمئن شوید که طرف مقابل شما همه این شرایط را دارد.

 • داشتن سن حداقل 18 سال
 • بهره مندی از اقامت دائم کانادا و یا شهروندی این کشور
 • ارائه تعهد به صورت کتبی مبنی بر این که تا سه سال بعد از دریافت اقامت همسر، از او ساپورت مالی می کند (این شرایط برای همه استان ها به جز کبک، 3 سال است)
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • عدم بدهکار بودن به دولت کانادا
 • عدم اسپانسر شدن برای فرد دیگر در حداقل سه سال گذشته
 • زندگی در کانادا  (در صورتی که فرد شهروند کانادا باشد و در جای دیگری زندگی کند، باید تعهد دهد که بعد از ازدواج و دریافت اقامت همسر خود، در کانادا زندگی می کنند)
 • عدم دریافت کمک مالی از دولت کانادا  این شرط برای افرادی که ناتوانی جسمی دارند، شامل نمی شود)
 • توانایی ساپورت مالی از همسر خود بدون نیاز به تمکن مالی

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج برای افراد خارجی

از طرف دیگر، خود شما هم برای ازدواج با یک فرد کانادایی باید شرایط خاصی داشته باشید. در غیر این صورت، دولت کانادا از ازدواج شما و مهاجرت به این کشور جلوگیری خواهد کرد. تمام ترین شرایطی که باید برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج داشته باشید را در این بخش خلاصه کرده ایم.

 • داشتن سن حداقل 18 سال
 • اثبات واقعی بودن رابطه و ازدواج واقعی با فرد اسپانسر (ازدواج به هیچ عنوان نباید صوری باشد)
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • سالم بودن از نظر جسمانی و انجام همه آزمایشات پزشکی در کشور کانادا

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

بعد از این که تمام شرایط مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را مطالعه کردید، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که برای مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج باید چه کارهایی انجام دهیم؟ شما و هم طرف مقابلتان تمام شرایط بالا را داشتید و قوانینی که پیش از این گفتیم هم رعایت کرده باشید، می توانید فرایند ازدواج و درخواست اقامت کانادا را آغاز نمایید که به صورت زیر انجام می گیرد.

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 • ساخت پروفایل در وب سایت اداره مهاجرت کانادا

اول از همه، باید وارد وب سایت رسمی دولت کانادا شده و یک پروفایل برای خود و طرف مقابل بسازید. این کار چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد و خیلی سریع می توانید پروفایلی مخصوص به خودتان بسازید.

 • پاسخ به سوالات

بعد از ساخت پروفایل در وب سایت اداره مهاجرت کانادا، وارد صفحه خواهید شد که سوالاتی از شما می پرسند و باید به تمام آنها به صورت کاملا دقیق پاسخ دهید. به عنوان مثال، در یکی از این کادرها باید گزینه Family را بزنید و سایر بخش ها را نیز به همین ترتیب پر کنید.

 • تکمیل فرم درخواست ویزای ازدواج

بعد از اتمام کار بالا، نوبت به آن می رسد که فرم درخواست ویزای ازدواج را دریافت کرده و برای تکمیل آن اقدام نمایید. بعد از این که این فرم را به طور کامل پر کردید، فقط کافی است که آن را در همان صفحه آپلود کنید. توجه داشته باشید که قبل از آپلود کردن فرم، باید حتما آن را امضا کرده باشید.

 • آپلود مدارک هر دو طرف

در این مرحله، شما باید تمام مدارک خود و طرف مقابلتان به عنوان اسپانسر و اسپانسر کننده را آپلود کنید. در پایان این مقاله، درباره مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صحبت می کنیم.

 • پرداخت هزینه و تایید اپلیکیشن

شما باید تمام هزینه های مربوط به انگشت نگاری و بررسی پرونده را به صورت کامل بپردازید و رسید آن را در قسمت مورد نیاز آپلود کنید. در آخر هم اپلیکیشن را تایید نمایید که با گزینه Submit نشان داده شده است.

 • انجام کارهای انگشت نگاری و آزمایش های پزشکی

شما برای مهاجرت به هر کشوری، باید تمام کارهای انگشت نگاری را انجام دهید. پیش از این نیز گفتیم که برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج باید حتما کامل باشید و برای ثابت کردن این امر، باید مدارک آزمایش های پزشکی خود را نیز ارائه دهید. توجه داشته باشید که آزمایش های پزشکی شما باید در مراکزی انجام گیرند که مورد تایید دولت کانادا باشند. در صورت انجام کارهای انگشت نگاری و آزمایش های پزشکی، این مدارک به صورت خودکار در پرونده شما اعمال می شوند.

 • صدور ویزای اقامت دائم

صدور ویزای اقامت دائم کانادا از ظریق ازدواج

در صورتی که تمام کارهای بالا را به صورت کامل و دقیق انجام داده باشید و تمام شرایطی که پیش از این گفتیم را نیز داشته باشید، فقط باید چند روز منتظر بمانید تا ویزای اقامت دائم همسرتان صادر شود. البته قبل از آن، همسر شما باید پاسپورت معتبر خود را به مرکز VAC که تحت نظر سفارت کانادا است، ارائه دهد.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج شامل هزینه مربوط به بررسی درخواست ویزای اقامت دائم، انگشت نگاری آزمایشات پزشکی می شوند. البته توجه داشته باشید که اگر موقعی که برای ویزای ازدواج کانادا درخواست می دهید و بخواهید درخواست ویزای اپن ورک پرمیت هم بدهید، باید هزینه آنها را به طور مجزا بپردازید. علاوه بر همه این موارد، شما باید تمام مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کرده باشید که هزینه آن هم جداست. در این بخش، هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را به صورت مختصر نام می بریم.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 • هزینه بررسی درخواست ویزای ازدواج: 1080 دلار
 • انگشت نگاری به ازای هر فرد که درخواست می دهد: 85 دلار
 • آزمایش پزشکی: بین 150 تا 180 دلار
 • بررسی ویزای اپن ورک پرمیت: 155 دلار
 • شخصی که اپن ورک پرمیت را دارد: 100 دلار

امکان مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری یکی از بدترین روش هایی است که شما بخواهید اقامت دائم این کشور را به دست بیاورید. زیرا این کار در کشور کانادا یک جرم کاملا مشخص است و اگر دولت کانادا متوجه آن شود، علاوه بر این که شما را به کشور خودتان باز می گرداند، شخصی که اسپانسر شما شده است را هم به عنوان مجرم شناخته و او را با اتهامات کیفری مواجه می کند.

البته برای شما هم این کار عواقب خیلی بدتری خواهد داشت. زیرا تا 5 سال اجازه ورود به خاک کانادا را نخواهید داشت و حتی بعد از این بازه زمانی هم که بخواهید وارد خاک کانادا شوید، ازدواج صوری شما همیشه در پرونده باقی خواهد ماند و پرونده مهاجرتی بدی خواهید داشت. به همین دلیل هم به هیچ عنوان به مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری فکر نکنید.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به چقدر زمان نیاز دارد؟

بسیاری از افرادی که می خواهند از این طریق به کشور کانادا بروند، می پرسند که مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج چقدر طول می کشد؟ برای پاسخ به این سوال، باید بگوییم که مدت زمان مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها، این است که آیا شما در خاک کانادا برای ویزای ازدواج درخواست داده اید و یا خارج از خاک این کشور.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج به چقدر زمان نیاز دارد

به طور کلی، مدت زمان مهاجرت به کانادا می تواند بین 15 تا 23 ماه باشد. این بدان معنی است که اگر در خاک کانادا برای دریافت ویزای ازدواج درخواست داده باشید، نهایتا بعد از 15 ماه می توانید اقامت این کشور را به دست بیاورید و در صورتی که خارج از کانادا هم باشید باید حداقل 23 ماه صبر کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

همه زوج ها که بخواهند از مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج استفاده کنند، باید مدارک خاصی را ارائه دهند و این مسئله هم برای اسپانسر کننده و هم اسپانسر شونده اهمیت دارد. توجه داشته باشید که هر دوی شما باید تمام مدارک زیر را ارائه دهید تا بتوانید ویزای ازدواج کانادا را بگیرید. لازم به ذکر است که همه این مدارک باید به زبان انگلیسی و یا حتی فرانسوی ترجمه شده باشند.

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت با اعتبار بالا به همراه مهرهایی که نشان دهنده سوابق سفر باشند
 • کارت اقامت دائم کانادا و یا شهروندی این کشور برای اسپانسر
 • مدارک مربوط به نشان دادن وضعیت مهاجرتی اسپانسر شونده در صورت وجود
 • ارائه تعهد مالی از طرف اسپانسر کننده برای اسپانسر شونده
 • ارائه مدارک و سوابق شغلی من‌جمله سوابق بیمه کار، قرارداد کار، نامه اشتغال به کار و فیش حقوقی
 • رسید پرداخت مالیات ها از طرف اسپانسر
 • مدرک تحصیلی
 • عکس با سایز 3.5 در 4.5
 • در صورت وجود، ارائه طلاقنامه و یا گواهی فوت همسر پیشین
 • برای آقایان، ارائه کارت معافیت و یا پایان خدمت
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • اسناد مالی و ملکی مانند اجاره نامه و یا خرید خانه
 • مدارک مربوط به تمکن مالی از طرف بانک از طرف اسپانسر
 • فرم تکمیل شده درخواست اسپانسرشیپ و اقامت دائم
 • مدارک انگشت نگاری و معاینات پزشکی

سخن پایانی

کانادا یکی از بهترین کشورهای آمریکایی شناخته می شود که به عنوان یک کشور مهاجر پذیر، شهرت بالایی دارد. به همین دلیل هم خیلی از افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج اقدام می کنند. با این حال، این کار چالش های بسیار زیادی دارد و ممکن است خیلی از افراد نتوانند فرایند دریافت ویزای ازدواج را به طور کامل طی کنند. به همین دلیل هم بهتر است برای افزایش شانس موفقیت در مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج با فردی که اقامت این کشور را دارد، با افراد متخصص و آگاه مشورت کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان