تحصیلات در ترکیه

دانش آموزان پس ازبه اتمام رساندن دوره ی دبیرستان می توانند بر اساس نتیجه آزمون ورودی دانشگاه ترکیه و انتخاب رشته ی انجام شده در یکی از دانشگاههای دولتی و یا خصوصی به تحصیلات خود ادامه دهند. مقاطع تحصیلی در دانشگاههای ترکیه عبارتند از:

  • مقطع کاردانی

طول دوره ی تحصیل در مقطع کاردانی ۲ سال می باشد.دانشجویان مقطع کاردانی در ترکیه پس از به اتمام رساندن دوران تحصیل فارغ از نیاز به به شرکت در آزمون دیگر موفق به اخذ مدرک تحصیلی خود می گردند.

  • مقطع کارشناسی

طول دوره ی تحصیلی در مقطع کارشناسی در ترکیه عموما ۴ سال می باشد. مدت تحصیل در دانشکده دندانپزشکی ۵ سال و در دانشکده ی پزشکی ۶ سال می باشد.

  • مقطع کارشناسی ارشد

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد به دو گروه کارشناسی ارشد آموزش محور و کارشناس ارشد پژوهش محور تقسیم می شود.مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آموزش محور معمولاً ۲ سال و در مقطع کارشناسی ارشد پژوهش محور ۵/۱ سال می باشد.مدت تحصیل در مقطع تحصیلی دکترا نیز ۴ سال می باشد.

  • مقاطع تحصیلی پس از دکترا

در کشور ترکیه ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی فوق دکترا مقدور بوده و مدت تحصیل به تناسب دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد.

  • تقویم آموزشی

در کشور ترکیه یکسال تحصیلی متشکل از دونیمسال تحصیلی پائیز و بهار می باشد. افزون بر این دو نیمسال در برخی از دانشگاهها ترم تابستانی نیز برگزار می گردد.

  • بازه آزمون دانشگاهها

آزمون های مربوط به هر نیمسال تحصیلی در دانشگاهها با هدف تعیین توانایی آکادمیک در دانشگاه ها معمولا بصورت ۲ آزمون میان ترم و یک آزمون پایان ترم و یا یک آزمون میان ترم و یک آزمون پایان ترم برگزار می گردد. به غیر از آزمونهای اشاره شده به تناسب دانشگاه و رشته ی تحصیلی آزمونهای میانی دیگر نیز برگزار می گردد.و بواسطه ابزارهای آموزشی از قبیل تکلیف ،گزارش کار و پروژه توانایی دانشجویان ارزیابی می گردد. علی رغم تفاوتهای موجود مابین دانشگاههای مختلف حد نساب نمره قبولی معمولا ۶۰ از ۱۰۰ و یا ۲ از ۴ می باشد.

  • دانشگاه های ترکیه

در دانشگاه های کشور ترکیه در کنار دانشجویان بومی، دانشجویان خارجی و دانشجویانی که از طریق طرح جابجایی دانشجو مابین دانشجویان دانشگاههای طرف قرارداد به این کشور عزیمت نموده اند به تحصیلات خود ادامه می دهند. بر اساس داده های سال ۲۰۱۴ ، در کشور ترکیه مجموعا ۱۹۶ دانشگاه متشکل از ۱۲۳ دانشگاه دولتی و ۷۳ دانشگاه اوقاف فعالیت می کنند.

اکثر این دانشگاه ها در کلان شهرهایی مانند استانبول – آنکارا و ازمیر واقع شده اند. از بین این دانشگاهها دانشگاه BOĞAZİÇİ واقع در شهر استانبول در رتبه بندی برترین دانشگاههای سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ ، در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر و دانشگاه های İSTANBUL TEKNİK-ODTÜ- BİLKENT و KOÇدر بین ۳۰۰دانشگاه برتر قرار دارند. در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر نیز ۱۰ دانشگاه دیگر از کشور ترکیه قرار دارند. زبان آکادمیک دانشگهای کشور ترکیه نسبت به رشته های گوناگون متفاوت می باشد ولی معمولا تدریس به زبان ترکی  – انگلیسی و یا به هر دو زبان صورت می پذیرد.

همچنین دانشگاه هایی که آموزش به زبان فرانسوی و یا آلمانی صورت می پذیرد نیز وجود دارد. همچنین متناسب با زبان تدریس ، در دانشگاه دوره های کالج آمادگی زبان خارجی از سوی دانشگاه برگزار می گردد. برای دانشجویان خارجی دوره های آمادگی زبان ترکی نیزبرگزار می گردد.

دیدگاه‌های این نوشته غیر فعال است.