مهاجرت به ترکیه

راه‌های مهاجرت به ترکیه

امروزه ترکیه به یک مقصد و سکوی پرتاب خوب برای علاقه‌مندان به مهاجرت در ایران، تبدیل شده است. ترکیه به دلیل شباهت فرهنگ زندگی، خرج و هزینه نسبتا کم ایده آل‌ترین و ساده‌ترین مقصد مهاجرتی برای ایرانیان می‌باشد. در این مقاله، شرایط مهاجرت به ترکیه را در سال ۲۰۲۱ تحلیل و بررسی می‌کنیم. زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی استانبولی است. همچنین پایتخت این کشور، شهر آنکارا می‌باشد که به پایتخت صنعت ترکیه نیز شناخته می‌شود. ارز و پول رسمی ترکیه لیر نام دارد و امروزه قیمت و ارزش آن در کشور ما، به گرانی دلار و دیگر ارزها نیست. البته کیفیت زندگی در ترکیه با ایران، بر خلاف اعتقادات برخی مردم، بسیار متفاوت است. چرا که طبق آمار رسمی شاخص کیفیت زندگی ترکیه در رتبه ۱۲۷ می‌باشد، در حالی که شاخص کیفیت زندگی ایران ۷۴ شمرده می‌شود. در این قسمت راه‌های مختلف مهاجرت به ترکیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مهاجرت تحصیلی و دانشجویی

یکی از رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه برای جوانان و دانشجویان، گرفتن اقامت تحصیلی ترکیه است. چرا که می‌توان گفت کم هزینه‌ترین و ایده‌ آل‌ترین روش بوده و ضمن گرفتن اقامت، از مزایا و امتیازات دولت ترکیه نیز می‌توان بهره‌مند شد.
تحصیل در ترکیه نیازمند پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های مختلف ترکیه است. همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان و محصلان برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، درخواست ثبت می‌کند. لازم به ذکر است برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ملی ترکیه باید مدرک تومر، مدرک زبان رسمی ترکی، ارائه دهید. در غیر این صورت، شانس بسیار کمی برای پذیرش باقی می‌ماند.
همچنین با ارائه یک رزومه قوی، می‌توانید به اخذ بورسیه‌های مختلف تحصیلی اقدام کرده و از امتیازات بزرگی بهره‌مند باشید.

همچنین بخوانید: فرق اقامت دائم و شهروندی ترکیه

مهاجرت تحصیلی و دانشجویی

مهاجرت کاری

اگر یکی از شرکت‌های کشور ترکیه از شما برای همکاری دعوت کند، برای شما اقامت یک ساله کشور ترکیه تعلق می‌گیرد. این اقامت یک ساله، در صورت تائید شرکت فوق بر ادامه همکاری با شما، قابل تمدید بوده و بعد از پنج سال می‌توانید برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کنید. البته این روش بسیار سخت و پیچیده است. چرا که شرکت‌ها تنها در صورتی می‌توانند به اتباع خارجی جاب آفر دهند که هیچ شخصی که تابع ترکیه است، با تخصص و حرفه مورد نظر بیکار نباشد. یعنی اولویت استخدام با مردم تابع خود ترکیه بوده و در صورت عدم یافتن شخص با تخصص مورد نظر، می‌توان به همکاری با اشخاص خارجی پرداخت.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

مهاجرت کاری

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

لازم به ذکر است برای اخذ اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت ترکیه، باید اجازه کار دریافت کنید. پس از دریافت اجازه کار، بار نخست اقامت ۶ ماهه دریافت می‌کنید، بار دوم اقامت یک ساله و دو بار بعدی به صورت دو ساله تمدید می‌شوند. پس از ۵ سال، به شما اقامت دائم کشور ترکیه داده شده و می‌توانید برای اخذ پاسپورت و شناسنامه ترکیه اقدام کنید. تنها افرادی می‌توانند پس از ۵ سال اقامت دائم دریافت کنند که، در این ۵ سال شرکت آن‌ها فعال بوده باشد، در غیر این صورت درخواست اقامت تمدید نمی‌شود.

هنچنین بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

طبق قانون رسمی کشور ترکیه، اتباع خارجی می‌توانند از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک ترکیه، اقامت این کشور را دریافت کنند. برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک، لازم است حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار هزینه کنید. همچنین برای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، حداقل هزینه، ۵۰۰ هزار دلار است.
مهاجرت به ترکیه از این طریق، برای واجیدن شرایط بسیار مناسب بوده و می‌توانند پس از گذشت ۵ الی ۸ سال، متغیر نسبت به نوع اقامت و شرایط، به اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کنند. پروسه بررسی درخواست اقامت دائم در ترکیه، یک سال طول می‌کشد.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

 مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک
مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج با فرد ترک

شهروندی ترکیه مزایای بسیاری را به همراه دارد در صورتی که با یک شهروند کشور ترکیه ازدواج کنید، می‌توانید برای اخذ اقامت اقدام کرده و پس از ۳ الی ۵ سال، اقامت دائم دریافت کنید. البته باید با اسناد و مدارک مختلف ثابت کنید که ازدواجتان واقعی بوده و صوری نیست. همچنین شخصی که با او ازدواج می‌کنید می‌بایستی دارای پاسپورت ترکیه بوده و پناهنده نباشد. همچنین حتی اگر شما مدارک لازم را جهت اثبات واقعیت ازدواج خود ارائه کنید، پلیس ترکیه در چند مرحله به تحقیق می‌پردازد تا از صوری نبودن ازدواج صورت گرفته، اطمینان حاصل کند.
آیا راه‌های دیگری برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد؟
قطعا بله. در این مقاله به رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت قانونی به ترکیه پرداختیم، اما قطعا راه‌های دیگری برای مهاجرت و اخذ اقامت در ترکیه وجود دارد. اما این راه‌ها یا غیر قانونی بوده و یا مخصوص واجدین شرایط خاصی است و هر کسی نمی‌تواند از این راه‌ها برای مهاجرت به ترکیه اقدام کند.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج با فرد ترک

مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه، اقامت ترکیه، تحصیل در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.