هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

امروزه مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه و دریافت شهروندی ترکیه، به اقدامی نسبتا رایج برای دانشجویان مقاطع مختلف تبدیل شده است. به طوری که تعداد ایرانیان مقیم ترکیه به بیش از صد هزار نفر رسیده و تقریبا در هر جایی، می‌توان شاهد حضور ایرانیان بود. مردم ترکیه به دلیل نزدیکی فرهنگ و رسومات به مردم ایران، به خوبی با حضور پرشور ایرانیان در ترکیه کنار می‌آیند. با وجود اینکه لیر، واحد پولی کشور ترکیه، سطح بسیار نزدیکی با واحد پولی کشور ما دارد اما به دلیل دستمزد بسیار کم در ایران نسبت به ترکیه، هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه بزرگ‌ترین دغدغه و نگرانی علاقه‌ مندان به این کشور شده است.

اخد اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به زبان، شهر، دانشگاه، نوع پذیرش دانشگاه و رشته تحصیلی‌تان بستگی دارد. دانشگاه‌های دولتی به نسبت هزینه کمتری دریافت می‌کنند اما دانشگاه‌های خصوصی نیازمند پرداخت شهریه‌های نجومی است. هزینه های تحصیل بسیار متغیر است. رشته‌های پیرا پزشکی و پزشکی چندین برابر رشته‌های مهندسی هزینه دارند. هم‌چنین دانشگاه‌های شهرهای کوچک شهریه بسیار کم‌تری دریافت می‌کنند.

به طور کلی شهریه تمامی دانشگاه‌های دولتی در مقاطع مختلف به شرح زیر است:

  • در مقطع لیسانس، ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار برای دانشگاه‌های ترکی زبان، ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان
  • در مقطع ارشد، ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای دانشگاه‌های ترکی زبان، ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان
  • در مقطع دکترا، ۵۰۰ الی ۸۰۰ دلار برای دانشگاه‌های انگلیسی زبان

یکی از امتیازات دانشگاه‌های ترکیه، خوابگاه است. دولت ترکیه برای مهاجرانی که از دانشگاه‌های دولتی پذیرش گرفته‌اند، خوابگاه در نظر می‌گیرد. اختصاص خوابگاه به دانشجویان بین‌المللی، کمک بسیار بزرگی برای کمتر کردن هزینه‌ها است. دانشجویان می‌توانند با صرف غذاهایشان در سلف دانشگاه و استفاده از امتیازات مختلف دولت ترکیه، هزینه زندگی در ترکیه را به کمتر از نصف برسانند.

از دیگر امتیازاتی که دولت ترکیه به مهاجران تحصیلی می‌دهد، می‌توان به تخفیف در حمل و نقل داخل شهر اشاره کرد.

سرمایه گذاری در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

ترکیه کشوری است که نصفی از آن در آسیا قرار گرفته و قسمت دیگرش در قاره اروپاست. این فرق بین دو قاره در شهر استانبول بسیار به چشم می‌خورد، چرا که تقریبا تمام زندگی مردم در قسمت اروپایی و آسیایی با هم تفاوت دارند. با اینکه بیشتر از نصف ترکیه در آسیا قرار دارد، اما رسوم و سبک زندگی در آن کاملا اروپایی است.

در ترکیه اجاره خانه، بسیار متغیر و وابسته به شهر و محله است. به طور معمول، می‌توان یک خانه را با ۳۵۰ الی ۱۰۰۰ لیر اجاره کرد. اجاره یک خانه در ترکیه مانند ایران نیازمند پیش پرداخت و ودیعه نیست، و شما می‌توانید با پرداخت اجاره ۲ ماه الی ۱ سال خانه، در آنجا مستقر شوید.

کمترین دستمزد در کشور ترکیه ۲۰۰۰ لیر، و سقف دستمزد ۳۵۰۰۰ لیر است. به طور میانگین مردم ترکیه ماهانه ۷۸۰۰ لیر درآمد دارند و نسبت به هزینه‌هایشان، بسیار خوب تلقی می‌شود. در حالت عادی، کیفیت زندگی در ترکیه طبق شاخص جهانی بالا بوده و دو برابر ایران است.

به طور کلی، خرج زندگی یک شهروند عادی در ترکیه ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ لیر در ماه است. البته در صورتی که شما مهاجر تحصیلی و دانشجوی کشور ترکیه باشید و از امتیازات ذکر شده استفاده کنید، هزینه‌هایتان به صورت چشم‌گیری کاهش می‌یابند. هم‌چنین گران‌ترین شهر ترکیه استانبول، و ارزان‌ترین آنتالیا است.

مهاجرت به ترکیه و بررسی شرایط آن

زندگی در ترکیه

بهترین و آسان‌ترین راه مهاجرت به ترکیه، خرید ملک!

خرید ملک ترکیه و اقامت ترکیه با خرید ملک؛ این دو واژه به یکدیگر پیوند خورده اند. بدیهی است کسی که در ترکیه ملک خریداری می کند، نیازمند اقامت ترکیه با خرید خانه در این کشور است تا بتواند از ملک خریداری شده بهره ببرد. بعد از خرید ملک در ترکیه یک اقامت موقت ترکیه به خریدار ملک اختصاص می یابد و اقامت موقت تا زمانی که شما مالک ملک در ترکیه باشید ادامه می یابد.خرید ملک در ترکیه، بهترین و آسان‌ترین راه مهاجرت به ترکیه برای واجدین شرایط است. استانبول یک شهر ساحلی تجاری و صنعتی کشور ترکیه است که شدیدا پتانسیل کسب درآمد را داراست.

طبق آیین نامه جدید کشور ترکیه، افراد علاقه‌مند برای مهاجرت به ترکیه با خرید ملک با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلار می‌توانند به اخذ پاسپورت اقدام کنند. البته با خرید ملک با ارزش حداقل ۶۰ هزار دلار، افراد می‌توانند اقامت توریستی ۳ ساله برای استقرار در ترکیه دریافت کنند. این اقامت تا ۱۰ سال قابل تمدید است.

ترکیه، سکوی پرتاب!

کشور ترکیه به خاطر هزینه و مخارج نسبتا شبیه به ایران، پایگاه و سکوی پرتاب خوبی برای علاقه‌مندان به مهاجرت است. شما می‌توانید با مهاجرت و زندگی در ترکیه به صورت موقتی، بسیاری از مشکلات مهاجرتی را پشت سر بگذارید و سپس به گزینه ماندن در ترکیه یا مهاجرت دوباره، فکر کنید. هم‌چنین در صورتی که واجد شرایط باشید، می‌توانید با خرید ملک در استانبول خود را برای همیشه از مشکلات و دغدغه‌های مهاجرت رها کنید.

همچنین مهاجرت تحصیلی به ترکیه که از هزینه نسبتا معقولی برخوردار است می‌تواند یک گزینه مناسب برای جوانان علاقمند به مهاجرت باشد.

مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه شهروندی ترکیه،ثبت شرکت در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.