هزینه زندگی ترکیه

زندگی در کشور ترکیه

همانطور که میدانید هزینه زندگی در کشور ترکیه در مواردی بسیار شبیه به کشور عزیزمان ایران می باشد. با این تفاوت که هزینه اجاره ملک در ترکیه  به مراتب مناسب تر از ایران است. به طور مثال برای اجاره یک آپارتمان فرد نیازی به پرداخت رهن به گونه ای که در ایران است ندارد و می تواند با پرداخت دو ماه کرایه بیشتر به عنوان ودیعه و یا دیپوزیت نسبت به اجاره آپارتمان خود اقدام کند. در مورد هزینه پوشاک هم همین امر توجه چشمگیری نسبت به ایران دارا می باشد.

هزینه زندگی در کشور ترکیه

از آنجایی که بسیاری از عزیزان نیاز به دانستن اطلاعات دقیق تری نسبت به هزینه زندگی در کشور ترکیه را دارند. ما برآن شدیم تا با محاسبه مو شکافانه تر به بررسی ریز هزینه های زندگی در کشور ترکیه – استانبول در منطقه ی بیلیک دوزو به طور نرمال برای یک نفر را محاسبه کنیم.

مسکن:

یک خواب در حدود هفتاد متر در منطقه بیلیک دوزو بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر میباشد که میتوان خانه ی دو خواب نیزدر این میان پیدا کرد. قابل توجه است که این منطقه مورد پسند بسیاری از هموطنان عزیزمان میباشد و ما با در نظر گرفتن میانگین ماهی ۸۰۰ لیر خانه را در نظر میگیریم.

خرید ملک در: وست ساید بیلیکدوزو (westside)

پروژه westside

آب و برق و گاز:

در کشور ترکیه هزینه ی سوخت کمی بیشتر از ایران است به طوری که اگر در مصرف آن صرفه جویی نکنیم میتواند مبلغ قابل توجهی از بودجه مارا به خود اختصاص دهد. برق برای یک واحد به طور معمول از ۴۰ لیر تا ۷۰ لیر و برای گاز در زمستان ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیر که در تابستان گاز به زیر ۱۰۰ لیر کاهش پیدا خواهد کرد.برای آب هم مبلغ ۱۰۰ لیر را میتوان در نظر گرفت. ناگفته نماند که این مبالغ میتواند بسته به نوع مصرف ما کاهش و یا افزایش داشته باشند.

خوراک:

در استانبول که تقریبا شهر گرانی طلقی میشودهزینه خوراک تقریبا با ایران برابری داشته و در مواردی حتی ارزان تر نیز میباشد به طور میانگین اگر یک نفر هفته ایی یک کیلو گوشت مصرف کند گشت را کیلویی ۵۵لیر مرغ کامل و متوسط را ۱۵ لیر میتوان در نظر گرفت که این به طور دقیق اگر بخواهیم در نظر بگیریم برای یک خانواده چهار نفری از مرغ و گوشت گرفته تا سبزی جات و مواد شوینده و بهداشتی میتوان هفته ای ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیر را در نظر بگیریم برای یک خانواده ۳ یا ۴ نفره .

حمل و نقل:

همانطور که میدانید استانبول شهر شلوغ و پر رفت و آمدی است لذا بیشتر مردم از وسایل نقلیه عمومی استفاده میکنند که هم بسیار سریع و راحت است و هم شما به تمام نقاط شهر دسترسی خیلی خوبی را دارید که اگر درساعات ترافیک رفت و آمد کمتری داشته باشید ازسفر های درون شهری لذت خواهید برد.اگر شخصی در روز چهار مسیر مترو را سوار شود یعنی دو بار رفت و دو بار برگشت را داشته باشد مبلغ ۸ لیر را میتوان میانگین در نظر گرفت یعنی ما ۲۴۰ لیر اگر هر روز ماه را در رفت و آمد باشد که طبیعتأ این مبلغ کمتر نیز خواهد بود .

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه

حمل و نقل

هزینه اقامت تورسیتی:

با توجه به سن افراد هزینه بیمه سلامت تغییر میکنه یعنی با افزایش سن افراد بیمه نیز گرانتر است که با محاسبه قیمت بیمه و پرداخت ۴۰۰ لیر به اداره مهاجرت ترکیه میتوان هزینه ی یک سال اقامت توریستی را بین ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ در نظر گرفت این مبلغ کاملا به اداره مهاجرت بستگی دارد که تا کنون یعنی ۲۰۱۷ تغییری صورت نگرفته است.

مسکن ۱۰۰۰ لیر برای سه نفر
آب و برق و گاز ۲۷۰ لیر برای سه نفر
خوراک ۲۰۰ لیر برای سه نفر
حمل و نقل ۱۵۰ لیر برای یک نفر
تلفن   ۳۰ لیر یک نفر
اینترنت ۱۰۰ لیر اینترنت خونه
جمع ۱۷۵۰ لیر

هزینه اجاره مسکن یا خوابگاه در ترکیه

در ترکیه با توجه به انتخاب و بودجه ی خود می توانید مسکن یا خوابگاه مناسبی با توجه به شرایط خود برای زندگی تهیه نمایید. به صورت کلی هزینه مسکن  در ترکیه درمقایسه با ایران پایین تر می باشد. حدود هزاران نفردانشجو در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول ، آنکارا ، ازمیر و…زندگی خوابگاهی و دانشجویی دارند.
با توجه به کیفیت خوابگاه ها وآپارتمان ها از نظر امکانات و موقعیت محل زندگی هزینه ها متفاوت می باشد. شما می توانید در صورت تمایل در خوابگاه سکونت نمایید. بیشتر دانشگاه های دولتی ترکیه برای دانشجویان غیر بومی خود خوابگاه اختصاص داده اند. خوابگاه های دولتی عموماً شامل اتاق های یک –دو وچهار نفره می باشند. هزینه  ماهیانه  این اتاق ها از ۱۵۰ لیر تا ۳۰۰ لیر می باشد. خوابگاه های خصوصی نیز با توجه به هر شهر و امکانات دارای هزینه های متفاوتی می باشند. به طور مثال اجاره خوابگاه های تک نفره در استانبول سالانه ۷۰۰۰ لیر است که دارای امکانات اینترنت، نظافت، رستوران و…می باشند.
درمورد اجاره  مسکن نیز با توجه به موقعیت و امکانات (مبله ، …) اجاره ها شهر به شهر متفاوت می باشد. در کشور ترکیه مالکان مسکن غالباً دپوزیت ( رهن )‌دریافت نمی کنند. برای مثال هزینه  یک واحد آپارتمان به مساحت ۵۰ متردرمنطقه  نزدیک به دانشگاه جراح پاشا در استانبول ۴۵۰-۶۵۰ لیر و در آنکارا همین آپارتمان در یک منطقه  متوسط ۴۵۰-۳۵۰ لیر است.

هزینه موادغذایی در ترکیه

هزینه  مواد غذایی در ترکیه را  می توان به دو بخش تقسیم کرد.

۱-مواد اولیه برای پخت وپز

هزینه خرید مواد اولیه برای پخت و پز با ایران برابر است و گاهاً در شهرهای ارزان تر مانند آنکارا و ازمیر این هزینه  با توجه به کیفیت و تنوع اجناس در مقایسه با تهران قیمت مناسب تری دارند.

۲-صرف غذا در رستوران

هزینه صرف غذا در رستوران های ترکیه با توجه به کیفیت آن ها و ارایه خدمات قابل توجه است و این مورد در شهری مانند استانبول چشمگیرتر است. از آنجا که دانشگاه های دولتی دارای امکانات سلف سرویس می باشند لذا استفاده از امکانات دانشگاه برای دانشجویان مقرون به صرفه می باشد.

۳-هزینه  ایاب و ذهاب

درترکیه سیستم عمومی حمل ونقل شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، متروباس، دولموش و…می باشد. در اتوبوس ها و مترو معمولاً با استفاده از کارت های اعتباری هزینه  ۱لیر تا ۲ لیر می باشد و با استفاده از کارت دانشجویی ۵۰ درصد تخفیف در هزینه  خرید کارت شامل حال دانشجویان می شود. در تاکسی ها نیز کرایه بر اساس تاکسی متر محاسبه می گردد.

همچنین بخوانید: شهروندی ترکیه

صرف غذا در رستوران

مقایسه اجمالی هزینه زندگی در استانبول و تهران

  • هزینه اجاره بها در استانبول به طور متوسط ۲۹.۲۹% کمتر از تهران است.
  • هزینه صرف غذا در رستوران های استانبول به طور متوسط ۵.۹۹ % بیشتر از تهران است.
  • هزینه ها به طور کلی در استانبول ۹% بیشتر از تهران است.

مقایسه اجمالی هزینه زندگی در آنکارا و تهران

  • هزینه اجاره بها در آنکارا به طور متوسط ۵۶.۶۷% کمتر از تهران است.
  • هزینه صرف غذا در رستوران های آنکارا به طور متوسط ۷.۶۵ % کمتر از تهران است.
  • هزینه ها به طور متوسط در آنکارا تقریباً معادل تهران است.

دیدگاه‌های این نوشته غیر فعال است.