شهروندی ترکیه

ترکیه کشور زیبایی است که در همسایگی ایران قرار داشته و مقصد خوبی برای ایرانیان است. بسیاری از دانشجویان و جوانان علاقه‌مند به مهاجرت، به سبب شرایط این کشور سعی در مهاجرت به ترکیه دارند. اما بسیاری از مردم، تفاوت اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه را نمی‌دانند. در این مقاله به مزایای هرکدام، و تفاوت‌هایشان می‌پردازیم.

اقامت دائم ترکیه چگونه است؟ شهروندی ترکیه به چه معناست؟ از چه راه‌هایی می‌توان برای اخذ اقامت موقت در ترکیه اقدام کرد؟

اقامت دائم ترکیه

به طور عادی برای رفتن به ترکیه می‌توان به راحتی ویزای توریستی ۳ ماهه دریافت کرد و هر کسی می‌تواند به طور قانونی به مدت ۹۰ روز در ترکیه اقامت داشته باشد. اما برای اقامت‌های ۶ ماهه تا دو ساله، نیازمند یک دلیل برای ماندن در ترکیه هستید. برای اخذ اقامت ترکیه می‌توان با روش‌های مختلفی وارد پروسه دریافت اقامت شد.

برای اخذ اقامت دائم ترکیه، در اکثر روش‌ها باید نخست چند سال اقامت موقت اخذ کنید. پس از گذشت ۵ الی ۸ سال، و تمدید چند باره اقامت، کشور ترکیه اقامت دائم به شما می‌دهد. یعنی دیگر نیازی به تمدید اقامت نداشته و می‌توانید تا وقتی بخواهید در کشور ترکیه مستقر باشید.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه

شرایط اخذ اقامت ترکیه

البته اخذ اقامت دائم ترکیه نیازمند شرایطی است که باید مدارک مربوطه را به اداره مهاجرت ترکیه ارائه کنید:

 • تمکن مالی برای خود و خانواده تحت اقامت
 • بیمه بهداشت و درمان ترکیه
 • نداشتن هرگونه پرونده جزائی و کیفری
 • حضور کامل در ترکیه در طول ۵ الی ۸ سال اقامت
 • عدم استفاده از کمک‌های اجتماعی در ۳ سال آخر اقامت

شهروندی ترکیه

به زبان ساده می‌توان گفت شهروندی ترکیه یعنی شما تفاوتی با یک شهروند ترک نداشته و حقوق یک شهروند محلی را داشته باشید. به طوری که توانایی رای دادن نیز دارید. همچنین می‌توانید پاسپورت و شناسنامه ترکیه دریافت کرده و بدون ویزا به بیش از ۷۰ کشور سفر کنید.

همچنین بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

شهروندی ترکیه

تفاوت‌های اصلی اقامت دائم و شهروندی ترکیه

 • محدودیت زمانی

برای گرفتن اقامت دائم، باید ۵ الی ۸ سال به طور دائم در ترکیه حضور داشته باشید تا بتوانید اقامت دائم دریافت کرده و نیازی به تمدید هر ساله نداشته باشید. اما در شهروندی ترکیه، هیچگونه محدودیتی برای حضور دائمی شما در ترکیه وجود ندارد، چرا که جز شهروندان و ملت ترکیه محسوب می‌شوید.

 • حق و حقوق

اگر چه با اخذ اقامت دائم می‌توان بدون نیاز به تمدید و اخذ مستمر ویزا، در ترکیه اقامت داشت و به صورت آزادانه زندگی کرد، اما در کارهای اداری، تجاری و تحصیلی با برخی مشکلات مواجه خواهید شد. در صورتی که شهروندان ترکیه بدون دغدغه اضافی، می‌توانند به کارهایشان پرداخته و حتی کارهایی مانند رای دادن، اخذ مجوز کار و فرستادن فرزندان به مدارس دولتی را نیز به راحتی انجام دهند.

 • کار

اتباع خارجی برای کار کردن در ترکیه، نیازمند دریافت مجوز کار یا ثبت شرکت و سرمایه گذاری هستند. اما شهروندان ترکیه بدون نیاز به گرفتن مجوز کار، می‌توانند مشغول به کار شوند.

همچنین بخوانید: شرایط جدید اقامت در ترکیه

شهروندی ترکیه

۳ روش اخذ اقامت رایج برای ایرانیان

همانطور که ذکر شد، روش‌های زیادی برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد. اما به دلیل مشکلات اجتماعی و اقتصادی، بعضی از آن‌ها قابل دسترس نبوده و شرایط سختی دارند. شاید از خودتان بپرسید، کسانی که به ترکیه مهاجرت می‌کنند از چه راهی این کار را انجام می‎دهند؟ در این بخش ۳ مورد از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به ترکیه را در اختیارتان قرار می‌دهیم:

 • اقامت توریستی

در ۹۰ روزی که با ویزای توریستی می‌توان در ترکیه استقرار داشت، می‌توان با اجاره ملک ترکیه، برای اخذ اقامت اقدام کرد. با ارائه برگ قرارداد یک ساله اجاره خانه به اداره مهاجرت، و درخواست اقامت ۶ ماه الی ۲ ساله می‌توانید نسبت به مهاجرت اقدام کنید. البته ممکن است در مواردی درخواست اقامت رجکت شده و یا به جای ۱ و ۲ سال، اقامت ۶ ماهه به شما ارائه دهند.

 • اقامت تحصیلی

می‌توان گفت رایج‌ترین و ساده‌ترین روش اخذ اقامت دریافت اقامت تحصیل در ترکیه است. محصلان با ارائه رزومه و مدارک خود به دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند برای اقامت در ترکیه اقدام کنند. در صورت دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، باید از طریق سفارت و ارائه مدرک بر پذیرش آن دانشگاه، برای ویزای تحصیلی درخواست داد.

 • خرید ملک

کسانی که به دنبال اخذ اقامت دائم در ترکیه هستند، می‌توانند با خرید ملک  ترکیه، با حداقل ارزش ۲۵۰ هزار دلار، با سریع‌ترین روش به دریافت اقامت دائم بپردازند. پروسه دریافت اقامت دائم از طریق خرید ملک، ۳ الی ۶ ماه است.

همچنین بخوانید: هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

شهروندی ترکیه

چگونه می‌توانم برای شهروندی ترکیه اقدام کنم؟

با خرید ملک در ترکیه، ضمن گرفتن اقامت دائم در سریع‌ترین زمان، می‌توانید برای تابعیت و شهروندی ترکیه نیز اقدام کنید. همچنین افرادی که با شیوه‌های مختلف بعد از ۵ الی ۸ سال اقامت موقت، موفق به اخذ اقامت دائم ترکیه شده‌اند می‌توانند برای شهروندی ترکیه نیز اقدام کنند.

مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه، خرید ملک استانبول، ثبت شرکت در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *