لیست مدارس ترکیه 2024 + دولتی و خصوصی

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
لیست مدارس ترکیه 2024 + دولتی و خصوصی
لیست مدارس ترکیه 2024 + دولتی و خصوصی

فهرست مطالب

تحصیل در مدارس ترکیه یک فرصت بسیار عالی برای کودکان و نوجوانانی است که به همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت می کنند. بیشتر مواقع یکی از والدین برای کار کردن یا دلایل دیگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارد که در این شرایط، او می تواند فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود را نیز به همراه خود به ترکیه ببرد. در این شرایط، والدین باید از قبل لیست مدارس ترکیه را به طور کامل بشناسند تا بدانند که چه مدارس خصوصی و دولتی برای فرزندان ها مناسب تر برای تحصیل در مدارس ترکیه است.

علاوه بر این که خیلی از کودکان و نوجوانان به همراه خانواده خود به ترکیه مهاجرت می کنند و در این کشور اجازه تحصیل دارند، حتی والدین می توانند برای تحصیل کودکان و نوجوانان نیز به صورت مجزا درخواست ویزای تحصیلی بدهند. اگر شما کودک یا نوجوان کمتر از 18 سال دارید، می توانید در یکی از مدارس ترکیه برای او پذیرش بگیرید تا بتواند در سیستم آموزشی این کشور درس بخواند. همچنین والدین هم می توانند به همراه فرزند خود به ترکیه رفته و آنها نیز اجازه کار کردن خواهند داشت.

سیستم آموزشی ترکیه

در کشور ترکیه، ۱۲ سال تحصیل در مقاطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم اجباری است. این ۱۲ سال به سه دسته تقسیم می شود که غالباً در ترکیه به شکل ۴، ۴ و ۴ اجرا می شوند. مقطع ابتدایی برای دانش آموزان بین سنین ۷ تا ۱۴ سال اجباری است. ۴ سال ابتدایی این مقطع، دروس عمومی و همچنین زبان خارجی به دانش آموزان ارائه می شوند. بعد از تکمیل این مقطع، دانش آموز وارد در سن 14 سالگی مقطع متوسطه می شود.

در مقطع متوسطه نیز دانش آموزان بین سنین 14 تا 18 سال تحصیل می کنند. این مقطع از پایه ۹ تا ۱۲ است و مثل بقیه مقاطع، ۴ سال به طول می انجامد. در مقطع متوسطه یا دبیرستان، دانش آموزان برای ورود به کالج یا دانشگاه های ترکیه یا سایر کشورها آماده می شوند.

سیستم آموزشی ترکیه

همچنین بسته به رشته انتخابی دانش آموز، می تواند در مدارس علوم اجتماعی، مذهبی یا فنی و حرفه ای تحصیل کند. مهمترین چیزی که در این زمینه اهمیت دارد، شناخت لیست مدارس ترکیه است که دانش آموزان بتوانند در مدارس معتبری درس بخوانند.

در نهایت، مقطع پیش دبستانی برای کودکان بین ۳ تا ۶ ساله کاملاً اختیاری است و والدین می توانند بر اساس شرایط خود و کودکشان، تصمیم بگیرند که آیا کودک آنها در این مقطع باشد یا به صورت مستقیم در سن ۶ یا ۷ سالگی، وارد مدرسه شود.

انواع مدارس ترکیه

در کشور ترکیه مدارس بسیار متنوعی وجود دارند و والدین می توانند بر اساس شرایط کودک خود، یکی از این مدارس را انتخاب کنند تا کودک آنها از بهترین و مدرن ترین روش های تدریس و امکانات بهره مند شوند. در ادامه، توضیح مختصری از انواع مدارس ترکیه ارائه می دهیم.

مدارس دولتی ترکیه

این مدارس که توسط دولت ترکیه مدیریت می شوند، کاملاً رایگان هستند و دانش آموزان می توانند حتی با داشتن اقامت توریستی ترکیه نیز در این مدارس تحصیل کنند. اگرچه این مدارس به صورت رایگان ارائه می شوند، اما تمام تجهیزات و امکانات مورد نیاز اساتید و دانش آموزان در اختیار آنها قرار می گیرند.

برای این که بتوانید فرزند خود را در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کنید، باید برگه تایید شده اجاره نامه برای محل اسکان و کیملیک کارت خود را ارائه دهید. مهم ترین موضوعی که باید درباره مدارس دولتی ترکیه بدانید، این است که دروس به زبان ترکی استانبولی ارائه می شوند و اگر کودک شما کمی در این زمینه مسلط باشد، می تواند تمام اطلاعات مورد نیاز را به دست بیاورد و این مقاطع تحصیلی را بگذراند.

انواع مدارس ترکیه

مدارس خصوصی ترکیه

طبیعتاً مدارس خصوصی نسبت به مدارس دولتی هزینه بیشتری دریافت می کنند و در عین حال، امکانات قابل توجهی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. در این مدارس خدمات بیشتری به دانش آموزان ارائه می شوند و آنها می توانند در انواع کلاس های هنر و موسیقی و ورزش، شرکت کنند.

در این مدارس شما با پرداخت هزینه بیشتر، می توانید فرزند خود را در انواع کلاس های موسیقی، استخر، ورزش و هنر ثبت نام کنید. برای ثبت نام فرزند خود در مدارس خصوصی ترکیه باید علاوه بر ارائه مدارک پیشین، کودک شما به زبان ترکی استانبولی نیز تقریباً مسلط باشد. به طور معمول، هزینه ثبت نام در مدارس خصوصی ترکیه می تواند بین ۱۵ تا ۲۵ هزار لیر متغیر باشد.

مدارس بین المللی ترکیه

اگر می خواهید لیست مدارس ترکیه را بشناسید، به نظر می رسد که مدارس بین المللی می توانند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشند. در مدارس بین المللی تمام دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند و کودک شما اگر از قبل به کلاس زبان رفته باشد و بتواند به زبان انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار کند، بدون هیچ مشکلی می تواند دروس را نیز یاد بگیرد.پس اگر شما هم فرزند بین ۴ تا ۱۸ ساله دارید، می توانید او را با شهریه سالیانه بین ۶۹ تا ۱۰۹ هزار لیر، در مدارس بین المللی ترکیه که در شهرهای مختلف این کشور وجود دارند، ثبت نام کنید. کلاس های بین المللی دارای ظرفیت بین ۱۶ تا ۲۰ نفر هستند و غالباً با زبان بریتیش با دانش آموزان صحبت می شود. بیشتر کسانی که به ترکیه مهاجرت می کنند، مدارس بین المللی را برای تحصیل فرزندان خود ترجیح می دهند.

مدارس ایرانی ترکیه

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در ترکیه چندین مدارس ایرانی نیز وجود دارد که دروس در آنها به زبان فارسی ارائه می شوند و کودک شما با هیچ چالشی موقع درس خواندن مواجه نخواهد شد. حتی اگر هیچ دانشی از زبان انگلیسی هم نداشته باشد، با رفتن به این مدارس می تواند شرایط علمی خود را تا حد خیلی زیادی ارتقا دهد. موضوع جالب توجه درباره مدارس ایرانی این است که تمام کتاب های درسی همان کتاب هایی هستند که در ایران نیز ارائه می شوند و دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی، می توانند مدرک دیپلم ایرانی خود را بگیرند.

لیست مدارس ترکیه

همان طور که پیش از این نیز متوجه شدید، مدارس ترکیه تنوع زیادی دارند و شما می توانید بر اساس شرایط خود و کودکتان، یکی از این مدارس را انتخاب کنید. در ادامه، فهرستی از برخی از بهترین مدارس ترکیه را آماده کرده ایم که شما می توانید با شناخت آنها، راحت تر بهترین مدرسه ترکیه را برای تحصیل فرزند خود انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: تحصیل در ترکیه + هزینه، مدارک و شرایط پذیرش 2024

مدرسه ایرانی فجر استانبول

مدرسه فجر استانبول یکی از معروف ترین مدارس ایرانی ترکیه شناخته می شود که شهریه آن برای مقاطع تحصیلی مختلف بین ۵۰۰ تا ۸۵۰ دلار متغیر است. تمام دروس ارائه شده در این مدارس به زبان فارسی و همان دروس ایرانی هستند. مطمئن باشید که تمام اساتید و معلمان این مدرسه نیز با دانش و تخصص بسیار بالا دروس را به فرزندان شما ارائه می کنند. زیرا آنها بعد از چندین مرحله مصاحبه توانسته اند در این مدارس تدریس کنند.

مدرسه ایرانی نور معرفت استانبول

یکی دیگر از مدارس ایرانی استانبول، نور معرفت است که بر اساس سیستم آموزش و پرورش ایران فعالیت می کند. در این مدرسه علاوه بر دروس معمولی ارائه شده در ایران، کلاس های زبان ز برگزار می کند. دانش آموزان می توانند با رفتن به رستوران و سینمای ۲۰۰ نفره و خدمات دیگر این مدرسه، تجربه ای به یاد ماندنی از مدارس ترکیه به دست بیاورند.

مدرسه بین المللی استانبول

مدرسه بین المللی استانبول

اگرچه مدارس ایرانی گزینه خیلی خوبی برای تحصیل ایرانیان در ترکیه به شمار می آیند، اما ممکن است خیلی از افراد بخواهند فرزند خود را در مدارسی به زبان انگلیسی ثبت نام کنند تا پایه های زبان انگلیسی فرزند آنها نیز قوی شود. مدرسه بین المللی استانبول یکی از این مدارس فوق العاده معتبر است که شما می توانید بدون هیچ گونه مشکلی فرزند خود را در آن ثبت نام کرده و مطمئن باشید که مدرن ترین تجهیزات و امکانات مورد نیاز در اختیار او قرار خواهد گرفت.

مدرسه بین المللی ایشیک

نمونه دیگری که در لیست مدارس ترکیه در اختیار شما قرار می دهیم، مدرسه بین المللی ایشیک نامیده می شود. این مدرسه در سراسر ترکیه ۴ شعبه دارد و اتحادیه اروپا و دانشگاه های معتبر به طور کامل این مدرسه را تایید کرده اند. به همین دلیل اگر شما می خواهید فرزندتان بعد از فارغ التحصیلی در مدارس ترکیه وارد کالج ها و دانشگاه های معتبر جهان شود، این مدرسه می تواند انتخاب بسیار خوبی برای شما باشد. زبان تحصیل در این مدرسه هم ترکیبی از انگلیسی و فرانسوی است.

مدرسه بین المللی مف در استانبول

مدرسه بین المللی مف استانبول با داشتن اساتید بسیار حرفه ای و مجرب، تمام تلاش خود را کرده تا بتواند بهترین فرصت یادگیری را برای دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی به ارمغان بیاورد. اساتید و معلمان این مدرسه دروس را به زبان انگلیسی با لهجه بریتیش تدریس می کنند و فرزند شما می تواند با تحصیل در این مدرسه، پایه های علمی و زبان انگلیسی خود را تا حد خیلی زیادی ارتقا دهد. در نتیجه، بعد از فارغ التحصیلی در مقطع دیپلم هم راحت تر وارد دانشگاه و سپس بازار کار جهانی خواهد شد.

مدرسه بین المللی ایشیک

سخن پایانی

علاوه بر مواردی که در این مقاله معرفی کردیم، لیست مدارس ترکیه شامل موارد دیگری نیز می شوند که به خاطر ذیل وقت، امکان معرفی همه آنها را نداشتیم؛ اما مطمئن باشید که مدارس بسیار متنوعی در ترکیه وجود دارند که به صورت دولتی، خصوصی یا حتی بین المللی فعالیت می کنند و حتی شاید همین تنوع زیاد، انتخاب را برای شما سخت کند. به همین دلیل کارشناسان حقوقی شایان به شما کمک می کنند تا بر اساس شرایط خود و میزان بودجه ای که دارید، بهترین مدارس ترکیه را برای تحصیل فرزندان خود انتخاب کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان