مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
ازمون sat
آزمون SAT

فهرست مطالب

آزمون SAT چیست؟

آزمون استعداد تحصیلی (SAT) آزمونی است که توسط دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده هستند و افرادی که مایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه در هنگام درخواست برای این دانشگاه ها هستند، انجام می شود. آزمون SAT (آزمون استعداد تحصیلی) این آزمون توسط هیئت دانشگاه برگزار می شود، هفت بار در سال برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه های آمریکا هستند و شش بار در سال برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند برگزار می شود. این آزمون معمولا هر دو ماه یکبار انجام می شود و به صورت آنلاین می توانید ثبت نام کنید. محدودیتی برای شرکت در آزمون وجود ندارد و دقت کنید که نتایج آزمون SAT دو سال معتبر است.

این آزمون که توسط  دانشگاه های کانادا و اروپا به خصوص ایالات متحده به رسمیت شناخته شده، گزینه مناسبی برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در یک دانشگاه حرفه ای در سراسر جهان هستند. نتیجه مثبت در آزمون SAT هر موسسه نمره مثبت برای دانشجو محسوب می شود. تست اصلاح شده SAT در سال 2016 بسیار بهتر و خواناتر از آزمون های قبلی است. دانش آموزان ابتدا یک آزمون 52 ماده ای را در 5 پاراگراف طولانی در 62 دقیقه انجام می دهند. و در 35 دقیقه سوالات املا و دستور زبان و 44 سوال وجود دارد. اگر 4 پاراگراف اضافه کنید، دانش آموزان مسئول 9 پاراگراف تا 4500 کلمه در هر 100 دقیقه و حل حدود 100 سوال خواهند بود.

همچنین بخوانید: آزمون yos ترکیه چیست؟

ازمون sat

آزمون ریاضی از بین 20 سوال، یک قسمت وجود دارد که به مدت 25 دقیقه اجازه ندارید از ماشین حساب استفاده کنید و قسمت بعد شامل 38 سوال به مدت 55 دقیقه، این بار می توانید از ماشین حساب استفاده کنید. در پایان امتحان ریاضی باید مقاله ای را بنویسید از آنجایی که بخش نگارش سیستم جدید SAT ارتباط مستقیمی با مدرک تحصیلی ندارد، برخی از دانشگاه ها این اعتبار را نمی خواهند، بنابراین برخی از دانشجویان نیازی به شرکت در این بخش ندارند در بخش مقاله، دانش‌آموزان دیگر ایده‌های خود را در مقاله‌های شخصی خود ارائه نمی‌کنند، بلکه در پاراگراف‌های ۷۰۰ کلمه‌ای که توسط نویسندگان و تحلیل‌گران پشتیبانی می‌شوند، ارائه می‌کنند. وبرای این بخش 50دقیقه زمان در نظر گرفته شده.

بخش های امتحان SAT

آزمون SAT از دو آزمون جداگانه SAT 1 (تست استدلال) و SAT 2 (آزمون موضوعی) تشکیل شده است. که در ادامه به آنها شاره خواهیم کرد:

SAT 1 آزمون استدلال

  • آزمون استدلال SAT 1 برای همه مدارس و بخش ها اجباری است.
  • 3 ساعت و 45 دقیقه طول می کشد و یک آزمون چند گزینه ای است.
  • اساساً توانایی عددی و کلامی دانش آموز را می سنجد.
  • از 3 بخش ریاضی (ریاضی-هندسه)، خواندن انتقادی (خواندن شفاهی / انتقادی انگلیسی)، نوشتن (ترکیب) تشکیل شده است.

در حالی که نتایج هر سه بخش آزمون SAT 1 برای استفاده در دانشگاه های آمریکا در نظر گرفته می شود، اما تنها نتایج آزمون ریاضی و خواندن انتقادی برای استفاده در دانشگاه های ترکیه در نظر گرفته می شود. نتیجه بخش نوشته شده ارزیابی نمی شود. SAT 1 نقش مهمی در زمینه هایی مانند آمار، ریاضیات، بیوشیمی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، معماری، دانشکده پزشکی، مهندسی کامپیوتر، صنعت و مدیریت بازرگانی ایفا می کند.

SAT 2 آزمون موضوعی

  • اکثر سوالات چند گزینه ای هستند.
  • این آزمون برای ارزیابی دانش دانش آموز از یک موضوع علمی خاص در نظر گرفته شده است.
  • موضوعات اصلی آزمون SAT 2 عبارتند از: انگلیسی، تاریخ، ریاضیات، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی، لاتین، ژاپنی و چینی.

معمولاً بخش هایی را پوشش می دهد که دانش آموزان در زبان شفاهی، زبان خارجی و وزن معادل انتخاب می کنند. اگر می خواهید تاریخ باستان شناسی و هنر، آشپزی، روزنامه نگاری و رادیو، جغرافیا، روزنامه نگاری، طراحی ارتباط تصویری، رسانه و سیستم ارتباطی، رادیو و تلویزیون، تبلیغات، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی، ارتباطات را مطالعه کنید. همچنین ممکن است لازم باشد در آزمون SAT 2 شرکت کنید. بسیاری از دانشگاه های ایالات متحده به حداقل یک SAT نیاز دارند، در حالی که دانشگاه های معتبر ممکن است به هر دو نیاز داشته باشند. از طرف دیگر دانشگاه های ترکیه در پذیرش دانشجوی خارجی نمره SAT 2 را در نظر نمی گیرند.

همچنین بخوانید: رشته تحصیلی پول ساز در ترکیه

ازمون sat

چند وقت یکبار  آزمون SAT گرفته می شود؟

SAT توسط هیئت کالج هفت بار در سال در ایالات متحده و شش بار در سایر کشورها اداره می شود. آزمون ها معمولاً هر دو ماه یکبار برگزار می شود و درخواست و ثبت نام در آزمون ها از طریق مراکز درخواست در کشورهای مربوطه یا به صورت آنلاین انجام می شود. هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون وجود ندارد. نمرات SAT معمولاً به مدت 5 سال در طول دوره درخواست برای دانشگاه های ایالات متحده معتبر است. برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه، مدت امتحان دو سال است.

راه قبول شدن در آزمون SAT چیست؟

اول از همه، برای قبولی در آزمون SAT باید سطح زبان انگلیسی خوبی داشته باشید. بنابراین، اگر سطح فعلی زبان انگلیسی شما کافی نیست یا اگر می خواهید موفقیت خود را در امتحان بیشتر کنید، می توانید برای بهبود زبان انگلیسی خود تلاش کنید. ابتدا، می توانید برای تعیین سطح انگلیسی خود در یک آزمون تمرینی شرکت کنید تا مطمئن شوید که زبان را روان صحبت می کنید. جایگزین های زیادی برای آماده سازی آزمون SAT وجود دارد. می توانید با استفاده از آموزش آنلاین، کتاب های درسی، آزمون های آزمایشی یا دوره های خصوصی برای امتحانات SAT آماده شوید. همچنین می توانید سوالات ریاضی را به عنوان بخشی از قسمت Mat-1 امتحانات دانشگاه در ترکیه در نظر بگیرید. مطمئن ترین راه برای قبولی در آزمون SAT حل بسیاری از سوالات کتاب های پیوست و در نتیجه مشاهده نمونه سوالات مختلف است.

دوم اینکه کلمات انگلیسی در قسمت شفاهی امتحان بسیار مهم هستند. مهم این است که کلمات را در ذهن داشته باشید تا نتیجه به دست شما برسد. شما می توانید فلش کارت خود را برای کمک به یادگیری کلمات بسازید. فلش کارت ها کارت هایی هستند که یک طرف آنها کلمات و در طرف دیگر معانی دارند. این کارت ها که به راحتی در اینترنت نیز در دسترس هستند، بسیار مفید هستند زیرا حاوی نمونه هایی از تکنیک های استفاده و حفظ هستند.

و نکته آخر تمرینات دقیق خواندن برای بخش مهم خواندن توصیه می شود. مجلات آمریکایی به شما کمک می کنند تا مهارت های خواندن خود را بهبود ببخشید. این مجلات همچنین حاوی کلمات علمی است که اغلب در زندگی روزمره استفاده نمی شود، اما می توانید آنها را در امتحان ببینید. تا آنجا که به مشکل مربوط می شود وقتی دانش آموزان زیادی را برای امتحان به چالش می کشید، می توانید در زمان خواندن متن صرفه جویی کنید و در نتیجه خود را بهبود بخشید.

آزمون پزشکی در ترکیه

برای ورود به دانشگاه های معتبر و رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشجویان دو راه بیشتر ندارند یا در آزمون SAT شرکت کنند و یا در آزمون YOS. برای بسیاری از متقاضیان ایرانی که به زبان ترکی آشنایی کاملی ندارند تحصیل پزشکی در ترکیه با آزمون SAT از اولویت بیشتری به نسبت تحصیل پزشکی با آزمون YOS دارد.

اگر جویای دلیلش هستید باید بگم که آزمون اس ای تی به زبان انگلیسی و به صورت منسجم در سراسر دنیا برگزار می گردد این در حالی است که آزمون یوس به زبان ترکی می باشد و هر دانشگاهی به صورت مستقل می تواند نسبت به برقراری این آزمون اقدام کند. ولی دانشگاه ها عموما فقط نمرات یوس خودشون رو می پذیرند و نمرات دیگر دانشگاه ها برایشان ارزشی ندارد ولی اکثر دانشگاه ها نمرات آزمون SAT رو می پذیرند. متقاضیان باید در هر دو آزمون نمرات بسیار بالایی بگیرند تا شانس ورود به دانشگاه های دولتی به مانند دانشگاه آنکارا، دانشگاه اگه و … رو داشته باشند. دانشگاه ها علاوه بر نتایج این آزمون ها به نمرات و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضیان نیز اهمیت می دهند. یعنی معدل های بالای 18 شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه های ترکیه دارند.

تحصیل پزشکی با آزمون SAT

اگر به این تصمیم رسیده اید که به جای آزمون YOS می خواهید در آزمون SAT شرکت کنید باید یک سری اطلاعات کلی در مورد این آزمون داشته باشید. آزمون SAT توسط کالج برد آمریکا در هر سال 7 مرتبه برگزار می شه ولی در ترکیه 5 بارش در حال برگزاری هستش. شما باید طوری برنامه ریزی کنید که نمره این آزمون حداکثر تا خرداد به دست شما برسه.

ما به شما پیشنهاد می کنیم در آزمون اسفند شرکت کنید تا در صورتی کم شدن نمره و یا اعلام نشدن نمره که در برخی از موارد ممکن است پیش بیاید برای نوبت اردیبهشت ماه وقت جبران داشته باشید. البته در مرداد هم آزمون اس ای تی برگزار می شه که چون ثبت نام اکثر دانشگاه های ترکیه در ماه خرداد بسته می شه عملا به درد اون سل تحصیلی نمی خوره. البته نمرات این آزمون تا 2 سال دارای اعتبار هستش و متقاضیان علاوه بر شرکت در دانشگاه های ترکیه می تونند برای دانشگاه های آمریکا نیز در صورت بالا بودن نمراتشون درخواست ارسال کنند. برای ثبت نام در دانشگاه های دولتی ترکیه که مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند نمرات بالای 1450 در آزمون  اس ای تی و نمرات بالای 98 در یوس لازم و ضروری می باشد.

سوالات آزمون SAT

اول بهتر است به یک موضوع توجه داشته باشید و آن  این نکته است که در گرفتن نمرات بالا در این آزمون سطح دانش زبان انگلیسی حرف اول را می زند. تجربه ثابت کرده است که افرادی که در آزمون آیلتس و یا آزمون تافل شرکت کرده و نمرات خوبی گرفته اند می توانند نمرات بالایی را در این آزمون بگیرند.البته که اطلاعات در مورد ریاضیات و هندسه دوران دبیرستان نیز بسیار نقش بالایی را ایفا می کند. آزمون SAT از چهار بخش تشکیل شده است که دو بخش آن شامل سوالات ریاضی و 2 بخش دیگر شامل سوالات ریدینگ زبان انگلیسی می باشد. آزمون به صورت مداد و کاغذی و چهارگزینه ای برگزار می شود. متقاضیان 4 ساعت زمان دارند که به سوالات دو دفترچه پاسخ بگویند. لازم است تا چند تا نکته رو در خصوص سوالات این آزمون بهتون یادآور بشم.

1. اکثر سوالاتی که در این آزمون آورده شده است چند گزینه ای خواهد بود ولیکن برخی از سوالات نیز آورده شده است که به عنون سوالات شبکه ای معروف هستند یا به جای این که شما گزینه درست رو انتخاب کنید از شما خواسته می شه که به دنبال جواب درست باشید و اون رو پیدا کنید.

2. در برخی از بخش های این آزمون سوالاتی آورده شده که همه آنها مربوط به یک بخش از آزمون می باشد.

3. سوالات ریاضی رو در دو بخش می تونید ببینید سوالاتی که برای پاسخ دادن به اونها نیاز به ماشین حساب دارید و سوالات ساده ریاضی که نیازی به ماشین حساب برای پاسخ گویی به اونها وحود نداره

منابع آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT

اگر شما به دنبال منابع مشخص و یا شسته رفته هستید باید بهتون بگم که نمی تونید همچین منابعی رو پیدا کنید. در واقع این آزمون دنیای واقعی اطراف شما و همچنین اطلاعات شما از این دنیا رو مورد ارزیابی قرار می ده. اگه به بخش ریاضی آزمون اس ای تی یه نگاه بندازید متوجه می شید که سوالات این قسمت بیشتر در مورد مهارت های حل مسئله و مدل سازی می باشد. در واقع ریاضیاتی که هر روز باهاش در زندگی روزمرتون سروکار دارید منابع اصلی این بخش از امتحان هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام رشته های پزشکی و آزمون SAT با ما تماس بگیرید

ثبت نام در آزمون SAT

برای ثبت نام در این آزمون نیازی نیست که حتما تحصیلات دبیرستان خودتون رو تموم کرده باشید یعنی می تونید سال آخر دبیرستان هم باشید. به سایت کالج برد برید و فرم های مربوطه رو با دقت پر کنید. در بخش آدرس حتما آدرس واقعی خودتون رو بنویسید و ایمیلی که مورد استفاده قرار می دهید و فعال هست رو وارد کنید. در واقع بعد از پر کردن مرحله به مرحله فرم ها که بسیار زمان بر هم هست می توانید حوزه امتحانی خودتون رو مشخص کنید و در آخر بایستی هزینه مربوط به ثبت نام رو که در حدود 100 دلار آمریکا می باشد را در صورتی که مستر کارت و یا ویزا کارت داشته باشید می تونید پرداخت کنید. حتی افرادی که نسبت به افتتاح حساب در ترکیه اقدام کردند نیز به راحتی می توانند این هزینه ها را واریز کنند. اگر ثبت نام با تاخیر داشتید و یا درخواست تغییر حوزه آزمون خودتون رو داشتید باید علائه بر 100 دلار هزینه اولیه ثبت نام مبلغ 30 دلار دیگر پرداخت نمایید.

بعد از واریز مبلغ ثبت نام شما نهایی می شه و شما می تونید کارت ورود به جلسه خودتون رو پرینت رنگی بگیرید و در زمان امتحان به همراه پاسپورت باید به همراه داشته باشید. در صورتی که هر گونه تغییری در زمان و یا مکان آزمون صورت بگیرد هم در پروفیل خودتون می تونید این تغییرات رو مشاهده کنید و هم از سمت کالج برد برای شما ایمیل ارسال می گردد.

توصیه می کنیم نسبت به یاد سپاری گذرواژه خودتون دقت عمل داشته باشید و هر چند روز پروفایل خودتون رو چک نمایید. در سایت کالج برد می توانید به راحتی به نمونه سوالات آزمون SAT دسترسی داشته باشید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان