آزمون SAT - املاک املاک

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

آزمون SAT

آزمون اس ای تی یک تست استاندارد است که به طور گسترده ای برای پذیرش دانشگاه ها در ایالات متحده آمریکا از آن استفاده می شود. آزمون SAT ( آزمون سات ) در سال ۱۹۲۶ توسط کالج ها و دانشگاه ها برای مقایسه دانشجویان استفاده شد. البته که در طول زمان نام و امتیاز آن چندین بار تغییر کرده است. در ابتدا این آزمون به نام Scholastic Aptitude نامیده می شد ، بعداً آن را تست ارزیابی Scholastic ، سپس SAT I: Reasoning Test ، و بعد از آن Sason Reasoning Test و سپس به سادگی SAT خوانده شد . البته لازم به ذکر است که این آزمون نه تنها در آمریکا بسیار پرکاربرد می باشد بلکه برای افرادی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند به خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه و یا تحصیل دندان پزشکی در ترکیه به ناچار باید در این آزمون شرکت نمایند.

آزمون SAT

برای ثبت نام آزمون SAT با کارشناسان ما تماس بگیرید

آزمون آس ای تی

آزمون اس ای تی چیست ؟

آزمون سات یا همان اس ای تی مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test می باشد که همان طور که در بالا نیز ذکر شد برای ورود به مقطع کارشناسی به خصوص در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاههای ایالت متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، ترکیه، نروژ و …  از آن استفاده می شود.

آزمون SAT از دو بخش تشکیل شده است که افراد با توجه به هدف های تحصیلی خود باید یکی از این دو را انتخاب کنند. در نوع اول که به آزمون General SAT  معروف است برای افرادی کاربرد دارد که می خواهند تحصیلات خود را در مراکز آموزشی سپری کنند ولی نوع دوم آن که به Subject SAT معروف است برای افرادی پیشنهاد می شوند که هدفشان ورود به دانشگاه های ممتاز دنیا می باشد. در واقع می توان گفت مجموع نمرات این آزمون با نمرات دبیرستان شخص می تواند شاخص مناسبی برای ورود افراد به دانشگاه ها باشد.

آزمون اس ای تی چیست ؟

آزمون SAT در ترکیه

در سال های اخیر میزان تقاضا برای تحصیل در ترکیه به شدت نه تنها از سمت ایرانیان بلکه از جای جای دنیا افزایش پیدا کرده است. از مهمترین دلایل این امر را می توان رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی دانست. ورود به دانشگاه های ترکیه راحت نیست در بسیاری از موارد سیستم پذیرش دانشجو در این دانشگاه ها به مراتب سختر از اتحادیه اروپا و در برخی از موارد حتی آمریکا می باشد.

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند در مقطع کارشناسی یا باید در آزمون YOS و یا آزمون SAT شرکت کنند. بسیاری از دانشگاه های معروف ترکیه به مانند دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه بوغازایچی و … نمرات بالا در این آزمون را می پذیرند. به همین دلیل می توان گفت آزمون اس ای تی ترکیه از سمت بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور مورد استقبال قرار می گیرد.  به خصوص در تحصیل پزشکی در ترکیه و یا تحصیل داروسازی در ترکیه متقاضی نیاز به نمرات بالاتر از ۱۳۰۰ در آزمون اس ای تی دارد.

تاریخچه برگزاری آزمون SAT

تمام امتیازات  توسعه، انتشار و برگزاری  آزمون اس ای تی متعلق به یک نهاد خصوصی و غیر انتفاعی به نام کالج برد در ایالات متحده است. این آزمون برای ارزیابی میزان آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشکده ها در آمریکا می باشد.

SAT در ابتدا به گونه ای طراحی شده بود که با برنامه های درسی دبیرستان مطابقت نداشته باشد، اما به تجدید نظر نهایی که در سال  ۲۰۱۶ انجام شد تغییرات اساسی در محتوای آن به وجود آمد. یعنی در واقع رئیس هیئت مدیره کالج برد، دیوید کلمن، اعلام کرد که هدف این آزمون باید این باشد آن چه که دانش آموزان در دبیرستان ها با معیارهای جدید یاد می گیرند را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد. در آخرین اظهار نظر اعضای این موسسه اعلام شده است که آزمون ذکر شده در صدد است تا میزان تفکر انتقادی دانش آموزان را از یک طرف و از طرف دیگر قدرت تجزیه و تحلیل مفاهیم یاد گرفته شده توسط دانش آموزان را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهد.

آزمون GENERAL SAT

آزمون General SAT  توسط کالج برد در ۶ مقطع زمانی مختلف در سال در همه جای دنیا برگزار می شود. البته در ترکیه ۵ بار شاهد برگزاری این آزمون هستیم. شما می توانید زمان آزمون اس ای تی را از سایت کالج برد بررسی کنید. مدت زمان اعتبار این آزمون دو سال می باشد و بعد از طی شدن این زمان نمره آزمون باطل می شود و شخص می بایستی دوباره این آزمون را تکرار کند. سیستم نمره دهی این آزمون به همراه محتوای مورد سنجش آن در سال ۲۰۱۶ دستخوش تغییرات بسیاری شد. سیستم نمره دهی در این آزمون در حال حاضر مابین ۴۰۰ الی ۱۶۰۰ می باشد. برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه متقاضی حداقل باید دارای نمره ۱۳۰۰ به بالا باشد.

محتوای آزمون GENERAL SAT

مدت زمان برگزاری این آزمون اس ای تی نزدیک به ۴ ساعت می باشد یعنی زمان آزمون SAT برای پاسخ گویی به تمام سوالات در ۴ آیتم ۴ ساعت خواهد بود. بر اساس آن استعدادهای ریاضی و ادبی داوطلب مورد سنجش قرار گرفته می شود. یعنی به طور خلاصه شامل ریاضی، هندسه، و همچنین ادبیات و انشای انگلیسی می باشد. البته در صورتی که شما قصد تحصیل در ترکیه را داشته باشید باید به بخش های ریاضی و هندسه و همچنین Critical Reading توجه کنید. در ترکیه بخش انشاء نویسی اهمیت چندانی ندارد و این بخش برای پذیرش شما در دانشگاه های ترکیه اهمیتی ندارد.

سوالات بخش ریاضی و هندسه

در این بخش از آزمون SAT ( آزمون سات ) متقاضیان می بایستی بتوانند سوالات مربوط به جبر، توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل اطلاعات، آمار، هندسه و … را که در دروس دبیرستان خود بیشتر آنها را مطالعه کردند، پاسخ دهند. برای این بخش ۲۵  دقیقه در نظر گرفته شده است که باید متقاضیان بتوانند به ۲۰ سوال که به صورت ۴ گزینه ای در نظر گرفته شده است پاسخ دهند. در این بخش افراد نمی توانند از ماشین حساب برای پاسخ گویی سوالات استفاده کنند ولی در بخش بعدی منابع آزمون سات، ریاضی و هندسه که دارای ۳۸ سوال ۴ گزینه ای دیگر است متقاضیان می توانند از ماشین حساب برای پاسخ گویی به سوالات استفاده کنند. مدت زمان این بخش ۵۵ دقیقه می باشد. خاطر نشان می سازیم که منابع آزمون اس ای تی ترکیه به مانند منابع آزمون آمریکا می باشد و هیچ تمایزی بین آنها برقرار نمی باشد.

تاریخچه برگزاری آزمون SAT

سوالات بخش ادبیات، خواندن

در این بخش از آزمون SAT توانایی افراد در خواندن و درک و فهم متون به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می گیرد. به عنوان مثال متنی داده می شود و از متقاضیان خواسته می شود که جواب سوالات را بر اساس متن ذکر شده بدهند. این بخش از ۵۲ سوال تشکیل شده است که فرد باید در مدت زمان ۶۵ دقیقه به همه آنها پاسخ دهد. در نظر داشته باشید که برای پاسخ دادن به سوالات این بخش باید فرد دارای دانش زبان انگلیسی باشد. البته در این بخش ۴۴ سوال دیگر نیز وجود دارد که در ارتباط با مهارت های نوشتاری فرد می باشد که متقاضی در طی ۲۵ دقیقه باید به آنها پاسخ دهد.

مدت زمان این دو بخش در مجموع ۳ ساعت می باشد ولی در نظر داشته باشید که دفترچه اول در ابتدا جمع آوری می شود و سپس متقاضی می تواند بخش دوم را آغاز کند. این بدین معنی می باشد که فرد باید برای زمان خود برنامه ریزی داشته باشد.

سوالات بخش مقاله و انشاء

در این بخش از آزمون اس ای تی از شخص خواسته می شود که یک مطلب در ارتباط با مسایل مختلفی که اعلام می شود در طی ۵۰ دقیقه بنویسد. موضوعات می توانند در حوزه های مختلفی به مانند تاریخ، جامعه شناسی، علوم، هنر و … باشند. به همین دلیل افراد باید دارای خزانه لغات بالایی باشند تا بتوانند در این بخش نمرات لازم را کسب کنند. البته در نظر داشته باشید که نمره این بخش به صورت جدا ارایه می شود و در بسیاری از مراکز آموزشی به خصوص دانشگاه های ترکیه به این بخش اهمیتی داده نمی شود.

نمره دهی آزمون sat

نمره دهی آزمون SAT

در صورتی که در نظر دارید به جای آزمون yos برای تحصیل در ترکیه از آزمون SAT استفاده کنید به شما پیشنهاد می شود علاوه بر توجه به سوالات این آزمون از سیستم نمره دهی آن نیز اطلاع داشته باشید. هر دو قسمت این آزمون حداقل ۲۰۰ و حداکثر ۸۰۰ امتیاز دارند. و در نهات متقاضی می تواند نمره ای مابین ۴۰۰ الی ۱۶۰۰ کسب می کند. در خصوص قسمت سوم که مربوط به مقاله و یا همان انشاء می باشد نمره ای مابین ۱ الی ۶ در نظر گرفته می شود که همان طور که ذکر شد در ترکیه اهمیت چندانی ندارد و حتی بسیاری از دانش آموزان ایرانی این قسمت را آزمون نمی دهند.

مدارک لازم جهت ثبت نام آزمونSAT

شما می توانید در صورتی که دارای کارت های اعتباری بین المللی به مانند ویزا کارت یا مستر کارت باشید خود به راحتی در این آزمون ثبت نام کنید. برای افتتاح حساب در ترکیه می توانید از خدمات بانک زراعت یا ایش بانک< استفاده کنید. برای ثبت نام در آزمون اس ای تی باید به سایت کالج برد بروید و برای خود اکانت ایجاد کنید. اطلاعات و مدارک زیر را قبل از شروع پروسه ثبت نام آماده کنید:

 • فایل عکس ۳ در ۴
 • آدرس ایمیل
 • تمام اطلاعات شخصی
 • اطلاعات تحصیلی
 • اطلاعات مربوط به کارتی که می خواهید پرداخت خود را از آن انجام دهید.
 • آدرس
 • شماره تلفن
 • و … .

هزینه ثبت نام آزمون SAT

هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی در کشور آمریکا در حدود ۴۵ دلار برای دانش آموزان آمریکایی و کانادایی می باشد این در حالی است که دانش آموزان و متقاضیان بین المللی مبلغی در حدود ۹۷ دلار آمریکا برای ثبت نام باید پرداخت نمایند. البته زمانی که ددلاین ثبت نام تمام شد کالج برد با توجه به زمان تاخیر مبلغی در حدود ۳۰ الی ۵۰ دلار اضافه تر دریافت می کند. همچنین در صورتی که شما قصد تغییر محل آزمون را داشته باشید مبلغ ۳۰ دلار باید اضافه تر پرداخت نمایید.

مراکز برگزاری آزمون در ترکیه

ازمون SAT در آمریکا ۷ بار، در بقیه نقاط دنیا ۶ بار و در کشور ترکیه ۴ بار در سال برگزار می شود. شهرهای بزرگی به مانند استانبول، آنکارا، ازمیر، ارزروم، بورسا، کنیا و … محل برگزاری این آزمون هستند. به جز ایران و افغانستان این آزمون در بقیه کشورها در خاورمیانه در حال برگزاری می باشد. کشورهای ترکیه، عمارات، آذربایجان بیشترین تقاضا را از سمت ایرانیان دارند.

تاریخ های برگزاری آزمون SAT در ترکیه

 • February,2020
 • March 14, 2020
 • April 3,2020
 • May 2,2020
 • May 8, 2020
 • June 6,2020

تاریخ های برگزاری آزمون اس ای تی

نکات مهم برای شرکت در آزمون SAT

 •   آزمون SAT در واقع یک آزمون آمریکایی می باشد که برای ورود به دانشگاه های ترکیه نیز از آن استفاده می شود.
 • این آزمون در ترکیه ۴ بار در سال برگزار می شود و دانشگاه هایی به مانند حاجت تپه برای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی به نمرات این آزمون استناد می کنند.
 • دانش زبان انگلیسی متقاضی شرکت در آزمون SAT باید در سطح بالایی باشد.
 • نکته مهم شرکت در این آزمون داشتن دانش کافی در زمینه ریاضیات و هندسه می باشد.
 • در صورتی که متقاضی چند بار در این آزمون شرکت کند نمره بالاتر برای ثبت نام در دانشگاه مرجع در نظر گرفته می شود.
 • نمرات این آزمون تا ۲ سال معتبر می باشد و در این دو سال شما فرصت دارید که از دانشگاه های مختلف پذیرش تحصیلی بگیرید
 • SAT نمره منفی ندارد بذای همین با خیال راحت می توانید حتی جواب هایی که در آن شک دارید را پاسخ دهید.
 • نمرات بالای ۱۴۰۰ شانس قبولی رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه و همچنین دانشگاه های خصوصی ترکیه را خواهند داشت.
 • آزمون SAT در تهران برگزار نمی شود.
 • آزمون SAT در ایران برگزار نمی شود.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه