شرایط ثبت نام در مدارس ترکیه

مدرسه در ترکیه به سه دسته تقسیم میشود :

۱.مدارس دولتی:

شرایط ثبت نام در مدارس دولتی همانند مدارس ایران است، به این معنی که طبق مصوبه آموزش و پرورش تمام مدارس دولتی از یک سیستم آموزشی تعریف شده و مشخص پیروی میکنند. در تمام ترکیه از افراد ترک و غیره ترک هیچ گونه هزینه ای درطول تحصیل گرفته نمی شود.

فقط در بعضی موارد مدرسه کمک هزینه ناچیزی “بنابه میل والدین” دریافت می کنند، که نهایتاً این هزینه اجباری نمی باشد.

یکی از نکات بسیار مهم در مدارس دولتی این است که دانش آموز می بایست به مدرسه محل سکونت خود، طبق اجاره نامه خانه مراجعه کند.

۲.مدارس خصوصی تُرک:

شرایط ثبت نام در مدارس خصوصی تُرک همانند مدارس غیر انتفاعی ایران است، که این نوع مدرسه امکانات آموزشی بهتر و فعالیّتهای متنوع تر از  برنامه درسی دانش آموزان را داراست.

این فعالیّتها میتواند شامل یک یا دو نوع زبان خارجه ، موسیقی، هنر و ورزش به صورت تخصّصی تر و با امکانات بهتر از طرف مدرسه ارائه شود.

معمولاً  هزینه های مدارس خصوصی در ترکیه از سالیانه ۱۵۰۰۰ لیر تا ۲۵۰۰۰ لیر بسته به نوع مدرسه و خدمات می باشد.در مدارس خصوصی تُرک ،زبان تدریس و کتابها زبان تُرکی بوده و زبانهای خارجی دیگر به صورت تقویتی و بدون گرفتن هیچگونه هزینه اضافی به صورت درسهای فوق العاده به دانش آموزان ارائه می شود.

۳.مدارس بین الملل:

شرایط ثبت نام در مدارس بین الملل در ترکیه همانند مدارس اروپاییست ،که بعضاً این مدارس شعبه ای از مدارس خارج از ترکیه ، در ترکیه می باشند ، که اساساً سیستم آموزشی آنها آمریکایی یا اروپایی بوده که از امکانات بسیار بالایی برخوردار می باشند .

زبان تدریس این نوع مدارس معمولاً انگلیسی ، آلمانی و فرانسه بوده و زبان تُرکی به صورت درسهای فوق العاده برای برقرار کردن ارتباط دانش آموز در محیط بیرون ارائه میشود .

هزینه های سالیانه این نوع مدارس معمولاً بین ۲۵۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰۰ دلار به بالا می باشد .به طور مثال مدرسه بین المللی Istanbul international community school (IICS)یکی از بهترین مدارس بین الملل استانبول می باشد که در منطقه بویوک چکمجه واقع شده است. هزینه سالیانه این مدرسه ۳۲۲۰۰ دلار می باشد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.