معرفی رودها و دریاچه های ترکیه|رود قزل‌ایرماق|رود دجله|رود ارس

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

معرفی رودها و دریاچه های ترکیه

معرفی رودها و دریاچه های ترکیه

ترکیه بدلیل شرایط جغرافیایی که دارد دارای رودها و دریاچه های زیادی می باشد. در ادامه لیستی از رودهای ترکیه و دریاچه های ترکیه بصورت مجزا ارائه گردیده است.

 

دریاچه های ترکیه

رودهای ترکیه

رودهای بسیار زیادی در ترکیه جریان دارند. این رودها از کوه‌های مختلف سرچشمه می گیرند و پس از گذشتن از ترکیه و بعضی از کشورهای همسایه به دریاهای اطراف می‌ریزند.

تمام رودهای ترکیه، به غیر از دو رود، از ترکیه سرچشمه می‌گیرند. این دو رود عبارتند از رود اورونتس(Orontes) یا نهرالعاصی که از لبنان سرچشمه می گیرد و رود ماریتسا (Maritsa) یا اِورُس یا مِریچ که از بلغارستان سرچشمه می‌گیرد.

رود قزل‌ایرماق (Kizilirmak)

بلندترین رودخانه ترکیه می باشد و به دریای سیاه می‌ریزد. بیشترین کاربرد رود قزل‌ایرماق در تولید انرژی برق‌آبی (هیدروالکترونیک) است.

رود دجله

(Tigris) و رود فرات (Euphrates)

که از جنوب شرقی ترکیه، رشته کوه توروس، سرچشمه می‌گیرند؛ به خلیج فارس می‌ریزند (دجله بعد از ترکیه به کشور عراق جاری می‌شود، ولی فرات مسیری نسبتا طولانی را در سوریه طی می‌کند و سپس وارد عراق می‌شود).

رود ارس (Aras)

که از منطقه ارزروم سرچشمه می‌گیرد؛ از مرز ترکیه، نخجوان، جلفا و ارمنستان می‌گذرد و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا می‌پیوندد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. این رود در سال ۱۸۱۳ میلادی و در پی عهدنامه ترکمنچای به عنوان مرز ایران و روسیه برگزیده شد.

دریاچه ترکیه

دریاچه های ترکیه

ترکیه حدود ۶۵ دریاچه کوچک و بزرگ، با مساحت کلی نه هزار کیلومترمربع، دارد. بیشتر دریاچه‌های ترکیه دارای آب شیرین هستند و تنها تعداد کمی از آنها آب شور دارند. از نظر تعداد و حجم آب، دریاچه‌های آناتولی شرقی بالاترین میزان ذخیره آبی را دارند. دریاچه آب‌ شور وان (Van)، بزرگ‌ترین دریاچه ترکیه، در این قسمت واقع شده است. دریاچه‌های زیادی نیز در مناطق غربی ترکیه قرار گرفته‌اند که دریاچه‌ بیشهر (Beysehir) ودریاچه‌ اگیردیر (Egirdir) از آن جمله‌اند.

در مناطق نزدیک به دریای مرمره، دریاچه‌ ساپانجا (Sapanca)، دریاچه‌ ایزنیک (Iznik)، دریاچه‌ الوباط(Uluabat)، دریاچه‌ مانیاس (Manyas)، دریاچه‌ ترکوس (Terkos)، دریاچه‌ کوچیک چکمسه(Kucukcekmece) و دریاچه‌ بیوک چکمسه (Buyukcekmece) واقع شده اند. دریاچه نمک (Lake Tuz)، دومین دریاچه بزرگ ترکیه، در آناتولی مرکزی قرار گرفته است. آب این دریاچه بسیار شور و غلظت نمک آن بسیار بالاست.

در سال های اخیر با احداث سدهای مختلف در ترکیه، دریاچه‌های مصنوعی جدیدی نیز به جمع دریاچه‌های ترکیه اضافه شده است. هدف از احداث این دریاچه‌ها، تولید انرژی برق ‌آبی و همچنین جمع‌آوری آب برای کشاورزی و دیگر مقاصد بوده است. در حال حاضر سدهای عظیم دیگری نیز در ترکیه دست احداث هستند و در چند سال آینده دریاچه‌های مصنوعی دیگری در ترکیه ایجاد خواهند شد.

مشاورین املاک شایان با بیش از چند سال سابقه کار در زمینه، خرید ملک در ترکیه، شهروندی ترکیه، تحصیل در ترکیه و… فعالیت میکند، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوال های شما و راهنمایی شما در مهاجرت به ترکیه هستند، با ما در تماس باشید.

پیوستن به گفتگو

مقایسه املاک

مقایسه