کیملیک ترکیه چیست؟

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
عکس کیملیک ترکیه
کیملیک ترکیه چیست؟

فهرست مطالب

اگر قصد مهاجرت به ترکیه دارید و یا اقداماتی جهت دریافت اقامت ترکیه کردید، حتما عبارت کارت کیملیک به گوش شما خورده است. در این مقاله به سوالاتی مانند کیملیک چیست پاسخ داده ایم با ما همراه باشید.

کیملیک ترکیه چیست؟ (kimlik)

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کیملیک کارت ترکیه داشته باشیم، باید گفت که می توان کیملیک کارت را همان کارت اقامت نیز معرفی کرد. یعنی هنگامی که شما جهت دریافت اقامت ترکیه اقدام می کنید، اداره مهاجرتی ترکیه بعد از بررسی مدارک و تایید مدارک. به شخص کارت کیملیک ترکیه تعلق می گیرد. روی این کارت همانند بقیه کارت های شناسای یک کد 11 رقمی وجود دارد که دو رقم اول آن 99 است. عدد 99 به معنای t.c نامبر فرد می باشد. t.c مخفف جمهوری ترکیه است. روی کیملیک کارت اطلاعات شخصی فرد درج شده اطلاعاتی از جمله اسم، نام خانوادگی…حتی اطلاعات محل سکونت. با توجه به مدت زمان اقامت فرد در ترکیه مدت زمان اعتبار کارت کیملیک مشخص می شود.

همچنین بخوانید: قوانین راهنمایی و رانندگی در ترکیه که باید بدانید!

کیملیک کارت ترکیه

کارت کیملیک به معنای کارت ملی و نشان دادن هویت شما میباشد. استفاده از کارت ملی قدمت طولانی ای دارد که مربوط به سالهای امپراطوری عثمانی در دوره ی عبدالحمید است و تا امروزه دچار تغییر و تحولات زیادی شده است.

چگونه کارت کیملیک را دریافت کنیم؟

یکی از ساده ترین روش های دریافت کیملیک کارت، اخذ اقامت توریستی می باشد. وقتی که شما برای اجاره ملک ترکیه یا یکی از شهرهای ترکیه اقدام کنید، بعد آن می توانید مدارک خود را برای گرفتن کیملیک کارت اماده کنید. البته نکته مهم این است که اجاره نامه شما حتما باید رسمی شده باشد و در دفاتر نوتر ثبت شده باشد. چراکه اجاره نامه های دست نویس برای اداره های مهاجرتی قابل قبول نیست. برای دریافت کیملیک کارت راه های دیگری مانند تحصیل در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه… نیز وجود دارد اما ساده ترین راه اقامت توریستی می باشد.

هزینه کیملیک ترکیه 2023

هزینه اخذ کارت کیملیک ترکیه شامل موارد متعددی است. در جدول زیر می توانید این هزینه ها را مشاهده کنید.

نوعهزینه
نوتر کردن مدارکبرای هر شخص 80تا100لیر
هزینه خاک ترکیه برای افراد بالای 18سال80دلار
هزینه خاک ترکیه برای افراد زیر18سال70دلار
بیمه درمانی برای یکسال100تا500لیر
روش های اخذ اقامت ترکیهبه دلیل متفاوت بودن روش ها ارزانترین روش5000لیر می باشد.
جدول هزینه اخذ کیملیک

مدارک لازم برای کیملیک

اگر به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید، خود شما هم می تونید انجامش بدید. به این خاطر باید زبان ترکی بلد باشید که لازم است چند فرم را پر کنید و اگر هرگونه اشتباهی پیش بیاید پرونده شما را ریجکت می کنند و مدت ریجکت شدن یکسال است و تا پایان یکسال شما نمی توانید درخواست مجدد بدهید. و دقت کنید از مدارک خود باید کپی رنگی بگیرید.

 • اصل پاسپورت متقاضی
 • پرینت رنگی فرم های پر شده در سایت
 • کپی آخرین مهر ورود به ترکیه
 • اصل بیمه نامه سلامت متقاضی برای افراد زیر18 سال و بالای65سال اجباری نیست
 • 6قطعه عکس پشت نویس
 • گرفتن تاییدیه محل سکونت از شهرداری منطقه سکونت
 • ارائه کپی کارت اقامت در صورتی که برای تمدید اقامت اقدام کرده اید
 • ارائه مدارک مربوط به حضانت والدین در صورتی که متارکه کردن
 • ارائه برگه تولد فرزند زیر 18سال برای دریافت این برگه می توانید به سفارت ایران مراجعه کنید

همچنین بخوانید: ثبت شرکت در ترکیه

دریافت کیملیک کارت

نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه

خرید بیمه درمانی

مرحله اول جهت دریافت کیملیک کارت خود خرید بیمه درمانی ترکیه می باشد. به این دلیل که در هنگام پر کردن فرم جهت دریافت کیملیک کارت نیاز به پر کردن اطلاعات بیمه درمانی نیز می باشد، نگران بیمه درمانی نباشید زمان زیادی نمیخواهد. هزینه بیمه درمانی برای افراد با سنین مختلف متفاوت است. در جدول زیر می توانید قیمت ها را بر اساس سن افراد مشاهده کنید.

محدوده سنیهزینه بیمه درمانی(لیر ترکیه)
18تا 25 سال100 لیر
26تا 35 سال140 لیر
36تا 45 سال160 لیر
46تا 50 سال230 لیر
51تا 55 سال260 لیر
جدول هزینه بیمه درمانی بر اساس سن

فرم راندوو یا درخواست کیملیک

اتباع خارجی اگر بیشتر از یک روز می خواهند در ترکیه اقامت داشته باشند نیاز به پر کردن فرم راندوو دارند، دقت داشته باشید که فرم راندوو(اگر هنوز مقاله مربوط به فرم راندوو ترکیه را نخوانده اید پیشنهاد میکنم حتما بخوانید.) را بدون غلط پر کنید و قسمت شغل را نباید پر کنید. به این دلیل که کار در ترکیه بدون مجوز ممنوع می باشد.

دریافت کد مالیاتی

بدون کد مالیاتی نمی توانید کارهای اداری مانند حساب باز کردن و غیره را انجام دهید در ضمن کد مالیاتی هنگامی که برای مصاحبه کیملیک کارت مراجعه می کنید به کد نیاز خواهید داشت.

مهر کردن اجاره نامه توسط دفاتر

همانطور که قبل اشاره کردیم یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت اجاره ملک در ترکیه  می باشد. شما حتما باید کارهای مربوط به نوترکردن اسناد خود را انجام دهید. منظور از نوتر دفاتر اسناد رسمی ایران در ترکیه می باشد.

پرداخت هزینه های اداری

بعد از پرداخت هزینه های اخذ کیملیک کارت رسید را دریافت خواهید کرد. به طور کلی می توان گفت که هزینه ها شامله پرداخت حق خاک ترکیه و صدور کیملیک کارت می باشد.

شرکت در مصاحبه اقامت ترکیه

بعد از تکمیل کردن فرم راندوو زمان مراجعه حضوری را مشخص  می کنند شما باید در زمان مشخص شده با همراه داشتن مدارک به اداره مهاجرت مراجعه کنید و کاراهای اداری را جهت تشکیل پرونده انجام دهید.

صدور کارت شناسایی برای خارجیان در ترکیه

برای اقامت ترکیه به مدت بیش از سه ماه شما باید کیملیک کارت ترکیه دریافت نمایید. دولت ترکیه برای قانومند کردن اقامت برای افرادی که قصد دارند به شکل غیر از پاسپورت به ترکیه سفر و درخواست اقامت کنند کارت شناسایی صادر میکند، کارتهای اقامتی که توسط ترکیه برای خارجیان صادر میشود به معنی کارت شهروندی نمیباشد و صرفا دولت با صادر کردن این کارت به شهروندان خارجی که قصد اقامت در این کشور به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت را دارند هویت میبخشد و دارندگان این کارت صاحب یک کد ملی در ترکیه میشوند که میتوانند طبق اختیاراتی که قانون اساسی قبلا برای آنها معین کرده است از مزایای این کارت بهره مند شوند.

انواع کیملیک ترکیه

بعضی از افراد بر این باورند که کیملیک کارت همان کارت شهروندی ترکیه است، این افراد کاملا در اشتباهند و فقط در صورتی که اقامت بیشتر از سه ماه بود باید با کیملیک کارت هویت خود را مشخص کنید. کارت اقامت می تواند انواع مختلفی داشته باشد که بر اساس مدت اقامت با هم متفاوت هستند.

کیملیک کارت قرمز

کیملیک کارت قرمز برای اقامت توریستی می باشد. و فرد تنها به مدت تعیین شده برا اقامت می تواند در ترکیه بماند و حق اجازه کار کردن را هم ندارند.

کیملیک کارت زرد – کیملیک دانشجویی

این کارت برای دانشجویان می باشد، دانشجویانی که پذیرش تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دریافت کرده اند.

کیملیک کارت آبی

کارت آبی مختص افرادی است که اقامتشان توسط کارفرما در شرکت های مختلف درخواست شده است.

مدت اعتبار کارت کیملیک

بر اساس مدت زمان اقامت فرد در ترکیه کیملیک کارت اعتبار دارد، بعد از درخواست اقامت از 6ماه تا 2 سال برا آن سررسید تعیین می کنند، و اعتبار کیملیک کارت شما نیز بر اساس آن تعیین می شود. معمولا مدت زمان اعتبار کیملیک کارت یکساله می باشد و یک ماه قبل از اتمام اعتبار باید برای تمدید کیملیک ترکیه اقدام کنید، در ادامه به تمدید کیملیک کارت خواهیم پرداخت.

تمدید کیملیک ترکیه یا کارت اقامت

برای تمدید کیملیک کارت دو نکته حائز اهمیت موجود می باشد که لازم است این دونکته را رعایت کنید. همانطور که قبلا گفتیم مدت زمان اعتبار کیملیک کارت یکسال می باشد، نکته ای اول که باید به آن توجه کرد این است که نباید مدت زمان اعتبار کارت تمام شود سپس اقدام به تمدید نمایید، باید قبل از اتمام مدت زمان اعتبار کیملیک کارت اقدام به تمدید نماید. نکته دوم که باید به آن توجه کنید این است که نمی توانید به همان روش اول که کیملیک کارت را دریافت کرده اید دوباره آن را تمدید کنید، مثلا افرادی که با اجاره ملک کارت کیملیک را دریافت کرده اند درهنگام تمدید کارت باید روش دیگری را انتخاب کنند.

مزایای کیملیک کارت

 • به شما این امکان را می دهد که در دوره های آموزشی یا مدارس ثبت نام کنید.
 • امکان باز کردن حساب بانکی
 • امکان خرید ماشین در ترکیه
 • پرداخت قبض و مالیات
 • استفاده از خدمات درمانی
 • اجازه اجاره ملک
 • گزارش از بدهی ها، پرداخت ها

همچنین بخوانید: خرید ملک در استانبول

هزینه های کیملیک کارت

ریجکت شدن درخواست کارت کیملیک

فرد ممکن است بنا به دلایلی مانندارائه اسناد نامعتبر و یا نقص مدارک ریجکت شود، و اداره مهاجرت ترکیه به فرد 10 روز فرصت می دهد تا به کشور خود بازگردد، اگر بیشتر از این بماند فرد هنگام خروج از کشور جریمه اضافه اقامت را باید پرداخت کند.افرادی که ریجکت شد اند درخواست آنها بعد از پنج سال مورد بررسی قرار می گیرد، و در این پنج سال حق ورود به کشور ترکیه را ندارند.

گم شدن کیملیک در ترکیه

به هر دلیلی کارت کیملیک شما مفقود شد باید آن را از طریق مراجعه زیر گزارش و نسبت به درخواست کیملیک المثنی اقدام نمائید .

1-مراجعه به اداره پلیس برای اعلام مفقودی

در اولین وهله پی بردن به گم شدن یا دزدیده شدن کیملیک ، به اداره پلیس منطقه بروید و گزارشی مبنی بر دزدیده شدن کیملیک را به پلیس بدهید . توصیه میشود فردی که کیملیک خود را گم کرده ترجیحا ازبیان کلمه مفقود شدن و یا گم کردن در اداره پلیس خودداری نمایید. پلیس گزارش مفقودی کیملیک شما را صرفا در حالتی اعلام مینماید که شما لفظ دزدی استفاده نمائید. از برای گرفتن کار کیملیک المثنی گم کردن.

2_دریافت برگه نفوس (nufus belgesi)

برگه اقامتگاه . هر منطقه دارای یک اداره نفوس میباشد که با مراجعه به آن برگه ای مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید به شما داده می‌شود به این برگه، برگه اقامتگاه گفته می‌شود. این برگه را می‌توانید با ارائه اصل کیملیک سند خانه، اجاره خانه یا قبض گاز، برق و یا آب که بنام شما می باشید بگیرید. در صورتی آدرس شما در اداره نفوس ثبت نشده است میبایست به آنجا مراجعه نمائید و در صورتی که قبلا این برگه را دریافت کرده ائید میتوانید آن را همراه داشته باشید .

3-رفتن به اداره گوچ (اداره مهاجرت)

مرحله ی بعد مراجعه به اداره گوچ (اداره مهاجرت) میباشد . قبل از رفتن یک قطعه عکس (برای کیملیک) , کپی پاسپورت , کپی کیملیک قبلی در صورت وجود , گزارش پلیس و برگه نفوس را آماده نمائید و سپس با مراجعه به اداره گوچ  نسبت به درخواست کیملیک المثنی اقدام نمائید . در صورتی که مدارک شما کامل باشد باید هزینه 80 دلار امریکا و 72 لیر ترکیه را در بانک پرداخت و سپس مجدد به متصدی تحویل دهید.

 • دریافت کارت اقامت جدید از طریق پست (PTT)4-
  بعد از تحویل مدارک حدودا 1ماه زمان خواهد برد تا کارت به پست تحویل داده شود
 • تحویل کارت به پست از طریق اداره گوچ برای شما ارسال خواهد شد  sms

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.(۹۰۵۳۸۲۰۰۶۹۹۴) آنها راهنمایی های دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد. پس از اخذ ویزاهای مختلف ترکیه و اقامت به مدت چندین سال در کشور با روش‌های مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، خرید ملک ترکیه و غیره، می‌توان برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کرد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

6 دیدگاه ها

 • سلام وقت بخیر. ما برای استانبول کیملیک پر کردیم و وقت راندوو برای فروردین هست ولی تصمیم گرفتیم ازمیر خونه بخریم. آیا این امکان پذیر هست.
  همچنین امکان داره راندوو استانبول رو لغو کنیم و برای ازمیر کیملیک پر کنیم طوریکه مشکلی ایجاد نشده و به اصطلاح بد حساب نشیم
  ما اگر مطمئن بشیم که مشکلی برایرلغو این کیملیک نیست و میشه برای ازمیر کیملیک پر کنیم هفته بعد استانبول خواهیم بود و از خدمات شما استفاده خواهیم کرد. با سپاس

  • سلام وقت بخیر، با کیملیک کارت می توان اقامت 12 ماه موقت داشت و این باور که می توان با داشتن کیملیک کارت ثبت شرکت انجام داد، غلط است.

 • سلام ، برای اخذ کیملیک کارت قرمز ولی به صورت ۲ ساله شرایط خاصی نیازه؟، میشه مختصر توضیح بدید لطفا.

  • با سلام
   در حال حاضر می‌توانید از یکی از روش‌های خرید ملک، ثبت نام در دانشگاه، دریافت اجازه برای کار برای دریافت کیملیک و اقامت ترکیه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان