کیملیک ترکیه چیست؟|مراحل گرفتن کیملیک ترکیه به همراه مدت اعتبار آن

شرکت مهاجرتی شایان

اگر به دنبال پاسخ سوال های خودتان هستید فرم زیر را پرکنید تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

 

کیملیک چیست؟

کیملیک کارت ترکیه چیست

کیملیک ترکیه چیست؟ (kimlik)

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کیملیک کارت ترکیه داشته باشیم، باید گفت که می توان کیملیک کارت را همان کارت اقامت نیز معرفی کرد. روی این کارت همانند بقیه کارت های شناسای یک کد ۱۱ رقمی وجود دارد که دو رقم اول آن ۹۹ است. عدد ۹۹ به معنای t.c نامبر فرد می باشد. t.c مخفف جمهوری ترکیه است. روی کیملیک کارت اطلاعات شخصی فرد درج شده اطلاعاتی از جمله اسم، نام خانوادگی…حتی اطلاعات محل سکونت. با توجه به مدت زمان اقامت فرد در ترکیه مدت زمان اعتبار کارت کیملیک مشخص می شود.

کیملیک کارت ترکیه

کارت کیملیک به معنای کارت ملی و نشان دادن هویت شما میباشد. استفاده از کارت ملی قدمت طولانی ای دارد که مربوط به سالهای امپراطوری عثمانی در دوره ی عبدالحمید است و تا امروزه دچار تغییر و تحولات زیادی شده است.

چگونه کارت کیملیک را دریافت کنیم؟

یکی از ساده ترین روش های دریافت کیملیک کارت، اخذ اقامت توریستی می باشد. وقتی که شما برای اجاره ملک در ترکیه یا یکی از شهرهای ترکیه اقدام کنید، بعد آن می توانید مدارک خود را برای گرفتن کیملیک کارت اماده کنید. البته نکته مهم این است که اجاره نامه شما حتما باید رسمی شده باشد و در دفاتر نوتر ثبت شده باشد. چراکه اجاره نامه های دست نویس برای اداره های مهاجرتی قابل قبول نیست. برای دریافت کیملیک کارت راه های دیگری مانند تحصیل در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه… نیز وجود دارد اما ساده ترین راه اقامت توریستی می باشد.

مدارک لازم جهت گرفتن کارت کیملیک ترکیه

اگر به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید، خود شما هم می تونید انجامش بدید. به این خاطر باید زبان ترکی بلد باشید که لازم است چند فرم را پر کنید و اگر هرگونه اشتباهی پیش بیاید پرونده شما را ریجکت می کنند و مدت ریجکت شدن یکسال است و تا پایان یکسال شما نمی توانید درخواست مجدد بدهید. و دقت کنید از مدارک خود باید کپی رنگی بگیرید.

 • اصل پاسپورت متقاضی
 • پرینت رنگی فرم های پر شده در سایت
 • کپی آخرین مهر ورود به ترکیه
 • اصل بیمه نامه سلامت متقاضی برای افراد زیر۱۸ سال و بالای۶۵سال اجباری نیست
 • ۶قطعه عکس پشت نویس
 • گرفتن تاییدیه محل سکونت از شهرداری منطقه سکونت
 • ارائه کپی کارت اقامت در صورتی که برای تمدید اقامت اقدام کرده اید
 • ارائه مدارک مربوط به حضانت والدین در صورتی که متارکه کردن
 • ارائه برگه تولد فرزند زیر ۱۸سال برای دریافت این برگه می توانید به سفارت ایران مراجعه کنید

همچنین بخوانید: دریافت انواع پاسپورت ترکیه و هزینه اخذ آن

مدارک لازم بری کیملیک کارت

نحوه اخذ کیملیک کارت ترکیه

خرید بیمه درمانی

مرحله اول جهت دریافت کیملیک کارت خود خرید بیمه درمانی ترکیه می باشد. به این دلیل که در هنگام پر کردن فرم جهت دریافت کیملیک کارت نیاز به پر کردن اطلاعات بیمه درمانی نیز می باشد، نگران بیمه درمانی نباشید زمان زیادی نمیخواهد.

فرم راندوو یا درخواست کیملیک

اتباع خارجی اگر بیشتر از یک روز می خواهند در ترکیه اقامت داشته باشند نیاز به پر کردن فرم راندوو دارند، دقت داشته باشید که فرم راندوو را بدون غلط پر کنید و قسمت شغل را نباید پر کنید. به این دلیل که کار در ترکیه بدون مجوز ممنوع می باشد.

دریافت کد مالیاتی

بدون کد مالیاتی نمی توانید کارهای اداری مانند حساب باز کردن و غیره را انجام دهید در ضمن کد مالیاتی هنگامی که برای مصاحبه کیملیک کارت مراجعه می کنید به کد نیاز خواهید داشت.

مهر کردن اجاره نامه توسط دفاتر

همانطور که قبل اشاره کردیم یکی از بهترین روش ها برای دریافت اقامت اجاره ملک در ترکیه  می باشد. شما حتما باید کارهای مربوط به نوترکردن اسناد خود را انجام دهید. منظور از نوتر دفاتر اسناد رسمی ایران در ترکیه می باشد.

پرداخت هزینه های اداری

بعد از پرداخت هزینه های اخذ کیملیک کارت رسید را دریافت خواهید کرد. به طور کلی می توان گفت که هزینه ها شامله پرداخت حق خاک ترکیه و صدور کیملیک کارت می باشد.

شرکت در مصاحبه اقامت ترکیه

بعد از تکمیل کردن فرم رندوو زمان مراجعه حضوری را مشخص  می کنند شما باید در زمان مشخص شده با همراه داشتن مدارک به اداره مهاجرت مراجعه کنید و کاراهای اداری را جهت تشکیل پرونده انجام دهید.

صدور کارت شناسایی برای خارجیان در ترکیه

برای اقامت ترکیه به مدت بیش از سه ماه شما باید کیملیک کارت ترکیه دریافت نمایید. دولت ترکیه برای قانومند کردن اقامت برای افرادی که قصد دارند به شکل غیر از پاسپورت به ترکیه سفر و درخواست اقامت کنند کارت شناسایی صادر میکند، کارتهای اقامتی که توسط ترکیه برای خارجیان صادر میشود به معنی کارت شهروندی نمیباشد و صرفا دولت با صادر کردن این کارت به شهروندان خارجی که قصد اقامت در این کشور به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت را دارند هویت میبخشد و دارندگان این کارت صاحب یک کد ملی در ترکیه میشوند که میتوانند طبق اختیاراتی که قانون اساسی قبلا برای آنها معین کرده است از مزایای این کارت بهره مند شوند.

انواع کیملیک کارت

بعضی از افراد بر این باورند که کیملیک کارت همان کارت شهروندی ترکیه است، این افراد کاملا در اشتباهند و فقط در صورتی که اقامت بیشتر از سه ماه بود باید با کیملیک کارت هویت خود را مشخص کنید. کارت اقامت می تواند انواع مختلفی داشته باشد که بر اساس مدت اقامت با هم متفاوت هستند.

کیملیک کارت قرمز: کیملیک کارت قرمز برای اقامت توریستی می باشد. و فرد تنها به مدت تعیین شده برا اقامت می تواند در ترکیه بماند و حق اجازه کار کردن را هم ندارند.

کیملیک کارت زرد: این کارت برای دانشجویان می باشد، دانشجویانی که پذیرش تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دریافت کرده اند.

کیملیک کارت آبی: کارت آبی مختص افرادی است که اقامتشان توسط کارفرما در شرکت های مختلف درخواست شده است.

مدت اعتبار کارت کیملیک

بر اساس مدت زمان اقامت فرد در ترکیه کیملیک کارت اعتبار دارد، بعد از درخواست اقامت از ۶ماه تا ۲ سال برا آن سررسید تعیین می کنند، و اعتبار کیملیک کارت شما نیز بر اساس آن تعیین می شود.

مزایای کیملیک کارت

 • به شما این امکان را می دهد که در دوره های آموزشی یا مدارس ثبت نام کنید.
 • امکان باز کردن حساب بانکی
 • امکان خرید ماشین در ترکیه
 • پرداخت قبض و مالیات
 • استفاده از خدمات درمانی
 • اجازه اجاره ملک
 • گزارش از بدهی ها، پرداخت ها

همچنین بخوانید: مدارک و شرایط لازم برای پذیرش ترکیه

هزینه دریافت کیملیک کارت

ریجکت شدن درخواست کارت کیملیک

فرد ممکن است بنا به دلایلی مانندارائه اسناد نامعتبر و یا نقص مدارک ریجکت شود، و اداره مهاجرت ترکیه به فرد ۱۰ روز فرصت می دهد تا به کشور خود بازگردد، اگر بیشتر از این بماند فرد هنگام خروج از کشور جریمه اضافه اقامت را باید پرداخت کند.افرادی که ریجکت شد اند درخواست آنها بعد از پنج سال مورد بررسی قرار می گیرد، و در این پنج سال حق ورود به کشور ترکیه را ندارند.

در هنگام مفقود شدن کیملیک چه باید کرد؟

به هر دلیلی کارت کیملیک شما مفقود شد باید آن را از طریق مراجعه زیر گزارش و نسبت به درخواست کیملیک المثنی اقدام نمائید .

۱-مراجعه به اداره پلیس برای اعلام مفقودی

در اولین وهله پی بردن به گم شدن یا دزدیده شدن کیملیک ، به اداره پلیس منطقه بروید و گزارشی مبنی بر دزدیده شدن کیملیک را به پلیس بدهید . توصیه میشود فردی که کیملیک خود را گم کرده ترجیحا ازبیان کلمه مفقود شدن و یا گم کردن در اداره پلیس خودداری نمایید. پلیس گزارش مفقودی کیملیک شما را صرفا در حالتی اعلام مینماید که شما لفظ دزدی استفاده نمائید. از برای گرفتن کار کیملیک المثنی گم کردن.

۲_دریافت برگه نفوس (nufus belgesi)

برگه اقامتگاه . هر منطقه دارای یک اداره نفوس میباشد که با مراجعه به آن برگه ای مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید به شما داده می‌شود به این برگه، برگه اقامتگاه گفته می‌شود. این برگه را می‌توانید با ارائه اصل کیملیک سند خانه، اجاره خانه یا قبض گاز، برق و یا آب که بنام شما می باشید بگیرید. در صورتی آدرس شما در اداره نفوس ثبت نشده است میبایست به آنجا مراجعه نمائید و در صورتی که قبلا این برگه را دریافت کرده ائید میتوانید آن را همراه داشته باشید .

۳-رفتن به اداره گوچ (اداره مهاجرت)

مرحله ی بعد مراجعه به اداره گوچ (اداره مهاجرت) میباشد . قبل از رفتن یک قطعه عکس (برای کیملیک) , کپی پاسپورت , کپی کیملیک قبلی در صورت وجود , گزارش پلیس و برگه نفوس را آماده نمائید و سپس با مراجعه به اداره گوچ  نسبت به درخواست کیملیک المثنی اقدام نمائید . در صورتی که مدارک شما کامل باشد باید هزینه ۸۰ دلار امریکا و ۷۲ لیر ترکیه را در بانک پرداخت و سپس مجدد به متصدی تحویل دهید.

همچنین بخوانید: ویرای ترکیه-انواع ویزای ترکیه و روش های اخذ آن

دریافت کیملیک کارت

 • دریافت کارت اقامت جدید از طریق پست (PTT)4-
  بعد از تحویل مدارک حدودا ۱ماه زمان خواهد برد تا کارت به پست تحویل داده شود
 • تحویل کارت به پست از طریق اداره گوچ برای شما ارسال خواهد شد  sms

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.( +۹۰ ۵۳۸ ۲۰۰ ۶۹ ۹۴) آنها راهنمایی های دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد. پس از اخذ ویزاهای مختلف ترکیه و اقامت به مدت چندین سال در کشور با روش‌های مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، خرید ملک در ترکیه و غیره، می‌توان برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کرد.

پیوستن به گفتگو

یک دیدگاه در “کیملیک چیست؟”

 • محسن

  سلام وقت بخیر. ما برای استانبول کیملیک پر کردیم و وقت راندوو برای فروردین هست ولی تصمیم گرفتیم ازمیر خونه بخریم. آیا این امکان پذیر هست.
  همچنین امکان داره راندوو استانبول رو لغو کنیم و برای ازمیر کیملیک پر کنیم طوریکه مشکلی ایجاد نشده و به اصطلاح بد حساب نشیم
  ما اگر مطمئن بشیم که مشکلی برایرلغو این کیملیک نیست و میشه برای ازمیر کیملیک پر کنیم هفته بعد استانبول خواهیم بود و از خدمات شما استفاده خواهیم کرد. با سپاس

  پاسخ
  • مدیرسایت

   سلام دوست عزیز، جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس +۹۰ ۵۳۸ ۲۰۰ ۶۹ ۹۴ بگیرید تا به بهترین نحو شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ
 • علی

  پس با کیملیک کارت نمیشه کار کرد درسته

  پاسخ
  • مدیرسایت

   سلام وقت بخیر، با کیملیک کارت می توان اقامت ۱۲ ماه موقت داشت و این باور که می توان با داشتن کیملیک کارت ثبت شرکت انجام داد، غلط است.

   پاسخ

مقایسه املاک

مقایسه