اقامت دانشجویی در ترکیه 2024 / هزینه، مدارک و شرایط

مشاوره رایگان تلفنی

هفت روز هفته از ساعت ۹ صبح تا ۱۸

فهرست مطالب
اقامت دانشجویی در ترکیه 2024 / هزینه، مدارک و شرایط
اقامت دانشجویی در ترکیه 2024 / هزینه، مدارک و شرایط

فهرست مطالب

کشور ترکیه به خاطر داشتن سیستم آموزشی بسیار خوب، دانشگاه های معتبر و فاصله نزدیک با ایران، مزایای زیادی برای اقامت در ترکیه به صورت دانشجویی دارد. از این رو، خیلی از ایرانیان برای ادامه تحصیل، ترکیه را انتخاب می کنند. اما برای اقامت دانشجویی در ترکیه لازم است شرایط خاصی داشته باشید تا بتوانید در مدت زمانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستید، بدون مشکل قانونی اقامت راحتی در ترکیه داشته باشید.

این کشور به خاطر داشتن فرهنگ نزدیک به ایران، مقصد بسیار خوبی برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان به شمار می آید. زیرا دانشجویان ایرانی می توانند خیلی راحت با مردم ترکیه ارتباط برقرار کنند و زندگی بسیار خوبی در این کشور داشته باشند. همچنین مسافت بسیار کم آن با ایران، باعث شده که آنها بتوانند حتی از مرز زمینی هم خود را به ایران برسانند. پس چالش های مهاجرت به ترکیه نسبت به سایر کشورها به خصوص از طریق روش تحصیلی، فوق العاده کمتر است.

شرایط اقامت دانشجویی در ترکیه

اولین و مهم ترین شرط اقامت دانشجویی در ترکیه این است که ویزای دانشجویی این کشور را داشته باشید. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه نیز باید از دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه پذیرش گرفته باشید. از طرف دیگر، برای دریافت پذیرش باید در ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود شرکت کنید و در صورت دریافت نمره قبولی، می توانید نامه پذیرش را بگیرید.

سپس با ارائه نامه پذیرش و سایر مدارک مانند نامه تمکن مالی یا بورسیه تحصیلی، محل اقامت در ترکیه و مدارک مقطع تحصیلی قبلی، ویزای تحصیلی ترکیه نیز برای شما صادر می شود. این ویزای تحصیلی در واقع همان اقامت دانشجویی در ترکیه محسوب می شود که شما می توانید در بازه زمانی تحصیل خود، خیلی راحت در این کشور اقامت داشته باشید.

شرایط اقامت دانشجویی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقامت دانشجویی در ترکیه

در صورتی که شرایط اقامت دانشجویی در ترکیه را دارید، لازم است مدارک لازم برای دریافت این اقامت را نیز از همین حالا آماده کنید. اگر هرگونه نقصی در مدارک شما وجود داشته باشد، درخواستتان برای دریافت اقامت دانشجویی ترکیه رد می شود.

از طرف دیگر، وجود ریجکتی در پرونده مهاجرتی، می تواند شانس شما را برای دریافت پذیرش از دانشگاه های سایر کشورهای دنیا نیز تا حد زیادی کاهش دهد. به همین دلیل همه تلاش خود را کنید که حتی با اولین درخواست، پرونده شما رد نشود. به این منظور، آماده سازی مدارک اهمیت بسیار زیادی دارد. پس برای اخذ اقامت دانشجویی در ترکیه حتماً مدارک زیر را آماده کنید.

همچنین بخوانید: فرانچایز در ترکیه

 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیشتر از ۶ ماه
 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی
 • گواهی سوء سابقه کیفری
 • نامه تمکن مالی یا بورسیه تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه ها برای ویزای تحصیلی ترکیه
 • عکس جدید ۳ در ۴
 • نامه پذیرش دانشگاه ترکیه
 • مدرک محل اقامت در ترکیه مانند خوابگاه یا اجاره خانه
 • رزومه
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • بیمه دانشجویی

ممکن است بر اساس مقطع تحصیلی مورد نظر خود، برای اقامت تحصیلی در ترکیه به مدارک دیگری هم نیاز داشته باشید. برای مثال، اگر بخواهید در مقطع دکتری در ترکیه درس بخوانید، باید مقالات تایید شده ای نیز ارائه دهید.

هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

مقدار هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه تا حد خیلی زیادی به مقطع و رشته انتخابی شما بستگی دارد. به علاوه، اگر قصد تحصیل یا اقامت دانشجویی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی را داشته باشید، باید هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه های دولتی بپردازید. زیرا بسیاری از دانشگاه های دولتی ترکیه رایگان هستند و نیاز به پرداخت شهریه ندارند. این در حالی است که برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی، باید شهریه به دانشگاه پرداخت کنید.

همچنین بخوانید: اقامت درمانی ترکیه 2024 / هزینه، شرایط و مدارک

هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

از طرف دیگر، هزینه مورد نیاز برای ثبت نام در مقاطع تحصیلی بالاتر مانند ارشد و دکتری نسبت به کارشناسی بیشتر است. اما باید علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی، رفت و آمد، خورد و خوراک، پوشاک و سایر موارد این چنینی را به هزینه اقامت دانشجویی ترکیه بیافزایید. همچنین شما باید برای بیمه، گرفتن وقت سفارت ترکیه، ثبت نام در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود، صدور ویزا، ترجمه مدارک و سایر موارد این چنینی هم هزینه مجزایی پرداخت کنید.

همچنین اگر نتوانید بورسیه تحصیلی بگیرید، باید تمکن مالی بر اساس رشته و مقطع تحصیلی خود ارائه دهید و به دولت ترکیه ثابت کنید که می توانید از پس هزینه های خود تا زمانی که در ترکیه به سر می برید، بر بیایید.

مراحل اقامت دانشجویی در ترکیه

برای اخذ اقامت دانشجویی در ترکیه لازم است چند مرحله را به طور کامل طی کنید تا بتوانید اقامت این کشور را به دست بیاورید. به این منظور، تنها کافی است که مراحل زیر را با دقت انجام دهید. البته پیشنهاد می کنیم که برای انجام هر یک از این کارها، از افراد متخصص و آگاه کمک بگیرید تا سریع تر اقامت دانشجویی در ترکیه را دریافت کنید.

انتخاب دانشگاه

اول از همه، باید تعیین کنید که می خواهید در چه رشته و دانشگاهی در کشور ترکیه درس بخوانید. اگر می خواهید در مقاطع تحصیلات تکمیلی درس بخوانید، باید رشته مورد نظر شما با رشته ای که در مقطع قبلی در کشور خودتان خوانده اید، تناسب داشته باشد. برای مثال، شما نمی توانید از رشته کارشناسی نفت، وارد کارشناسی ارشد بازیگری شوید.

همینطور بخوانید: آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه YÖS / نحوه ثبت نام و هزینه 2024

آماده سازی مدارک

در مرحله بعد، باید مدارک خود را به طور کامل آماده کنید که مهمترین مدارکی لازم برای دریافت اقامت تحصیلی در ترکیه را در قسمت های قبل معرفی کردیم. این مدارک نشان می دهند که تا چه حد شما واجد شرایط برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستید و هرچه این مدارک کامل تر باشند، شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دارید. یکی از مهم ترین مدارک برای دریافت اقامت دانشجویی ترکیه، فرم تکمیل شده درخواست ویزا است که باید آن را به طور دقیق کامل کنید.

مراحل اقامت دانشجویی در ترکیه

ثبت درخواست و منتظر ماندن برای جواب

در آخر، باید درخواست خود را از طریق سایت اداره مهاجرت ترکیه تکمیل کنید و منتظر بمانید تا جواب این اداره برای شما صادر شود. مدت زمان جواب اداره مهاجرت ترکیه بر اساس شرایط شما، می تواند متفاوت باشد. فقط باید کمی منتظر بمانید تا مطمئن شوید که آیا می توانید در ترکیه اقامت دانشجویی داشته باشید یا نه.

مدت زمان اقامت دانشجویی در ترکیه چقدر است؟

مدت زمان اقامت دانشجویی ترکیه تا حد خیلی زیادی به مدت زمان تحصیل شما بستگی دارد. برای مثال، برای مقطع کارشناسی شما می توانید تا 4 سال و تا پایان رسیدن دوره تحصیلات خود در کشور ترکیه اقامت داشته باشید. این در حالی است که برای مقطع کارشناسی ارشد، این بازه زمانی به 2 تا 3 سال کاهش پیدا می کند.

با این حال، شما می توانید بعد از این که اقامت تحصیلیتان در ترکیه به اتمام رسید و فارغ التحصیل شدید، در این کشور کاری پیدا کنید یا از طریق روش های دیگر مانند سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه، اقامت تحصیلی یا دانشجویی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید و در این کشور ماندگار شوید. سپس بعد از این که یک بازه زمانی مشخص از اقامت شما در ترکیه گذشت، می توانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب متوجه شدید که اقامت دانشجویی در ترکیه به چه صورت دریافت می شود و چه کسانی واجد شرایط برای دریافت این اقامت هستند. اگر شما هم قصد تحصیل در ترکیه را دارید، باید به شما این اطمینان را بدهیم که این کشور می تواند مقصد بسیار خوبی برای شما باشد.

زیرا علاوه بر داشتن امکانات آموزشی و رفاهی بسیار خوب برای دانشجویان، از نظر فرهنگی نیز شباهت زیادی با ایران دارد و موقع مهاجرت تحصیلی، چالش های شما به حداقل می رسد. کارشناسان ما در موسسه حقوقی شایان به شما کمک می کنند تا راحت تر و سریع تر اقامت دانشجویی ترکیه را دریافت کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید
logo shayan
logo shayan

ارائه دهنده خدمات مهاجرتی و اقامتی برای ایرانیان در کشور ترکیه که شامل خدمات: خرید ملک، رهن ملک، شهروندی، تحصیل، پزشکی و ... در کشور ترکیه.

اقامت ترکیه

اخد اقامت ترکیه

خرید مسکن در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

اشتراک گذاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان